Autor Wątek: Co aktualnie czytacie?  (Przeczytany 12252 razy)

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 06, 2010, 22:18:46 »
Kolor Magii za mną i muszę przyznać, że cieszę się bardzo, że skończyłam już tą książkę czytać. Strasznie mi się dłużyła, oh! Do tego chaotyczna, czasami niespójna, konteksty wyrwane nie wiadomo skąd, a postacie praktycznie niczym nie zaskakują (no może oprócz "chodzącego kufra" i Śmierci, który potrafił mnie choć trochę rozbawić - zwłaszcza jego pomocnik na końcu, hehe). Kiedyś planuję zabrać się za drugą część - Blask fantastyczny. Może późniejsze części są lepsze, biorąc pod uwagę większe doświadczenie autora. Jak to się mówi: pierwsze koty za płoty : )

Teraz natomiast czytam Miecz przeznaczenia Sapkowskiego. Saga o Wiedźminie wciągnęła mnie nawet mocno. Jak narazie pierwsze dwa tomy opowiadań. Ciekawa jestem późniejszych powieści. Garunek lit. jednak zmienia dużo.

Offline tomcio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 175
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 07, 2010, 08:30:23 »
Owszem, pierwsza część historii Świata Dysku może nie powala, ale kolejne książki już zdecydowanie są od niej lepsze. Od siebie polecam Straż! Straż!, Piramidy czy Straż Nocna. Ogólnie warto zapoznać się ze wszystkimi utworami o tematyce Discworlda - niektóre sformułowania robią wrażenie. Na przykład pytanie narratora bezpośrednio do Czytelnika - czy spadające drzewo robi hałas, gdy nikt nie jest w jego pobliżu? No dosłownie szok! I właśnie za takie teksty uwielbiam Terry'ego Pratchetta.

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 07, 2011, 18:55:18 »
cóż od września trochę czasu minęło, ale dopiero wraz z postanowieniami noworocznymi wziąłem się za czytanie, wcześniej nie było czasu... Przeczytałem Europa walczy i Orzeł biały, czerwona gwiazda Daviesa, dwie pozycje o Winstonie Churchillu, oczywiście 1984 i Cyfrowe marzenia Mańkowskiego, a od jutra zabieram się za Wartime Britain 1939-1945 Juliet Gardiner i Rzeczpospolitą Obojga Narodów Jasienicy :)

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 22, 2011, 13:24:15 »
W końcu wróciłem na moment do hobby zwanego czytanie. Po raz kolejny połykam Adama Wiśniewskiego Snerga i jego Arkę. Znakomita niejednoznaczna książka która nigdy nie została należycie doceniona. Książka zaludniona prawdziwym zbiorem neurotyków i psychopatów żyjących we własnym świecie urojeń, a może nie?

Offline 54LVIAD0R

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 22, 2011, 13:54:24 »
neurotyków i psychopatów żyjących we własnym świecie urojeń

czyli tak jak sam Snerg... nie? W końcu zmarł śmiercią samobójczą. Do końca normalny nie był na pewno.


Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 22, 2011, 15:08:05 »
O proszę kojarzysz tego autora! Mało kto dziś o nim pamięta. Jedynie chyba entuzjaści dawnej polskiej SF

Snerg wierzył w to o czym pisał. Za pomocą książek próbował przekazać to szerszemu gronu odbiorców. Uwieńczeniem jego prób była praca Jednolita Teoria Czasoprzestrzeni która została zignorowana i wyśmiana w świecie naukowym. Później popełnił samobójstwo. Osobiście wręcz uwielbiam jego książki oraz teorie w nich zawarte.

Tę strone napewno kojarzysz http://snerg.lh2.pl/index.html

Offline tomcio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 175
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 22, 2011, 15:24:38 »
W ubiegłym tygodniu przeczytałem książkę Wojciecha Cejrowskiego pt. Rio Anaconda. Czytało mi się bardzo przyjemnie - nie dzięki lekkiemu pióru tegoż autora, ale przede wszystkim dzięki świetnym przygodom, które zostały w niej przedstawione. Niektóre historie wręcz brzmią nieprawdopodobnie, ale, jak zapewnia Pan Wojtek, wydarzyły się naprawdę. Jestem naprawdę zaintrygowany tym, skąd Dzicy Indianie z dorzecza Amazonki wiedzą o Aborygenach, o tym, w jakich barwach widzi pies... To wszystko robi wrażenie na Czytelniku.

Po lekturze prędko pobiegłem do pobliskiej biblioteki, skąd wypożyczyłem poprzedni twór Cejrowskiego - Gringo wśród dzikich plemion. Na razie przeczytałem około pięćdziesięciu stron i wszystko wskazuje na to, że książka prezentuje taki sam poziom, jak jej następca.

Offline 54LVIAD0R

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 22, 2011, 18:58:13 »
O proszę kojarzysz tego autora! Mało kto dziś o nim pamięta. Jedynie chyba entuzjaści dawnej polskiej SF

here I am ;] - fajny jest jeszcze Chruszczewski czy Petecki,  bo o Lemie wspominać nie trzeba ;]

Jednolita Teoria Czasoprzestrzeni

jestem dumnym posiadaczem oryginalnego wydania - nie wiem jaki był nakład ale chyba nie za duzy ;]

Tę strone napewno kojarzysz http://snerg.lh2.pl/index.html

nie kojarze... nie czytam w necie za bardzo o książkach - ale stronke sprawdze, thx za linka.


z tego co moge polecić jeszcze z ciekawej SF:

Brian Aldis - ''Cieplarnia'', ''Non Stop''
K. Dick - ''Stygmaty Palmera Eldritcha'', ''Klany księżyca Alfy'', ''Człowiek z wysokiego zamku'', ''Gwiezdna loteria''
Artur C. Clarke - ''Kowboje Oceanu''
Isaak Asimov - ''Fundacja''

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 22, 2011, 19:19:22 »
Snerga sam mam wszystkie książki :D Jednolitą również kupiłem swego czasu na Allegro, nakład był rzeczywiście niezbyt duży. Polecam znaleźć jak lubisz Snerga zbiór opowiadań "Anioł Przemocy i inne opowiadania" wydany jakoś pod koniec lat 90 (z taką brzydką okładką i napisem - matrix plagiatem), który jest bardzo cennym zbiorem większości opowiadań Snerga.

Jeśli o literaturę idzie to tylko stronę Snerga śledzę. Nawet zapisałem się do grupy mailingowej gdzie można doświadczyć ciekawych dyskusji (plus ktoś tam ma kontakt z rodziną Snerga) Na stronie jest kilka ciekawych opowiadań, opisów ostatnich chwil życia Snerga oraz jedna bardzo intrygująca informacja ale to sobie znajdziesz jak będziesz chciał.

Co do reszty.. haha widzę iż czytamy dokładnie to samo. Chruszczewskiego znam, swego czasu przetrawiłem większość dostępnych książek. Najbardziej rzuciły się w oczy opowiadania "Rok 10 000" Na Peteckim czy Aldisie można powiedzieć iż się wychowałem. Zwłaszcza kapitalne "Non Stop" (przestrzeni dla Twojego ja!) Peteckiego również lubię nastrojową "Tylko cisza", czy charakterystycznie pisaną "Ludzie z gwiazdy Feriego" Assimowa akurat "Fundacji" nie czytałem, za to bardzo sobie cenię jego "Nastanie ciemności" (co by było gdyby nie istniała noc) czy "Koniec wieczności" Dicka znam jedynie z "Ubika" Natomiast Artura C. Clarke chyba nic nie czytałem.

Lema również czytałem, aczkolwiek tylko z 6 pozycji. Mam w planach właśnie nadrobić jego twórczość, zwłaszcza iż rzekomo Snerg się na nim wzorował. W paru opowiadaniach dało mi się uchwycić ten sam styl i te same ideologie (Pery Eks i te skrzynie doktora nie pamiętam tytułu) Jest to intrygująca kwestia do głębszej analizy. 

Ja mogę Ci polecić Janusza Zajdla jeśli nie znasz jeszcze. Właściwie wszystkie jego książki są warte uwagi z akcentem na "Limes Inferior" którego bohaterem jest sam Snerg. Za pomocą SF opisywał komunę, można więc powiedzieć iż powieści te mają podwójne dno.

Był jeszcze Silverberg, Sniegow, Parowski, Prostak, Schmidt czy Strugaccy - ale ich znam jedynie z pojedynczych książek.

Ogólnie nie ma nic lepszego niż stara dobra SF, zwłaszcza w starych klimatycznych wydaniach z lat 70. Które to wydania można łatwo dostać nawet na Allegro po 1zł z sztukę. Dzieki za propozycje książkowe, zapamiętam je sobie i nie omieszkam  sprawdzić w przyszłości.   

Offline 54LVIAD0R

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 23, 2011, 01:25:48 »
strugackich swego czasu łapałem co tylko było i czytałem tylko to - warto sie zagłębić bo jest pare smaczków ;]
Lema podobnie, z półki ojca szło wszystko ciurkiem ;p
peteckiego dla mnie najlepsza ''kogga z czarnego słońca''

zapomniałem jeszcze o U. K. Le Guin - znanej głównie z fantasy ''czarnoksiężnika z archipelagu'' (swoją drogą rewelacja), a jest jeszcze cykl Hain - ''Świat Rocannona'' i późniejszcze - bardziej s-f.

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 23, 2011, 01:30:16 »
"Kogga z czarnego słońca" tylko urywki już mam w pamięci tej pozycji. Kurdę muszę to wszystko kiedyś sobie odświeżyć..

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 26, 2011, 11:58:24 »
Trochę czasu mnie tu nie było, a ilość przeczytanych książek się powiększyła...

1. K-PAX - Gene Brewer
Naprawdę bardzo polecam. Świetnie komponuje się z filmem.

2. Trylogia Czarnego Maga - Trudi Canavan
Nie spodziewałam się, że będzie się to tak fajnie czytało. Pożerałam strony w iście wielkim tempie. Ciągle jestem zdruzgotana zakończeniem ^^

3. Cień Wiatru - Carlos Ruiz Zafón
Przeczytałam w języku angielskim. Bardzo przyjemna proza. Delikatna i subtelna. Naprawdę polecam. Książka, w której głównymi bohaterami, można rzec, są książki.

4. Prawdziwy Świat - Natsuo Kirino
Też wersja angielska u mnie na półce. Książka krótka, ale wciąga. Zwłaszcza przez fakt, że wszystko dzieje się w Tokio. Świetna charakterystyka bohaterów i ich zróżnicowanie. Do tego fabuła - bardzo interesująca. Mile spędzone wieczory.

5. Diabeł Memnoch - Anne Rice
Tą książkę można tak samo kochać, jak i nienawidzić. Główny bohater - Lestat, kompletnie inny. Ta zmiana aż razi oczy. Podróż do nieba i piekła, opowieść Memnocha Diabła, inna koncepcja Boga i powstania świata - daje do myślenia.

Aktualnie czytam Balladyny i Romanse Ignacego Karpowicza. Naprawdę nie doceniałam polskiej prozy! Świetna i przezabawna! Miszmasz bogów i ich walka o dominację tamże. Następnie decyzja o zejściu greckich bogów na ziemię, a dokładnie do Polski - "kraju z promocji", by znowu być na "topie" wśród śmiertelników.
 

Logan

  • Gość
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 02, 2011, 10:57:11 »
Przeczytałem Fight Club C.Palahniuka i jutro wysadzam chatę w powietrze, rzucam szkołę i pracę, zaczynam żyć !

Offline marcin_N

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 173
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 10, 2011, 20:02:38 »
Ostatnio przeczytałem "Bezsenność" oraz "Misery" Stephena Kinga. To pierwsze czyta się dość ciężko, fabuła jest mało wciągająca, "Misery" z kolei to "horrorowy" majstersztyk. Teraz z kolei zabieram się za "Zieloną Milę".

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 10, 2011, 20:19:46 »
Przyszła kolej na Władcę Pierścieni. Jakimś fanem fantastyki nie jestem i wolę książki historyczne, ale kiedyś postanowiłem że przeczytam i jakoś tak lata mijały a tu nic... Teraz to trzeba nadrobić. Potem się zabieram za drugi tom Rzeczpospolitej Obojga Narodów i w mam nadzieję niedalekiej przyszłości Boże igrzysko, także sporo stron przede mną :)

Offline GBColorSprint

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Fan gier wyścigowych, platformówek i serii GTA.
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 12, 2011, 19:44:27 »
Od wczoraj czytam sobie książkę autorstwa Piotra Mańkowskiego "Cyfrowe marzenia. Historia gier komputerowych i wideo". Bardzo wciągająca lektura opowiadająca szczegółowo o początkach gier, rozwoju technologicznym, wzlotach i upadkach gigantów, ważnych osobowościach. Oczywiście bardzo dużo jest też ciekawych rzeczy na temat Nintendo i ich gier. :)

Szczerze polecam.

Japońszcyzna wciąga.... ;/

Offline LifeRetro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 193
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 04, 2011, 12:25:48 »
Jeżeli to można nazwać czytanie to obecnie: Pokemon Manga: Special (jestem na chapterze drugim).

Offline Ryukendn

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 275
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 04, 2011, 15:31:39 »
Teraz czytam "sklepik z marzeniami" Kinga, na prawdę polecam, uwielbiam jego horrory, mają taki niepowtarzalny klimat.

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 04, 2011, 16:00:14 »
Przeczytałem ostatnio "Dziennik z zaginięcia" Hideao Azuma. W sumie jedna z najfajniejszych mang jakie w życiu czytałem. Dodam, że nie jestem fanem mangi i anime i że za dużo to jednak tego nie czytałem.

Offline marcin_N

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 173
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 04, 2011, 20:57:54 »
Teraz czytam "sklepik z marzeniami" Kinga, na prawdę polecam, uwielbiam jego horrory, mają taki niepowtarzalny klimat.
Dokładnie. Niedawno skończyłem czytać "Misery". Budowanie napięcia w końcówce powieści było naprawdę najwyższych lotów. Najbardziej cenię go właśnie za umiejscawianie akcji swoich powieści w tych klimatycznych amerykańskich miasteczkach, a nie w tętniących życiem metropoliach.