Autor Wątek: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?  (Przeczytany 3014 razy)

Offline testlinux

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Testy i opisy systemów LINUX
Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« dnia: Grudzień 20, 2013, 18:17:57 »
Zakładając ten temat, chciałbym podzielić się swoją opinią na temat wykonania konsol Game Boy.
Na samym początku chciałbym podkreślić, że jestem zachwycony żywotnością sprzętu. Nie którzy posiadają do tej pory Game boy Classic i mimo iż posiadają one ponad 20 lat to dalej działają jak nowe.
Nie wyobrażam sobie żeby dzisiejsze np. PSP funkcjonowało tak sprawnie po 20 latach.
Nintendo naprawdę przyłożyło się do tej roboty. Przyciski działają płynnie po tak długim okresie użytkowania gdzie w przypadku PSP czy zwykłych padów, te przyciski średnio wytrzymują około 3 lat. Głośniczek zawsze sprawny , wyświetlacz czasami potrafi ze względu na swoją "starość" pokazać nieaktywne linie, które są do usunięcia przy podgrzaniu.
Na pewno zaletą tych konsol jest nośnik danych, którym jest pamięć ROM, która zazwyczaj nie wykazuje oznak zużycia. A każdy wie , że np. w przypadku konsol z płytami, taka płyta nie wytrzyma 20 lat. Bo albo się zarysuję, albo powłoka kryjąca zacznie odpadać.
Wykonanie obudowy game boy też jest na wysokim poziomie. Lakier z kolorowych wersji obudowy nie schodzi. Może nie tyle lakier bo źle to nazwałem a "Kolor mieszanki plastyku". A wiadome jest, że w dzisiejszych konsolach jest plastyk, a na niego dorzucony lakier, który ze starości potrafi sam odpaść.

A jak oceniam wykonanie Game Boy Advance ? Może odpowiem na to innym pytaniem, którą wersję wolę zwykły Advance czy Advance SP ?
Dla mnie lepszą wersją jest Game Boy Advance bez podświetlenia. Dlaczego ?
Układ przycisków w zwykłym jest wygodniejszy niż w SP szczególnie jeżeli chodzi o klawisze L i R. SP ma tylko jedną zaletę, którą jest oczywiście podświetlenie. Natomiast łamana obudowa nie przekonuję mnie na używanie tego sprzętu. Chodzi o to , że przy "łamakach" zawsze są problemy. Albo pójdzie łączenie ekranu z konsolą, albo zawiasy się wyrobią. A części zamiennych coraz to mniej. Uważam, że wbudowany akumulator jest zaletą i wadą.
Zaletą oczywiście jest to, że nie musimy kupować i wymieniać baterii oraz w każdej chwili możemy go naładować. Ale ja wolę i tak zwykły advance. Ponieważ w zwykłym zastosowano klasyczne baterie, które kupię nawet za 10 lat, a niestety do sp trzeba wymienić akumulator, który też jest coraz mniej dostępny (nawet na allegro jest tylko jedna aukcja). Chodzi mi o to , że jeżeli ktoś chce kolekcjonować taki sprzęt i pochwalić się nim za 10 lat to albo akumulator się wyeksploatuje, albo nie dokupi do niego ładowarki. Myślę , że jakby takie akumulatory były w Game Boy Pocket to dzisiaj byśmy ich już nie mogli kupić bo za dużo lat po produkcji tej edycji. A jak widzimy, dzięki zastosowaniu baterii paluszkowych, możemy korzystać z Pocketa w każdej chwili.

Wkrótce znowu dalszy ciąg wytykania wad i zalet :)
Jeżeli coś napisałem błędnie to mnie popraw.
Wkrótce dalszy opis.
A jakie są wasze opinie na temat budowy Game Boy ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2013, 13:13:35 wysłana przez testlinux »
Posiadam: GBA, GBA SP Obecnie pracuję nad raczkującą stroną testlinux.pl . Lubisz linux to zapraszam do współpracy.
Wrzucaj za darmo zdjęcia na te forum http://testlinux.pl/upload/

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 20, 2013, 18:48:02 »
Również sądzę, że Nintendo odwaliło soldną robotę. Napomnę teraz o perwnej wadzie: Screen Protectory - mimo iż uważam, że to świetne rozwiązanie, Nintendo powinno wydawać dodatkowe screen protectory. Nie dość, że by zarobili to jeszcze nie mielibyśmy kłopotów z nimi. Trzeba przyznać, że (nie żartuję) każdego dnia rysuje się jakiś jeden screen protector czyli według mnie - umiera.

Offline testlinux

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Testy i opisy systemów LINUX
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 20, 2013, 19:08:42 »
Właśnie zamówiłem GB ale Pocket. Pewnie dostanę po swiętach. Ale mając go w ręku będe mógł się rozpisać bardziej :) Pisałem w temacie Przywitaj się, że byłem posiadaczem GB Pocket, ale obecnie posiadam zwykłe Advance i Advance SP. Także również chcę się wzbogacić o ładnego color.

Wydaje mi się również i pewnie innym, że rozwiązanie pomiędzy Pocket a Classic przede wszystkim w redukcji ilości baterii (4 do 2) było super rozwiązaniem. Chociaż juz sam nie pamietam ile najdłużej grałem na Classic na 4 bateriach.
Czy ktoś może przybliżyć wynik czasu pracy Game Boy Pocket na 4 alkaicznych bateriach ?
Dzięki takim informacją będe mógł stworzyć fajny artykuł wraz z prezentacją gier o GB Classic.

I czy ktoś mi wytłumaczy co to jest ?
Posiadam: GBA, GBA SP Obecnie pracuję nad raczkującą stroną testlinux.pl . Lubisz linux to zapraszam do współpracy.
Wrzucaj za darmo zdjęcia na te forum http://testlinux.pl/upload/

Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 20, 2013, 19:12:12 »
Pocket nie tylko redukuje ilość baterii, ale także ich typ. Dawne baterie nijak mają się do dobrych akumulatorów / baterii w dzisiejszych czasach i czasy podane w instrukcji różnią się nawet dwukrotnie na korzyść nowych baterii.

To urządzenie to podróbka GB. Działają na niej karty GB. Bywa na eBay.
Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 20, 2013, 19:47:47 »
Z bateriami w Game Boyach to w ogole niezly kwas, bo pogardzane paluszki zastapisz np. swietnymi Eneloopami i przedluzysz zywotnosc konsoli w nieskonczonosc, tymczasem zachwalane wbudowane akumulatory dzis juz tylko tandetnymi zamiennikami. Postep!

Jesli chodzi o wykonanie konsol, to ja ponarzekam tylko na wystepujace czasem bardzo lipne malowanie, ktore raz-dwa wyciera sie pod palcami, np. metaliczne kolory GBA.

Offline testlinux

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Testy i opisy systemów LINUX
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 20, 2013, 19:54:24 »
Dlatego nie narzekam na advance w przezroczystych obudowach (mam 3) i pewnie tak samo nie narzekają posiadacze colora w przezroczystych. Bo tu nie ma co się zdrapać :)
Posiadam: GBA, GBA SP Obecnie pracuję nad raczkującą stroną testlinux.pl . Lubisz linux to zapraszam do współpracy.
Wrzucaj za darmo zdjęcia na te forum http://testlinux.pl/upload/

Offline NintendoPassion

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Cóż... Nintendo!
    • NintendoPassion - pasjonat i kolekcjoner gier Nintendo
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 20, 2013, 20:26:05 »
Właśnie zamówiłem GB ale Pocket. Pewnie dostanę po swiętach. Ale mając go w ręku będe mógł się rozpisać bardziej :) Pisałem w temacie Przywitaj się, że byłem posiadaczem GB Pocket, ale obecnie posiadam zwykłe Advance i Advance SP. Także również chcę się wzbogacić o ładnego color.

Wydaje mi się również i pewnie innym, że rozwiązanie pomiędzy Pocket a Classic przede wszystkim w redukcji ilości baterii (4 do 2) było super rozwiązaniem. Chociaż juz sam nie pamietam ile najdłużej grałem na Classic na 4 bateriach.
Czy ktoś może przybliżyć wynik czasu pracy Game Boy Pocket na 4 alkaicznych bateriach ?
Dzięki takim informacją będe mógł stworzyć fajny artykuł wraz z prezentacją gier o GB Classic.

I czy ktoś mi wytłumaczy co to jest ?


To jest "GAME FIGHTER" Game Boy clone. Tutaj jest bardzo ciekawy wpis gdzie cała konsola ulega rozłożeniu.

http://blog.gg8.se/wordpress/2012/11/11/gameboy-clone-game-fighter-teardown/

Posiadasz to? Przeczytaj komentarze, tam jakiś gość oferuje konkretną kasę za to.

Offline testlinux

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Testy i opisy systemów LINUX
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 20, 2013, 20:36:34 »
Niestety nie posiadam. A teraz żałuje że nie kupiłem. 3 tyg temu na pchlim targu było za (żeby nie skłamać) 20 zł lub 30 zł. I zaczałem poszukiwania grafiki w necie bo nie wiedziałem "co to". Dlatego ją zamieściłem i zapytałem co to jest. No ale Giełda u mnie w Koszalinie jak co niedziela czynna więc pójdę i może ten dziadek z elektronicznym złomem będzie jeszcze to miał.
Posiadam: GBA, GBA SP Obecnie pracuję nad raczkującą stroną testlinux.pl . Lubisz linux to zapraszam do współpracy.
Wrzucaj za darmo zdjęcia na te forum http://testlinux.pl/upload/

Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 20, 2013, 20:42:49 »
Sprawdź :) Może bym odkupił - jak będziesz miał, daj mi znać.
Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 20, 2013, 22:21:10 »
testlinux >> i to cudo jest więcej warte niż 30zł ;) Zdecydowanie warto.

Offline testlinux

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Testy i opisy systemów LINUX
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy - Wady i zalety.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 21, 2013, 12:01:23 »
Uzupełniłem treść pierwszego wpisu dalszą cześcią opisu

A jak oceniam wykonanie Game Boy Advance ? Może odpowiem na to innym pytaniem, którą wersję wolę zwykły Advance czy Advance SP ?
Dla mnie lepszą wersją jest Game Boy Advance bez podświetlenia. Dlaczego ?
Układ przycisków w zwykłym jest wygodniejszy niż w SP szczególnie jeżeli chodzi o klawisze L i R. SP ma tylko jedną zaletę, którą jest oczywiście podświetlenie. Natomiast łamana obudowa nie przekonuję mnie na używanie tego sprzętu. Chodzi o to , że przy "łamakach" zawsze sa problemy. Albo pójdzie łączenie ekranu z konsolą, albo zawiasy się wyrobią. A części zamiennych coraz to mniej. Uważam, że wbudowany akumulator jest zaletą i wadą.
Zaletą oczywiście jest to, że nie musimy kupować i wymieniać baterii oraz w każdej chwili możemy go naładować. Ale ja wolę i tak zwykły advance. Ponieważ w zwykłym zastosowano klasyczne baterie, które kupię nawet za 10 lat, a niestety do sp trzeba wymienić akumulator, który też jest coraz mniej dostępny (nawet na allegro jest tylko jedna aukcja). Chodzi mi o to , że jeżeli ktoś chce kolekcjonowac taki sprzet i pochwalić się nim za 10 lat to albo akumulator się wyeksploatuje, albo nie dokupi do niego ładowarki. Myślę , że jakby takie akumulatory były w Game Boy Pocket to dzisiaj byśmy ich już nie mogli kupić bo za dużo lat po produkcji tej edycji. A jak widzimy, dzięki zastosowaniu baterii paluszkowych, możemy korzystac z Pocketa w każdej chwili.

Wkrótce znowu dalszy ciąg wytykania wad i zalet :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2013, 12:11:37 wysłana przez testlinux »
Posiadam: GBA, GBA SP Obecnie pracuję nad raczkującą stroną testlinux.pl . Lubisz linux to zapraszam do współpracy.
Wrzucaj za darmo zdjęcia na te forum http://testlinux.pl/upload/

Offline Przemek_07

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 409
  • Daisuki Gēmu Bōi
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 21, 2013, 12:22:53 »
Dla mnie najważniejszą zaletą konsol Game Boy jest plastik z jakiego były wykonywane. Znam się trochę na tworzywach sztucznych i z całą pewnością mogę powiedzieć, że Nintendo nie oszczędzało w tym aspekcie. Plastik używany dzisiaj choćby do produkcji nowoczesnych telewizorów (bo z takim mam do czynienia) to jakieś śmieci w porównaniu do tego użytego przy produkcji konsol.
Za największą wadę uznałbym natomiast przyciski, a właściwie umiejscowione pod nimi gumki przewodzące.
Zawsze jak zamawiam jakiegoś GB to drżę o stan wyrobienia w nim gumek i pierwsze co sprawdzam po wyjęciu konsoli z paczki to to w jakim stopniu są wyrobione przyciski. Nie winie tu oczywiście Nintendo bo gumki jakie zastosowali i tak są bardzo mocne a na tamten czas to było najlepsze rozwiązanie. Cyfrowe przyciski zastosowali dopiero w GBA SP.

Nie którzy posiadają do tej pory Game boy Pocket i mimo iż posiadają one ponad 20 lat to dalej działają jak nowe.

Game Boy Pocket ma dopiero 17 lat - wyszedł w 1996.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 21, 2013, 12:25:09 »
Taki już urok tych sprzętów, kiedyś robiono rzeczy w taki sposób aby wytrzymywały jak najdłużej i przykładem jest tego chociażby GB Classic. Dziś robi się je tak, żeby wytrzymały max swoją generację czyli właśnie te 3-4 lata. Nie ma sensu aby przy normalnym eksploatowaniu trzymały dłużej, bo kupujący i tak przesiądzie się na nowszy model, gdy ten będzie miał swoją premierę. Rynek wtórny to zło, więc lepiej starszy model rzucić do pudła z pamiątkami albo wyrzucić. I tak jest ze wszystkim. Nie tylko z elektroniką. Owa tendencja raczej będzie się pogłębiać, bo sami nauczyliśmy koncerny, że lubimy nowsze wersje danych przedmiotów - np. DS z dopiskami XL, i czy u 3DS -> 2DS. Nie wykluczone że niebawem dojdziemy do takiego momentu, że konsole trzeba będzie wymieniać co roku, bo będą tak fatalnie, tandetnie wykonane, że nie wytrzymają nawet tak krótkiego okresu przy normalnym użyciu. Wszystko jest skalkulowane, bo u Nintendo liczy się już kasa i tylko kasa.

SP na premierze działał fajnie i ciężko było przywołać za jego wadę działający akumulator i działające zawiasy, chroniące ekran. Ząb czasu mocno się odcisnął na tym modelu (rysujący się lakier np.) ale jeżeli mam być szczery, poza ortodoksyjnymi fanami nikogo to za bardzo nie obchodzi. Większość przesiadła się na ds/3ds. 

Offline testlinux

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Testy i opisy systemów LINUX
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 21, 2013, 13:12:51 »
Cytuj
Game Boy Pocket ma dopiero 17 lat - wyszedł w 1996.

Wiem poprawiam :) . Pomyliłem się z pisownią, chodziło mi o Classic, który premierę miał w 89r. Tylko że oba były monochromatyczne to mi się zawsze nazwy mylą. Myślę o prawidłowym a napiszę o innym :)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2013, 13:32:50 wysłana przez testlinux »
Posiadam: GBA, GBA SP Obecnie pracuję nad raczkującą stroną testlinux.pl . Lubisz linux to zapraszam do współpracy.
Wrzucaj za darmo zdjęcia na te forum http://testlinux.pl/upload/

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 21, 2013, 13:33:34 »
Hmmm. Może jestem jakiś dziwny, ale mi przyciski do GBA SP bardzo pasują i wolę je od takich miękkich ze zwykłego GBA.

Offline testlinux

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
    • Testy i opisy systemów LINUX
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 21, 2013, 13:47:30 »
Mi się wydaje , że to też zależy od wielkości rąk. Mnie to przy sp palce aż czasami bolą. Nie wiem może to przyzwyczajenie z podobnego układu padów od PS na których gram z dobrych 10 Lat.
No ja po prostu oceniłem po swojemu :)
Posiadam: GBA, GBA SP Obecnie pracuję nad raczkującą stroną testlinux.pl . Lubisz linux to zapraszam do współpracy.
Wrzucaj za darmo zdjęcia na te forum http://testlinux.pl/upload/

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: Jak oceniasz wykonanie konsol Game Boy ?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 21, 2013, 13:55:45 »
Ja gram na gitaru i palce mam długaśne, ale cienkie, więc może tak jestem dostosowany.