Autor Wątek: [GB Advance] Seria Fire Emblem  (Przeczytany 20087 razy)

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: [GB Advance] Seria Fire Emblem
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 27, 2012, 10:40:45 »
Po dżapańsku? xD

No Antari, co takie zdziwienie? Przecież sam chcesz kupować jap. wydania na 3DS'a ;D

A granie w FE6 po japońsku można ogarnąć, bo w necie są tłumaczenia całych dialogów, a opanowanie UI to chwila moment zwłaszcza jak ktoś miał styczność z pozostałymi częściami FE na GBA.

Ja sobie w życiu pod górkę nie robię i gram w tłumaczenie. Chociaż oryginał mam.

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: [GB Advance] Seria Fire Emblem
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 27, 2012, 14:01:48 »
Probowalem fire emblem na gba po japonsku… i szybko zrezygnowalem.

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: [GB Advance] Seria Fire Emblem
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 27, 2012, 19:03:05 »
Choćby z czystej ciekawości, bo docenić nie bardzo docenię grę w języku mi nieznanym. FE II na DS by było o tyle lepsze, o ile mało jest tam fabuły.

inlagd >> aż tak źle? Nie ma szans pograć płynnie choćby dla samych bitek? Trudno, patchowania nie uznaję i łatek językowych.

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: [GB Advance] Seria Fire Emblem
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 31, 2012, 00:01:07 »
Roy oficjalnie został mianowany przeze mnie najgorszym lordem w serii FE na GBA. Nie grałem jeszcze w FE8, ale wątpię żeby jakiś bohater był tam takim cienkim bolkiem. W zasadzie może go tłumaczyć tylko wiek, bo według obliczeń ma chyba 16 lat (?!), ale mimo wszystko. 70% przegranych to OHKO na Roy'u. W trybie normal nie było to jeszcze tak odczuwalne, ale na hardzie można jajo znieść. Jego ojciec to Eliwood z FE7 i tatko też czasami nie dawał rady, widocznie rodzinna słabość ;) Utrzymanie Roy'a przy życiu na mapie z Boltingiem wygląda tak -> 3x support (A A B) + Barrier (6+ do RES) + usunięcie broni (żeby był szybszy). Wtedy jest nadzieja :D Warto tylko dodać, że ten pogrom potęguje jeszcze fakt, że Roy ma słaby growth rate i wypromowanie go następuje dopiero pod koniec 21 rozdziału (?!), przy czym gra ma ich 23 :D

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 28, 2013, 09:55:49 »
Ogrywam parę tytułów na GBA i powoli zastanawiam się czy nie wrócić do Fire Emblem 6. Tak sobie luźno planuje zacząć grę w Hard Mode, ale narzucić sobie jakieś ograniczenia. Na razie zastanawiam się, czy jestem w stanie ukończyć grę bez wykorzystania magii, jedynie jednostki leczące. Hmm....
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2013, 14:13:24 wysłana przez GBM_Fan »

Offline nvd96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 556
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 28, 2013, 14:30:50 »
Ciężka sprawa , zwłaszcza z knightami/generalami - chociaż armorslayer załatwi sprawę ;)
Na cavalierów/paladinów longsword albo coś z wpn triangle i też damy radę :)
Magików byle czym, żeby tylko trafić :D

Łatwo nie będzie, ale życzę powodzenia :)

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 28, 2013, 15:59:00 »
O, grałeś w FE6? Widzę, że wiesz o co biega :)

Wiem, że łatwo nie będzie i w sumie zastanawiam się, czy to się da. Podczas ostatniego LP na Hard Mode rdzeniem mojej armii był Ray i Lugh. Chłopaki roznosili wszystko, zwłaszcza Ray, który pod koniec zamienił się w istny czołg (mogę pokazać statystyki). Wielu bosów poległo z jego rąk, w tym przedostatni smok. Pewnie musiałbym skupić się tak jak piszesz na odpowiednim doborze broni. W sumie już to opanowałem z tym, ze podczas ostatniego LP wiele najlepszych (w tym unikatowych) egzemplarzy trzymałem w zapasie. Jak się później okazało niepotrzebnie.

W sumie najbardziej boję się chapteru 14 (pustynia) gdzie magowie poruszają się bez ograniczeń i są podstawą do przejścia tego etapu (limit turowy). No chyba, że zacznę trenować na poważnie jednostki latające...

Rycerzy i generałów się nie boję. Tak jak wspomniałeś Armorslayer + Weapon triangle i po sprawie. Podobnie cavalierów i paladynów, których i tak rozwalam swoimi jednostkami ciężkimi.

Aaa... no i masakryczne mogą być poziomy gdzie przeciwnik posiada Silence, Sleep i Berserk!

Parę tygodni, a już tak się stęskniłem za FE6 :D

Offline nvd96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 556
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 28, 2013, 19:45:50 »
w 6 jestem na 7 poziomie (rebelia w Ostii) -dawno nie grałem, wciągneły mnie gry na 3dsa :D
ale przedłem całą 7 oraz Sacred Stones
jednoski latające są mocne, ale musisz je wytrenować, bo na początku wieje od nich słabizną ;) a peg knighty mają dobry resistance - idealnie przeciw magom ;)
napisałeś, że healerów zostawiasz, jak masz restore to berserk ani sleep nie są już tak groźne.
Właśnie skończyłem pobierać demo nowego FE - niedługo pierwsze wrażenia, za ruski miesiąc może się odezwę :D

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 28, 2013, 20:19:23 »
w 6 jestem na 7 poziomie (rebelia w Ostii) -dawno nie grałem, wciągneły mnie gry na 3dsa :D
ale przedłem całą 7 oraz Sacred Stones
jednoski latające są mocne, ale musisz je wytrenować, bo na początku wieje od nich słabizną ;) a peg knighty mają dobry resistance - idealnie przeciw magom ;)
napisałeś, że healerów zostawiasz, jak masz restore to berserk ani sleep nie są już tak groźne.
Właśnie skończyłem pobierać demo nowego FE - niedługo pierwsze wrażenia, za ruski miesiąc może się odezwę :D

U, ja FE6 przewałkowałem na Normalu i Hard Mode. Teraz chcę zrobić trzecie podejście. FE7 też ogarnąłem, ale nie podeszła mi tak jak Sword of Seals. FE8 czeka w kolejce.

Z pegazami w FE6 jest ten problem, że zebranie całej trójcy jest kłopotliwe. Do ch. 14 będę miał je tylko 2 na niskich poziomach.

Healerów zostawię tylko 2. Niby powinno wystarczyć, ale wiem, że później może być bigos :)

Napisz później jak tam nowe FE, ciekaw jestem. Pewnie też prędzej czy później zakupię.

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 30, 2013, 17:08:13 »
Tymczasem graj w FE6. IMO najlepsze FE na GBA :) Polecam zwłaszcza tryb Hard Mode, który wyciska z gry ostatnie soki (z gracza też).

Offline nvd96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 556
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 30, 2013, 20:44:35 »
mam taki zamiar jak wymęczę Tales of the Abbyss na 3DSie, tyle że chyba sobie przejdę zgodnie z fabularną chronologią (7>>>6)
imo 7 była świetna, a skoro twierdzisz, że 6 jest lepsza to szykuje się wspaniała rozgrywka ;)

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 30, 2013, 21:34:14 »
mam taki zamiar jak wymęczę Tales of the Abbyss na 3DSie, tyle że chyba sobie przejdę zgodnie z fabularną chronologią (7>>>6)
imo 7 była świetna, a skoro twierdzisz, że 6 jest lepsza to szykuje się wspaniała rozgrywka ;)

Ta chronologia nie jest potrzebna. Historię faktycznie zazębiają się na początku, ale później nie ma to już żadnego znaczenia. Co do FE6 to ja strasznie ubolewam, że tytuł nie został wydany na zachodzie. Większość graczy nie ma ochoty bawić się w programator i patchowanie romu.

FE7 też bardzo lubię, ale jednak na tronie pozostanie FE6. Tu masz post z opisem moich doświadczeń z FE6:
http://gbforever.pl/forum/index.php?topic=449.msg25313#msg25313

Offline nvd96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 556
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 30, 2013, 21:52:47 »
szkoda Hectora na początku...
a tak poza Eliwoodem i Hectorem wielkiego związku nie było do tego 6 poziomu więc może pominę raz już zaliczoną 7 - niezbyt lubię przechodzić drugi raz tej samej gry bo mam przebłyski pamięci i wiem co za chwilę będzie co psuje zabawę :/

właśnie szkoda tego wydania japońskiego - ale od czego jest programator i spatchowany przetłumaczony rom (nie żebym tu propagował piractwo, ale inaczej nie da rady zagrać w tą grę na GroChłopcu - na PeCecie mam lepsze zajęcia a emulator w telefonie mnie nie rajcuje)  :D

doobra, już na 100% biorę się za 6 - klamka zapadła a GejmBoj już startuje - najwyżej będę przeplatał z TotA ;)

a co do Twoich doświadczeń:
fajnie napisany tekst i już nie mogę się doczekać tych epickich batalii na wielkich mapach :)

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 30, 2013, 22:37:05 »
Jakby co służę radą w doborze drużyny i ogólnie :) FE6 mam konkretnie rozypkane, więc wiem co i jak. Aaa... no i nie sugeruj się jakimiś rankingami postaci np. na GameFAQ. Postacie często oceniane poniżej 5/10 to w moich LP często najlepsze jednostki. Wszystko zależy od dobrego RNG + dobry dobór broni + Support. Poza tym nie czytaj solucji, ewentualnie wymagania potrzebne do odblokowania najlepszego zakończenia.

Tutaj link:
http://serenesforest.net/fe6/sidequests.htm

Będziesz miał też w połowie gry wybór czy cisnąć na śnieżną północ, czy na zielony stepy nomadów na wschodzie. Obie ścieżki są fajne, ale pod względem konstrukcji map polecam północ (podobają mi się śnieżne mapy) i jest ciut łatwiej co przy pierwszym LP może się przydać ;)


Offline nvd96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 556
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 30, 2013, 23:01:26 »
nie mam zamiaru korzystać z poradników - gram dla przyjemności i wyzwania a nie po to, żeby co chwilę nurkować w bezsensownym tekście ;)

team dobieram tak, aby zachować różnorodność klas i broni i zawsze składa się z postaci, które lubię :D
 (preferuję rozwój jednostek niż korzystanie z początkowych koksów, dlatego rozwijam Lance'a - lubię Marcusa ale będzie on służył tylko za ostateczną ostateczność)
lubię Wolta, też nim nieźle podexpiłem w 1 poziomie (raz awansował tak, że nie wbił tylko def i con :D)
zaliczyłem 1 poziom i musiałem gasić światło :/

i jeszcze jedno, bo zapomniałem spytać:
godzisz się ze stratą kogokolwiek, czy powtarzasz tak, aby wszyscy przeżyli? ;)
ja osobiście wolę to drugie :D

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 30, 2013, 23:12:26 »
Jestem typowym perfekcjonistą, więc nikt u mnie nie ginie :) Poza tym staram się wszystko co możliwe zdobyć/zebrać/ukraść ;) Bez solucji jest to trudne do osiągnięcia, ale przy drugim LP pozwalałem sobie na zerknięcie w FAQ w celu uzupełnienia zdobytych informacji.

Co do tego Twojego doboru drużyny to powiem tak: MARCUS NA ŁAWĘ i tyle w temacie :P Marcus to typowy Jeigan (do tego pre-promo), czyli bohater, który jest pożeraczem EXP. W połowie gry będzie tak do bani, że każda jednostka go prześcignie w statystykach. Jest bardzo przydatny w Hard Mode na początku w celu osłabiania silniejszych przeciwników (ale nie zabijania!). EXP, które nim zdobywasz byłoby o wiele bardziej przydatne jednostkom z pierwszą klasą.

Poza tym pamiętaj, że bohaterowie zaserwowani na starcie niekoniecznie muszą być warci uwagi, chociaż w trybie Normal ich rozwój to bezpieczna sprawa. Mimo wszystko nie pakuj EXP we wszystkie możliwe jednostki, bo później i tak rdzeniem armii będzie ich max 14.

Co do RNG to FE6 jest pod tym względem okrutne. Zdarzają się przypadki kiedy po level up nie dostajemy nic! Zero podbicia statystyk :) Ale są też cuda w stylu podbicia 6 statystyk.

EDIT:
Jeszcze jedna sprawa. Mimo, że grasz na Normal przygotuj się na ciężkie chwile. To jest trochę inna liga niż FE7/8. Dlatego staraj się nie grać "jak leci", ale jeśli wiesz, że możesz jakiś etap skończyć lepiej to polecam to zrobić.

Offline nvd96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 556
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 30, 2013, 23:35:06 »
też staram się maksować levele - chesty, stuff do wykradnięcia itd.

Wiem, że potem nie korzystam z całej armii, tylko 10-14 jednostek. Biorę Wolta, bo lubię, a po drugie przyda się archer-sniper w drużynie, tego nie zastąpi javelin czy hand axe ;) Marcusa mam tylko od ratowania tyłka innym, rescue i daleki odjazd :D

w FE7 też się zdarza zero podbicia ;)
a poziomy przechodzę tak, żeby zdobyć jak najwięcej expa
i nie mów mi o jakiejkolwiek lidze w FE8 - 5latek ukończy NM bezproblemowo... FE7 daje radę pod względem trudności, a FE6  zapowiada się jako niezłe wyzwanie :)

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 30, 2013, 23:52:00 »
Mimo wszystko Marcus niech grzeje ławę. Zrób to dla mnie, please :P

Co to łuczników... hmm... IMO najlepsza opcja w FE6 to nomadzi. Zwłaszcza Shin zrywa beret :D Plusy? No to masz:
* jednostka konna, więc zasięg ruchu super
* mega super hiper growth rate, zwłaszcza w HM gdzie dostaje HM bonus.
* po promo może władać mieczem
* większe constitution, lepsze rescue

Wolta można rozwinąć, racja, ale jego przydatność spada z każdym kolejnym chapterem.

No i dobra rada ode mnie. Wytrenuje najwcześniej jak możesz jakiegoś złodzieja na 20lv (niestety w FE6 złodziej nie może zmienić klasy). Mega przydatne na mapach gdzie magowie sadzą piorunami ze wszystkich stron. Tzn. niewytrenowany Thief to kupka popiołu po pierwszym strzale, a często trzeba nim wychodzić przed szereg żeby ukraść lepsze itemy.

Offline nvd96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 556
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 31, 2013, 09:51:29 »
Marcus tylko zwiedza wioski zanim wróg odwiedzi i daje rescue jeśli potrzeba :D
skoro tak mówisz to doczekam do Shina, wtedy Wolt odpocznie
thief to pozycja obowiązkowa (Chad czy czekać na kogoś?) - Matthew to moja ulubiona postać z 7, tak ładnie go wytrenowałem, no aż się potem oczy mi świeciły :)
zostawiam sobie Diecka - ma tylko 5lv na początku i już jest bardzo mocny, spróbuję wytrenować Thany, tą pegknightkę, i dylemat: Lot czy Ward, skłaniam się ku Lotowi - ma mniej str, a przez to też dmg, ale ma skilla i speeda przez co częściej trafia i ma jako taką szansę na dwa ciosy, Bors nie - znam siłę knightów/generali, ale nie pasuje mi do koncepcji blitzkriegu, cavalierów trenuję obu, ale z naciskiem na Lance'a (ten sam powód co Lot) a niedługo dochodzą kolejni cavalierzy, także zobaczymy, jeszcze się waham z Ellen, czekać czy nie? no a Roya chcąc czy nie chcąć muszę (chociaż lordowie są mocni po średnim wyexpieniu - Lynn z 7 po promo to czysta maszynka destrukcji) :D
z tych pierwszych to chyba tyle?
wszelkie uwagi/zalecenia/porady na pewno nie zaszkodzą ;)

EDIT
zapomniałem powiedzieć, że u mnie thief zanim go wytrenowałem, albo jeśli mimo wytrenowania miał ciężko to dostawał cavaliera/paladina do pomocy :D

a propos Matthew - jego staty przed starciem finałowym:
assassin lv10
str 14
skill 22
speed 27
luch 17
def 13
res 7
max hp 51
avoid na czysto 71
con 7
jestem z niego dumny ^^

poza tym w finale wystąpił team:
Lynn, Athos, Eliwood, Hector, Nils, Will, Pent, Hawkeye, Vaida, Jaffar(przydał się bardziej od Matthew, bo potrzebowałem "brute force" - tak samo Sain zamiast Kenta), Renault, Sain
generalnie team wydawał mi się bardzo mocny, a grałem ze 2-3 lata temu(1-2 gim - szybko przeleciało do 1lic)
;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2013, 10:09:08 wysłana przez nvd96 »

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Odp: W co aktualnie gracie? temp
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 31, 2013, 13:45:18 »
Shin Cię zaskoczy, zobaczysz sam. Przy pierwszym LP całkowicie go zignorowałem, a przy drugim podchodziłem bardzo sceptycznie do jego możliwości. Szybko zmieniłem zdanie.

Shin ma też koleżankę - Sue. Też świetna jednostka i można fajny Support między nimi zbudować.

Co do Twoich wyborów:
* Dieck - solidny gość, fajne support, MEGA constitution przez co może dźwigać bardzo ciężką broń bez wpływu na speed.
* Thany to też dobry wybór, ale szybko zacznij solidny trening. Bardzo się przyda na pustynnej mapie gdzie Twoja kawaleria i wojownicy będą grzać ławę.
* Ward i Lot w przypadku trybu Normal mogą się nadać. Kiedyś trenowałem Ward'a, ale nawet po promocji miał straszne słabe speed i skill przez co zbierał lapsy od każdego. Nadrabiał obroną, ale jak pojawią się Wyverny z Killer Lance to będzie zbierał criticale i tym samym OHKO. Lot ponoć wiele lepszy nie jest, ale możesz spróbować. Podpowiem tylko, że w 10-11 misji pojawią się o wiele lepsze jednostki władające toporami. O wiele.
* Bors był przeze mnie trenowany w trybie Normal. Taka sobie jednostka, ale może Tobie uda się dobry trening. Jak już się na niego zdecydujesz to pamiętaj żeby skołować mu lepsze buty, które dodają +2 do Move. U mnie pod koniec gry siedział w rezerwie. Nie dawał rady ze speed.
* Ellen - super babka. Skromna i mega przydatna :) Jej res, speed i luck będą tak wysokie, że będzie można pchać się w największy bigos. Ma też świetny wachlarz możliwości w Support. Przy następnym LP planuje wybrać Saul'a, ale tylko z ciekawości :)
* Roy to niestety miękka faja na początku :P Pisałem o tym na forum. Wypromuj szybko do 20lv i zostawiaj na tyłach. Jak doczeka się auto-promo (21 chapter) to będzie można wyjść nim przed szereg. Zwłaszcza jak dasz mu w łapki Sword of Seals!

Co do złodziei, to jak już wspomniałem w FE6 nie można ich promować. Tak więc 20lv i najlepiej zabrać w ogóle broń z ręki (większy speed). Chad albo Astol (chyba tak się nazywał) to dobry wybór. Chad mimo wszystko jest moim faworytem ze względu na support.

Staty Matthew'a są spoko, ale zobaczysz, że w FE6 kręci się to trochę inaczej. Przynajmniej w trybie HM, gdzie miałem niektóre jednostki już na 20lv chyba w 6-7 misji.

Team w FE7 fajny, ale prawie w 70% różni się od mojego. Siła Fire Emblem :)

Jeden screen na zachętę :D


EDIT
Zapomniałem o kawalerii!
* Lance i Alan to IMO najlepszy duet jeśli chodzi o jazdę konną w FE6. Byli ze mną do finałowego starcia (w obu LP), to o czymś świadczy. Ich statystyki są różne, ale razem zakrywają swoje słabości. Lance ma problem z siłą, Alan ze skillem. Po zbudowaniu support na A są bardzo uniwersalną częścią armii. Obrona, atak, szybki ruch. Są świetni. Reszta kawalerii dołączy w chapterze 7, ale ja bym sobie ich odpuścił przy pierwszym LP.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2013, 14:32:54 wysłana przez GBM_Fan »