Autor Wątek: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach  (Przeczytany 2171 razy)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
[DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« dnia: Marzec 17, 2016, 23:28:55 »
Czy wyjaśni nam ktoś ten fenomen? W nasze łapy wpadł kartridż z grą Pokemon Red Version w wersji amerykańskiej. Ku naszemu zdziwieniu bateria odpowiadająca za podtrzymanie zapisu gry pomimo upływu 20 lat nadal działa. Bateria nie była nigdy wymieniana! Jak widać na zdjęciu nr.2 jest to jedna z ostatnich wersji tej gry wydana w 1999 roku (pierwowzór Pokemon Red Version powstał w 1996). To jednak nie tłumaczy dlaczego bateria, która ma 17 lat nadal działa, a jej napięcie nadal wynosi 3V.

Miałem już różne baterie z różnych gier na GB Classic i Color w łapach, i doszedłem do ciekawej prawidłowości. Gry zręcznościowe, platformówki, ogólnie mówiąc gry które można skończyć w kilka, kilkanaście godzin posiadały wbudowaną baterię CR1616 o pojemności około 50 mAh. Z kolei RPG/jRPG, gry, które mogą starczyć od kilkudziesięciu do kilkuset godzin rozgrywki posiadały wbudowaną baterię CR2025 o pojemności około 160 mAh.

W grach z konsoli NES montowana była bateria CR2032 o pojemności 200-220 mAh. Znalazłem informacje, iż wytrzymałość takiej baterii to 15-20 lat. Idący tym tropem gry posiadające wbudowaną baterię CR2025 powinny paść już po 10-12 latach. Tymczasem ta w powyższej Pokemon Red nadal działa i zapisuje. Mało tego licznik nadal pokazuje 3V.

Ktoś wie?

 

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 17, 2016, 23:55:59 »
Pytanie pierwsze, czy bateria na pewno jest oryginalna?
Po drugie, pytanie czy po włożeniu carta do GB gra nie przechodzi na zasilanie z GB.
Po trzecie, elementy w elektronice nigdy nie są powtarzalne. Układ był zaprojektowany na jak najmniejszy pobór prądu, i może akurat trafiły się bardzo dobre elementy?
Po czwarte może cart był naprawiany, bo bateria przestała kontaktować?

Szczerze powiedziawszy obstawiam jednak magię, bo nie wierzę w żaden z powyższych punktów :)
No może poza pierwszym, nie jest aż tak niemożliwy :)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2016, 00:02:16 »
Bateria na 100% nie była wymieniana. Jedyne co przychodzi mi do głowy to to, że to jeden z ostatnich kartridży Pokemon Red jakie się ukazały na rynku. Mimo, ze gra miała premierę w 1996, ilość sprzedanych egzemplarzy była tak wielka, że musieli robić dodatkowe rzuty w kolejnych latach. Nie zapominajmy, że w 1999 roku miała już premierę Pokemon Silver/Gold czyli następca. Obstawiam, że po roku 99 już nie produkowali gier z pierwszej generacji.

Mimo wszystko 17 lat to nie mało, choć na FB ludzie pisali też, że posiadają Pokemon Green ze sprawną baterią. 

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2016, 00:02:57 »
Jeśli informacje mówią, że żywotność takiej bateryjki to 15-20 lat to by się wszystko zgadzało.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 18, 2016, 00:04:37 »
Jeśli informacje mówią, że żywotność takiej bateryjki to 15-20 lat to by się wszystko zgadzało.

Nie, no właśnie o to chodzi, że to żywotność CR2032.

W Pokemonach była instalowana CR2025 o mniejszej ilości mAh. Więc powinna działać mniej więcej 10-12 lat i to jako już mega mega górna granica. 

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 18, 2016, 00:06:50 »
Spójrzmy na tego carta i popatrzmy jaka gruba jest ta bateryjka... jest ona bardzo gruba i wg mnie jest tam zamontowana 2032. mam przed sobą baterie 1616, 2025 i 2032. Ta w carcie na 2025 nie wygląda.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 18, 2016, 00:10:57 »
Na razie nie chcę jej ruszać żeby nie stracić zapisu gry, więc nie powiem co jest napisane po drugiej stronie.

Jednakże na płytce w sekcji z oznaczeniami jest napis CR2025 (widać na 1 zdjęciu), więc tym się sugerowałem.

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 18, 2016, 00:16:05 »
Faktycznie, ale nie wiem czy na tych bateriach co są lutowane do układów będzie cokolwiek napisane. Trzeba zobaczyć po prostu jaka ona jest gruba. A może gra był bardzo mało eksploatowana i mało ktoś zapisów robił...

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 18, 2016, 00:18:58 »
Też jest taka możliwość. Ogólnie przymierzam się do wielkiej akcji zamiany baterii na mocniejsze czyli CR2032 we wszystkich częściach Pokemonów jakie mam na DMG i CGB.

Pajda powiedz czy montowałes już CR2032 do kartridży na DMG? Czy jest tam wystarczająco dużo miejsca na tę baterię? Średnicę mają taką samą jak CR2025 ale są grubsze o 0,7mm i nie wiem czy to się tam zmieści.

Offline Ostry96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 784
  • GG: 6667654
Odp: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 18, 2016, 06:38:40 »
Noo... ja Wam powiem/napiszę tak, posiadam Pokemon Blue, Yellow i Green i wszystkie mają oryginalne baterie i... działają im save. Jak gdzieś wymieniałem baterię, to w następnej generacji Poków.

Offline Wawrzino

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 770
Odp: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 18, 2016, 09:15:13 »
Ostry96, w sumie to może być trop. W Pokach R/B/Y nie było zegara czasu rzeczywistego, natomiast w S/G/C już tak i to on może bardziej drenować baterię w porównaniu do gier pierwszej generacji.

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 18, 2016, 12:55:26 »
Antari - baterie już lutowałem do cartów - w sensie wymieniałem. A to czy bateria 2032 wejdzie to trzeba wylutować 2025 i przyłożyć tą grubszą i sprawdzić. Wg mnie nie będzie najmniejszego problemu, dlatego że WYDAJE MI SIĘ, że z baterią 2025 jest jeszcze jakiś minimalny zapas miejsca.

Takie przemyślenie - pomyślcie, że teraz są płaskie ogniwa do telefonów itp., i one mają pojemność 2500 mAh, i ter baterie spokojnie by weszły do carta - i mogłyby trzymać nawet z 30 lat :D, choć bateria sama w sobie by się chyba rozładowała. i w związk uz tym naszło mnie kolejne przemyślenie - bateria nieużywana rozładowuje się. Co jest takiego w tych bateriach w cartach, że działają 20 lat i..... nadal działają? Czy to, że są minimalnie eksploatowane przez carta - do utrzymania save'ow powoduje, że sięsamoczynnie nie rozładowywują?

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: [DMG/CGB] Żywotność baterii w grach
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 18, 2016, 13:23:27 »
Przede wszystkim są to zupełnie inne baterie.
Masz na myśli akumulatory litowo-jonowe. Nie wiem czy cała taka bateria 2500 mAh by weszła do karta, ale mniejsze na pewno. Przy czym raczej trzeba by wybrać litowo-polimerowe.
Kwestia jest tylko taka, że po naładowaniu mają one 4,2V czyli chyba ten 1,2 V więcej niż CR2025. Nie wiem na ile elektronika w carcie jest wrażliwa na zmiany napięcia.
Dodatkowo pojemność takich baterii mocno spada przy przechowywaniu ich naładowanych. Miałoby to miejsce w carcie, bo praktycznie by się nie rozładowywały :) Przy naładowaniu do mniejszego napięcia spada znowu pojemność, więc to też jest kiepskie rozwiązanie. Chociaż znowu pojemność podskoczyłaby do góry, bo zależy ona od prądu jaki jest pobierany.
Plusem byłaby za to możliwość ładowania takiej baterii. Wyprowadzić podłączenie do ładowarki i wystarczyłoby raz na 20 lat rozkręcić carta i podładować baterię :)


A propos żywotności baterii, jak wspomniałem wyżej pojemność jest zależna od prądu jaki jest pobierany. Im większy prąd, tym mniejsza pojemność (wynika to z rezystancji wewnętrznej, i może czegoś jeszcze).
Aktualnie pojemność podaje się zazwyczaj dla prądu 50 mAh (bo testy te robią producenci, a im zależy na jak najwyższych cyferkach).
Ten pobierany przez carta jest dużo, dużo mniejszy. Może to dodatkowo podnosić pojemność baterii.
Nie jestem na 100 procent pewny, że tyczy się to też baterii CR, ale Li-ion i Li-po na pewno.