Autor Wątek: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.  (Przeczytany 7741 razy)

Offline LifeRetro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 193
Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« dnia: Luty 27, 2014, 13:11:34 »
Siemanko!



Temat ten poświęcam absolutnie najlepszej (IMO) grze na Nintendo Entertainment System (i jednej z najlepszych ery 8-bit) pod tytułem: Mr. Gimmick!

Całkowicie, rękoma i nogami zachęcam i jednocześnie wyzywam :D każdego do spróbowania tego tytułu. Kupcie ją, pożyczcie... ściągnijcie, zróbcie cokolwiek by móc zagrać w ten majstersztyk Sunsoft'u.

Mr. Gimmick! jest prawdziwym królem nad królami pod względem technicznym, muzycznym, designerskim (w swoim stylu-gatunkowym). Klimat mocno przesiąka Kirby'm (dla fanów różowego kropka pozycja obowiązkowa).

Dla mnie to przede wszystkim nostalgia ale dla innych może być prawdziwym 8-bitowym odkryciem. Koniec rozpisywania się, zachęcam do video-recenzji Pat'a NES Punk'a (bezbłędnie określił dlaczego Mr. Gimmick! wymiata) oraz video-soundtrack'u. Owocnej gry! :)

Recenzja:
http://www.youtube.com/watch?v=-yPepjmmZVY

Soundtrack:
http://www.youtube.com/watch?v=aU0GEcU63qw

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2014, 13:45:04 »
Sporo słyszałem o tej grze, chętnie bym zagrał, bo wygląda prze-kozacko. Pytanie tylko jak można w to legalnie zagrać? :D Chyba opcji totalnie brak.

Offline LifeRetro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 193
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2014, 13:56:01 »
Kto by pomyślał że jej cena na nie(zawodnym) ebay'u będzie konkurować z Little Samson, straszna szkoda. Jakbym o tym wiedział to sam bym swoją kopie zatrzymał :D Rozglądaj się co jakiś czas na allegro, czasem widywałem tam wersje Pegasus'ową w budżetowej cenie ;)

Offline Maverik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2014, 14:46:35 »
Miałem tą grę za czasów nesa, bardzo podobna do Kirbys, kilka momentów też mi przypominało fantastic adventures of dizzy ;)

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2014, 15:22:20 »
Zbadałem temat i widzę, że gra wyszła tylko w EU i J, więc jeśli chcemy pograć w miarę płynnie na PC to trzeba zaopatrzyć się w ta drugą wersję (60Hz). Oczywiście aby zagrać na emulatorze najpierw należy zakupić oryginał! ;)

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2014, 17:39:35 »
Oczywiście aby zagrać na emulatorze najpierw należy zakupić oryginał! ;)

;)

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 27, 2014, 17:47:49 »
Czysta prowokacja, czekałem na odzew :)

Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 27, 2014, 19:04:43 »
Odbiegając od prowokacji - czy nie można już tego pobrać legalnie? Coś na zasadzie abandonware (w polskim prawie to nie funkcjonuje w sumie). Bo często już sprzedają się legalnie gierki elektroniczne z grami NES / SNES. Nie produkowaliby / sprzedawaliby tego z obawy o pozwy...
Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Offline Morden

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • ▄▀▄▀██ MRD ██▀▄▀▄
    • Blip Me Beautiful
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 27, 2014, 19:12:06 »
Odbiegając od prowokacji - czy nie można już tego pobrać legalnie?

Nie mozna. Prawa autorskie obowiazuja co najmniej 50 lat od opublikowania dziela. Na dodatek zarowno Sunsoft jak i Nintendo [bo mowimy tu o piraceniu wersji NES / Famicom] nadal istnieja i maja sie dobrze. Abandonware to tak poza tym zmyslone pojecie, nie majace zadnego zwiazku z wygasnieciem praw autorskich.

Cytuj
Bo często już sprzedają się legalnie gierki elektroniczne z grami NES / SNES. Nie produkowaliby / sprzedawaliby tego z obawy o pozwy...

Jesli mowisz o reprodukcjach, tworzacy je ludzie robia to na wlasne ryzyko. Nic nie stoi na przeszkodzie, by Sunsoft pozwal osoby sprzedajace ich gry. To po prostu zuchwale kombinowanie, ktore nadal lamie prawo. Gdyby Sunsoft mial w planach ponowne wydanie Gimmick'a, ktos moglby te reprodukcje scignac.

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2014, 19:15:23 »
Odbiegając od prowokacji - czy nie można już tego pobrać legalnie?

Nie.

Edit: O, spoznilem sie. :)

Offline Morden

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • ▄▀▄▀██ MRD ██▀▄▀▄
    • Blip Me Beautiful
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2014, 19:21:28 »
O, spoznilem sie. :)

Gdy ktos wypisuje takie rzeczy, czuje pieczenie za lewym uchem i zaraz przybiegam. To taka mniej przydatna wersja pajeczego zmyslu.

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2014, 19:28:17 »
A wiecie, że Gimmick pojawił się też na PSX? Na składance Sunsoft vol. 6. Ciekawe jak wygląda, na YT nie mogę nic znaleźć.

Offline LifeRetro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 193
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 27, 2014, 19:45:43 »
Gdzieś już to słyszałem. Powinien być w tym bundlu z (IMO) beznadziejną Ufourią i kapitalnym Raf World'em.

Jak dla mnie to Sunsoft (oni jeszcze istnieją? Chyba już zostali zespoleni z inną firmą) powinien zrobić kickstarter z Gimmick'iem 2. Goscie na prawdę mają głowe na karku a Gimmick nie odbiega jakoscia od wszelkich tytulow NES'owych Nintendo.

Marzenia... Gimmick'a mało kto zna, chodza tylko legendy ale znana gra niestety nie byla. Shame as f*ck.

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 27, 2014, 19:53:09 »
Sunsoft ma się w najlepsze, o czym świadczy w miarę rozbudowana ich strona internetowa.

http://www.sun-denshi.co.jp/soft/

Offline LifeRetro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 193
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 27, 2014, 20:14:37 »
... Zatem dopuścili się błędu nie myśląc o reanimacji serii. Przykładowo GameFreak też prawie sprawił sobie headshot (czy wiecie o tym że na drugiej generacji Pokemonów miał być definitywny koniec? Beznadziejnie to brzmi - dzięki popularności tak się nie stało).

Gimmick tej popularności nie miał bo wyszedł za późno. Nawet w dniu premiery wyprzedzał epoke 8-bitów i był czymś w rodzaju technicznego pomostu pomiedzy NES'em a SNES'em.

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 27, 2014, 20:25:28 »
Abandonware to moja ulubiona bzdura, internetowy słowo-twór nie mający żadnego uzasadnienia ;) Co gorsze niektórzy traktują ów sformułowanie na równi np. z licencją open source. 

Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 27, 2014, 20:33:39 »
No właśnie wiem, że do prawa ma się to nijak... ale tak się przyjęło trochę mówić o sofcie, za który nikt nas już nie będzie ścigał.

Druga sprawa jest taka, że na dobrą sprawę to w Polsce mamy legalne piractwo na własny użytek - byle nie udostępniać.
Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Offline Morden

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • ▄▀▄▀██ MRD ██▀▄▀▄
    • Blip Me Beautiful
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 27, 2014, 20:48:10 »
No właśnie wiem, że do prawa ma się to nijak... ale tak się przyjęło trochę mówić o sofcie, za który nikt nas już nie będzie ścigał.

Tak sie "przyjelo", bo to dla piratow wygodna wymowka. Ukradne gre, bo kto bedzie mnie, Polaka, scigal za piracenie gry, ktora wydano w '92 [pomijam reedycje PS z 2002]? Toz to istny abandonware! Legalnego piractwa nawet nie skomentuje.

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 27, 2014, 21:18:29 »
Można zadać w takim wypadku pytanie ciekawostkę. Dlaczego takie gry które uchodzą często za porzucone kosztują krocie? Kupują je wyłącznie kolekcjonerzy za kwoty rzędu kilkuset dolarów (za jakąś marną używkę)? Nie wydaje mi się. Te gry kupują gracze którzy chcą w nie zagrać. Kupują bo nie ma innej opcji, to jest proste jak 2+2. Cywilizacja na tym się opiera że działamy według prawa.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Mr. Gimmick! Najlepsza gra NES jaką znam.
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 27, 2014, 21:25:06 »
Kolejny temat zdominowany przez wątek piractwa dzięki interwencji muszkieterów na białych wierzchowcach. Za niedługo nic już nie będzie można napisać, bo każdy jest wrogiem, wilkiem i przestępcą, który powinien być skazany za zbrodnię której jeszcze nie popełnił. Jednak co niektórzy mają tu jednak prawdziwą obsesję.