Autor Wątek: Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon na GBA  (Przeczytany 12772 razy)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
O tyle o ile obecnie problem nie dotyczy gier z serii Pokemon na konsole GB/GBC, na GBA dzięki fali podróbek z USA, która zalała niedawno rynek europejski problem urasta do poważniejszych rozmiarów. Artykuł na stronie głównej poświęcony zagadnieniu "Jak odróżnić podróbkę od oryginału" wydaje się nie dość ostro precyzować kwestię w przypadku nowych, bardzo dobrze wykonanych "piratów".

Z uwagi na fakt, iż na forum w temacie "Czy gra jest oryginalna", pojawia się coraz więcej wątpliwości związanych z oryginalnością gier z tej serii, myślę, że dobrym pomysłem byłoby stworzenie artykułu poświęconego konkretnie temu zagadnieniu. Wszystko zależy jednak od zaangażowania użytkowników forum. Mogę zająć się tekstem i wykonać zdjęcia oryginalnych kartridży z grami Pokemon Sapphire, Fire Red, Leaf Green EU oraz jednego z wielu bootlegów Pokemon Sapphire w wersji USA. Innych tytułów niestety nie posiadam. Zdjęcia oczywiście obejmą zarówno wygląd zewnętrzny jak i wewnętrzny.

Myślę, że dobrym sposobem byłoby wykonanie skanów okładek i zdjęć kartów z przodu i z tyłu. Niestety musiałyby to być zdjęcia w bardzo dobrej jakości, ułożone pod odpowiednim kątem itd. Jeżeli ktoś nie dysponuje umiejętnościami/sprzętem skany wydają się być dobrą alternatywą. Nieocenione wydają się być zdjęcia/skany Poksów w wersjach USA, bo te są najczęściej podrabiane.



1. Pokemon FireRed PAL [EU].




2. Pokemon LeafGreen PAL [EU].




3. Pokemon Sapphire PAL [EU].




4. Pokemon Ruby PAL [EU].



5. Pokemon Emerald PAL [EU].



6. Pokemon Emerald NTSC [USA].









1. Nieoryginalny kartridż Pokemon Sapphire NTSC [USA].



« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2015, 18:48:10 wysłana przez Antari »

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 04, 2014, 21:13:46 »
Mam Ruby EUR, Emerald EUR i USA, Leaf Green EUR i Fire Red EUR. Postaram się szybko zrobić zdjęcia.

Sądzę, że warto też zajumać zdjęcia bootlegów z Allegro.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 04, 2014, 21:20:35 »
Myślę, że Ruby i oba Emeraldy by wystarczyły, a masz możliwość zrobienia też skanów? Najwyżej wybierzemy najlepszą jakość. Ja też zrobiłbym skany ale niestety mój skaner to już pra-pra-pradziad obecnych skanerów. Zrobić zdjęcia Poków jest o tyle trudno, że nalepka jest błyszcząca i ciężko uchwycić ją w całości bez błysków i odbić.

Raczej wolałbym uniknąć "pożyczania bez pytania" zdjęć zrobionych przez kogokolwiek. Inna sprawa, że znaleźć takie w dobrej jakości to już niemal cud. 

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 04, 2014, 21:37:07 »
Na szczęście mój Tata może mi użyczyć dobrego sprzętu fotograficznego. Więc ze zdjęciami jest zero problemów.

Wiele zdjęć od masowych podróbkowiczy jest bardzo dobrej jakości. Te stingi i inne takie produkują podróbki na wysoką skalę i kłamią, że to oryginały. Takie zjawiska trzeba piętnować i wskazać na przykładach. Nie widzę w tym problemu. Wyobraźcie sobie, że będą od nas roszczyli byśmy je usunęli!

Offline stasiek19

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 199
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 04, 2014, 22:42:09 »
Mogę jakoś pomóc? bo widzę, że sapphire wam potrzebny

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 04, 2014, 23:01:51 »
To tak jak my może napisz z jakiego regionu i jakie masz warunki do robienia fotek, co?

Offline stasiek19

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 199
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2014, 12:44:55 »
Wersja europejska. Mam dosyć porządny aparat i dużo miejsca, jak trzeba mogę nawet zrobić zdjęcie gry w plenerze

Offline nvd96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 556
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2014, 16:23:20 »
Na leżaku w hotelowym basenie i sączącego drinka :D

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2014, 16:50:04 »
Przecież napisałem, że posiadam wersję gry POKEMON SAPPHIRE EU. Tak więc nie potrzeba mi kolejnych zdjęć tej wersji.

Offline stasiek19

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 199
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2014, 17:00:01 »
Sorka Antari. postaram się czytać posty dokładniej.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 08, 2014, 14:00:10 »
Ok wrzucam pierwszą część zdjęć, Pokemon FireRed PAL [EU]. Miejmy nadzieję, że to zmotywuje użytkowników forum do większej aktywności w tym temacie :) Z góry przepraszam za jakość zdjęć, jedynie takim sprzętem dysponuję lub jak wolą niektórzy, jedynie takie mam umiejętności. Nie udało mi się właściwie uchwycić łuku nad napisem Game Boy Advance, wydaje się on dziwnie krótki, albo po prostu mi się zdaje.



Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2014, 15:13:09 »
Ten też jest dobry gościu...

http://allegro.pl/show_item.php?item=4038525561

Wmawia, że oryginał, a w mailu dostałem foto:

Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 08, 2014, 15:59:33 »
Dobra wrzucam kolejną porcję fot, tym razem Pokemon Sapphire PAL [EU].




Nieśmiało zaproponuję podjęcie dyskusji na temat, w jaki sposób rozróżniacie oryginał od podróbki, może wspólnymi siłami dojdziemy do jakichś wniosków? Pod lupę można by wziąć te europejskie piraty jakie wypłynęły niedawno.

Edit. Pokemon LeafGreen PAL [EU].


« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2014, 16:26:51 wysłana przez Antari »

Offline coby6

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 08, 2014, 18:35:12 »
Sądzę że trzeba by zrobić porównanie nowej generacji pirackich gier pokemon z oryginalnymi grami .  Tylko bezpośrednie porównanie pozwoli rozwiązać ten problem .

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 09, 2014, 13:53:59 »
Niestety nie zrobiłem zdjęć wnętrzności. Także we wszystkich jest wymieniona bateria na większą, ale trzeba dodać, że jeśli widzi się większą baterię to znaczy, że ktoś ją wymieniał, więc raczej gra jest oryginalna.

Tu były zdjęcia.
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2014, 23:00:55 wysłana przez GRAnith »

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 09, 2014, 17:45:55 »
Zapodaj mi je w oryginalnej wielkości na maila: antari18@gmail.com, myślę, że coś z nich będzie :) Zdjęcia wnętrzności też by się przydały żeby zachować schemat. Wymieniona bateria to nie problem, liczy się wygląd wnętrzności jako taki. Chyba, że nie chcesz ich rozkręcać, wtedy nie będę namawiał :)

PS. Fajnie, że dotrzymałeś słowa, ciesze się, że jest jakieś działanie w tym temacie.

Edit. Ok już sobie poradziłem :P Mamy już wszystkie europejskie wersje gier z serii Pokemon na GBA. Brakuje Pokemon Sapphire USA, Pokemon Ruby USA, Pokemon LeafGreen USA, Pokemon FireRed USA.



« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2014, 21:44:03 wysłana przez Antari »

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 09, 2014, 23:03:09 »
Okej, pousuwałem tamte zdjęcia, bo ktoś postronny mógł je ukraść dzięki temu, że nie było tam żadnego loga własności.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2014, 18:47:27 wysłana przez GRAnith »

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 10, 2014, 00:04:30 »
Rzeczy do przedyskutowania:

1) Ustalenie właściwej procedury weryfikacji kartridży.
2) Uporządkowanie kolejności poszczególnych czynności.

Ad. 1.

Od siebie proponuję:

1. Sprawdzenie elementów nalepki z nazwą gry:

a) Słoneczko SoQ
b) Logo Nintendo
c) Indywidualne oznakowanie danej gry
d) Napis "The Pokemon Company"
e) Oznakowanie CE (spełnianie wymogów dyrektyw Nowego Podejścia) [EU]
f) Oznakowanie ESRB (Entertainment Software Rating Board) [USA]
g) Numer seryjny wybity na nalepce
h) Jakość nalepki (tutaj koniecznie trzeba by doprecyzować jaki to materiał, ja nie mam pojęcia dlatego wskazana by była pomoc kogoś mądrzejszego)
i) Stopień zaokrąglenia rogów nalepki z nazwą gry

2. Sprawdzenie tylnej części kartridża:

a) Śruba
b) Napis
c) Głębokość wgłębienia w którym znajduje się napis

3. Sprawdzenie napisu znajdującego się nad stykami (tu bym prosił o pomoc jak to fachowo sformułować)

a) Rodzaje

4. Sprawdzenie górnej części kartridża z przodu

a) Długość łuku, który znajduje się nad napisem "Game Boy Advance".
b) Jakość (czcionka) napisu Game Boy Advance


Ad. 2.

4a, 1i, 1g, 1h, 3a, jeżeli kartridż dalej budzi wątpliwości sprawdzamy resztę, jeżeli choć jeden z powyższych elementów się nie zgadza - pirat.

Odnośnie napisu znajdującego się nad stykami - w przypadku Pokemon FireRed i LeafGreen różnią się one od siebie co widać na załączonym obrazku. Spotkałem się jednak z Pokemon FireRed, które miały napis jak LeafGreen, co wydaje się potwierdzać, iż mogą wystąpić dwa warianty. Jeżeli ktoś posiada ww. pozycje byłbym wdzięczny za zweryfikowanie tych informacji.




 
« Ostatnia zmiana: Marzec 10, 2014, 09:58:35 wysłana przez Antari »

Offline animare

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 10, 2014, 07:33:51 »
Odnośnie zdjęć kartridży które mają jaskrawy kontrast - ja radzę sobie tak, że odwracam je w negatyw lub daję maksymalną skalę szarości, wtedy nieraz lepiej można zauważyć jak wygląda napis czy zwłaszcza łuk nad napisem, niestety często zdjęcia mają tak okropną jakość że nic nie pomaga. Odnośnie oznaczeń ESRB wstawiam zdjęcie, pierwszym jest oryginał który znajdziemy na wersjach USA kartridży, drugiego nie znajdziemy nigdy w wersjach USA.



Warto też zaznaczyć i zrobić listę edycji które są fejkami, a które również można wypatrzeć na aukcjach, zwłaszcza na ebay'u.
gg: 8211860. Retro-Fan :)

Offline coby6

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 86
Odp: [GBA] Jak odróżnić podróbkę od oryginału - seria Pokemon
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 10, 2014, 09:43:55 »
Wczoraj dosyć intensywnie czytałem na  temat nowszych podróbek . Ze zdjęć wywnioskować można że fake różni się innymi układami elektronicznymi oraz tył laminatu jest zasadniczo inny .
http://cairnarvon.rotahall.org/2012/04/07/adventures-on-the-grey-market/