Autor Wątek: Czytnik e-book czy Tablet?  (Przeczytany 9486 razy)

Offline Mario_77

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 736
Czytnik e-book czy Tablet?
« dnia: Sierpień 30, 2012, 11:51:27 »
Otóż mam pewien problem, chcę zakupić któreś z tych urządzeń, lecz nie wiem które wybrać. ;/
Chcę na nim słuchać muzyki, czytać książki i w sumie tyle, ewentualnie używać internet. Co przemawia za poszczególnymi urządzeniami i co mnie od nich mnie odstrasza:

Czytnik e-book
+ długa żywotność baterii,
+ nie niszczy oczu gdy się na nim czyta,

- mało funkcjonalny,
- droższy od tabletów (mowa tu o czytnikach z ekranem e-papier),
- niepodświetlany ekran, czyli czytanie w ciemnościach odpada.


Tablet
+ oferuje dużo funkcji,
+ mało kosztuje,
+ ma podświetlany ekran, lecz jest to i wadą i zaletą,

- ma podświetlany ekran jak w komputerze, więc długie czytanie odpada, a oczy się bardzo niszczą,
-mała żywotność baterii (ok. 5h).


Więc co wybrać? Ma ktoś może oba urządzenia? Co bardziej poleca?
Kupię: GBC (zielony), gry na GB/GBC

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2012, 12:06:16 »
Dla mnie to jest dylemat: kindle* vs ipad. I jesli to czytanie tekstow mialoby byc decydujacym motywem zakupu, to bralbym kindle'a. A jakbym chcial do tego komputer, to ipada. Proste. ;)

I jeszcze kwestia uniwersalna: zwroc uwage na rozdzielczosc, cokolwiek bedziesz kupowal. To przede wszystkim widoczne piksele w czcionce beda meczyly twoje oczy i wplywaly na jakosc i wygode (nie podswietlenie czy e-papier).

*Byc moze jest cos lepszego, wtedy wez to pod uwage zamiast; w czytnikach az tak sie nie orientuje.

Offline Mario_77

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 736
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2012, 12:20:06 »
7", rozdzielczość 800x480 w tablecie będzie nadawała się do komfortowego czytania?
Kupię: GBC (zielony), gry na GB/GBC

Offline Tarma

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Dead inside.
    • My Dev Acc.
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 30, 2012, 12:29:49 »
7", rozdzielczość 800x480 w tablecie będzie nadawała się do komfortowego czytania?

Jak dla mnie powinno być ok jeśli chodzi o tablet. ZTE light tab v2 jest niezłą 7"ką ale troszke kosztuje :P

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2012, 13:13:36 »
6-calowy kindle z 600x800 ma 167 dpi i to daje rade zeby dosyc wygodnie czytac na e-papierze. Nie e-papierowe wyswietlacze sa mniej wyrozumiale dla oka i potrzebuja wiecej dpi, zeby byly rownie wygodne.

Jesli ipad nie wchodzi w gre, to zamiast w marny tablet, zainwestuj w dobry czytnik.

Offline Mario_77

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 736
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 30, 2012, 13:26:01 »
Mi taki marny tablet wystarczy, do przeglądania forum, YT, muzyki i czytania książek się nada.
Kupię: GBC (zielony), gry na GB/GBC

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 30, 2012, 13:32:37 »
Mi taki marny tablet wystarczy, do przeglądania forum, YT, muzyki i czytania książek się nada.

Rodzi się pytanie po co ten cały temat :)

Offline Mario_77

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 736
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 30, 2012, 13:58:13 »
Mi taki marny tablet wystarczy, do przeglądania forum, YT, muzyki i czytania książek się nada.

Rodzi się pytanie po co ten cały temat :)
Bo chciałem usłyszeć czy da się czytać na tablecie oraz co wybrać. :P
Kupię: GBC (zielony), gry na GB/GBC

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 30, 2012, 14:22:56 »
Pasowałoby jakiś zbiorczy temat założyć z miejscem na Pytania różne i różniste :)

Offline Tarma

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Dead inside.
    • My Dev Acc.
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 30, 2012, 14:24:30 »
Pasowałoby jakiś zbiorczy temat założyć z miejscem na Pytania różne i różniste :)

Tylko w takim temacie trudno szukać, to może jakieś mini dział?:P

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 30, 2012, 14:37:24 »
Pasowałoby jakiś zbiorczy temat założyć z miejscem na Pytania różne i różniste :)

Tylko w takim temacie trudno szukać, to może jakieś mini dział?:P

E tam, bedzie potem milion dzialow i poddzialow i jeszcze trudniej bedzie cokolwiek znalezc albo stworzyc watek we wlasciwym z nich. Doceniam, jak prosto - i z mysla o tematyce przewodniej gbf - jest zorganizowane to forum i nie chcialbym zeby to sie zmienilo. Jesli takie tematy jak ten juz sa na forum, to jak najbardziej pasuja do dzialu ogolnego; rzuccie zreszta okiem na jego opis: Na każdy temat, czyli dyskusje które nie pasują do innych działów.

Offline Nintendowiec

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Who the fuck is a Justin Bieber?!
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 30, 2012, 16:33:42 »
Na "tejblecie" są emulatory :3

Offline tomcio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 175
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 30, 2012, 16:38:30 »
Na każdym smartfonie też. Jeżeli chcesz słuchać muzyki i buszować po Sieci, to w takim razie czytnik ebooków odpada, zwłaszcza ten z ekranem E-ink.

Ja akurat jestem żywo zainteresowany Kindlem, mój głód czytania książek rozrósł się do tego stopnia, że faktycznie myślę nad kupnem. Tylko cena troszkę odstrasza... :) A innych produktów wg mnie nie warto kupować.

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 30, 2012, 17:13:24 »
Jeżeli chcesz słuchać muzyki i buszować po Sieci, to w takim razie czytnik ebooków odpada, zwłaszcza ten z ekranem E-ink.

No właśnie. Dlatego uważam, że temat troszkę (żeby nikogo nie urazić) bez sensu. Jego autor od początku zakładał, że chce mieć urządzenie multimedialne, więc po kiego grzyba w ogóle interesować się urządzeniami stricte do czytania książek. Mam czasem delikatne wrażenie, że takie tematy to po prostu pole do chwalenia się co sobie kupię/kupiłem ;) Ale bez urazy Mario_77, tak tylko sobie spekuluje.

Offline mingan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 288
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 30, 2012, 18:14:45 »
Ipad nie nadaje się do czytania książek, tyle mam na ten temat do powiedzenia :P  Inne tablety, poza tymi z lepszych firm, też są niewarte uwagi. Mają ekrany oporowe, działają na jakiś nieprzystosowanych androidach itd. raz się takim za 400zł ,,bawiłem'' i nigdy więcej. Ścierwo porównywalne z pierwszymi dotykowymi telefonami lg.

Kindle jest tylko do czytania książek, internet w nim to tylko dodatek i oglądanie stron jest strasznie bolesne. Przy kupowaniu trzeba pamiętać by nie kupić special offers bo może i jest tańszy ale nie obejmuje go gwarancja i ogólnie jest syf.

Co do ipada to jakoś cały czas się waham przed jego kupnem, bo robię zestawienie po co miał bym go używać i nie widzę w tym sensu. Jeśli nie jesteś redaktorem, prawnikiem itd. to kup sobie netbooka i będziesz miał lepszy sprzęt w niższej cenie.

Ps. przy takich tematach mam takie samo odczucie jak GBM_Fan
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2012, 19:59:23 wysłana przez mingan »

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 30, 2012, 19:14:06 »
Cytuj
E tam, bedzie potem milion dzialow i poddzialow i jeszcze trudniej bedzie cokolwiek znalezc albo stworzyc watek we wlasciwym z nich. Doceniam, jak prosto - i z mysla o tematyce przewodniej gbf - jest zorganizowane to forum i nie chcialbym zeby to sie zmienilo. Jesli takie tematy jak ten juz sa na forum, to jak najbardziej pasuja do dzialu ogolnego; rzuccie zreszta okiem na jego opis: Na każdy temat, czyli dyskusje które nie pasują do innych działów.

Ano, tylko dobrze żeby potem ten ogólny dział nie przerodził się zbieraninę tematów, typu jabłko czy gruszka? kawa czy herbata? czarny czy biały? :)

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 30, 2012, 19:19:21 »
Ipad nie nadaje się do czytania książek, tyle mam na ten temat do powiedzenia :P

(…)

Kindle jest tylko do czytania książek, internet w nim to tylko dodatek i oglądanie stron jest strasznie bolesne. Przy kupowaniu trzeba pamiętać by nie kupić special offers bo może i jest tańszy ale nie obejmuje go gwarancja i ogólnie jest syf.

Niewiele argumentow za tym nienadawaniem sie ipada do czytania i malo obiektywnie jesli chodzi o jego uzytecznosc i porownanie z netbookiem. No, chyba ze to osobiste odczucia z uzytkowania, tylko ze moje jakims cudem sa zupelnie odwrotne i jakos tak wychodzi, ze coraz rzadziej wlaczam "tradycyjny" komputer. Nie za bardzo mam po co.

Za to zupelnie sluszna uwaga co do kindle'a z reklamami.

@Bodzio: Na razie nie widze takiej tendencji, a pytania sa ciagle miare praktyczne, jednak moze za wczasu napisze, ze jablko, kawa i bialy. ;)

Offline mingan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 288
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 30, 2012, 19:58:51 »
Wybacz inglad, masz w pełni racje, że słabe argumenty.
Ipada używałem dość długo ponieważ moja siostra takowego posiada (ipad2).
Wieczorem robiłem sobie na nim prasówkę i po godzinie czułem zawsze już mocne zmęczenie oczu. Nie wyobrażam sobie czytania na nim książek, szczególnie, że zdarza mi się, że książka mnie wciągnie i czytam 4-6h  non stop. To nie jest jedynie moja opinia, bo wszyscy moi znajomi posiadający ipada odradzają czytanie na nim książek.
Wydaje mi się, że on powstał raczej do czytania krótkich artykułów itd. niż długiego posiedzenia z książką.
Co do użyteczności ipada to wiele razy chciałem go kupić ale moja dziewczyna przypominała mi o tym, że sam nie umiem znaleźć dla niego zastosowania. Do grania mam cały przekrój konsol stacjonarnych i mobilnych, do czytania gazet i książek mam kindla, do słuchania muzyki mam 120gb ipoda (nie wiem po co taki wielki bo i tak używam może z 30). Notatek na żywca nie robię a jeśli już to na telefonie.   Dlatego uważam, że jest to fajny gadżet ale dla ludzi w moim typie kompletnie nie przydatny. Znam natomiast wielu ludzi, którzy uwielbiają ipada i używają go w pracy (znajomy prawnik już sobie nie wyobraża życia bez tego sprzętu).

Offline Mario_77

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 736
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 30, 2012, 21:04:22 »
że chce mieć urządzenie multimedialne
Chciałbym tylko czytać książki i słuchać muzyki, czy czytnik sobie z tym poradzi? Nie wiem, szczególnie ,że mam baaardzo mały budżet... ;/
Kupię: GBC (zielony), gry na GB/GBC

Offline mingan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 288
Odp: Czytnik e-book czy Tablet?
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 30, 2012, 21:33:53 »
Jeśli masz baaaardzo mały budżet to nie stać Cię ani na dobry tablet ani dobrego ebooka. To już lepiej idź do antykwariatu. Wyjdzie Cię znacznie taniej a i może jakieś wartościowe dla siebie książki znajdziesz.
Jest jeszcze najtańsza wersja, biblioteka miejsca, choć jak patrzę na naszą to młodzież tam chodzi tylko po lektury z opracowaniem :P