Autor Wątek: Systemy operacyjne  (Przeczytany 4574 razy)

Offline szymon010203

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
Systemy operacyjne
« dnia: Październik 22, 2013, 18:22:46 »
Opiszmy co nas łączy z linuchem, XD Zacznę ja. :
Linuksa pierwszy raz użyłem w roku 2012(nimblex). Nie umiałem nic zrobić by nawet neta włączyć
Kolejna próba w tym roku. Zacząłem od tcl. Beznadzieja. Znów net nie działa. Dalej puppy linux.
Fajne distro, wszystko działa i nawet ruskie radio się odpaliło. Jednak jest dosć dziwne w obsłudze. ściągam opensuse i chyba z nim zostanę.
Why lunux?:
-Jest bezpieczny
-Wysoka stabilność
-nie umiem go zepsuć
-świetna wydajność
-wszystko pięknie działa.
No teraz wy... XD Miłego linuxowania!

 
« Ostatnia zmiana: Październik 23, 2013, 08:23:54 wysłana przez GBM_Fan »
Cenię sobie linuxa ,gameboye i pokemony.

Offline MasteROOT

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 131
Odp: linuxowo
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2013, 20:48:40 »
Na wstępie powiem że uwielbiam takie wypowiedzi jak ta z pierwszego postu szymona :D Młodzi zainstalują sobie ubuntu(w tym wypadku opensuse bo w innych distro pojawił się klasyczny problem), posiedzą na nim dwa miesiące (po drodze włączając terminal może ze 2-3 razy) i już się mają za jakichś ninja, a Linuksa uważają za twór boski na którego złego słowa powiedzieć nie można.

Teraz jako użytkownik Linuksa tak dla przekory podsumuję Twój pierwszy post szymonie (even if just troll):
Cytuj
-Jest bezpieczny
Tak samo jak Windows jeżeli znasz podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania komputera. Jedyna różnica polega na tym że w Windows bez AV ani rusz, a na Linuchu taki myk może przejść.
Cytuj
-Wysoka stabilność
Cóż. Niby tak. Niby nie. Wszystko zależy od tego z jakiej dystrybucji korzystasz oraz co poinstalowałeś. Ową wysoką stabilność Linuksa polecam przetestować na debianowskiej gałęzi sid :P Chcesz mieć naprawdę stabilny system? Zainstaluj WinServer (ludzie mają 5-7 letnie instalacje WinServ2k3 które dalej śmigają cudnie) bądź Debiana na gałęzi stable (wybaczcie że tylko ten Debian ale w tej dystrybucji mam rozeznanie) tudzież FreeBSD.
Cytuj
-nie umiem go zepsuć
Proszę. Podaję przepis:
su
rm -rf /
Wszystkiego może i nie usunie, ale wierz mi że drugi raz już Ci się system nie odpali bez naprawiania. Co lepsze o ile dobrze pamiętam Windows nie pozwoli Ci na format C: jak jest włączony.
Cytuj
-świetna wydajność
I znowu wszystko zależy od usera, bo można tyle syfu zainstalować na Linuchu że będzie chodził gorzej niż Win7 na kompie z 512 MB RAMu.
Cytuj
-wszystko pięknie działa.
Bardzo ciekawy pogląd na sprawę masz. Jestem pewien, że przynajmniej jakieś 70% osób ode mnie z roku (kierunek: informatyka) powie, że to na Windzie wszystko pięknie działa, a Linux ssie.

@nvd96
Jeżeli faktycznie chciałbyś spróbować Linucha to o dziwo zgodzę się z szymonem że na start dobry będzie Mint. Nie trzeba do tego osobnego kompa. Wystarczy VirtualBox ;)

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: linuxowo
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2013, 20:57:16 »
Tak samo jak Windows jeżeli znasz podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania komputera. Jedyna różnica polega na tym że w Windows bez AV ani rusz, a na Linuchu taki myk może przejść.

Od 98 roku nie korzystam z AV. Od 98SE, przez WinXP, a teraz w Win 7. Zero wirusów. Jak wiesz co robisz to nie sposób złapać vira. Nawet na studiach nas tego uczyli i na wykładach nabijali się z całego przemysłu AV :D Oczywiście jeśli ktoś nie ogarnia to AV jest bardzo wskazany.

Ile ja już batalii stoczyłem z ludźmi, którzy próbowali mi udowodnić, że bez AV w Windows nie przeżyję :D W końcu przestałem walczyć i włączyłem opcję "ignorancja". Czasem tylko jeszcze powalczę żeby z wprawy nie wyjść :D

EDIT
Oczywiście mowa tu o systemach z włączoną zaporą i aktualizacjami.

Offline MasteROOT

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 131
Odp: linuxowo
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 22, 2013, 21:05:43 »
Cóż. Jak zapora jest włączona a system aktualny (no i oczywiście pamiętamy o zasadach bezpieczeństwa) to faktycznie nie ma się o co martwić, jednak przeciętny user nie wie nawet czym jest zapora a aktualizacje olewa, a taki WinXP bez aktualizacji oraz z wyłączonym FW, podłączony do Internetu w ciągu kilku minut łapie pierwszego syfa (przykład już sprzed kilku lat, ale mimo wszystko aktualny).

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: linuxowo
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2013, 21:09:59 »
Cóż. Jak zapora jest włączona a system aktualny to faktycznie nie ma się o co martwić, jednak przeciętny user nie wie nawet czym jest zapora a aktualizacje olewa, a taki WinXP bez aktualizacji oraz z wyłączonym FW, podłączony do Internetu w ciągu kilku minut łapie pierwszego syfa (przykład już sprzed kilku lat, ale mimo wszystko aktualny).

Sporo osób ma piracki soft, w tym system. Często wyłączają wtedy aktualizacje i jadą jedynie na service packach.

Dodam jeszcze, że nie warto szerzyć takich opinii, że można żyć bez AV. Lwia część użytkowników sobie z tym nie poradzi (pomimo tego, że wystarczy parę prostych zasad). W takich przypadkach instaluję klientom AVG (to z darmowych) lub ESETa z płatnych. Poza tym w firmie, w której jestem adminem mam ponad 50 komputerów i tam AV jest bardzooo wskazany. Użytkownicy robią tak głupie rzeczy, że czasem nie wyrabiam zakrętu, ale za to mi płacą :)

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: linuxowo
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2013, 21:13:32 »
Ja korzystam z Windowsa 7, lecz za czasów jarania się nim miałem XPka. Korzystam z Wina tylko, dlatego, że mnóstwo aplikacji, gier i innych funkcjonalności wychodzi tylko na niego. Mam stare płytki sprzed paru lat z Linuxami (ach ten Game Knoppix 3.6) i ogólnie podobał mi się, bo był taki... kosmiczny. :)

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: linuxowo
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2013, 21:18:23 »
Ja korzystam z Windowsa 7, lecz za czasów jarania się nim miałem XPka. Korzystam z Wina tylko, dlatego, że mnóstwo aplikacji, gier i innych funkcjonalności wychodzi tylko na niego. Mam stare płytki sprzed paru lat z Linuxami (ach ten Game Knoppix 3.6) i ogólnie podobał mi się, bo był taki... kosmiczny. :)

Sporo osób stawia w złym świetle produkty Microsoftu. Niektóre słusznie, inne bezpodstawnie. Windows 7 akurat należy do tych bardzo dobrych tworów od MS. Jest bardzo stabilnymi i wygodnym systemem, szczerze mówiąc na tym etapie nie byłbym w stanie przesiąść się na Linuxa. Za dużo ceregieli z softem od Adobe i po prostu grami. W pracy korzystam z openSUSE, ale bez GUI i bardzo sobie ten system cenie, ale tylko jako środowisko serwerowe :)

Offline MasteROOT

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 131
Odp: linuxowo
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 22, 2013, 21:26:30 »
@GBM_Fan
Cóż, ja robię jako admin baz w firmie szkoleniowej i bardziej zajmuję się serwerem chociaż pod moją jurysdykcją jest również 6 PC (zresztą swoją drogą serwer to też PC tylko trochę mocniejszy, ale wystarcza bo to tylko do intranetu). Robotę zacząłem we wrześniu. AV nie mamy (chociaż sie zastanawiam nad dokupieniem), ale mamy za to mocno restrykcyjne FW sprzętowe.
Zresztą z tymi PC to będę chciał zrobić porządek, ale jak będzie jakiś lżejszy okres bo na razie mam nawał roboty na studiach i przy stronce firmy :P
Co do obsmarowywania Windowsów to też się dziwię. Osobiście wolę na co dzień pracę na Linuchu, ale Windows wcale zły nie jest. Jedyny system do jakiego jestem uprzedzony to MacOS, raz że z powodów ideowych, dwa że miałem okazję z tego systemu skorzystać i zupełnie do mnie nie przemawia.

@GRAnith
Cóż. Windę też mam, ale bardzo rzadko z niej korzystam. Zwłaszcza że Steam na Linucha już od jakiegoś czasu jest, a większość gier mam właśnie na tej platformie. Zdziwiłem się, że z mojej biblioteki aż 84 tytuły mogą być odpalone.

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: linuxowo
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 22, 2013, 21:57:44 »
Ja osobiscie zbyt cenie sobie moj prywatny czas, zeby go spedzac na konfigurowaniu komputera i dlubaniu w systemie. Probowalem, owszem, ale najpierw Linuks, a potem rowniez i Windows odpadly na rzecz OS X.

@MasteROOT: Miec powody ideowe uprzedzenia do OS X – brzmi modnie i alternatywnie! ;)

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: linuxowo
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 22, 2013, 22:08:33 »
Ja osobiscie zbyt cenie sobie moj prywatny czas, zeby go spedzac na konfigurowaniu komputera i dlubaniu w systemie. Probowalem, owszem, ale najpierw Linuks, a potem rowniez i Windows odpadly na rzecz OS X.

@MasteROOT: Miec powody ideowe uprzedzenia do OS X – brzmi modnie i alternatywnie! ;)

Nowe Windowsy tego już nie wymagają. Wystarczy poświęcić 2-3h żeby wszystko śmigało jak należy. Co innego Linux.

OS X nigdy nie używałem :), więc się nie wypowiadam, ale wkurzają mnie niektóre ziomki z Macami. Właśnie ta ideologia "jestem lepszy, mam OS X" mnie również odpycha.

Offline MasteROOT

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 131
Odp: linuxowo
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 22, 2013, 22:47:53 »
@inlagd
To co mnie boli w MacOS ideowego to podejście firmy, która go napisała. Apple jest na mojej czarnej liście za swoje wojny patentowe. No i hipokryzję. Bo jak oni coś komuś podwędzą i ktoś ich za to pozwie to system patentowy źle działa, za to za każdym razem jak oni pozywają to wszystko jest krystalicznie jasne że oni są tymi poszkodowanymi i trzeba wymierzyć sprawiedliwość niegodziwcom którzy nas okradają.
Do samego wnętrza systemu nic nie mam zwłaszcza że znaczna część kodu jest zapożyczona z cenionego przeze mnie FreeBSD.
Co do GUI to jest to ten drugi powód. No ale to jest kwestia gustu. Mnie po prostu GUI MacOS nie przypadło do gustu i tyle.
No może jeszcze mogę się doczepić do podejścia Apple do przyznawania się do błędów. Znamienną sprawą było jak został wykryty bootnet który składał się z przeszło pół miliona Mac'ów, ale Apple dalej bezpardonowo twierdziło że MacOS jest wolny od tego typu zagrożeń i użytkownicy są bezpieczni.

Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: linuxowo
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 22, 2013, 22:50:08 »
Jak Mac to tylko Hackintosh (jak dla mnie) - z laptopami to średnio wychodzi (mam średnio udane doświadczenia -> trochę rzeczy nie działało jak trzeba), ale jakbym stacjonarkę kupował... to nie wyobrażam sobie żebym nie skonfigurował jej pod OSX :)

Do grafiki, filmów (montaż) i moich gier (Diablo śmiga) ten system by mi w zupełności wystarczył. Ale sprzętu od Apple na pewno bym nie kupił - za cenę mojego obecnego lapka dostałbym 25% jego wydajności... każdego Macbooka / iMaca zjada na śniadanie.
Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Offline szymon010203

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Systemy operacyjne
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 24, 2013, 13:26:34 »
Wybrałem debiana i minta awy co macie?
Cenię sobie linuxa ,gameboye i pokemony.

Offline szymon010203

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Systemy operacyjne
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 24, 2013, 13:27:56 »
Ja korzystam z Windowsa 7, lecz za czasów jarania się nim miałem XPka. Korzystam z Wina tylko, dlatego, że mnóstwo aplikacji, gier i innych funkcjonalności wychodzi tylko na niego. Mam stare płytki sprzed paru lat z Linuxami (ach ten Game Knoppix 3.6) i ogólnie podobał mi się, bo był taki... kosmiczny. :)
A wine, crossover, cedega???
Cenię sobie linuxa ,gameboye i pokemony.

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: Systemy operacyjne
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 24, 2013, 14:13:52 »
Wykorzystałeś limit 10 postów. Do boju... znaczy, do banu administracjo!

Poza tym panie szymciu to nie gadaj mi o czymś o czego istnieniu nie mam pojęcia. To tak jak wciąć się w dyskusję dwóch panów czy lepszy jest Żubr czy Tyskie. Nagle wchodzisz ty i mówisz, że najlepsze jest Karpackie Radler. Serio?

Offline szymon010203

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Systemy operacyjne
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 26, 2013, 20:05:55 »
/sudo apt-get write: ubuntu to taki syf niestabilny ,minciak nie do uwalenia. Ale spróbuje kodu.
Cenię sobie linuxa ,gameboye i pokemony.

Offline MasteROOT

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 131
Odp: Systemy operacyjne
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 26, 2013, 20:42:02 »

...but probably the second one

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: Systemy operacyjne
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 26, 2013, 21:17:10 »
/psycho awh-get write: vista to zgniły banan w złotej skórce, siódemka nie do uwalenia

Offline NitroX

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Systemy operacyjne
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 12, 2014, 08:58:42 »
Ja przygodę z pingwinem zacząłem w 2011 r. z Ubuntu 7.10 (chyba) i emulatorem.
Bawiłem się i bawiłem. I zeszłych wakacji linuch zrobił się taki piękny (Unity) że postanowiłem go zainstalować na dysku. Mijały dni a mi brakowało miejsca na partycji dla Windowsa. Z Linuksa nie korzystałem bo nie rozpoznawał mojego modemu a instalowanie aplikacji ręcznie to było samobójstwo.
No więc usunąłem go korzystając z Linuksa Live-CD :-). I podczas scalania partycji nacisnąłem coś. System error, scalanie zatrzymane, dysk do formatu itd.
Od tego czasu czuję urazę do Pingwina. Ale go lubię.
Moja twórczość :-) = soundcloud.com/8sync
Kupię: Game Boy Advance SP Brighter (AGS-101)

Offline Dexter

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Systemy operacyjne
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 17, 2014, 07:51:03 »
Ubuntu 7.10 to dystrybucja z końcówki 2007 roku na dodatek z krótkim cyklem wsparcia. Co to był za modem?

Swoją przygodę zacząłem właśnie od Ubuntu 7.10 w 2007, potem były nowsze wersje Ubu aż do 10.04, potem przerzuciłem się na Debiana, a obecnie jest to Mint. Windowsa nie mam w ogóle i nie ma szans by na niego już wrócić.