Autor Wątek: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*  (Przeczytany 4587 razy)

Offline flush2

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 414
  • 9tendo
Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« dnia: Luty 05, 2013, 01:24:51 »
     Zdaję sobie sprawę z tego, że większość z osób obecnych na forum posiada po jednym, nierzadko kilku egzemplarzach różnych generacji konsol GB. Osobiście nieraz zdarza mi się, że przed odpaleniem gry pisanej pod dany system; zastanawiam się czy korzystać ze wstecznej kompatybilności konsoli; czy może odpalać  na tej na, którą dana gra była pisana. Innymi słowy kusi mnie by odpalić takiego dajmy na to Warioland II na SP v2 (nie biorę pod uwagę oczywiście proporcji obrazu). Wiadomo, że możliwości, które daje nam ekran LCD z AGS 101 niesie ze sobą zupełnie inny komfort, ale zastanawiam się czy nie traci się tego poczucia prawdziwej radości grania w retro gry. Wątek może wydawać się trochę "od czapy" ale jestem ciekaw Waszego zdania.

Rozpoczynam, więc temat o tym na jakich konsolach Wy gracie. Czy gry z Game Boy Color można docenić grając tylko i wyłącznie na GBC (analogicznie GB/GBA..).

Ja osobiście zawsze gram na konsoli do, której gra była przeznaczona; daje mi to w pewnym sensie możliwość przeniesienia się w czasie. Zawsze czuję się trochę jak te dzieciaki lata temu, gdy to wszystko było nowością. To daje mi największą radość ;)


Offline Tarma

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Dead inside.
    • My Dev Acc.
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2013, 09:47:16 »
Coś w tym jest. Kiedyś dla testu przesiadłem się z SP na pocketa i poczułem gry na nowo. Dźwięk się wydawał inny, grafika o wiele piękniejsza w skali szarości, do tego komfort gry o wiele lepszy niż w przypadku SP. Może to dlatego, że za dzieciaka zawsze chciałem pocketa :P

Do tego dochodzą różne funkcje dostępne tylko na konsoli dla której gra była stworzona (wymiana pokemonów kablem w przypadku gen I i irda w przypadku gen II).

Jakoś tak...lepiej się gra, nie wiem jak to tłumaczyć inaczej :)


Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 05, 2013, 10:15:40 »
Jeśli o mnie chodzi to staram się grać w daną grę na konsoli na która była tworzona. SPv2 jest fajne, ale jedynie jeśli tytuł mnie wciągnie, a ja robię sobie nocną sesję przed zaśnięciem. Ostatnio ogrywałem Metroid II i pierwszą połowę przeszedłem na GB Pocket, potem SPv2 z racji tego, że grałem w nocy i w dzień znowu GBP. Dla mnie granie na monochromatycznym wyświetlaczu, szukanie dobrego światła i podkręcanie kontrastu ma swój niepowtarzalny urok :D

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2013, 12:27:52 »
Dorzuce kamyk do ogrodka tych, ktorzy z jakiegos, moze nie do konca racjonalnego, powodu, preferuja granie na tym sprzecie, na jaki gra zostala pierwotnie wydana.

Np. granie w gry z GB na oryginalnym sprzecie w porownaniu do grania w nie na 3DSie ma sie dla mnie jak prawdziwa lomografia do instagrama. Swietna zabawa pod warunkiem, ze nie sprobowalo sie the real thing.

Offline flush2

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 414
  • 9tendo
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 05, 2013, 12:33:59 »
Świetne porównanie! ;) @Inglad

Offline ochłap

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 238
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2013, 13:46:32 »
Mam takie zdanie jak do tej pory wszyscy, mogę grać na lepszej konsoli ale wybieram starszy model, one po prostu mają swój urok.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 05, 2013, 13:50:08 »
Ja w gry przeznaczone na DMG gram albo na moim przerobionym (dzięki Pajda) DMG z backlightem albo dla odmiany na GBA SP v1. Raczej nigdy na v2 bo v1 i ten frontlight ma jakiś taki retro posmak dla mnie. Gry na GBA o dziwo ogrywam zazwyczaj na DS Lite, bo wygodniej mi się go trzyma w rękach niż v2. Choć był okres, że grałem w gry z GBA na v2 jak szalony. Gry na GBC - raczej GBA SP v1 albo GBC ale to tylko w lecie gdy jest dobre słońce i można pograć na zewnątrz.

« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2013, 20:20:01 wysłana przez Antari »

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 05, 2013, 19:25:50 »
Zawsze lepiej grać na docelowym sprzęcie. Inna sprawa iż czasami nie sposób albo jest to trudne (np. kosztowne) Stąd można też mieć dylemat jaką wersję czegoś ograć. Dla przykładu Lunar który lądował na Segę, PSX, GBA i PSP. Pierwsze dwie wersje są bardzo kosztowne, a rimejki to jednak nie to samo hehe.

Offline Chino

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 272
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 05, 2013, 20:00:21 »
Zalezy od sytuacji :) bo jak mialem gba sp to bralem go do szkoly, a tak normalnie to classici i colory. A wgl to na colorku zaj... bardzo dobrze widac :O pomimo braku podswietlenia ekran naprawde cud :D .
Poszukuję:
1) Game Boy Advance SP Czarny (z ładowarką)
2) Advance Wars: Dark Conflict (NDS, z pudełkiem)
3) Professor Layton and the Curious Village (NDS z pudełkiem)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 05, 2013, 20:33:27 »
Moim zdaniem liczą się przede wszystkim gry. Konsola to tylko taki amalgamat różnych podzespołów, który ma być tłem dla rozgrywki właściwej. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że generalnie powinno się grać na konsolach dedykowanych.

Jeżeli już miałbym formułować jakieś "obiektywne" stwierdzenia, to pewnie bym powiedział, że w daną pozycję powinno się grać na platformie, która jest najwygodniejsza, oferuje najlepsze doznania wizualne, foniczne. Bo kto powiedział, że grając na takim Classicu w półmroku bawimy się świetnie? To chyba trochę efekt placebo :P Czujemy się lepiej bo robimy to tak jak kiedyś, mimo, że przy obecnej technologii można lepiej. W przypadku gier na GBA z pewnością wygrałby u mnie GB Advance, gdyby nie fakt, iż nie ma podświetlenia ekranu. To już nie te czasy, że siedziało się z lampką reflektującą każde odbicie. Szkoda, że DS nie obsługuje gier z Classica :P

Offline flush2

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 414
  • 9tendo
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 05, 2013, 20:51:01 »
Z tego właśnie powodu Nintendo zaserwowało nam opcję odpalania gier z wcześniejszych platfrom, aby każdy miał wybór. Generalnie kierowanie się wygodą w kwestii konsol Game Boy to trochę złożona sprawa. Nie mógłbym jednoznaczenie stwierdzić, która jest najlepsza; SP mały kanciak, Advance ma gorszy ekran niż Color, Micro można zgubić nawet w pokrowcu itp. itd...

Sam nie wiem czy trudne warunki grania na np. Classicu nie są właśnie tym magnesem. Mam dziwne wrażenie, że gdy odpalam gry na nowszej konsoli wydają mi się gorsze i tracą ten urok.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 05, 2013, 21:01:22 »
No tak, zerowa widoczność bez zewnętrznych źródeł światła dodaje parę punktów do grafiki w grach na Classica :P Taki żart xD No nie wiem, imho przesadzacie :P Spotkałem już wiele osób, które kierują się zasadą ogrywania gier na systemach macierzystych ale w moim przypadku system niewiele zmienia. Gdy mam do wyboru widzieć, słyszeć, a nie widzieć i nie słyszeć to wybieram pierwszą opcje. Gdybym nie zbierał GB, najpewniej miałbym tylko SP v2, DS Lite i może DSi dla DSiware (choć wypadałoby się zastanowić czy dla tych paru pozycji warto). No i może w przyszłości 3DS. Na Classicu grywam czasami, gdyż lubię po prostu trzymać w łapach tę bryłę. Ale odbiór gier jest dość kiepski w porównaniu do pozostałych opcji.

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 05, 2013, 21:31:59 »
Znowu Antari vs. reszta świata ;)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 05, 2013, 21:53:16 »
Dobra to moge się nie odzywać :P naprawdę

Offline flush2

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 414
  • 9tendo
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 05, 2013, 22:40:53 »
Ale sam przyznajesz, że coś w tym jest. Samo jak to nazwałeś "trzymanie bryły" daje jakieś tam emocje. Zdarza mi się odpalić Advanca'e tylko i wyłącznie dlatego, żeby nacieszyć się chwilą i poczuć ten dreszczyk emocji przy odpalaniu intra (dziwnie to brzmi heh). To jest chyba bardziej sentyment niż wygoda.

Swoją drogą pamiętam, że w latach świetności gamebojów nawet nie marzyłem, żeby ekrany były podświetlane :)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 05, 2013, 23:10:07 »
Potrzeba matką wynalazków, więc gdzieś tam pewnie kiełkowała :)

Offline flush2

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 414
  • 9tendo
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 05, 2013, 23:20:42 »
Chodzi o to, że jak przez mgłę przypominam sobie swoje granie to nie pamiętam jakiegoś tam narzekania :) Miało być światło i tyle. To było oczywiste ;P

Offline ochłap

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 238
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 06, 2013, 17:38:50 »
Po za tym chodzi o klimat, osobiście nigdy nie zagram w grę z classica na moim sp ale na sp bardzo lubię grać tak jak i na starszych konsolach.
Cytuj
Dobra to moge się nie odzywać :P naprawdę
nie oto nam chodzi, chyba dobrze, że dwie osoby zajęły osobne stanowiska w sporze i próbują udowodnić swoją racje.

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 06, 2013, 17:40:50 »
Antari >> no ale jakby patrzeć na wygodę to tę można różnie formułować, tak samo doznania audio - wizualne. Ostatnio spotkałem się z opinią (na prawdę) iż lepiej grać na emulatorze Wii, niż na samym Wii ze względu na to iż osiągniemy tak lepsza grafikę. Plus niektórzy mają wygodniej na PC..

Co kto lubi co kto woli. Ja jak pisałem wolę trzymać się konsol docelowych tylko tak jak Ant wspomniał w miarę sensowności. Na siłę nie ma co klepać na Classicu jak nic nie widzimy, czy tak samo nie zawsze jest sens kupić sprzęt dla danej pozycji. Np. dla erpegowca N64 dla Ogre Battle, kiedy to samo za duuuużo mniej można ograć na Wii z podobnym feeleingiem na klasycznym kontrolerze.

Offline Wawrzino

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 770
Odp: Na jakich konsolach gracie? Feeling gier*
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 06, 2013, 17:50:13 »
Mi najwygodniej gra się na SPku ;)
Chociaż gdyby zwykły Advance miał podświetlany ekran, to pewnie na tym ogrywałbym wszystkie gry, zarówno z Classica, Colora jak i Advance. Poza kwestią wygody na razie i tak do wyboru mam tylko dwie konsole Colora i Advance SP. Color jest w idealnym stanie i szkoda mi go używać do codziennej rozrywki. SPka kupiłem dosyć zniszczonego, żeby miał u mnie spokojną emeryturkę, i żebym miał na czym grać. W planach oczywiście mam rewitalizację SPka, ale to raczej odległa przyszłość.