Autor Wątek: [Gimp] Jak zrobić obwódkę wokół jakiegoś napisy/obrazka?  (Przeczytany 4733 razy)

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Witajcie.
Ogólnie, to z Gimpem jestem dosyć oswojony, to co potrzebuję, potrafię zrobić, jednak z tym w ogóle nie potrafię sobie poradzić. Wiem, że mamy tutaj kilku grafików, dlatego akurat u Was piszę z tym problemem.
Chodzi o coś takiego, co zobaczyć możemy np. na tym obrazku:

Wokół właściwych słów "sprawdź swoje" mamy czerwoną obwódkę. Teraz, czy jest jakiś sposób na zrobienie czegoś takiego na dowolnym napisie?

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: [Gimp] Jak zrobić obwódkę wokół jakiegoś napisy/obrazka?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2014, 18:46:34 »
Zaznaczyć napis, rozszerzyć zaznaczenie o ileś pixeli i zamalować warstwę pod spodem. Nie wiem czy tak się da w Gimpie ale na logikę to jedyne rozwiązanie (pomijając gotowce w PSie)

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: [Gimp] Jak zrobić obwódkę wokół jakiegoś napisy/obrazka?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2014, 18:55:08 »
Próbowałem tak, ale napis nie do końca pokrywa się z obramowaniem.

Offline Morden

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • ▄▀▄▀██ MRD ██▀▄▀▄
    • Blip Me Beautiful
Odp: [Gimp] Jak zrobić obwódkę wokół jakiegoś napisy/obrazka?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2014, 18:57:38 »
Kliknij prawym przyciskiem na warstwie z tekstem i wybierz "Text to Path". Nastepnie z gornej belki wejdz w "Edit" i wybierz "Stroke Path". Opcja skorzysta z aktualnie wybranego koloru.

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: [Gimp] Jak zrobić obwódkę wokół jakiegoś napisy/obrazka?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2014, 19:23:24 »
A w przypadku loga w png?
Da się?

Offline Ostry96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 784
  • GG: 6667654
Odp: [Gimp] Jak zrobić obwódkę wokół jakiegoś napisy/obrazka?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2014, 20:49:54 »
Awatarek który obecnie mam był robiony w GIMP'ie :F
"podświetlenie/ramkę" wokół napisu robiłem w dość zabawny sposób:
Mianowicie - piszesz "coś" ale na przeźroczystym tle, nie koniecznie piszesz, możesz wkleić np. obrazek. Teraz magicznie zaznaczasz rzecz która ma być "z ramką" (noo że będziesz mieć zaznaczone granice), teraz drugi klawisz myszki [lewym myszkiem] i Edycja>rysuj wzdłuż zaznaczenia i ustawiam na "rysuj za pomocą narzędzia do rysowania". W tym wypadku to pędzel najlepiej, gdyż wcześniej możesz ustawić właśnie pędzel by robił, np. zamiast grubych linii, może robić takie... jak to nazwać... w programie jest to nazwane np. "Hardness 050". No i zatwierdzić. Będziemy mieć logo, lecz sam obrazek/logo będzie wręcz schowany za 'obramowaniem'. Teraz radziłbym wkleić ponownie logo, nałożyć je na siebie... no i efekt jest jak w mym awatarku~

Wybaczcie, jeśli jest to trochę niezrozumiałe, ale na szybko pisałem z chęcią pomocy : ]
Jak będziecie chcieli, mogę zmontować wideo na tenże temat.

Offline scrooge

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 211
  • bogaty skąpiec jest bogatym nędzarzem.
    • last.fm
Odp: [Gimp] Jak zrobić obwódkę wokół jakiegoś napisy/obrazka?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 16, 2014, 21:34:41 »
Pomógłbym, gdyby chodziło o PS lub Illustratora. Niestety w gimpie nigdy się nie bawiłem ;) Jakbyś kiedyś przeszedł na PS to służę pomocą.
"Nie ma większego oszusta niż ten, kto oszukuje sam siebie"
[Charles Dickens]

Offline Morden

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • ▄▀▄▀██ MRD ██▀▄▀▄
    • Blip Me Beautiful
Odp: [Gimp] Jak zrobić obwódkę wokół jakiegoś napisy/obrazka?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 16, 2014, 22:48:02 »
A w przypadku loga w png? Da się?

Wszystko sie da. Naklad pracy zalezy jednak od rodzaju grafiki i efektu, jaki chcemy osiagnac. Jesli jest to logo bez tla i tonowanych krawedzi, zabieg jest wzglednie prosty.

Dla przykladu: Chce to logo umiescic na czarnym tle, z bialym obramowaniem. Umieszczam logo na bialym tle [rozmiar grafiki musi byc wiekszy niz rozmiar sameglo logo] i klikam na tlo za pomoca rozdzki, czyli "Fuzzy select tool". Zaznaczaja sie wszystkie biale obszary z wyjatkiem srodka kolorowego wiru i wnetrza litery "D". Przytrzymujac shift klikam kolejno na te dwa miejsca. Z gornej belki wybieram "Select" i "Shrink". Nastepnie ustalam ilosc pixeli [w tym przykladzie 14px], ktore beda gruboscia obramowania. Teraz za pomoca wiaderka [Bucket fill] zapelniam kolorem czarnym tlo i obszary wewnatrz wiru i litery "D". Et voilà! Mamy logo na czarnym tle, z biala ramka grubosci 14px.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2014, 22:56:04 wysłana przez Morden »

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: [Gimp] Jak zrobić obwódkę wokół jakiegoś napisy/obrazka?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 16, 2014, 23:15:08 »
No i genialnie! Właśnie o to mi chodziło :D
Dzięki wielkie Morden oraz reszcie za szybką i fachową pomoc!