Autor Wątek: Gry planszowe  (Przeczytany 2529 razy)

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Gry planszowe
« dnia: Sierpień 29, 2013, 20:28:34 »
Ostatnio w wolnej chwili naszło mnie aby przyjrzeć się zagadnieniu które mnie od dawna nurtowało, a nasiliło się wraz z przejściem genialnego Crimson Shroud [3DS]. Mianowicie planszowe RPG. Ktokolwiek z forumowiczów ma jakieś doświadczenia związane z tą dziedziną? (minigan chyba coś wspominał kiedyś) Ja niestety nie miałem zbyt wielu okazji w cokolwiek zagrać. Nurtuje mnie na ile jest to ciekawe / klimatyczne i czy jest to zagadnienie warte świeczki. Np. klasyczne serie D&D w nowych odsłonach http://boardgamegeek.com/boardgame/91872/dungeons-dragons-the-legend-of-drizzt-board-game Czy da się takie tytuły ogrywać solo?

http://www.youtube.com/watch?v=yWObbxwNDJg

Offline ochłap

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 238
Odp: Gry planszowe
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 29, 2013, 22:32:35 »
Nie wiem czy o to ci chodziło ale ja miałem styczność z czymś w rodzaju ''planszowego RPG" na jednym z obozów. Polegało to mnie lub więcej na tym, że był narrator i gracze. Narrator miał specjalną książkę do tej konkretnej gry, a gracze przepisywane katy postaci (w lesie nie ma ksera). W tym przypadku nie było oczywiście planszy (ale nie wiem czy nie było jej w zestawie), a gra była po postu super, nasze wersje historii przezabawne i świetnie zabijało to czas.

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: Gry planszowe
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2013, 22:42:35 »
Em, posiadam Arkham Horror z kilkoma dodatkami oraz Filary Ziemi razem z addonem.

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Gry planszowe
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 29, 2013, 23:08:05 »
Em, posiadam Arkham Horror z kilkoma dodatkami oraz Filary Ziemi razem z addonem.

O trafiłem w dziesiątkę. Arkham Horror z tego co widziałem jest popularne, długie oraz można grać solo. Czytałem też iż sporo w grze jest niestety / stety losowości. Generalnie ciężko zacząć temat planszówek mając o tym nikłe pojęcie, tym bardziej zadać konkretne pytania. Póki co przedzieram się przez stosy recenzji. Najbardziej bym chciał spróbować coś takiego jak D&D (w tych klimatach), ale jeżeli to ma mieć proste reguły, sporą przewidywalność i mało możliwości planowania to szybko się znudzi. Arkham Horror nie do końca podchodzi mi klimatem ale z tego co widziałem złożoność jest potężna, a tego chyba bardziej oczekuję. Klimat, fajne wydarzenia (nie wiem na ile tam jest do poczytania rzeczy?), i złożoność rozgrywki która zapewni trochę myślenia, a nie będzie przewidywalna po 2h grania.

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: Gry planszowe
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 30, 2013, 18:06:49 »
Planszowki single player? A to nie jest troche jak pic samemu? Zwykle wic polega wlasnie na towarzystwie z ktorym sie spedza czas…

Jesli chodzi o gry planszowe ogolnie, to jestem duzym zwolennikem Neuroshimy Hex.

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Gry planszowe
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 30, 2013, 19:19:14 »
Nie mam czasu na multi, a single 1h przed snem bym pograł.

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Gry planszowe
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 30, 2013, 19:26:40 »
Nie mam czasu na multi, a single 1h przed snem bym pograł.

W singla w grę planszową?! :D Toż to ostatni level skilla "Forever Alone" :D

---

Jeśli mowa o planszówkach ogólnie to moim faworytem jest strategia Memoir '44. Ogrywam ją z kuzynem w wakacje i w ferie kiedy do mnie przyjeżdża. M&Msy, Cola i masę emocji :)

W większym gronie grywam w Cludedo, ale za często wygrywam (mam swój dobry system) i trochę mi się już przejadła.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2013, 20:48:38 wysłana przez GBM_Fan »

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Gry planszowe
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 30, 2013, 20:07:52 »
Wolę się zabezpieczyć iż nie będzie z kim zagrać. Poza tym ja patrzę na to z perspektywy gracza konsolowego gdzie naturalnym jest przechodzenie fabularyzowanych gier samemu.

Generalnie poczytawszy nieco recenzje, opinie skłaniam się ku Arkham Horror. Nie jest to mój klimat ale podoba mi się ilość elementów i złożoność całości, a jako nowicjusz całego zagadnienia chętnie bym skorzystał z wersji PL by język nie utrudnił zrozumienia mechaniki. Mam też ochotę sięgnąć po Call of Cthulhu, którego nie mogłem zabrać się do przeczytania. Może się przełamię do tych klimatów a może nie.