Autor Wątek: Spotify - kto korzysta?  (Przeczytany 3112 razy)

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Spotify - kto korzysta?
« dnia: Luty 23, 2014, 22:55:48 »
W zeszłym tyg. odkryłem Spotify. W sumie nikt mnie do korzystania z tej aplikacji nie zachęcał, nawet znajomi. W necie wszelkie info o Spotify mnie nie interesowało, wydawało mi się, że to usługa nie dla mnie, więc omijałem ją pełnym łukiem. Do stworzenia konta na Spotify zachęciło mnie promo PayPal, które oferowało 60 dni konta premium za free. Pomyślałem, że spróbować nie zaszkodzi i już po chwili miałem na pulpicie zieloną ikonkę. Po tym tygodniu stwierdzam, że to jest genialne! Już dawno tak nie cieszyłem się z odkrywania nowej muzy. Wpisałem w wyszukiwarce ulubione zespoły i jest ich cała dyskografia! Mało tego zacząłem wpisywać tytuły albumów "z wykopalisk" i wszystko jest! Nawet soundtrack z filmu Transformers z '86. Nie wspominając już o wszystkich albumach indie o tematyce chiptune. Nawet Chris Huelsbeck ma tam wszystkie swoje albumy z muzą z Turrican! No po prostu rewelka. Korzystacie ze Spotify

Offline Bart

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1241
Odp: Spotify - kto korzysta?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 23, 2014, 23:08:03 »
Konto premium ma sens, darmowe już nie. Po kupnie iPhone'a na którym nie mam miejsca na muzykę szukałem przez jakiś czas innej opcji na muzykę na nim, testowałem m.in. Spotify. Jeśli ma się tylko darmowe konto - słuchamy albumów z utworami w losowej kolejności, mamy tylko kilka "pominięć" dziennie i generalnie nie rozumiem tego. Niby umożliwiają mi moją ulubioną muzykę za darmo, z drugiej jednak strony w jakiejś kompletnie bezsensownej formie. Dlatego wolę taszczyć ze sobą iPoda.

Offline Morden

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • ▄▀▄▀██ MRD ██▀▄▀▄
    • Blip Me Beautiful
Odp: Spotify - kto korzysta?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 24, 2014, 00:25:01 »
Korzystacie ze Spotify?

Ze Spotify korzystam od poczatku istnienia aplikacji i potwierdzic moge to, co powiedzial juz Bart. Najlepiej jest zainwestowac w konto premium. Aplikacja, jak i ograniczenia narzucane na darmowych uzytkownikow, zmienily sie znacznie na przestrzeni ostatnich lat. Na darmowym koncie mozna bylo ujechac, gdy tygodniowy limit nie byl przymusowo dzielony na dzienne dawki. Swego czasu darmowe 20 godzin na miesiac mozna bylo przesluchac jednym ciagiem. Pozniej ilosc godzin zmniejszono o polowe, ostatecznie wprowadzajac takze limit dzienny. Gdyby tego bylo malo, konta darmowe traktowane sa po macoszemu. Bardzo czesto sa z nimi problemy, typu limit dzienny wyczerpuje sie nawet, gdy nie korzystamy z aplikacj. Do tego dochodza tez reklamy wbijajace sie pomiedzy piosenki.

Wszystko co napisalem powyzej odnosi sie do desktopowej wersji. Mobilna rzadzi sie nieco innymi prawami, co nie wychodzi jej na dobre. Bart wspomnial o limitowanych "skipach" i tasowaniu utworow.

Jesli sklonny jestes zaplacic, na pewno bedziesz zadowolony. Nowo wydane albumy maja praktycznie rownoczesne daty premier, a archiwum wciaz rosnie. Spotify to doskonaly sposob na odkrycie wielu nowych wykonawcow, choc domyslne skojarzenia potrafia byc wyjete z kapelusza.

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Spotify - kto korzysta?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 24, 2014, 00:55:34 »
Aktualnie jadę na Premium i już teraz ustawiłem automatyczny abonament na kolejne miesiące. Opcja pośrednia, czyli Unlimited mnie nie interesuje, bo z tego co wyczytałem jakość dźwięku jest tam w granicach 160kbps, a na Premium 320kbps. Fajne jest też to, że na Premium można ściągać muzę do słuchania offline. Za niecałe 20zł to niesamowicie atrakcyjna usługa. Zacząłem na nowo fascynować się muzyką, poważnie.

Zastanawiam się tylko jak na tym wszystkim wychodzą artyści. Czytałem parę artykułów w necie, że nie wszyscy są zadowolenie z tej formy dystrybucji muzyki.

Offline Wawrzino

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 770
Odp: Spotify - kto korzysta?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 24, 2014, 08:15:14 »
Ja od dawna korzystam ze Spotify Free. Miałem dłuższą przerwę, gdy limit miesięczny spadł do 10 godzin, ale obecnie z niego zrezygnowali i na desktopie można sobie słuchać tyle ile się chce. Właściwie odkąd używam Spotify zrezygnowałem całkowicie z mp3 i znalazłem parę fajnych zespołów, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Też rozważam przejście na Premium, ale na razie waham się między Spotify a PS+ ;)

Offline scrooge

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 211
  • bogaty skąpiec jest bogatym nędzarzem.
    • last.fm
Odp: Spotify - kto korzysta?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 24, 2014, 11:16:09 »
dla mnie największym minusem jest to, że ciężko znaleźć undergroudndowe zespoły, które nie grają na eurowizjach, mtv itd. Czasem coś się jeszcze na spotyfi znajdzie, ale strasznie mało...a w szczególności ciężko o polskie typowo punkowe czy hardcoreowe zepsoły. ale poza tym program spoko, choć korzystam z niego sporadycznie, obecnie prawie w ogóle.
"Nie ma większego oszusta niż ten, kto oszukuje sam siebie"
[Charles Dickens]

Offline Morden

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • ▄▀▄▀██ MRD ██▀▄▀▄
    • Blip Me Beautiful
Odp: Spotify - kto korzysta?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 24, 2014, 11:49:29 »
dla mnie największym minusem jest to, że ciężko znaleźć undergroudndowe zespoły, które nie grają na eurowizjach, mtv itd.

Zeby cos pojawilo sie na Spotify, sam zespol musi sie o to postarac. Aktualnie nie ma mozliwosci opublikowania albumu bez udzialu wydawcy, ale wystarczy zwrocic sie do np. CD Baby i odpalic im $50, by album nasz pojawil sie nie tylko na Spotify, ale takze na iTunes, Amazon i w wielu innych uslugach. Spotify nie ciagnie muzyki z eteru. Jesli nie reprezentuje nas zaden wydawca, promowac musimy sie sami.

Offline scrooge

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 211
  • bogaty skąpiec jest bogatym nędzarzem.
    • last.fm
Odp: Spotify - kto korzysta?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 24, 2014, 14:31:34 »
pewnie tak, ale takie zespoly niezależne nie promują się właśnie poprzez masowe media/programy itp. ;) dlatego są niezależne. A + jest to, że kto chce je znaleźć to znajdzie.
"Nie ma większego oszusta niż ten, kto oszukuje sam siebie"
[Charles Dickens]

Offline Morden

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • ▄▀▄▀██ MRD ██▀▄▀▄
    • Blip Me Beautiful
Odp: Spotify - kto korzysta?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 26, 2014, 13:22:03 »
takie zespoly niezależne nie promują się właśnie poprzez masowe media/programy itp. dlatego są niezależne.

Wymienialismy wady i zalety Spotify, i dodales, ze minusem jest brak "undergroundowych" kapel w katalogu. Po moim komentarzu sam przyznales, ze to nie wina Spotify, lecz zespolow, i na dodatek jest to plusem, bo kto chce owe zespoly znalezc, ten je znajdzie. Ech.

Czasem zastanawiam sie co by sie stalo, gdyby "niezalezny" zespol wybil sie dzieki piosence lub albumowi. Raz na jakis czas ktos wrzuci w siec cos, co polubia miliony. Co robia wtedy czlonkowie zespolu nienawidzacy slawy i pieniedzy? Rozwiazuja kapele i znikaja?

Nie ma to oczywiscie zadnego zwiazku z tematem, ale gdy slysze o zespolach niezaleznych, mimowolnie mysle o zespolach, ktore po prostu nie sa popularne. Tak to juz jest. Nie wszyscy znajduja sobie miejsce w swietle reflektorow. Nie oznacza to, ze jest sie automatycznie niezaleznym, chociaz przyznam, ze brzmi to o wiele lepiej niz bycie niepopularnym.

Offline scrooge

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 211
  • bogaty skąpiec jest bogatym nędzarzem.
    • last.fm
Odp: Spotify - kto korzysta?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 26, 2014, 14:06:03 »
No tak, można zauważyć sprzeczność w tych dwóch moich wypowiedziach, ale bardziej mi chodziło o to, dlaczego ja nie korzystam ze spotyfi - zespoły niezależne nie zabiegają by być w takim programie jak spotyfi, więc ich tam nie ma i dlatego nie korzystam ze spotyfi. Sam program ok, ale nie dla kogoś kto słucha niezależnej muzy. Nie napisałem, że to wina samego Spotify, tylko bardziej podałem ten minus jako powód, dla którego ze spotify już nie korzystam.

Jeśli ktoś siedzi w temacie i poszpera trochę w necie, wysili się, sięgnie do korzeni - to znajdzie sporo dobrej muzy, której nigdy by nie usłyszał przypadkiem w TV, Radio czy przeciętnym klubie.

Z tym wybiciem się zespołu niezależnego bywa różnie - niektórzy zaczynają się sprzedawać, inni dalej pozostają sobą i nie wchodzą w układy z dużymi wytwórniami, tylko własnymi siłami wydają płyty itp. Wszystko zależy od człowieka.

Twoje rozumowanie niezależnych zespołów jest chyba trochę błędne - bo wydaje mi się, że zakładasz, że nie są one popularne, bo nie mają siły przebicia - tak oczywiście jest z niektórymi zespołami, ale prawdziwe zespoły niezależne nie dążą do popularności drogą TV, Radio, reklam itp. - dlatego często nie są popularne wśród wszystkich ludzi. Podam przykład: Jak ja słuchałem płyt Eneja, to o tym zespole słyszało kilka osób, a jak puszczałem znajomym słuchającym muzy z TV i Radio to mówili, że takie se, słabe itp. Grali trochę inaczej (dla mnie lepiej), to było słychać. Co się stało jak zaczęli się promować w TV, na jakiś festiwalach telewizyjnych gdzie ludzie z balonikami klaszczą i cieszą się, że coś tam gra na scenie, w Radio itd. ? nagle wielkie BOOOM! cała gimbaza, rzesza ludzi, którzy zaczynają to słuchać, bo było to w X-Factor czy gdzieś tam, itd. nagle wielcy fajni eneja, wszędzie tylko enej enej enej, w Radio po kilkanaście razy dziennie ich piosenka itp. A znam 20x lepsze zespoły, nawet polskie, które mimo wszystko są znane, ale nie ze sprzedawania się w TV lub Radio. Ja przynajmniej nie trawię zespołów wypromowanych prze telewizyjne programy, czy ciągłe puszczanie w Radio.
"Nie ma większego oszusta niż ten, kto oszukuje sam siebie"
[Charles Dickens]

Offline Wawrzino

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 770
Odp: Spotify - kto korzysta?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2014, 06:33:24 »
Enej? Nie kojarzę zespołu ^^
Właśnie sprawdziłem, na Spotify znalazłem najnowszą płytę zespołu Percival Shuttenbach, który ma raczej wąskie grono odbiorców i w radio go nie uświadczysz. Tak czy inaczej usługa moim zdaniem fajna, ale "nawracać" nikogo nie zamierzam. Radio i TV nie słucham/oglądam, więc nie wiem nawet co jest aktualnie promowane.

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Spotify - kto korzysta?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2014, 09:38:24 »
Dla mnie Spotify to taka moja osobista odpowiedź na pytanie "Jak ja mam teraz słuchać muzy, legalnie". Chodzi o to, że do tej pory kupowałem płyty CD Audio i w końcu ten proceder zaczął mnie przerastać. Nie miałem już na nie miejsca i pieniędzy. Poza tym każdą płytę, którą kupowałem zgrywałem do MP3 i w rezultacie krążek leżał ładnie ułożony na półce. Niby jakimś tam rozwiązaniem było kupowanie MP3 np. CD Baby itp., ale to mimo wszystko i tak było za drogo. Skończyło się tak, że włóczyłem się po YT i szukałem nowej ciekawej muzy, często odsłuchując całe albumy nielegalnie tam wrzucone. Do tego słuchałem trochę SoundCloud czy Bandcamp. Łatwo zauważyć, że Spotify jest dla mnie strzałem w dziesiątkę i pewnie już tak zostanie. Płyty CD Audio częściowo już wyprzedałem, sporo jeszcze poleci na Allegro. Takie czasy :)