Autor Wątek: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem  (Przeczytany 4368 razy)

Offline Adi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
[Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« dnia: Październik 23, 2010, 11:59:58 »
Witam. Kilka dni temu przyszedł do mnie zamówiony szary Classic. Konsola była dość przybrudzona więc postanowiłem ją wyczyścić. Rozebrałem konsolę, oddzieliłem obudowę, płytę i resztę oraz wszystko dokładnie i delikatnie wyczyściłem. Po złożeniu konsolki do kupy, działała bezproblemowo przez jakiś dzień.
Gdy wczoraj wieczorem chciałem zagrać w Tetrisa i włączyłem GB, jedyną reakcją tegoż było zapalenie się lampki od zasilania. Próbowałem kilkakrotnie - z innymi kardridżami lub też bez - reacja ta sama.
Otworzyłem więc GB ponownie, ale w środku wszystko wyglądało w porządku.
Po skręceniu konsoli spróbowałem ją włączyć, i wow działa! Moja radość nie trwała jednak długo gdyż po chwili konsola znowu nie chciała się włączyć pomimo iż przed chwilą sprawnie wyświetlała klocki Pażytnowa i grała radośnie motyw muzyczny znany połowie populacji.
Rozebrałem ją więc ponownie, skręciłem do kupy i znowu wiernie służyła swojemu panu niczym pies od szczeniaczka wychowywany.
Ale dziś rano piesek znowu nasrał na dywan. Problem się powtórzył.
Postanowiłem zobaczyć co się stanie po odkręceniu tylko tych dwóch śrubek pod bateriami.
Poskutkowało! ...na jeden raz.
GB włączył się raz, ale po wyłączeniu, drugi raz już nie chciał pomimo tego iż nic się w tym czasie nie zmieniło.

Wiem że rozebraliście już sporo GameBoyów więc myślę że ktoś z Was może wiedzieć na czym polega problem mojej szarej cegiełki i jak go rozwiązać.

marlo92

  • Gość
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 23, 2010, 12:50:35 »
moim zdaniem to baterie a mianowicie styki i sprężyny pewnie czasami nie ma obwodu spróbuj grac na zasilaczu jeśli będzie działać wszystko ok to musisz porządnie wyczyścić styki i sprężyny niekiedy trzeba je troszkę rozciągnąć ale ja tego nigdy nie robiłem bo nie było takiej potrzeby i w ogóle podjeżdża to fuszerką więc nie polecam.

Offline Adi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 23, 2010, 13:06:08 »
To niemożliwe, gdyż dioda się świeci. Dioda działa i nic poza nią.

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 23, 2010, 20:02:07 »
dobra. kilka pytan -
1. czy dioda swieci caly czas jak odpalisz konsole?
2. jesli tak, to czy kreciles szybko contrastem? (sprobuj tego, czesto potencjometr od zmiany kontrastu jest schrzaniony i dziwnie sie zachowuje...
3. czy styki sa zasniedziale?
4. czy dwie blaszki ktore odstaja na plycie glownej sa odpowiednio odgiete? (znajduja sie one na plycie glownej z wyswietlaczem od wewnetrzej strony - dokaldnie 2 blaszki ktore stoja na sztorc i ktore musza dotykac drugiej plytki scalonej)
5. sprobuj na zasilaczu.
6.rozbierz konsole wyciagnij obie plyty glowne i wtedy sprobuj na zasilaczu.
7. opisz swoje spostrzezenia tutaj.
8. sprobuj bez kardridza.
9. jelsi konsola odpala i swieci przez chwile to raczej powinna dzialac, ale cos odlacza zasilanie.
10. :].

Offline Adi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 24, 2010, 14:59:41 »
Dzisiaj po wyjęciu z szafki znowu magicznie działa (samoistna naprawa, AI normalnie), więc na razie nie będę w niej grzebał ale odpowiem na te pytania w perspektywie tego co działo się wcześniej.

1.Tak
2.Nie pomogło, poza tym z głośniczka też nie wydobywał się żaden dźwięk
3.Nie. Ani styki od gniazda kardridżów, ani nic w konsoli nie było zaśniedziałe
4.Tak, dotykały odpowiadających im miejsc ale tutaj poszukam problemu przy następnej odmowie współpracy. Sprawdzę jak konsola się zachowuje przy izolacji tych połączeń i przemyje te miejsca jakimś spirytem.
5.Jeśli znajdę jakiś 6V to spróbuję
6.j.w.
7.Napiszę przy nawrotach objawów.
8.Bez kardridza było to samo.
9.Ad.1
10.   /:-=)

Ale korzystając z okazji opiszę inny dziwny problem.
Zanim poczta dostarczyła mi Classica miałem (i dalej mam) Pocketa i 3 mono-gry: Tetris, SML2 i P:Yellow.
Save w dwóch ostatnich działał bez zarzutu do momentu gdy włożyłem je w nowo zakupionego Classica.
Nagle zapisy zniknęły. Pomyślałem - no ok, kiedyś się te bateryjki musiały wyczerpać - ale nie pasowało mi że padły jednocześnie i to akurat po włożeniu do szarej cegły.
Jeszcze dziwniejsze jest to że po utworzeniu nowych zapisów na classicu, działają one bez zarzutu. I to zarówno na pustaku jak i jego młodszym braciszku.
Ktoś wie czemu się tak stało?

Offline Jojko

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 24, 2010, 16:21:21 »
Hmm być może się mylę, ale z tego co pamiętam, podczas zabawy z rezonatorami kwarcowymi Yano przełączając przełącznik na pozycję nie podłączoną do niczego, uzyskał taki sam efekt jaki Ty opisujesz. Sprawdź może w tym tkwi problem.

Offline Adi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 24, 2010, 17:41:37 »
GameBoy znowu nie dziala wiec sprawdzilem te blaszki:


4. czy dwie blaszki ktore odstaja na plycie glownej sa odpowiednio odgiete? (znajduja sie one na plycie glownej z wyswietlaczem od wewnetrzej strony - dokaldnie 2 blaszki ktore stoja na sztorc i ktore musza dotykac drugiej plytki scalonej)


Wyczyściłem je alkoholem i odgiąłem trochę bardziej. Podobnie wyczyściłem druga stronę.
Nie pomogło.

Jojko jak to sprawdzić?

Offline Jojko

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 24, 2010, 18:02:05 »
hmm sprawdził bym po prostu czy rezonator jest dobrze przylutowany. Dokładniejszy opis miejsca gdzie się znajduje rezonator masz tu: http://www.gbforever.pl/www/viewpage.php?page_id=257
dokładnie w kroku 3.

Offline Adi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 24, 2010, 18:15:41 »
Wszystko wygląda dokładnie jak na zdjęciu. Poza tym ze oznaczenie na nim to 4. 19C65

Offline stormek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 299
    • Soundcloud
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 24, 2010, 18:41:59 »
Proponuję zrobić dokładne zdjęcia makro zarówno wnętrza komory baterii jak i płyty głównej po rozkręceniu. I oczywiście zamieścić je do wglądu w tym miejscu ;)

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 25, 2010, 13:10:37 »
po pierwsze - zajmij sie najpierw sprawa zasilania - KONIECZNIE SRAWDZ NA ZASILACZU. jesli chodzi o baterie to - wyjmij blaszki ze stykami i sprezynkami.... przeczysc je dokladnie... i wtedy dopiero sprawdzaj. jesli chodzi oz ailacz to ejst on konieczny - poniewaz jesli na zasilaczu bedzie dzialac to wyeliminuje ci to wsystkie inne problemy jak tylko problem z zasilaniem poprzez baterie - tzn jesli bedzie dizalac na zasilaczu ttz ze cos jest nie tak z zasilaniem poprzez baterie.... najpierw sprawdz te 2 rzeczy - zasilanie poprzez baterie i zasilacz.... co do blaszek - to one sa malo istotne bo nawte jak sie nie dotykaja to konsola tez dziala... Gameboy classic to prosta elektronika ze starym typem rezystorow.... i wszelkiego innego badziewia na plycie glownej. wyciagniej obie plyty glowne - i po kolei sprawdzaj miejsca lutowan rezystorow, kondensatorow i innych. moze byc tak ze gdzies jest tzw zimny lut. musisz troche czasu na to posiwiecic.
dziwna sprawa jest to ze dioda swieci a nie ma dziweku ani obrazu. chociaz jak wlaczysz konsole i cosp rzerwie w zasilaniu to konsoal pozneij ozstaje w takiej pozycji jak przerwalo zasilanie - tego nie widac golym okiem... czsami tylko przerwie na ulamek sekundy dioda i konsola nie resetuje sie tylko dalej dizala ( powiedzmy grasz w gre i cos przerwie na ulamek sekundy i grasz dalej lub konsola sie zawiesza). moze tka byc ze jak wlaczasz to konsola sie zawiesza i nic nie iwdac anie nie slychac...

1. wyczysc styki.
2. sprawdz na zasilaczu
3. sprawdz pozneij miejsca lutowan.

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 29, 2010, 16:53:10 »
i jak tam sprawa wyglada? :>

Offline Adi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 29, 2010, 22:36:47 »
Styki przeczyszczone a GB dalej włącza się wtedy kiedy chce.
To jest strasznie dziwne. Rozumiem gdyby nie działał w ogolę.
Ale on raz się włączy kilka razy pod rząd, a za parę godzin już nie działa.
Wstając rano mogę sobie wróżyć z GameBoya - jeśli się uruchomi to czeka mnie dobry dzień.
Przyda się na andrzejki.

Zasilacza niestety żadnego sprawnego na 6V nie znalazłem.

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: [Game Boy Classic] Bardzo dziwny problem
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 03, 2010, 10:55:05 »
jak Ci sie chche to przeslij ten sprzet do mnie - listem poleconym to wyniesie Cie prawie nic. a ja juz sprawdze wszystko co jest nie tak. trzeba ten sprzet sprawdzic na zasilaczu... a mzoe gniazdo od zasialcza jest walniete. i powoduje wylaczanie sie sprzetu. tez jest to mozliwe. pozdro.