Autor Wątek: Gameboy Game Pak Logo  (Przeczytany 2260 razy)

Offline olafmi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Gameboy Game Pak Logo
« dnia: Marzec 27, 2016, 17:08:28 »
Witam

interesuje mnie czemu jest tylko to logo na pierwszych grach (Czarno Białych) a nie na przykład na grach od Gameboy Color lub Advance

Pozdrawiam

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: Gameboy Game Pak Logo
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2016, 01:29:28 »
Nie mam pojęcia o czym mówisz, możesz wrzucić zdjęcie? :P

Offline Ostry96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 784
  • GG: 6667654
Odp: Gameboy Game Pak Logo
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2016, 01:42:08 »
Pewnie o to mu chodzi:

Offline Bart

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1241
Odp: Gameboy Game Pak Logo
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2016, 02:26:54 »
Za czasów pierwszego Game Boya, Nintendo obawiało się jeszcze konkurencji ze strony "niezależnych" twórców, którzy wydawali nieoficjalne gry (np. King James Bible). Jak się później okazało, nieoficjalnych gier powstało bardzo niewiele, więc Nintendo zrezygnowało z zajmowania miejsca na etykiecie niepotrzebnym emblematem. 

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Gameboy Game Pak Logo
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2016, 11:16:21 »
Za czasów pierwszego Game Boya, Nintendo obawiało się jeszcze konkurencji ze strony "niezależnych" twórców, którzy wydawali nieoficjalne gry (np. King James Bible). Jak się później okazało, nieoficjalnych gier powstało bardzo niewiele, więc Nintendo zrezygnowało z zajmowania miejsca na etykiecie niepotrzebnym emblematem. 

Do tego służyło raczej "Nintendo Seal of Quality". Moim zdaniem Game Boy Game Pak Logo służyło jako swego rodzaju placeholder dla zachowania jednolitej struktury nalepek z nazwami gry. Istniało wiele wariantów tego logo. Gry posiadające możliwość odpalenia na przystawce Super Game Boy, posiadały ikonkę "Super Game Boy Game Pak". Gry posiadające możliwość rozgrywki multiplayer za pomocą kabelka Link posiadały ikonkę Original/Official Game Link Game Pak. Była tu też zastosowana dziwna hierarchia, powodująca, że ikonki, których celem było ułatwienie selekcji gier, wprowadzała jeszcze większy chaos.

Istniały bowiem gry, które kwalifikowały się do dwóch poprzednich kategorii, czyli posiadały tryb multiplayer za pomocą kabelka Link oraz możliwość odpalenia na przystawce Super Game Boy. Przykładem takiej gry niech będzie Street Fighter II na GB Classic. I co widzimy na okładce? Ikonkę Super Game Boy Game Pak, co może wprowadzać w błąd co do zawarcia trybu wieloosobowego. Takich przykładów było wiele. Podobnie można zarzucić, iż na grach z Original/Official Game Link Game Pak brakowało standardowej ikonki Game Boy Game Pak. Wydaje mi się, że eliminowali to co oczywiste i priorytetowali rzeczy istotne. Nie pamiętam już czy było więcej tych ikonek czy tylko te 3 i ich warianty językowe (np. niemieckie).

Jeżeli miałbym pokusić się o zawarcie jakichś wniosków, to wygląda na to, że Game Boy Game Pak było zwykłą zapchajdziurą, wrzuconą dla wypełnienia miejsca. Jeżeli gra nie posiadała żadnych dodatkowych funkcji dostawaliśmy ikonkę, uświadamiającą nas, że to gra na Game Boy'a (jakbyś jeszcze tego nie wiedzieli). Gdy tytuł posiadał tryb multiplayer albo współpracował z Super Game Boy, dostawaliśmy stosowną ikonkę (to akurat przydatne). Jeżeli posiadał 2 z nich, to priorytet brał Super Game Boy.

Później, a właściwie już w czasie trwania generacji GB Classic/Pocket/Light (np. gry z serii Pokemon nie posiadały już tych logo) zrezygnowali z tych ikonek, bo nie były one wymagane w większości gier będących zwykłymi "Game Pakami", a do tego patent był średnio logiczny i konsekwentny dla przeciętnego zjadacza chleba.

Kiedyś miałem napisać artykuł na główną poświęcony temu zagadnieniu ale jakoś zabrakło chęci, a potem materiał przepadł. Mam nadzieję, że ten krótki opis trochę rozjaśni sprawę.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2016, 11:22:42 wysłana przez Antari »

Offline olafmi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Gameboy Game Pak Logo
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2016, 16:29:18 »
@ Ostry96: właśnie oto logo mi chodziło.
@ Bart i Antari: Dzięki za wasze odpowiedzi. Szczególnie twoją  szczegółową  Antari.