Autor Wątek: [Wszystkie] Wymiana baterii w cartridge'u  (Przeczytany 2923 razy)

Offline Saito

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 117
[Wszystkie] Wymiana baterii w cartridge'u
« dnia: Lipiec 17, 2011, 05:29:44 »
Jakiś czas temu znalazłem w internecie taki poradnik:
http://hmt.pl/viewtopic/t/3558/

Pomińmy już fakt że proponowane połamanie obudowy to zwykłe barbarzyństwo i skupmy się na samej wymianie baterii. Jak widać mamy tutaj wariant bez żadnego lutowania. Do tej pory nie musiałem jeszcze wymieniać baterii w swoich grach dlatego nie jestem w stanie zweryfikować skuteczności rozwiązania pokazanego w powyższym poradniku. Mógłby ktoś obeznany rzucić okiem i wypowiedzieć się na ten temat?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2011, 10:54:42 wysłana przez Keitaro »

Offline GBColorSprint

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Fan gier wyścigowych, platformówek i serii GTA.
Odp: Wymiana baterii w cartridge'u
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 17, 2011, 10:18:10 »
O fuck, co ten gość zrobił Pokemonom! o_O Katastrofa, taki piękny kartridż...

Jeśli chodzi o sposób montowania baterii - ja zrobiłem dokładnie tak samo jak ten ktoś, oderwałem blaszki od baterii, ale za pomocą małego, płaskiego śrubokrętu. Wyszło mi to całkiem nieźle, blaszki się lekko wygięły, bo strasznie mocno trzymały, ale można je wyprostować. Tylko, że do dzisiaj nie złożyłem do kupy tego kartridża i nie zamontowałem w nim nowej baterii, ale w testach miałem trochę problemów, bo cały czas nie chciało mi zapisać.

Jeszcze dzisiaj to zrobię i napiszę, czy wszystko jest ok.

Japońszcyzna wciąga.... ;/

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Wymiana baterii w cartridge'u
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 17, 2011, 10:36:36 »
Ale żenada. Przecież można pęsety użyć czy jakichś szczypczyków i to spokojnie odkręcić. Nawet na youtube ktoś może zerknąć jak nie wie jak. Co do mocowania baterii to ja też odczepiałem stare blaszki, potem je prostowałem, a mocując na końcu blaszki dawałem kapeczkę super glue i się trzymało, nawet po rzucaniu kartridżem (na poduszkę) save trzyma idealnie.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Wymiana baterii w cartridge'u
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 17, 2011, 18:32:07 »
Ja mam raczej złe doświadczenia z używaniem kleju w elektronice. Ogólnie ktoś w Nintendo po prostu tego nie przemyślał. Hudson Soft dla przykładu poradził sobie z tym fantem rewelacyjnie. Kartridże z serii Robopon posiadają osobne zewnętrzne wejście na śrubkę z krzyżykiem i wymiana baterii jest dziecinnie prosta niczym w np. zegarku.

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Wymiana baterii w cartridge'u
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 17, 2011, 19:26:05 »
Bo kleju to się daje mikrokropelkę, a nie tyle by się rozpłynął i wszystko zalepił ;) Choć fakt, klej w elektronice nie jest szczególnie szczęśliwym rozwiązaniem. Ale wolałem to niż przylutowanie baterii. Ryzyko przegrzania jej jednak jest.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Wymiana baterii w cartridge'u
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 17, 2011, 19:32:15 »
Jak napisał kiedyś Morden "istnieje ryzyko eksplozji". No generalnie nie ma komfortowego rozwiązania tego fanta, każdy orze jak może, grunt żeby zapisywało.

Offline Mrocznooki

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 201
Odp: Wymiana baterii w cartridge'u
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 17, 2011, 22:26:16 »
Panowie jasne że można przylutować przewody czy też blaszki do baterii , ale jest ryzyko rozwalenia baterii. Chociaż naprawdę trzeba postarać się żeby ją przegrzać i "eksplodowała" . Najprostszym sposobem jaki istnieje to kupienie TEGO TYPU koszyk na baterie(akurat ten w linku jest troszkę za wysyoki,dodatkowo proponował bym kupno w lokalnym sklepie z elektroniką). Odlutowuje się dwie blaszki które oryginalnie idą od baterii do płytki drukowanej karta i w to miejsce przylutowujemy koszyczek. Cała operacja to dosłownie 5 min, a mamy sprawę baterii definitywnie załatwioną :)


P.S.

Jeżeli boicie się lutować , proponował bym popróbować na jakimś pirackim kartridżu :)

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: Wymiana baterii w cartridge'u
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 18, 2011, 00:29:43 »
wymienialem bateryjke w karcie z GBA 0 oczywiscie pirackim. nvm ta sama kwestia. blaszki mocno trzymajasie baterii bo sa zgrzane do baterii. moan jest odczepic. podwazajac czymas plaskim.... jak juz sie odczepia to na spokojnie wkladamy nowa baterie, ale kwestia tego typu: najpierw dajemy odrobine kwasu na baterie i w ytm meijscu grzejemy lutownca z cyna... odrobine cyny i przez doslownie sekundke - cyna zaczyan sie trzyamc baterii, tak samo do spodu... potem to samo z blaszkami.... i na koncu grzejemy lutownica w meijscach gdzie blaszka ma sie trzyamc baterii i jedna i druga. i tyle. koszyczek - super rozwiazanie, ale kardridz traci na oryginalnosci troszke i mzoe sie nie miescic. a z lutowaneim blaszek - prosta sprawa nie da rady przegrzac baterii.. bo to kwestia sekund jelsi chdozi o grzanie. jelsi nie amcie kwasu ktory wytrawi powierzchnie zeby trzamala sie cyna to trzeba uzyc kalafonii ona tez oczyszcza dorbze powierzchnie i cyna sie trzyma. teraz cyna na szpulce jest razem z topnikiem....tzn jest zmieszana ze jak sie naklada cyne to od rauz ona ladnie sie przyczepia powierchni na ktora jest nakladana... np blaszki czy czyste (nigdy nie lutowane elementy elektroniczne, plytki, rezystory), lub swiezo "obrane" z izolacji koncowki przewodow.

Offline Lisu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: [Wszystkie] Wymiana baterii w cartridge'u
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 16, 2012, 22:27:35 »
Wybaczcie , że odkopuję temat :P Pożyczyłem od pewnej dobrej duszy Game Boy'a Color razem z Pokemon Silver i niestety bateria jest do wymiany. Nie mogę odkręcić śrubki gdyż nie posiadam odpowiedniego torx'a. Jutro się przejdę do komisu z telefonami, ciągle tam coś grzebią przy komórkach, więc zapytam czy mi to odkręcą. Do rzeczy, chciałem się dowiedzieć czy bateria 2032 będzie pasować ?

Offline igorch

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 629
Odp: [Wszystkie] Wymiana baterii w cartridge'u
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 16, 2012, 22:32:25 »
tak