Autor Wątek: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?  (Przeczytany 3760 razy)

Offline Ostry96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 784
  • GG: 6667654
DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« dnia: Wrzesień 04, 2015, 13:48:04 »
http://gbforever.pl/forum/index.php?topic=1636.0
Wiem, wątek od tego już był, dlatego odnośnik podrzucam wyżej, jednak mam pytanie, a nie wiem czy wypada tam kontynuować temat~

Więc nie przedłużając - bawi się ktoś jeszcze w lutowanie i programowanie DIY Game Boy Cart Flashera?

Od roku czy dwóch lat (ła~) części do takiego programatorka leżą u mnie i zdałem sobie sprawę, że się jednak za niego nie zabiorę, a szkoda by było zmarnować części, tym bardziej, że mam slot na cartridge (ze Super Game Boy'a). Pytanie proste, byłby ktoś zainteresowany złożeniem mi takiego programatorka? Przy czym, rzecz jasna, odpowiednie wynagrodzenie bym przygotował~

Linki do artykułów~
http://www.gbforever.pl/www/viewpage.php?page_id=1239
http://www.gbforever.pl/www/viewpage.php?page_id=1240

Jedyne czego nie posiadam to z
"komponentów": mikrokontrolera ATMEGA8515-16PU DIP40 i kontrolera USB FT232BL (FT232BM);
Materiałów i narzędzi no i urządzeń :L niestety nie użyczyłbym, jako że z niektórych korzystam~.

Offline fixxxer1

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 425
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2015, 08:13:06 »
Dawno się nie bawiłem flasherem, ale coś tam jeszcze z niego pamiętam ;)
ATMEGĘ mam, FT232 muszę sprawdzić, mogę Ci go złożyć.

Offline Ostry96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 784
  • GG: 6667654
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 07, 2015, 18:27:01 »
Widzę, że ja i fixxxer1 mamy ten sam problem z wykonaniem, tj. trzeba zrobić płytkę, a obu nam się nie specjalnie chce... ktoś chętny na zrobienie tej płytki PCB? :G

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 07, 2015, 19:57:27 »
Jak odzyskam swoją naświetlarkę, to mam zamiar bawić się z robieniem PCB, więc mógłbym przy okazji machnąć te do flashera, szczególnie że mój nie działa i chcę go zrobić na nowo.
Przy czym nic nie gwarantuje!

Offline Ostry96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 784
  • GG: 6667654
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 09, 2015, 14:46:14 »
Orientował się ktoś może, jak wygląda zamawianie płytek PCB w internecie? To znaczy - jest wiele stron co rzekomo zrobiłoby płytki na zamówienie. Od razu zamówiłbym parę i bez męczenia nikogo (hueh) sam bym się bawił w składanie tego flashera :L

Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2015, 15:04:54 »
Wiem, że robi się schemat płytki w jakimś programie, wysyła się, oni ją elegancko produkują i wywiercają otwory, dostajesz gotową. Ale wychodzi znacznie drożej, niż domowa robota.
Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 09, 2015, 15:06:08 »
Kiedyś się pytałem o jednostronną, niewielką, to 50 zł wychodziło za wykonanie matrycy.
potem było chyba kilkanaście złotych od sztuki, ale dokładnie nie pamiętam.

Offline fixxxer1

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 425
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 10, 2015, 07:55:47 »
Kiedyś zamawiałem tutaj:
http://imall.itead.cc/open-pcb/pcb-prototyping/2layer-green-pcb-5cm-x-5cm-max.html
ale to były małe płytki poniżej 5x5 i trzeba było zamówić 10szt. Wyszło 5zł od sztuki.
Wg mnie lepiej byłoby przerobić oryginalną płytkę z wersji przewlekanej na SMD. Dzięki temu nie trzeba będzie niszczyć konsol na sloty, tylko będzie można wykorzystać zamienne sloty z DS Lite (koszt ok 3$). Te sloty nie są przewlekane tylko lutowane powierzchniowo.
Zysk taki, że mniej problemów z wykonaniem flashera, dużo mniejsze gabaryty, a funkcjonalność taka sama.
Jedynie trzeba kogoś, kto ogarnia np Eagle i jest w stanie przerobić taką płytkę.

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 10, 2015, 13:47:52 »
Właśnie o tym pisałem kiedyś w tamtym wątku, że najgorsze jest pozyskiwanie slotów z uszkodzonych DMG. Przeróbka na SMD to podstawa, owszem można wykonywać w starej technologii i będzie to działać, ale ze względu na gabaryty i użycie części należałoby wykonać to w technologii SMD. Eagle gdy mu się da schemat to sam automatycznie może zrobić płytkę. Oczywiście chodzi o jednostronną najprostszą płytkę w SMD. Ale jest to moim zdaniem jedyna słuszna droga, żeby wykonać na nowo flasher. Podobnie z kardridżami - spokojnie można zrobić schemat i można na nowo wykonywać płytki które bezpośrednio są dostosowane do lutowania pamięci flash, które mogą być flashowane przez flasher. Muszę ogarnąć ten temat w końcu bo w zasadzie materiały wszystkie mam.

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 10, 2015, 14:06:50 »
Też myślałem nad tym, ale jakoś mi się nie chciało.
Eagle teoretycznie robi takie rzeczy sam. Trzeba mu przygotować footprinty itp. jeżeli nie ma w bazie.
Potem i tak ręcznie to układać i łączyć, bo niestety jest to upośledzona funkcja.

Co do kartridża, to jak patrzyłem na koszt części to wychodziło jakieś 60-80 zł od sztuki :P W każdym razie taniej było kupić kartridż i go przerobić.

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 10, 2015, 14:40:32 »
Prześledźcie tamten wątek, który jest zlinkowany w pierwszym poscie w tym temacie. Tam pisałem, że flasher można wykonać całkowicie z dostępnych części w sklepie elektronicznym. Slot można kupić (do GBA i pasuje on do kardridży DMG i Color), reszta wiadomo - jest dostępna. Drugą kwestią jest kardridż - najlepiej byłoby zaprojektować nowy, w którym pamięć (najlepiej kardridź MBC5), będzie można wlutować bezpośrednio na płytkę bez kabli. Wiadomo, że najtaniej byłoby kupić oryginalny cart i pamięć i to przerobić, ale nie w tym rzecz, żeby przerabiać oryginalne carty i je tym sposobem niszczyć - wiadomo do zabawy potrzebny jest tylko jeden cart, ale jak każdy sobie zrobi takiego carta to trochę ich pójdzie. No i cała zabawa polega na tym, żeby zrobić coś od podstaw.

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 10, 2015, 15:07:26 »
Po co czytać zlinkowanego posta? Chyba nie załapałeś o co chodzi.
Chodzi o przerzucenie się z montażu przewlekanego (THT) na powierzchniowy (SMD).
Wynika to z tego faktu, że sloty do DS'a można kupić za grosze (które są do montażu powierzchniowego), a nie trzeba rozwalać GB czy Super GB żeby wyciągnąć slot.
Całkowicie rozumiem twój punkt widzenia odnośnie niszczenia kartridży, ale po prostu wychodzi to tak drogo.
Poniżej linki do stron na ten temat, jakby ktoś być ciekawy.

http://www.brolinembedded.se/projects/flashcart/
http://home1.stofanet.dk/hvaba/gameboy/mbc5cpld/cpldcart.html#Schematic
http://marc.rawer.de/Gameboy/Docs/GBProject.pdf
http://www.reinerziegler.de/readplus.htm#MBC5_64
http://marc.rawer.de/Gameboy/

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 10, 2015, 23:21:03 »
No właśnie w tamtym temacie wszystko jest napisane - i między innymi też to (na co wpadłem już wtedy), że właśnie warto bardziej slot kupić do DSa a cały układ przerobić na SMD. Ten temat tutaj tylko powiela wątek :P Tam pisałem, że slot do DSa lub do GBA jest po 2,5$, a teraz to jeszcze chyba taniej.

Offline Maverik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 11, 2015, 13:56:12 »
Jako elektronik i programista wizałem sie za zrobienie flashera, lecz lekko zmodyfikowanego zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Offline Didzejek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 162
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 11, 2015, 14:27:00 »
Jako elektronik i programista wizałem sie za zrobienie flashera, lecz lekko zmodyfikowanego zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Czekam w takim razie na dokładną relację i 3mam kciuki ;)

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 11, 2015, 19:44:40 »
I like it :)
Jak coś już będziesz miał to podziel się postępami w procesie twórczym :)

Offline Maverik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 17, 2015, 15:59:04 »
myślę żeby "kasetę" zrobić na SD, i zamiast całej kasetki wkładać do programatora to po prostu wrzucić gre na karte sd, takie projekty po forach były, ale nie chce nikogo kopiować sam sie za to zabiorę :)

Offline Ostry96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 784
  • GG: 6667654
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 17, 2015, 18:45:10 »
Maverik - bo w zasadzie pomysł z kartą SD i od-uzależnienie się od PC wydaje się być lepszy. Zwłaszcza, że na SD wgrywa się gry i tyle, a tu trochę jest knocenia. Wadą jaką widzę to to... że chcę zgrywać save na komputer z moich obecnych oryginalnych cartridge :L

Offline Maverik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 17, 2015, 20:14:11 »
zawsze w oryginalnej kasecie ( mówmy po polsku a nie cartdrige ) możesz wymienić baterie przed zaczęciem gry i save trzyma latami.

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: DIY Game Boy Cart Flasher - czy ktoś jeszcze się bawi?
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 17, 2015, 21:07:17 »
Ale to nie jest technologia nasa i elektronika czasami zawodzi. I save'y przepadają.
Wierz mi, utrata 80 godzinowego save'a to nic przyjemnego.