Autor Wątek: Targi E3 20XX - oficjalny wątek  (Przeczytany 18144 razy)

Offline GBColorSprint

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Fan gier wyścigowych, platformówek i serii GTA.
Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« dnia: Czerwiec 06, 2011, 18:11:34 »
Witajcie!

Najważniejsze wydarzenie elektronicznej rozrywki roku już się rozpoczęło. Relaceje na żywo możecie oglądać tutaj: http://www.gametrailers.com/netstorage/e3/e3-live.html

Tu znajdziecie spis konferencji najważniejszych firm na dziś: http://polygamia.pl/Polygamia/1,94534,9736318,To_juz_dzis____rozpiska_poniedzialkowych_konferencji.html?bo=1

Nie mogę się doczekać szczegółów na temat Next Generation Portable/ PlayStation Vita (o 2 w nocy ;P), ale chyba największym wydarzeniem będzie prezentacja następcy Wii (dopiero jutro). Proponuję tutaj przedstawić Wasze opinie.

Za 20 minut, czyli o 18:30 konferencja Microsoftu, więc życzę miłego oglądania. ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2011, 17:10:36 wysłana przez GBColorSprint »

Japońszcyzna wciąga.... ;/

Offline Mrocznooki

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 201
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 06, 2011, 19:05:03 »
Wbrew pozorom targi E3 nie są wcale tak ważne, a na pewno nie są targami przeznaczonymi stricte dla graczy. Zobaczymy parę trailerów/teaserów , podrasowane gameplaye i to tyle. Ale mimo to jestem ciekaw kilku rzeczy na tegorocznym E3. Jak bardzo Microsoft będzie brną w Kinecta, co zrobi/pokaże Sony żeby zjednać sobie ponownie zawiedzionych ostatnimi wydarzeniami graczy, i oczywiście WII 2/Project Cafe od Nintendo. Mam cicha nadzieje że Nintendo znowu utrze nosa konkurencji i pokaże coś , co zrewolucjonizuje branże, zwróci się w kierunku tak zwanych "hardcorowych graczy". Aczkolwiek jestem przekonany że nowa konsola wcale nie będzie aż tak bardzo wyprzedzać technologicznie , dzisiejsze "next geny" .

Offline Tarma

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Dead inside.
    • My Dev Acc.
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 07, 2011, 10:54:14 »
Właśnie obejrzałem zapowiedź PS Vita i muszę powiedzieć, że zapowiada się całkiem nieźle. Sony wreszcie zdecydowało się posłuchać swoich fanów i popatrzeć troszkę na scenę moddingową PSP (gps, 3g etc.) i stworzyć coś co powinno podpasować każdemu. Nie rozumiem tylko sensu dodawania panelu dotykowego na plecach konsoli. Mam nadzieję, że z tą możliwością kontroli gier nie będzie tak jak z DualShockiem 2 i pressure sensitive buttons, które były użyte tylko przy kilku grach. Teraz pozostaje czekać na to co powie nintendo :-) Tak jak Mrocznooki mam nadzieję, że lepsze planowanie gier, większa innowacyjność nintendo znów przyniesie im sukces i pokaże, że to co mniej zaawansowane technicznie też może bawić, a nawet bawić lepiej :-)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 07, 2011, 13:03:16 »
Bez urazy dla dorobku MS i Sony, ale to dzisiaj będzie miało miejsce największe wydarzenie tych targów, które rozstrzygnie jak w przeciągu kolejnych lat będziemy się bawić. Konferencja Ninny dzisiaj godzina 18:00 !

Offline GBColorSprint

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Fan gier wyścigowych, platformówek i serii GTA.
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 07, 2011, 16:40:06 »
No to pora na opinię z dotychczasowych wydarzeń.

Microsoft - jak dla mnie było bez sensu. Oglądnąłem całą konferencję, ale trochę się po niej podłamałem. Półtorej godziny tylko o tym jak Kinect jest MEGA prO wypasiony i ma lanserskie gry!!!11 Tylko bardzo fajnie wyglądał Tom Clancy's Ghost Racoon. Nie dla mnie, ale amerykanom na pewno się to spodoba... ;/

Electronic Arts - oglądnąłem prawie całą, nawet ciekawa prezentacja. Zaintrygowało mnie nowe NFS: Run - prawie jak GTA momentami. :D Całkiem ciekawie prezentuje się nowa Fifa 12, a tak poza tym, to nic nie przykuło mojej uwagi.

Ubisoft - nie oglądałem konferencj, ale widziałem nowy zwiastun Driver: San Francisco. Zapowiada się naprawdę nieźle, dzięki tej części seria może z powrotem odżyć i wrócić na szczyty.

Sony - taaak, na to czekałem, nie licząc Nintendo. Niestety nie oglądałem relacji na żywo (za późno była), ale z szczegółowych opisów wynika, że była niezła. Bez fajerwerków, ale ciekawie. PSV strasznie mi się podoba, okazuje się, że nie będzie tak drogie jak przypuszczałem! <jupi>
Uncharted 3 wygląda klasycznie, czyli genialnie. Kolega powiedział, że nie oglądając żadnych filmów z tej gry, zapowiedzi itd. i tak kupi ją w ciemno. Coś w tym jest.

Nintendo - taaaaaaak, na to wszyscy czekają. Konsola z bezprzewodowym padem i wbudowanym 6 calowym ekranem? A może nawet zrobi kawę? xD Zobaczymy już o 18:00! Nie przegapcie, nie mogę się doczekać. :>
Nie zapominajmy też o 3DSie. Czekam na kolejną wspaniałą grę z braciami Mario!

Japońszcyzna wciąga.... ;/

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 07, 2011, 17:22:42 »
PS Vita, zapowiada się na genialny sprzęcik, jedyne co momentalnie mnie odrzuciło po zobaczeniu grafik z konferencji to paskudne logo PS VITA umieszczone w całości pod ekranem... nie mogli dać po prostu PSV? W ogóle nazwa PSP2 byłaby bardziej na miejscu ale spece od marketingu pewnie wydumali że 2 (PSP2) jest gorsze od 3 (3DS), więc zaproponowali kolejną roszadę jeżeli idzie o nazwę... Jeżeli jakimś nieokreślonym cudem Vita będzie miała możliwość emulowania PS2 to biorę w ciemno bo ceny, zwłaszcza w USA są na zadowalającym poziomie.

No i czekamy na Ninę... wszyscy oczekują cudu a może z tego wyjść zwykła kupa. Chociaż sama medialna wrzawa wokół kawowego projektu jest już sporym sukcesem marketingowym. Kontroler z wbudowanym ekranem dotykowym? Hmm nie wiem czy do szczęścia potrzebny jest mi dodatkowy handheld :P Bo zapewne będzie możliwość "kontynuowania zabawy na dworze". Nie wiem czemu ale dziwnie przypomina mi to zapowiedzi Sony w przypadku kombinacji PS3 + PS Vita.

Offline Mrocznooki

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 201
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 07, 2011, 17:40:25 »
Po dotychczasowych konferencjach mogę powiedzieć że :

- Microsoft oficjalnie pokazała że na XBOXa będzie coraz mniej "normalnych" gier , a będą starali się przekonać wszystkich że to multimedialne centrum rozrywki (w USA przyznaje że może on spełniać taką rolę z tymi wszystkimi dostępnymi funkcjonalnościami) , dodatkowo Kinecta będą wsadzać w każdą możliwą grę. Także to nie jest już konsola dla graczy :( Jedyną wartą uwagi dla mnie rzeczą z tej konferencji był Tomb Raider , po tym co zobaczyłem mam cichą nadzieję że po latach zarzynania tak świetnej marki kiepskimi grami. Jak to mówi mój kolega " jest szansa na nadzieje" że Lara powróci w pełni chwały ! :D

- Electronic Arts jedynie zaciekawił mnie NFS: Run, po tym co pokazali to takie połączenie ścigałki z quick time eventami w stylu Heavy Rain. Ewentualnie może jeszcze Battlefield 3 pokazała że to będzie rewelacyjna gra, ale to już było wiadomo przed targami :)

- Ubisoft to były  niestety nuuuuuuuuuuuuuuuuuuudy

- Sony udowodniło na konferencji że nie mają koncepcji na PS VITA. Ta konsolka to ni pies, ni wydra, jeśli chciał bym zagrać w Uncharted , to napewno wybrał bym PS 3 a nie tą kieszonsolkę. Ale jest i jedna warta uwagi rzecz związana z PS VITA , a mianowicie jej CENA ! Co ona nam mówi ? A to że ponownie Sony nie będzie zarabiać na sprzęcie , podobnie jak było z PS 3. A po drugie na starcie PS VITA , Nintendo będzie musiało obniżyć cenę 3DSa, a to już mnie wyjątkowo cieszy :)   


!!! MAGIA NINTENDO !!!

Nintendo pozamiatało :) Nowy kontroler jest kosmiczny , połączenie tabletu z padem. Naprawdę przyniesie sporo nowych możliwości . Możliwość szybkiego przełączenia się z grania na TV, do grania na ekranie pada. Przeglądanie www na padzie. To naprawdę wygląda miodnie. Także wiem już że na gwiazdkę sprawie sobie 3DSa , a w przyszłym roku Wii U (hmmm Nintendo  ma chyba specjalny departament do wymyślania głupich nazw). No i w końcu Nintendo dopuściło do swojej konsoli pozostałych deweloperów. Z zapowiedzianych już ich gier strasznie się cieszę na Darksiders II oraz na Batmana. Także potwierdziło się to na co liczyłem. Wielkie N zwraca się w kierunku prawdziwych graczy :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2011, 19:22:10 wysłana przez Mrocznooki »

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 07, 2011, 19:24:52 »
No i po konferencji.

No nie powiem że nowy kontroler w postaci tableta wyposażonego w pakiet przycisków znanych z padów był tym czego oczekiwałem... Nie zaprezentowali nawet wyglądu samej konsoli - co prawda w niektórych momentach była widoczna konsolka ale cholera wie czy to jakiś concept art czy prototyp... Martwi mnie też fakt że prowadzący fakultatywnie używali wyrażeń ''nowa konsola'' i ''nowy kontroler'', z ogromnym naciskiem na to drugie...czyżby zamiast wydawać nowy system zdecydowali się po prostu wycisnąć z Wii tyle ile to możliwe?

Jedno jest pewne, dotychczas na każdym kolejnym E3 zasypywani byliśmy designem coraz to bardziej dziwacznych konsol stacjonarnych a ich kontrolery pełniły rolę czegoś w rodzaju dodatku - mało znaczącej konieczności. Tym razem było inaczej - to "pad" stanowił clou programu. Tylko czy to wystarczy? Gdzie hologramy, gdzie rewolucja?

Dodatkowo samoistnie nasuwa się pytanie, skoro mam połączenie handhelda ze stacjonarką w domu to po co mi 3DS? A może to swego rodzaju wyjście ewakuacyjne Niny w odpowiedzi na kiepską sprzedaż i reakcje fanów w stosunku do efektu 3D?

Offline GBColorSprint

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Fan gier wyścigowych, platformówek i serii GTA.
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 07, 2011, 19:32:51 »
!!! MAGIA NINTENDO !!!

Nintendo pozamiatało :) Nowy kontroler jest kosmiczny , połączenie tabletu z padem. Naprawdę przyniesie sporo nowych możliwości . Możliwość szybkiego przełączenia się z grania na TV, do grania na ekranie pada. Przeglądanie www na padzie. To naprawdę wygląda miodnie. Także wiem już że na gwiazdkę sprawie sobie 3DSa , a w przyszłym roku Wii U (hmmm Nintendo  ma chyba specjalny departament do wymyślania głupich nazw). No i w końcu Nintendo dopuściło do swojej konsoli pozostałych deweloperów. Z zapowiedzianych już ich gier strasznie się cieszę na Darksiders II oraz na Batmana. Także potwierdziło się to na co liczyłem. Wielkie N zwraca się w kierunku prawdziwych graczy :)

Prawdziwych graczy powiadasz... hardcorowców...

Przykro mi, ale załamałem się. Toż to jest PORAŻKA DZIESIĘCIOLECIA! Co to w ogóle jest? Tablet? Konsola? Pad? Bez sensu. I jakie to WIELKIE!

MEGA NIEWYGODNE!!!

Serio, porażka na całej linii takie coś nie w kij nie w oko. Bo to przenośne nie jest a na stacjonarne też nie wygląda. Przebili chyba wielkością GameGear'a. A może ja nie rozumiem, bo tak durnowato było to wytłumaczone? To coś z ekranem to tylko KONTROLER, czy sama KONSOLA? Bo te wyrazy używano naprzemian i za chiny ludowe nie wiem już prawie nic z tego. I nie tylko ja z tego co widzę.

To moja prywatna opinia na dzień dzisiejszy, więc proszę mi nawet nie tłumaczyć, że jest super, bo dla mnie nie jest.

A sama konferencja nawet fajna, super była orkiestra symfoniczna na początku. ;)

Japońszcyzna wciąga.... ;/

Offline Mrocznooki

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 201
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 07, 2011, 19:33:59 »
Fakt że nie podali szczegółów hardwaru, ale myśle że w przeciągu najbliższych dni wszystko się wyjaśni. Co do samej konsoli to na slajdach było ją widać pod telewizorem . A tu masz jej dokładniejsze zdjęcie :

http://kotaku.com/5809482/the-is-the-first-picture-of-nintendos-new-console-the-wii-u

Teraz zakończyły się konferencje, i przyjdzie czas na ogrywanie wszystkiego . Także jak tylko dziennikarze dostaną w swoje ręce Wii U , będziemy wiedzieli z czym to się je :)

@GBColorSprint

Co do wygody , to wstrzymał bym się do pierwszych opinii osób które miały go w rękach . Nie wierzę że Wielkie N pozwoliło by sobie na stworzenie kontrolera któy był by nie wygodny :)

Offline GBColorSprint

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Fan gier wyścigowych, platformówek i serii GTA.
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 07, 2011, 19:36:42 »
Już się uspokoiłem. Aha, to teraz mniej-więcej rozumiem. Ale i tak to coś tabletopodobne jest niewygodne po prostu.

@Mrocznooki, ale nie wygląda na pierwszy rzut oka wygodnie. Ot, taka prosta bryła. Ale zobaczymy, zobaczymy... Teraz nie mogę się doczekać na relacje z testów. ;) Jedno muszę jednak powiedzieć - z zapowiedzią Wii U się nie popisali, bo mnóstwo ludzi w tym ja nie wiedziało dokładnie o co chodzi.

Japońszcyzna wciąga.... ;/

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 07, 2011, 19:40:59 »
Też widziałem to pudełko koło TV ale Bóg jeden wie czy takie coś w rzeczywistości istnieje, ja obstawiam że to tylko projekt i podobnie jak z "nintendo revolution" to 2012 roku wszystko zmieni się 1234234 razy.

Widać że grami celują w stereotypowych hardkorowców, tylko właśnie jak słusznie zauważył GBColorSprint, wygodne to to nie będzie... grać w hydraulika można ale w FPS'a? Tymi gałkami na górze? xD Rękami zakryjesz sobie pół ekranu, o wątpliwej wygodzie nie mówiąc, i jedyną opcją będzie podpięcie kontrolera z GameCube, co pewnie będzie opcjonalne. Co jeszcze zauważyłem - tył kontrolera jest jakiś dziwny, niejednolity, nie wiem czemu kojarzy mi się w WonderSwanem czy jakimś wynalazkiem tego typu.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2011, 19:55:03 wysłana przez Antari »

Offline Mrocznooki

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 201
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 07, 2011, 19:50:16 »
Co do bebechów Wii U , to podczas wywiadu na GameTrailers po konferencji Niny. CEO EA John Riccitiel powiedział , że na Wii U są w stanie bez problemu przenieść Battlefield 3, a to chyba dość dobrze świadczy o możliwościach konsolki. Co do ostatecznego wyglądu kontrolera i konsoli , to tak jak napisał Antari, na pewno do przyszłego roku sporo się zmieni, jednak nie spodziewał bym się jakieś rewolucji względem tego co już pokazano.
Odbiegając trochę od Wii U, ucieszył mnie fakt że w końcu była mowa o jakiś aspektach sieciowych. Może w końcu Nintendo zauważyło że mamy XXI wiek. Tak czy siak na dzień dzisiejszy pokładam w Nintendo spore nadzieje, i dopóki ktoś mi tego nie popsuje swoją relacją, oficjalnie przyznaje że się jaram nowym sprzętem ;)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 07, 2011, 19:55:10 »
Dodatkowo niepokoi mnie jeden aspekt - widzieliście prezentację nowej Zeldy. Na jednym ekranie (telewizora) toczyła się akcja gry właściwej podczas gdy na tym małym w kontrolerze pokazywany był ekran ekwipunku. I wszystko pięknie tylko w praktyce będzie to wyglądało komicznie... Spowolni to jedynie czas potrzebny na wybór właściwego przedmiotu. Zawsze ale to zawsze, będziemy musieli oderwać wzrok od akcji dziejącej się na ekranie telewizora po to żeby przenieść spojrzenie niżej na kontroler, potem nacisnąć odpowiedni guzik i wrócić do gry właściwej.

Ile razy patrzycie na kontroler grając w dowolną grę na konsoli stacjonarnej? Ja prawie nigdy bo jak sama nazwa wskazuje kontroler polega na kontroli, czuciu, nie patrzeniu jak wciskamy klawisze. Co innego handheld (DS, 3DS) na którym odległość poszczególnych ekranów od siebie wynosiła nie wiem 1 cm? Tutaj odległość będzie wynosiła od 2-3 metrów. Oczami wyobraźni widzę hardkorowców podnoszących nowy kontroler w górę w celu zmniejszenia odległości poprzez perspektywę, spróbujcie trzymać dowolny kontroler na wysokości telewizora przez chwilę... wygodne? A weźcie poprawkę na fakt że baterie, bebechy i ekran tego kontrolera też będzie sporo ważył.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2011, 20:01:51 wysłana przez Antari »

Offline GBColorSprint

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Fan gier wyścigowych, platformówek i serii GTA.
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 07, 2011, 20:00:21 »
Cóż, Antari trafił w sedno problemu. Ale ogólnie to wszystko wygląda trochę komicznie. A prezentacja była dziwna, ogólnie sprzęt jest też dziwny, bo tak jakby pół konsoli ma się w tym pudełku przy telewizorze, a pół w rękach. Cóż, pod tym względem są bardzo innowacyjni...

Marian na 3DSa wygląda genialnie :3
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 07, 2011, 20:15:47 wysłana przez GBColorSprint »

Japońszcyzna wciąga.... ;/

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 07, 2011, 20:01:59 »
Nie no co co całego przedstawienia nie mam żadnych zastrzeżeń. Reggie moim zdaniem wypadł świetnie i do PR nie mam obiekcji, pomylił się tylko kilka razy xD przez co wypadł nawet wiarygodnie hehe Od lidera wymaga się najwięcej, zawsze pragnie się aby gigant stworzył nowy rewolucyjny gadżet. Za dużo wymagałem od nowego sprzętu. Gry na 3DS bardzo mi się podobały, zwłaszcza Mario Kart 3D, Super Mario 3D i Luigi Mansion 2. Mnie jako fana bijatyk z pewnością zainteresowałby także Tekken. No i oczywiście słowna zapowiedz Smash Bros. solidnie podniosła mi ciśnienie :D

Offline Krupier

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 210
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 07, 2011, 20:46:52 »
Trochę z dupy to nowe coś. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce bo jak wpakują zwykły, oporowy (jak w DS) ekran dotykowy (a pewnie tak zrobią) + jakaś mierna Opera + słaby support (jak to jest teraz) to ja nie wróżę temu czemuś sukcesu.

Jeśli jednak support będzie konkretny (i mam tu na myśli taki pokroju tego z PS, już pal sześć lokalizacje, ale chociaż gry i oprogramowanie) to może coś z tego wyjść.

Chociaż i tak pewnie sprzeda się świetnie, a potem reszta będzie kopiować. ;]

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 07, 2011, 21:10:03 »
Co do tego że sprzeda się świetnie to nie mam najmniejszych wątpliwości :P Wii też nikt nie wróżył sukcesu w obliczu ery HD, no ale ona dysponowała przynajmniej kontrolerem ruchu czyli de facto czyms nowym i różniącym się od tego co oferuje konkurencja. A teraz? Handhelda to ja już widziałem... 15 lat temu :)

Offline Krupier

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 210
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 09, 2011, 08:09:50 »

Offline tomcio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 175
Odp: Targi E3 20XX - oficjalny wątek
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 09, 2011, 10:59:10 »
Mnie natomiast zaskoczyła obecność prawdziwie dorosłych gier na Nintendo Wii U (co za koszmarna nazwa, przez moment zastanawiałem się, jak ją wymawiać poprawnie). Ninja Gaiden 3? Metro: Last Light? Możliwy port najgorętszej moim zdaniem gry tego roku, czyli Battlefield'a 3? Uszczypnijcie mnie, bo do dzisiaj nie wierzę. Nie wierzę w to, że na konsoli od Wielkiego N pojawią się dorosłe tytuły, w których odstrzelimy niejedną głowę czy rękę. Co więcej! Zobaczymy w nich krew! Oglądając filmową zapowiedź pozycji przygotowywanych w tej chwili w studiach 3rd party nie mogłem wyjść z podziwu, że niemal każda kolejna zajawka nowej gry obfituje w bryzgającą posokę. To już nie będzie system dla dzieci czy dziadków zamieszkałych w domach spokojnej starości. Na pewno nie - bo dzieci grając w Aliens dostaną koszmarów, a dziadkowie pewnikiem zejdą z tego świata na zawał serca. Ale czy to źle? Osobiście mnie ten odwrót w stronę prawdziwych (nie mylić z hardkorowymi, bo na to miano zasługują osoby, które każdą możliwą pozycję zaliczają na 101 procent i spędzają po kilkanaście godzin przed konsolą na dzień) Graczy bardzo mnie cieszy. W końcu na jednej maszynce będę mógł pograć zarówno w Mario czy Zeldę, jak i w pozycje dla dorosłych. Bez potrzeby nabywania konsol(i) konkurencji. Oczywiście tu wszystko zależeć będzie od twórców niezależnych.

Pad... jest z kolei bardzo dziwny. Doceniam fakt, że Nintendo chciało stworzyć coś nowego, po raz kolejny - zgodnie z ich polityką - wejść w 'niebieski ocean'. Owszem, udało im się. Zrobili coś, co Sony i Microsoft nie mają i na dziewięćdziesiąt procent mieć nie będą miały. Sądzę jednak, że kontroler mógł być skonstruowany zupełnie inaczej, a przede wszystkim - powinien być mniejszy i posiadać o wiele mniej bajerów. Na co komu tak wielki ekran dotykowy? Nie lepiej byłoby uzbroić pada w mniejszy wyświetlacz, na wzór tego z GB Micro chociażby? Wiem, powiecie zaraz, że nie grałem na kontrolerze, więc nie powinienem zabierać głosu i komentować go tak, jak zrobiłem to wyżej. Być może po zobaczeniu go na żywo zmienię zdanie, lecz na obecny moment idea połączenia tabletu i pada nie bardzo mi się podoba.

Nintendo najwyraźniej obudziło się ze snu i zaczyna godnie wspierać swoje najmłodsze dziecko, z imieniem '3DS' wbitym w akt urodzenia. Nowe, dobrej jakości gry - to jest to, czego oczekują posiadacze nowej kieszonsolki. Średnio przypadł mi trailer z nowej odsłony Mario, ale na kontynuację Luigi's Mansion patrzę już cieplejszym okiem. Dalej - Mario Kart. Gra z kilkunastoletnią tradycją dalej będzie bawić legiony Graczy (w Ameryce dzień jej premiery będzie wolny od pracy). A co dalej? Na liście zapowiedzianych produkcji brakuje mi prawdziwego killera, który zachęciłby kolejne miliony osób do zainteresowania się handheldem.

Na całe szczęście Sony ma kilka takich asów, toteż wydaje mi się, że to PS Vita będzie miało lepszy start, niż starszy o przeszło pół roku 3DS. Nowy Uncharted, LBP, Super Stardust, ModNation Racers... Brakuje jedynie odświeżonych pierwszych czterech (tak, czterech, bo włączam w tę liczbę również kultowe CTR) części Crasha z PSXa, a byłoby pozamiatane. Mnie akurat bardziej przekonuje następca PSP - prawdopodobnie za podobną cenę do 3DS'a w dniu premiery otrzymamy kilka razy więcej atrakcji.

Świetnie zapowiada się Far Cry 3. Z tej gry bije niepowtarzalny klimat (troszkę pachnie mi to Zagubionymi). I dlatego będzie warto śledzić informacje na jej temat, bo szykuje się prawdopodobnie mega killer.