Autor Wątek: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP  (Przeczytany 11109 razy)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 09, 2014, 17:35:07 »
Mario Pinball Land! Właśnie, dobra jest ta gra? Bo z gameplaya na YT wynika, że tak. Tzn. mnie się podoba. Chętnie bym sobie ją sprawił, ale się waham :)

Swoje wrażenia z tej gry opisałem w recenzji na stronie głównej. Imho zmarnowany potencjał.

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 09, 2014, 20:46:20 »
Ja mam za mało gier na GBA by tworzyć Top 20, ale Lunar Legend nie należy do moich ulubionych. Owszem jest to dobra gra, ale nie umywa się według mnie do Golden Suna. Bardzo proste walki w terenie (nie widzę zastosowania czarów, wystarczy uderzanie zwykłymi ciosami), a na walki z bossami mam jedną jedyną niezawodną i oczywistą taktykę, ale jej nie podam, bo to mogło by zepsuć komuś grę. Jak ktoś się interesuje to podam na PW.

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 09, 2014, 20:59:21 »
Ja mam za mało gier na GBA by tworzyć Top 20, ale Lunar Legend nie należy do moich ulubionych. Owszem jest to dobra gra, ale nie umywa się według mnie do Golden Suna. Bardzo proste walki w terenie (nie widzę zastosowania czarów, wystarczy uderzanie zwykłymi ciosami), a na walki z bossami mam jedną jedyną niezawodną i oczywistą taktykę, ale jej nie podam, bo to mogło by zepsuć komuś grę. Jak ktoś się interesuje to podam na PW.
Lunar nie jest grą w której ważne są walki. W Lunarze ważne są dialogi między postaciami i relacje między postaciami. To jest oś wokół której kręci się gra. Przez co oczywistym jest iż nie każdemu przypadnie to do gustu, stąd też biorą się niższe noty wspomnianych gier przez niektórych recenzentów.

btw. podobnych pogodnych gier jRPG czy tam taktycznych nie ma wiele, do gatunku zaliczyłbym również Trails in The Sky którego obecnie ogrywam oraz Lumminous Arc na DS.

Offline flush2

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 414
  • 9tendo
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 09, 2014, 21:38:36 »
"Lunar Legend i dwadzieścia godzin z nim spędzone w zupełności wystarczyło by odłożyć konsolę z pełnym przeświadczeniem, że był to dobrze wykorzystany czas. Przyznam się, że od pewnego czasu "wymęczam" większość tytułów. Znaczy to tyle, że niestety zmuszam się, czy kończę gry na siłę (tzw. punkt honoru kolekcjonera). W omawianym tytule nie miałem punktu krytycznego, choć przyznam, że 2 godziny więcej, a dałbym sobie spokój.

   W tym momencie odsyłam do recenzji Keitaro z głównego portalu. W wielu kwestiach popieram podane tam plusy i minusy, ale...

Oczywistym jest, że jRPG karmi się fabułą, która w Lunarze mimo początkowej jałowości rozwija się całkiem przystępnie. Brak natomiast wyważonego poziomu trudności, który wzbudzałby we mnie nieco więcej ambicji. Moim zdaniem wraz z trwaniem kolejnych etapów; gra zdawały się być coraz łatwiejsza! Główny wątek fabularny (ciekawostka: nie ma innego) jest głównym motorem tej pozycji i reszta pomimo eleganckiej, przyjemnej dla oka grafiki odbiega trochę od moich oczekiwań. Przykładem może być pierwszy napotkany Boss, która okazał się dla mnie najtrudniejszy. Dodam do tego, że nie stroniłem od opcji Run z Menu walk.
Są to jednak detale przy tym co jest główną esencja Lunar Legend. Radzę przede wszystkim samemu sprawdzić co ma do zaoferowania dana pozycja. Ja się nie nudziłem ;)

   Generalnie gra godna polecenia dla tak wszystkich. Idealny tytuł startowy dla przyszłych graczy tego gatunku (proste zasady; łatwy angielski hehe ). "


W Lunar Legend nie spotkały mnie też bezsensowne tułaczki po mapach. Gra nieliniowo, ale w bardzo inteligenty sposób systematycznie i przyjemnie kieruje nas dalej. Nic nie mnie tak nie wkurza w grach tego typu jak chodzenie i bezowocne szukanie dalszej drogi . Nie mam już na to cierpliwości :)

Czasem fajnie czytać i oglądać gry jako bierny(?) widz.


@ NintendoPassion
Widzę podobny gust :) Cima, Lunar, Golden, Kingdom Hearts (jeszcze przede mną). Kilka pozycji moich małych marzeń również.

@nvd96 Masz Summony w kolekcji? :)

Offline nvd96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 556
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:29:42 »
@nvd96 Masz Summony w kolekcji? :)

JESZCZE nie, w wolnych chwilach namiętnie przeglądam ebaya amerykańskiego, czasem coś jest, ale nie zawsze cena mi odpowiada. Przyznaję się, że ograłem w gimnazjum na emulatorze na telefonie komórkowym, ale nie żałuję ;)
(gry/konsole zbieram od zakupu 3DSa w przerwie świątecznej w pierwszej liceum - właśnie roczek stuknął)
Gdy wreszcie utrafię, z pewnością nie omieszkam się pochwalić :)

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 09, 2014, 22:56:01 »
Dla mnie relacje między bohaterami są mniej ważne od rozgrywki w takiej grze RPG. Lubię to zjawisko to gram w Beyond: Two Souls na PS3 lub jakąś wizualną nowelę.
W Golden Sunie nie było czaru, którego bym nie użył, bo tam był lepszy system walki. W Golden Sunie atakujesz jedndgo, trzech, pięciu lub wszystkich wrogów, a w Lunarze jednego, kolumnę, rząd lub wszystkich. To drugie jest mniej przyjemne i zawsze atakowałem jednego lub wszystkich.

W Golden Sunie na plus także idzie brak walki automatycznej i to, że każdy atak oddany na przeciwnika, który już zdążył paść, przepada. Dzięki temu myślimy co mamy zrobić, a nie klikamy raz w przycisk i idziemy zalać przygotowaną na poprzedniej walce herbatę.

Offline flush2

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 414
  • 9tendo
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 09, 2014, 23:25:22 »
@GRAnith

Nie no Golden Sun to Golden Sun. Akurat jeśli chodzi o ten tytuł to nikt raczej nie ośmieli się podważać jego wyjątkowości. Zapomniałeś jeszcze o stworkach, które jeszcze bardziej urozmaicają batalie i system walk.
Chętnie bym odświeżył GS'a; szczerze mówiąc to mało z niego już pamiętam ( 11 lat temu; kupa czasu ale wrażenie zrobił ogromne).

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 10, 2014, 07:57:50 »
Nie no Golden Sun to Golden Sun. Akurat jeśli chodzi o ten tytuł to nikt raczej nie ośmieli się podważać jego wyjątkowości.

Ja! Ja sie osmiele. :)

Golden Suny maja zabawne walki i swietny wyglad, ale ich fabula jest niezwykle nudna a dialogi okrutnie rozwleczone. Moglo byc ambitnie, a jest bardzo dobrze wygladajaca telenowela z fajnymi walkami.

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 10, 2014, 10:12:09 »
Chcesz walki to nie szukaj ich w Lunarze ani w innych podobnych przegadanych grach. Ja do Golden Suna nic nie mam, ale nie urzekł mnie specjalnie. Ot zwykły jRPG z genialną jak na GBA grafiką. Lunara zdecydowanie wyżej cenię, nie mówiąc już o Rivierze.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 10, 2014, 10:37:24 »
Fabuła wcale nie musi być ambitna, przełomowa ani przekazywać jakichś wyjątkowych prawd w jRPG. Może być zupełnie pretekstowa i odnieść światowy sukces, przykład choćby seria Dragon Quest. I w tej kategorii gier plasował bym GS'a.

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 10, 2014, 10:49:43 »
Fabuła wcale nie musi być ambitna, przełomowa ani przekazywać jakichś wyjątkowych prawd w jRPG. Może być zupełnie pretekstowa i odnieść światowy sukces

Nie no oczywiscie, tak samo z muzyka, filmem, sztuka itd. Zgadzam sie bez cienia ironii. Pytanie tylko, czy ktos szuka czegos wartosciowego, czy takiego, co odnioslo "swiatowy sukces".

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 10, 2014, 12:19:36 »
Wydaje mi się, że w filmie i sztuce fabuła jest jednak ważna. Gry natomiast to chyba interakcja głównie, w innym przypadku mamy do czynienia z bardziej lub mniej biernym visual novel. Ja szukam czegoś co sprawi mi przyjemność, niekoniecznie musi to być coś wartościowego.

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 10, 2014, 12:49:13 »
Oj tam oj tam, jest cala masa filmow ktora fabuly nie posiada (ew. symboliczna), a nikt na to nie narzeka i sa bardzo popularne!

Wiekszosc szuka czegos co sprawi im przyjemnosc, niekoniecznie wartosciowego, w kazdej dziedzinie. Gry nie sa zadnym wyjatkiem. Wlasciwie to wyjatkow nie ma, bo wszystko jest tylko jakims medium, to autor (autorzy) decyduje o tym, do czego ten srodek przekazu posluzy. A odbiorca decyduje (mniej lub bardziej swiadomie), co z calej dostepnej oferty wybierze.

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 10, 2014, 15:38:07 »
Golden Sun został przez wielu, jak nie większość ogłoszony najlepszym erpegiem GBA. Nie dlatego, że jest niesamowicie rewolucyjny, ale dlatego, że jest zbilansowany na najwyższym poziomie. Dlaczego wszyscy lubią GTA V? Czyżby dlatego, że ma wyśmienitą fabułę? Nieeee. A może dlatego, że wprowadzono wielkie zmiany w rozgrywce? Hmmm, też nie.

Z filmami jest taka sprawa, że niektórzy chcą zobaczyć wielkie walki robotów z potworami. Ale nikt by nie był zadowolony gdyby się one lały tylko i jedynie prawym sierpowym...

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 10, 2014, 17:36:33 »
Antari >> to właśnie w Lunarze / Trailsie / Lumminousie byś dostał tak lajtowną fabułę iż byś nie uwierzył, że takie obyczajówki w ogóle istnieją. Z ambitnością nie ma to nic wspólnego. Nic a nic, light fantasy.

GRAnith >> To że wszyscy orzekli coś wyjątkowym, super i w ogóle, a portale dały notę 10/10 mnie zupełnie nie interesuje. Ja wiem co lubię, wiem czego szukam w grach i tym się kieruję. Recenzje gier bardzo lubię czytać, ale dlatego iż mogę poznać detale gry. Potrafię przebić się przez 10 recek aż w końcu znajdę taką, w której ktoś zwrócił uwagę np. na to że w Luminousie liczy się kiczowaty świat manga fantasy, a nie sam taktyk jako taktyk. Wiele recenzji nie słusznie oceniało grę szukając w niej czegoś czego nie było gdyż założenia autorów były inne.

I bardzo często cenię niszowe gry natomiast te okrzyknięte hitami do mnie zupełnie nie przemawiają. By coś spodobało się szerszemu gronu odbiorców musi być zwykle maksymalnie możliwe neutralne. Inaczej nie trafi w tak szerokie gusta. Gry które są skrajne w mechanice, fabule czy czymś tam, mają dużą szansę się nie przyjąć, a prawie na pewno nie przyjmą się jak będą dodatkowo zawierały jakieś błędy. Fragile Dreams na Wii jest flagowym przykładem takiego tytułu.

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 10, 2014, 20:22:42 »
Keitaro, aż taki zależny od procentów na metacritiku, duh, w nic mnie nie wrobicie nie jestem. Po prostu nie pragnę gry, która skupiałaby się na jednym aspekcie i zaniedbywała pozostałe. Na pocieszenie dodam, że grafika w Lunarze według mnie jest ładniejsza mimo tego, że słabsza technologicznie.

Offline igorch

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 629
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 07, 2014, 11:59:56 »
Piraci zawala nimi swoje programatory bez wzgledu na to czy bedziemy rozmawiac o najlepszych grach na dana platforme czy tez nie. Nie chce mi sie gonic zlodziei, natomiast chcialbym dac jakies wskazowki ludziom, ktorzy szukaja ciekawych tytulow do kupienia. A ze sa rozne gusta i topy wygladaja roznie? Tym lepiej!

Caly ten watek az mnie zmotywowal do delikatnego odswiezenia mojej listy, ktora wyglada dzis tak:


czy dotstream to wg ciebie najlepsza gierka z serii bit generations? chcialbym poszerzyc kolekcje, ale nie wiem, od ktorej czesci z serii zaczac

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 07, 2014, 14:16:10 »
Dotstream i Orbital. Dotstream jest bardziej przyjazny z tej dwojki i pokazuje niesamowicie oryginalny, swiezy pomysl na wyscigi. Do tego ma bardzo przyjemny (zdecydowanie inny od normalnej rozgrywki) tryb endless. Orbital tez jest oryginalny i bardzo przemyslany, ale dosyc specyficzny. Nie kazdemu przypadnie do gustu symulator oddzialywan miedzyplanetarnych (coz za gatunek!), ale jesli przypadnie to jest tam mnostwo miodu. Pod koniec Orbital byl tak trudny, ze doprowadzal mnie do furii, a mimo tego chcialem dobrnac do samego konca. :)

Te dwie gry polecam kazdemu szukajacemu ciekawych gier w ogole, nie tylko na GBA. Jesli mialbym wskazac jedna, to bylby to Dotstream. Z pozostalymi grami serii bit Generations nie jest juz niestety tak rozowo.

Coloris i Dialhex to zabawne puzzle, ale z bardzo niewykorzystanym potencjalem. Digidrive z kolei dosyc dobrze go wykorzystuje, spedzilem nad nim sporo czasu jak na action puzzle. Soundvoyager dobry do doswiadczenia gry z ciekawym patentem na granie bez patrzenia, ale tu tez boli niewykorzystany potencjal. Boundisha natomiast unikaj jak ognia, nie znajduje zadnych plusow tej gry.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [GBA] TOP 20 Gier na Gameboy Advance SP
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 07, 2014, 15:58:07 »
Fajnie by było poczytać nieco więcej na temat tej niecodziennej serii :) Wydajesz się być tutaj jedyną osobą Inlagd, która ma je wszystkie, może skusiłbyś się na jakiś artykuł? :D Jak widać zainteresowanie tematem na forum jest.