Autor Wątek: Pudełka do gier Nintendo NES, Super Nintendo, N64, Super Famicom, Pegasus itp.  (Przeczytany 2879 razy)

Offline NintendoPassion

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 130
  • Cóż... Nintendo!
    • NintendoPassion - pasjonat i kolekcjoner gier Nintendo
Uwaga! Post będzie wznawiany i aktualizowany w miarę testowania kartridży.

Przechowywanie kartridży na konsole jest w Polsce problemem ponieważ nikt nie trudni się na masową skalę sprzedażą dedykowanych pudełek. Nie ma łatwego dostępu do pudełek do gier Universal Game Cases postanowiłem poszukać w miarę niedrogiego zamiennika w Polsce. Przeglądnąłem setki ofert na Allegro i na innych portalach oferujących opakowania do płyt CD/DVD. W końcu natknąłem się na 24mm pudełka do płyt CD/DVD oferowanych przez firmę XXX. Wg informacji telefonicznych jakich uzyskałem od reprezentanta handlowego pudełka są produkowane w EU. Fajnie. Zaznaczam, że nie jest to jedyne rozwiązanie, ale uważam że jedno z najlepszych cenowo i estetycznie. A wiadomo, że dla kolekcjonera estetyka jest ważna. Opiszę tutaj jak możemy bezpiecznie i ładnie przechowywać stare gry.




Opis pudełka

Pudełko polipropylenowe, przezroczyste, z folią na okładkę o grubości grzbietu 24mm. Jakość wykonania jest bardzo dobra i gołym okiem można łatwo pomylić z pudełkami Amaray. Pudełko jest sztywne, solidnie wykonane i zamyka się lekko z wyrażnie dającym się do usłyszenia pstryknięciem. Brzegi są proste, precyzyjnie wykonane i po zamknięciu schodzą się z sobą prawidłowo. Jedynym mankamentem jaki dostrzegłem w 2/10 zakupionych pudełkach to malutkie bąbelki powierza, nie większe niż 1mm w miejścu przeciwnym do grzbietu, czyli na zmknięciu. Są one tak mało widoczne, że w żaden sposób nie wpływają na jakości czy funkcję. W skali 5/5 oceniłbym to pudełko na 4/5 tylko dlatego, że "łapki" przytrzymujące książeczkę/instrukcję są zbyt ostre i przy siłowym wsunięciu mogą porysować powierzcznię książeczki. Dla tych, którzy ich nie mają nie będzie to stanowić żadnego problemu.





Decydującym jednak czynnikiem, który skłonił mnie do wybory tych a nie innych jest niski cypek (mocowanie płyty) oraz niski rant wokół płyty, często spotykane w pudełkach typu "slim". Pozwalają one na swobodne umieszczenie kartridża. Porównanie pudełek poniżej:





Poniżej szczegółowe zdjęcia.




                           


Kompatybilne kartridże


24mm pudełka DVD mieszczą następujące kartridże bez żadnych modyfikacji łącznie ze standardowymi książeczkami.* **
  • Nintendo NES (USA/PAL)
  • Super Nintendo (USA)
  • Nintendo 64
  • Famicom
  • Super Famicom
  • Sega Genesis (USA)/Mega Drive, wersje EA
  • Pegasus (sprawdzona na podstawie katridży Famicom, wymaga dalszego omówienia)
* Oznacza to, że kartridże mieszczą się w środku pudełka, mogą mieć odrobinę luzu. Podczas wstrząsania pudełkiem mogą obijać się o jego wnętrze. Jednym słowem mogą "latać" w środku.


** Oznacza to, że standardowe instruckje obsługi zmieszczą się w pudełku i pozwolą na prawidłowe zamknięcię, powodując jednak niezauważalne gołym okiem ale wyczuwalne w dotyku wybrzuszenie. Wszelkie dodatkowe materiały jak ulotki, karty gwarancyjne i mapy mogą powodować znaczne wybrzuszenie oraz problem z jego domknięciem.


Cena


Minimalna ilość zamówienia to 10 pudełek w cenie 41,57zł plus 15zł przesyłka kurierska.
41,75+15=5,657/szt.


Dostępne ilości to 10, 20, 50 i 100 sztuk. Wliczając koszty wysyłki cennik wygląda tak:
  • 10 szt - 5,66/szt
  • 20 szt - 4,80/szt
  • 50 szt - 4,32/szt
  • 100 szt - 4,10/szt
Nie dewaguję czy to drogo czy tanio. Cena jest pojęciem względnym. Dla jednych drogo, dla innych tanio. Jeżeli posiadasz cenną grę, bądź zastanawiasz się nad eksponowaniem gier, myślę że znajdą się osoby którym spodoba się taka opcja. Bo jest to tylko opcja i zakładam, że jedna z wielu. Aczkolwiek krajowa i łatwo dostępna.


Przechowywanie kartridży


Nintendo NES

1 Opcja.
Pozycja: pionowo - TAK, poziomo - NIE
Modyfikacja pudełka -NIE

Nie ingerujemy w budowę pudełka. Nie robimy nic. Wkładamy grę do pudełka i to wszystko.


Zalety - zero wysiłku, pasuje od razu
Wady - kartridż jest osadzony krzywo, przy potrząsaniu pudełkiem "lata" w górę i w dół
























2 Opcja.
Pozycja: pionowo - TAK, poziomo - NIE
Modyfikacja pudełka - TAK

Wady - ingerencja w pudełko
Zalety - kartridż idealnie i pionowo mieści się w pudełki, estetyka

Ingerujemy minimalnie w budowę pudełka. Usuwamy dwa elementy.
Pierwszy element znajduje się przy dolnym zatrzasku, drugi przy dolnym zawiasie od tray'ów (tacek do płyt).


Miejsca, które należy zmodyfikować





Na początku skracamy dolne zawiasy, na mniej więcej tą samą długość co prowadniki.





Podczas przycinania umieszczam aluminiowy płaskownik tak, aby zapobiec przypadkowemu ześlizgnięciu się noża.





Po ucięcu wygląda tak:





Następnie usuwamy rant znajdujący się powyżej dolnego zatrzasku.











Po usunięciu:








Efekt końcowy






3 Opcja.
Pozycja: pionowo - TAK, poziomo - NIE
Modyfikacja pudełka - TAK


Przeznaczona dla kartridży z kieszonką/koszulką "dust sleeve".




Zalety - najlepsze osadzenie kartridża w pudełku, estetyka
Wady - ingerencja w budowę opakowania, dosyć żmudne cięcie


Usuwamy całkowicie dolny zawias oraz prowadnice. Pozwoli to na idealne umieszczenie kartridza w środku pudełka. Dodatkowo możemy usunąć cypek. Jeżeli mamy również instrukcje obsługi można usunąć ranty wokół płyty CD. Ran ma wysokość około 1mm i ta przestrzeń z pewnością będzie przydatna.


Efekt końcowy:





Aby unieruchomić całkowicie kartrodż można dodać kawałek gąbki samoprzylepnej. Gąbka nie wygląda zbyt ciekawia ale umiejscowiłem ją tylko dla zobrazowania funkcji.




To be continued...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2015, 16:06:48 wysłana przez NintendoPassion »

Offline nvd96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 556
Odp: Pudełka do gier Nintendo NES, Super Nintendo, N64, Super Famicom, Pegasus itp.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2015, 08:29:11 »
Kreatywnie :)
Nie posiadam gier na NESa z jednym jedynym wyjątkiem, więc nie skorzystam, ale naprawdę pomysłowe wykorzystanie i profesjonalne wykonanie poradnika :)

Offline Kwaśny

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 265
Odp: Pudełka do gier Nintendo NES, Super Nintendo, N64, Super Famicom, Pegasus itp.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 18, 2015, 22:45:00 »
Jestem ciekaw jak to się dalej potoczy :)
BDG ALL DAY