Autor Wątek: Kolekcje i kolekcjonerstwo  (Przeczytany 9375 razy)

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Kolekcje i kolekcjonerstwo
« dnia: Wrzesień 29, 2011, 19:25:49 »
O to 17-sty Game Boy który dzisiaj dołączył do kolekcji.

Rzecz, ktorej po tylu latach wciaz nie pojmuje: po co tak masowo zbierac konsole? Setka tych samych konsol rozniacych sie kolorem do mnie zupelnie nie przemawia (w takim znaczeniu, ze nigdy mnie nie skusilo ich zbieranie), a widze ze to popularna tematyka w calym dziale zdjec kolekcji. Tymczasem o pokazne zbiory gier jest trudniej, zwlaszcza w jakims nalezytym stanie. Niczego nie chce tym postem oceniac, raczej zwrocic uwage jak rozne oblicze moze prybrac kolekcja i jakie motywy za nia stoja. Jeden placi jak za zboze za bialego classica, a inny za upatrzona gre. :)

Offline Mario_77

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 736
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 29, 2011, 19:41:20 »
O to 17-sty Game Boy który dzisiaj dołączył do kolekcji.

Rzecz, ktorej po tylu latach wciaz nie pojmuje: po co tak masowo zbierac konsole? Setka tych samych konsol rozniacych sie kolorem do mnie zupelnie nie przemawia (w takim znaczeniu, ze nigdy mnie nie skusilo ich zbieranie), a widze ze to popularna tematyka w calym dziale zdjec kolekcji. Tymczasem o pokazne zbiory gier jest trudniej, zwlaszcza w jakims nalezytym stanie. Niczego nie chce tym postem oceniac, raczej zwrocic uwage jak rozne oblicze moze prybrac kolekcja i jakie motywy za nia stoja. Jeden placi jak za zboze za bialego classica, a inny za upatrzona gre. :)

Mam dokładnie takie same zdanie. Po co kupować te same konsole tylko ,że w innych kolorach? ;>
Kupię: GBC (zielony), gry na GB/GBC

Offline Dj_Anndzia

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 719
  • :)
    • Moje gry na sprzedaż/wymianę.
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 29, 2011, 19:49:53 »
O to 17-sty Game Boy który dzisiaj dołączył do kolekcji.

Rzecz, ktorej po tylu latach wciaz nie pojmuje: po co tak masowo zbierac konsole? Setka tych samych konsol rozniacych sie kolorem do mnie zupelnie nie przemawia (w takim znaczeniu, ze nigdy mnie nie skusilo ich zbieranie), a widze ze to popularna tematyka w calym dziale zdjec kolekcji. Tymczasem o pokazne zbiory gier jest trudniej, zwlaszcza w jakims nalezytym stanie. Niczego nie chce tym postem oceniac, raczej zwrocic uwage jak rozne oblicze moze prybrac kolekcja i jakie motywy za nia stoja. Jeden placi jak za zboze za bialego classica, a inny za upatrzona gre. :)

Mam dokładnie takie same zdanie. Po co kupować te same konsole tylko ,że w innych kolorach? ;>


Chyba każdy zbiera to co lubi, nie jestem jedyna osoba która tak zbiera. Uważam że jest to lepsze niż skakanie z konsoli na drugą tylko żeby przez jakiś czas pograć.
Zapraszam na mój nowy blog poświęcony mojej kolekcji:)

http://collector-retrogame.blogspot.com/

Offline Ryukendn

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 275
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:03:52 »
O to 17-sty Game Boy który dzisiaj dołączył do kolekcji.

Rzecz, ktorej po tylu latach wciaz nie pojmuje: po co tak masowo zbierac konsole? Setka tych samych konsol rozniacych sie kolorem do mnie zupelnie nie przemawia (w takim znaczeniu, ze nigdy mnie nie skusilo ich zbieranie), a widze ze to popularna tematyka w calym dziale zdjec kolekcji. Tymczasem o pokazne zbiory gier jest trudniej, zwlaszcza w jakims nalezytym stanie. Niczego nie chce tym postem oceniac, raczej zwrocic uwage jak rozne oblicze moze prybrac kolekcja i jakie motywy za nia stoja. Jeden placi jak za zboze za bialego classica, a inny za upatrzona gre. :)

Jedni lubią zbierać znaczki, monety, inni ciekawe gry wydane tylko i wyłącznie w Japoni ( :p ) a inni po prostu chcą zebrać wszystkie edycje kolorystyczne danej konsoli. Każdy ma inne ambicje.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2011, 20:57:22 wysłana przez Rhigavo »

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:05:09 »
Na tym chyba polega urok kolekcjonerstwa - każdy robi coś innego. Każdy ma zupełnie inne podejście, lubi inne systemy i gry. Ja np. staram się kierować rozsądkiem ale nie zawsze się to udaje. Co do ilości sprzętów - powyżej dwóch uważam za zbędne. Dwa można tolerować, jeden do grania drugi do kolekcji. Ogólnie nie należy z niczym przesadzać, bo granicę zawsze można przesunąć (zwłaszcza jak ktoś jest pedantem) Przykładowa ścieżka:

- kupuję konsolę
- skoro kupuje konsole to czemu nie w idealnym stanie?
- skoro kupuję konsole to może dwie jedna do grania druga do kolekcji by się nie zniszczyła?
- skoro do kolekcji to może nie otwierać pudełka w ogóle?
- skoro nie rozpakowuję konsoli to może i gry podwójnie kupować

Co zauważył jednak inlagd większość osób zatrzymuje się chyba na pierwszym punkcie.

Ja lubię idealny stan sprzętów. Ale nie każdym możliwym kosztem. Jeżeli coś uważam za przesadę to tego nie robię (np. zbieranie pudełek kartonowych go gier z GBA). Trzymam się też zasady jedności w grupie - jeżeli gry na GBA mam w różnym stanie i bez pudełek to tak samo kupuję kolejne pozycje.

Wydzielę posty do oddzielnego tematu bo robi się ciekawie.

Offline Ryukendn

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 275
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:09:19 »
No ale przyznaj Keitaro że taka kolekcja która zawiera wszystkie wersje konsoli gameboy i ten ktoś posiada z każdej wersji wszystkie wersje kolorystyczne, nie robi wrażenia ? ;D

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:10:59 »
Robi wrażenie zgoda. Ale osobiście na mnie robi większe wrażenie jedna konsola w stanie takim jak nowa. Kwestia gustów :)

Offline Ryukendn

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 275
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:12:45 »
Może to dlatego że taką w dzisiejszych czasach bardzo trudne wyrwać no i nie za małe pieniądze, więc do takiego czegoś trzeba cholernej cierpliwości. Piękne jest to że w każdym wariancie idzie czerpać przyjemność i podziw od innych osób.

Offline Mario_77

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 736
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:15:05 »
Mi zależy aby konsola działał, stan może być dostateczny/dobry ;p
Kupię: GBC (zielony), gry na GB/GBC

Offline Dj_Anndzia

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 719
  • :)
    • Moje gry na sprzedaż/wymianę.
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:19:36 »
Jedni zwracają uwagę na to drudzy na coś innego. Każda kolekcja przecież musi być inna, bo jak były by te same, to by nie było gdzie oka cieszyć:)
Zapraszam na mój nowy blog poświęcony mojej kolekcji:)

http://collector-retrogame.blogspot.com/

Offline MIS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 369
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:20:38 »
No to może moja pasja - modele samolotów. "Po co mi 2 wersje Boeinga 737? Skoro to ten sam samolot?"
Nie rozumiem takiego myślenia. Każdy robi to co chce - jedni zbierają znaczki drudzy kubeczki po jogurtach - człowiek ogólnie dąży do posiadania jak największej ilości rzeczy - mamy to w genach :)
rnav spotting :)

Offline Ryukendn

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 275
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:22:18 »
Hehe, ja teraz zbieram wszystkie interesujące mnie tytuły na ds'a i jak na razie na tej platformie staram się skupiać.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2011, 20:59:29 wysłana przez Rhigavo »

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 29, 2011, 20:59:28 »
Zbieranie konsol nie pociaga mnie w ogole, bo za duzo w tym kolekcjonerstwa, a za malo grania. Skoro uzywam konsoli do grania (a do tego zostala przeciez zaprojektowana), to potrzeba mi jednej, sprawnej i najchetniej nieuzywanej konsoli oraz setki gier, a nie na odwrot.

Osobna sprawa, ze robi sie z tego kolekcja gier, ale to nie jest celem samym w sobie - jak kolekcja konsol - tylko "produkt uboczny" grania, ktory milo sobie przyrasta wraz z czasem spedzonym przy konsoli. Jednej konsoli. ;)

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 29, 2011, 21:07:42 »
Każdy kolekcjonuje to co lubi. I ogólnie uważam, że kolekcjonowanie jest bardzo przyjemnym i pożytecznym zajęciem. Pozwala też znaleźć jakiś taki własny punkt w tym szarym świecie, taki azyl, inność, barwność. Można sobie usiąść w swoim "muzeum", zrelaksować się i poczuć "historię" tego co się zbiera :) Jeśli o mnie chodzi to zbieram konsole i gry. Każdą stacjonarną konsolę, którą posiadam (poza N64) mam w jednym egzemplarzu, gameboyów kilka. Do niektórych są boksy do innych nie, nie przywiązuję ogromnej wagi do tego aby zestawy były kompletne i nieskazitelne. Brak boxa to też zaleta, jak się ma mały pokój ;) Gry chomikuję w sporych ilościach, często wyrywając zestawy a potem sprzedając to co mi zbędne, choć w zasadzie to prawie wogóle nie gram. Czasem wystarcza mi, że wezmę kilka kartridży w ręce, popatrzę na obrazki na nich, a potem odłożę je na miejsce ;) (traktuję je jak znaczki xD)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 29, 2011, 21:24:59 »
No na na szczęście mam już ten etap za sobą i nie muszę się tłumaczyć nikomu dlaczego robię co robię, w tym miejscu a nie innym. Ale żeby nie było że jestem dziadem, trochę rozwinę swoją myśl.

Generalnie jest jak pisali koledzy wyżej, wszystko rozbija się o indywidualne preferencje kolekcjonerów. O właśnie kolekcjonerów. Należy zadać sobie pytanie kogo można nazwać kolekcjonerem. Czy osoba posiadająca jedną konsolę i multum gier na tę platformę nie jest po prostu "graczem"? Entuzjastą danej platformy? Po co dopisywać tutaj coś między wierszami?

Jeżeli kogoś interesuje moja historia, pobudki rządzące moim postępowaniem czytaj kupowaniem 14 konsoli jednego gatunku w różnych kolorach, to powiem, że zarzewie tej pasji tkwi w przeszłości, w czasach dzieciństwa. Pamiętam, że za gówniarza (7-8 lat) gdy dostałem mojego pierwszego GB Classic w kolorze Blue, zawsze marzyłem żeby choć zobaczyć tę konsolę w innych kolorach. Cena jak dobrze pamiętam oscylowała w granicach 350 zł więc nie było mowy o zakupie kolejnej. Po tych 15 latach ceny sprzętu niebotycznie spadły i tak się złożyło że mam okazję zrobić coś co zawsze chciałem. Dlaczego miałbym teraz się wycofać? Jeżeli dobrze się poszuka można te konsole wyrwać w naprawdę niskich cenach.

Trudno doszukiwać się tu logiki bo wszystko tkwi w moim sentymencie do ww. serii handheldów. Szczerze wątpię, że ktokolwiek jest w stanie to zrozumieć, no chyba że czuje podobnie jak ja. Młodziany z pewnością tego nie będą w stanie pojąć bo czasoprzestrzennie jest to niemożliwe :) Zupełnie inna mentalność.

Poza sferą konsol GB, czy ja jestem kolekcjonerem? Raczej nie, posiadam po jednej sztuce PSP, DS Lite, Wii, o które nie dbam z dużym pietyzmem. To zwykłe konsole do gry, na pewno nie do podziwiania i postawienia na szkłem. Zbieram gry bo lubię w nie grać. Jestem po prostu graczem i publicystą. Chyba zawsze nim byłem.

Jeżeli chodzi o kryterium stanu wizualnego i technicznego, to zazwyczaj kupuję konsole używane, czasami robię wyjątki. Grunt, żeby działało i spełniało swoją rolę, kompletnie mi zwisa czy na plastiku będzie ryska czy nie, bo na dobrą sprawę poza obniżonymi właściwościami estetycznymi nijak to nie wpływa na grę. Jak na razie ani razu się na mojej metodzie nie przejechałem. A kupowałem w różnych miejscach, zarówno od nałogowych palaczy na allegro, poprzez lombardy i inne. O sprzęt dbam i dlatego działa. Nie rzucam, po pożyczam koledze z rękami wyposażonymi w pakiet chipsów, nie siadam nań. Co innego gry, te wielbię i mam w domu mały ołtarzyk.

Przechodząc do pointy mojego przydługawego wywodu - platforma GB jest dla mnie wyjątkowa i w jej przypadku wyżej cenię sobie zbieranie konsol od gier nań. W przypadku innych konsol jest zupełnie na odwrót.

EDIT. A jeszcze poruszę pewien problem. W przypadku gier pudełkowych moim fetyszem są brzegi/grzbiety pudełek z tytułami gier, te które po ustawieniu na półce widać z daleka. Bardzo cenię sobie jednolitość jak np. na ps2, gdzie wszystkie gry opatrzone są jednakowymi logami i np. podobnym fontem. Ciężko trawię kolorowe grzbiety z logami, preferuję jednokolorowe z prostą czcionką. Stało się to już tego stopnia obsesją, że czasami nie kupię danej gry bo ma brzydkie logo zamiast literek i przez to gra zepsułaby kryształowy i spójny wizerunek kolekcji. Nie no oczywiście żartuję :) Daliście się nabrać nie?

Niemniej faktem jest, że nie niechętnie spoglądam na gry które odznaczają się pewną innością. Daje się to zauważyć np. na Wii i DS. Nintendo z początku stosowało prostego fonta na białym tle (EUR wydania), a później ni z tego ni z owego zaczęło stosować kolorowe loga gier, zaburzając tym samym logiczną strukturę pudełek. Nie ukrywam, że sprawdziłem w jakich grach loga występują a w jakich napisy, i stosunek log do napisów jest 6:6, jeżeli chodzi o gry które zamierzam włączyć do kolekcji. Dodam, że o wiele bardziej podobają mi się te z czcionkami, bez kolorowych log, bo jestem bardzo smutnym i poważnym człowiekiem.



Może trochę rozpieściła mnie PS2 i jej niemal perfekcyjna jednolitość boxów :P W każdym bądź razie, zapytam - czy ktoś z was ma podobnie? xD
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2011, 21:36:33 wysłana przez Antari »

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 29, 2011, 21:39:26 »
Mnie z kolei czasami wkurza w boxach od GB (zwłaszcza advance), że na żadnym boku nie ma loga. Mam tak m.in. z Final Fantasy Tactics. Na każdym boku pudełka jakieś informacje, ostrzeżenia i inne pierdoły, na żadnym nie ma tytułu gry.

Offline Ryukendn

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 275
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 29, 2011, 21:57:19 »
Ja też wolę mieć jednakowe grzbiety pudełek ;)

Pudełko od mojego Mario Karta jest śnieżnobiałe, jednak pudełeczko od metroida jest ciemno białe O.o to jakiś pirat czy mogą występować różne odcienie bieli ? chodzi mi o grzbiet ;p

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 29, 2011, 22:06:18 »
Nie ciemno białe a srebrne. Tak są niektóre gry od Nintendo wydawane.

Ja zbieram i konsole i gry. Bo to się wyklucza, nie potrzebuję samych gier ani samych konsol. Więc dbam o jedno i drugie. Ale nie ukrywam iż lubię poznawać ogólnie coraz to kolejne systemy nie koniecznie jak jest na nich multum moich ulubionych gier (np. Lynx bez RPGów)

Offline Dj_Anndzia

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 719
  • :)
    • Moje gry na sprzedaż/wymianę.
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 29, 2011, 22:43:00 »
Co do opakowań grzbietów w PS2 wyszło to znakomicie :) Niektóre minimalnie się różnią czcionka ale dość fajnie to wygląda jak stoi około kilkanaście pudełek, świetnie się to zgrywa. Szkoda że na inne platformy tak nie jest. Najbardziej różniące się opakowania są na PC prawie żadne nie współgra ze sobą nawet z tego samego wydawcy. Powiedzmy wychodzi gra a potem do tego dodatek, a cech wspólnych zero;/

Zapraszam na mój nowy blog poświęcony mojej kolekcji:)

http://collector-retrogame.blogspot.com/

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Kolekcje i kolekcjonerstwo
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 29, 2011, 23:54:49 »
Pudełko od mojego Mario Karta jest śnieżnobiałe, jednak pudełeczko od metroida jest ciemno białe O.o to jakiś pirat czy mogą występować różne odcienie bieli ? chodzi mi o grzbiet ;p

To oryginał. Niektóre z gier na DS mają coś w rodzaju holograficznej okładki (świecącej), szczególnie wychodzi to na zdjęciach m.in. Metroid Prime Hunters czy Pokemon Platinum Version.

Co do opakowań grzbietów w PS2 wyszło to znakomicie :) Niektóre minimalnie się różnią czcionka ale dość fajnie to wygląda jak stoi około kilkanaście pudełek, świetnie się to zgrywa. Szkoda że na inne platformy tak nie jest. Najbardziej różniące się opakowania są na PC prawie żadne nie współgra ze sobą nawet z tego samego wydawcy. Powiedzmy wychodzi gra a potem do tego dodatek, a cech wspólnych zero;/

Na ps2 wydali co prawda wersję platinum w innej tonacji kolorystycznej, ale na szczęście na tym poprzestali. Niektóre gry mają ponadto inne kolory pudełek - nie niebieskie lecz czarne (Rez, GoW2) czy przezroczyste (MGS3: SE, MGS2: S), ale to detal, najważniejsze że grzbiety trzymają poziom :)

Wraz z premierą PSP Sony trochę namieszało wypuszczając po kilka różnych serii - Platinum, Essentials i zwykłe. Nie ma już tej jednolitości no chyba że ktoś zbiera tylko platynę czy esencje.