Autor Wątek: GBC brak wizji na wyświetlaczu  (Przeczytany 1749 razy)

Offline Kaol

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
GBC brak wizji na wyświetlaczu
« dnia: Marzec 06, 2018, 22:30:02 »
Witam,

Mam problem ze swoim GBC. Odpalam go normalnie : lampka się pali, wydobywa się charakterystyczny dźwięk przy włączeniu, gra reaguje na wciskanie guzików (słychać dźwięki), niestety nie ma obrazu. Ekran jest na pewno ok gdyż przekładałem ekran z tej konsoli do innej dla testów i działał. Podejrzewam że problem może być na płycie głównej. Ma ktoś może jakiś pomysł na tą całą sytuacje ?

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: GBC brak wizji na wyświetlaczu
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2018, 05:39:20 »
Może problem z lutami? Może też być uszkodzone gniazdo od taśmy. Raczej paskudna sprawa

Offline Kaol

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: GBC brak wizji na wyświetlaczu
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2018, 13:02:40 »
Dzięki za odpowiedź. Na początku też podejrzewałem złącze taśmy od LCD. Jeden z zatrzasków na tym złączu jest wyłamany. Gdy szukałem kogoś kto podjąłby się wymiany takiego złącza, w jednym serwisie powiedziano mi że to nie wina samego gniazda tylko problem jest gdzieś na płycie głównej (prawdopodobnie płyta była zalana kwasem z baterii). Udało mi się znaleźć schemat podzespołów płyty ale muszę przyznać że trochę mnie to przerosło :D. Według tego schematu od gniazda P2 biegnie 50 lini (nawet nie wiem jak rozpoznać te linie i sprawdzić czy działają, multimetrem może? ). Jestem otwarty na wszelkie sugestie :)

Zdjęcia schematu i złącza :

https://ibb.co/ib8Ksn

https://ibb.co/nAkzsn

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: GBC brak wizji na wyświetlaczu
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2018, 15:46:25 »
Gbc już jestem bardziej skomplikowany, i z tego co kojarzę to jest dwuwarstwowy, i ma trochę przelotek.
Jeżeli został zalany z baterii, to sprawdź wszystkie miejsca gdzie jest odsłonięta ścieżka, czyli pady lutownicze i przelotki (takie dziury na wylot).
Ewentualnie możemy wymienić się płytami głównymi, ja mam znowu zepsuty ekran, a sprawną płytę :)

Offline Kaol

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: GBC brak wizji na wyświetlaczu
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2018, 21:53:58 »
Dokładnie tak jak mówisz GBC jest dwuwarstwowy dlatego między innymi czuje się trochę zagubiony patrząc na ścieżki.Nie mniej, szukanie i rozwiązywanie problemów w tym gbc sprawia mi przyjemność więc pokombinuje jeszcze trochę ^^. Dzięki że zaoferowałeś swoją płytę główną na wymianę, w przypadku gdybym sromotnie poległ z naprawą, skontaktuje się z tobą na PM i jakoś się dogadamy :)

Pozdrawiam

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: GBC brak wizji na wyświetlaczu
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2018, 23:19:59 »
Generalnie, jeśli wyświetlacz nie działa, można sprawdzić połączenia za niego odpowiedzialne. Musisz znaleźć na schemacie złącze, zobaczyć gdzie idą konkretne pony iż czym powinny mieć zwarcie, i sprawdzać miernikiem czy jest.
Sprawdź też czy do ekranu w ogóle idzie zasilanie, najlepiej w kilku miejscach drogi która biegnie