Autor Wątek: Przyszłość oprogramowania działającego w Chmurze  (Przeczytany 2593 razy)

Online GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Przyszłość oprogramowania działającego w Chmurze
« dnia: Listopad 15, 2013, 09:34:17 »
Nie wiem czy znajome wam jest to zagadnienie, ale ja ostatnio mam małe zamieszanie w tej sprawie. Tzn. w firmie, gdzie jestem nadwornym informatykiem prawdopodobnie za jakiś czas zmuszony będę wykupić licencje na Office 365, który działa na zasadzie subskrypcji. Czyli płacisz - możesz pracować, nie płacisz - może tylko oglądać swoją pracę :) W przypadku pakietu Office jeszcze to ujdzie w tłoku, bo ceny nie są kosmiczne za taką subskrypcję - zwłaszcza dla firmy - i zawsze mamy najnowszy soft. Problem zauważyłem kiedy dowiedziałem się na dniach, że słynne ADOBE również przechodzi na tzw. pracę w chmurze. Z tym, że w tym przypadku jest to tylko slogan marketingowy, bo cały soft i tak ściągany jest na dysk użytkownika. Jedynie co jakiś czas trzeba połączyć się z netem w celu weryfikacji.

Teraz uwaga! Żeby mieć wgląd do swoich plików przygotowanych w ich oprogramowaniu trzeba mieć zawsze aktywną subskrypcję! Na dodatek Adobe wraz z wydaniem CS6 wycofuje się z wydań pudełkowych i tzw. licencji wieczystych. Nie będzie już opcji, że kupisz raz na 5 lat pakiet Adobe i zrobisz wszystko. Subskrypcja na samego Photoshopa CC to 25 euro miesięcznie przy 40% zniżce przez pierwszy rok. Osobiście korzystam sporo również z AI i Adobe Reader Pro. Wyobraźcie sobie ile kasy będę musiał płacić miesięcznie żeby zrobić np. jedną prezentację w AI i jakiś layout na stronkę w PS. 200zł x 12 to mam 2400zł rocznie (przy promocji, strach myśleć jak skończy się promo) na korzystanie z pakietu Adobe. Całe szczęście teraz mam CS5 Web Premium kupione 3 lata temu za 6tyś. zł i mogę używać tego do woli, ale o aktualizacji mogę zapomnieć. Problem mają te osoby, które na rynek pracy wejdą za jakiś czas.

No i teraz puenta. Z tego co wyczytałem podobnie ma sprawę rozegrać Corel. Microsoft na razie wydaje wersje pudełkowe, ale sami przyznali, ze za jakiś czas się z tego wycofają. Większość dużych firm cały czas trąbi, ze cloud computing to przyszłość i prędzej czy później będziemy musieli płacić za korzystanie z softu miesięczne/rocznie subskrybcje.

Co o tym myślicie? Ja trochę rozkładam ręce, bo wychowałem się na pudełkowym oprogramowaniu z wieczystą licencją.

Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: Przyszłość oprogramowania działającego w Chmurze
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 15, 2013, 11:49:31 »
Idzie to w całkiem dobrym kierunku. Z wdrożeniem usług Office 365 w domenie firmy miałem do czynienia i jest to całkiem fajne rozwiązanie.

Wydaje mi się, że niedługo zamiast okresowych licencji na oprogramowanie w chmurze możemy doczekać się takich np. na wykorzystanie zasobów serwera, czy zależnych od czasu pracy. Bo to racja, że dla kogoś kto okazjonalnie robi coś w tych pakietach nie jest opłacalne zakupienie rocznej licencji.
Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Przyszłość oprogramowania działającego w Chmurze
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2013, 12:26:55 »
Ja wszystko zrozumiem, ale z pewnym umiarem. Zobaczymy jak to się wszystko rozwinie. Mam nadzieję, że nie dożyjemy czasów, gdzie za choćby wysłanie głupiego maila przyjdzie nam płacić jak za sms czy coś.

Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: Przyszłość oprogramowania działającego w Chmurze
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2013, 12:48:29 »
Za maila teoretycznie nie ma takiej możliwości. Póki jest możliwość stawiania własnych serwerów pocztowych. Ale odpłatność usług nie jest taka zła - byle szła za nią poprawa ich jakości.
Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Przyszłość oprogramowania działającego w Chmurze
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 15, 2013, 13:14:04 »
Rozwiązanie w chmurze na pewno ogranicza możliwość piracenia oprogramowania i dostarcza dodatkowy zysk, który wcześniej nie istniał. Wielkie firmy raczej tego nie odczują finansowo, ale drobni wyrobnicy mogą po prostu wylecieć z biznesu (2-3 koła rocznie za samo oprogramowanie, które wcześniej było teoretycznie za free [po zakupie] to chyba cios).

MS wprowadzi miesięczną subskrypcję na Windowsa w chmurze i po zawodach, trzeba będzie na linuxa przejść :D

Ja jestem nienowoczesny i nie podoba mi się idea wirtualnego dysku z moimi plikami za który muszę płacić. To wszystko fajne wygląda na papierze, a co w przypadku gdy nie mamy dostępu do internetu, bo usługodawca nawalił. Firma przestaje działać? Sytuacja nie do pomyślenia raczej.

Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: Przyszłość oprogramowania działającego w Chmurze
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 15, 2013, 13:22:39 »
Często firmy mają kilku dostawców Internetu, więc to raczej nie problem. Ale to jeszcze długa droga do tak drastycznych rozwiązań.
Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Online GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Przyszłość oprogramowania działającego w Chmurze
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 15, 2013, 14:25:49 »
Rozwiązanie w chmurze na pewno ogranicza możliwość piracenia oprogramowania i dostarcza dodatkowy zysk, który wcześniej nie istniał. Wielkie firmy raczej tego nie odczują finansowo, ale drobni wyrobnicy mogą po prostu wylecieć z biznesu (2-3 koła rocznie za samo oprogramowanie, które wcześniej było teoretycznie za free [po zakupie] to chyba cios).

No właśnie paradoksalnie jest odwrotnie. Wpisz w piratebay Photoshop CC i sam się przekonaj :)

Ale jest tak jak piszesz, jeśli ktoś chce być legalny to mocno odczuje to finansowo. Z czasem taka osoba pracująca na siebie będzie chciał odbić sobie te koszta i wpłynie to na wzrost cen usług graficznych i temu podobnych.

@M4ciek
Ja rozumiem, że w przypadku dużych korporacji takie subskrypcje mogą się nawet opłacać, ale nie w przypadku jednoosobowych firm.

BTW
Czy wiecie, że nawet gry, które zakupiliście na Steam nie należą do was, a są tylko wam "wypożyczone"?

Offline Wawrzino

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 770
Odp: Przyszłość oprogramowania działającego w Chmurze
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 15, 2013, 15:41:19 »
Nie jestem zwolennikiem wszelkiej maści chmur, DRMów i tym podobnych pierdół. To tylko utrudnia życie legalnym użytkownikom. Wyobraźcie sobie, że macie Windows XP licencja BOX + płyta, możecie sobie zainstalować ten system nawet za 10 lat na starym komputerze i będzie działał. Macie Gameboya i gry do niego, za 20 lat jak będziecie o nie dbać to też sobie pogracie. Współcześnie promowane usługi w chmurach? Gry, które wymagają aktywnego połączenia z internetem? Za 5 lat producentowi przestanie się opłacać utrzymywanie serwerów i je wyłączy. Nie pogracie sobie już w te tytuły.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Przyszłość oprogramowania działającego w Chmurze
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 15, 2013, 19:13:11 »
No ale niestety wszystko zmierza w tym kierunku czy nam się to podoba czy nie.

Jedyne co w tej sytuacji wydaje mi się śmieszne to to, że ciekawe co by było gdyby zyski Adobe po wprowadzeniu tej innowacji paradoksalnie spadły (gigantyczna liczba mniejszych firm przeniosłaby się na darmowe oprogramowanie, a z subskrypcji korzystały by tylko wielkie korporacje). Sam produkt stałby się mniej rozpoznawalny, firma musiałaby 2 razy tyle ładować w promocję i tak dalej. Tak sobie dumam tylko. Pewnie mają to tak skalkulowane, że tak czy siak się to opłaca.   

Offline Wawrzino

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 770

Online GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Przyszłość oprogramowania działającego w Chmurze
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 15, 2013, 20:24:30 »
Jedyne co w tej sytuacji wydaje mi się śmieszne to to, że ciekawe co by było gdyby zyski Adobe po wprowadzeniu tej innowacji paradoksalnie spadły (gigantyczna liczba mniejszych firm przeniosłaby się na darmowe oprogramowanie, a z subskrypcji korzystały by tylko wielkie korporacje).

Wiele osób właśnie wypatruje w tym całym bigosie nadziei na rozwój prawdziwej konkurencji dla Adobe.
Niekoniecznie ze strony wolnego oprogramowania. Jakby nie patrzeć przykładowy GIMP przez wiele lat jakby stoi w miejscu, a jego użyteczność w półprofesjonalnych zastosowaniach jest znikoma (chyba nawet CMYK nie obsługuje).

Trochę poczytałem co ludzie na forach piszą i w komentarzach na blogach i jak na razie wynika tego jasno, że przeciętny Kowalski z działalnością gospodarczą na nowe rozwiązania Adobe nie będzie mógł sobie pozwolić. Zatriumfuje rynek wtórny, a ostatnie wersje pudełkowe CS6 skoczą pewnie do niemałych sum. Sam się zastanawiam, czy nie wygospodarować 2,5 kafla na upgrade. Jeśli ma być to ostatni nielimitowany licencyjnie pakiet od Adobe to chyba warto.

Nawiązując do tematu DRM:
http://www.youtube.com/watch?v=1ArCuvNEwU0