Autor Wątek: Awaria PSN - dyskusja  (Przeczytany 7494 razy)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Awaria PSN - dyskusja
« dnia: Kwiecień 26, 2011, 16:02:50 »
http://psp-team.pl/newsy/czemu-od-kilku-dni-nie-dzia%C5%82-psn-11747

http://uk.ps3.ign.com/articles/116/1163747p1.html

No właśnie tego się od zawsze obawiałem ehh... Wystarczy poczytać sobie komentarze i od razu mamy szerokie pole widzenia odnośnie nastrojów jakie panują w polskiej społeczności. Włamanie do głównego serwera PSN może oznaczać wszystko i nic - mogli wykraść dane personalne, hasła, imiona, nazwiska a nawet informacje dot. kart płatniczych... Sony dwoi się i troi żeby przywrócić wszystko do porządku, ale jak widać nie jest to takie proste bo awaria trwa zdecydowanie za długo. Nie zdziwiłbym się gdyby np. po restarcie usługi gro graczy obudziło się z ''wyczyszczonymi z trofeów kontami'' czy pozbawionymi pełnych wersji gier, które kupili przez PSN. Ktoś myśli że gigant ''łaskawie'' przywróci komuś utracone dane? Think again... Nie mówię że wszystkich to będzie dotyczyło ale w części przypadków faktycznie może tak się zdarzyć... wyliczanka? Sytuacja PSP Go wydaje się tutaj po prostu tragiczna, jeżeli ktoś przechowywał produkty, które kupił na serwerze Sony (a chyba jest taka możliwość) i nie robił u siebie kopii zapasowych to jest w głębokiej d****. Ten prosty incydent tylko utwierdził mnie w przekonaniu jak niestabilna jest górnolotna idea ''beznośnikowego'', taniego grania. Może to i nieoryginalne i mało postępowe ale nadal twierdzę, że - nośnik > dane pobierane z sieci.

EDIT: Sony chyba nie mogło wymarzyć sobie gorszego momentu na tego rodzaju wtopę... trzęsienie ziemi, szybki start sprzętu nowej generacji od konkurenta, awaria głównej usługi sieciowej, problemy finansowe...

EDIT: Chyba jedyna pozytywna strona tej sytuacji to darmowa reklama :) Oczy świata zwrócone są dokładnie na problem z którym boryka się Soniacz.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2011, 16:19:17 wysłana przez Antari »

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 26, 2011, 16:35:20 »
No niestety... Problem mają co niemiara. Serdecznie współczuję Sony. A zwłaszcza tym wszystkim pracownikom co od rana do nocy pewnie siedzą przed monitorami i próbują coś wskórać... Masakra jednym słowem.
Mimo wszystko jest jeszcze jeden plus, takie szczęście w nieszczęściu. Sony w jakimś sensie przejrzy na oczy i zwróci uwagę na niedociągnięcia w ochronie PSN i swojego systemu. "Hakerzy" w pewnym sensie podali im "te dziury" na tacy... Miejmy nadzieję, że japoński koncern wyniesie z tego jakieś wnioski na korzyść swoją, a przede wszystkim na korzyść graczy.

Offline GBColorSprint

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Fan gier wyścigowych, platformówek i serii GTA.
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 26, 2011, 16:39:35 »
Hmmm, nie wygląd to za dobrze. Jednak możliwe, że nie jest aż tak źle. Może mieli tylko poważną awarię... http://polygamia.pl/Polygamia/1,107162,9494578,Sony_uspokaja___dane_osobiste_i_numery_kart_kredytowych.html
Jestem prawie pewny, że nie wykradziono danych o kartach kredytowych.

Antari, tutaj muszę zaprzeczyć jeśli chodzi o PSP GO. Mimo słabej sprzedaży PSP GO i tak nie ma planów wycofania go (tak oficjalnie poinformowało Sony, bo pojawiały się plotki na ten temat). Gry na tą konsolę można tylko i wyłącznie zapisać na swoim sprzęcie. Gry pobierane na serwery Sony dotyczą tylko i wyłącznie PlayStation 3. Taaak, tylko żeby to zrobić, trzeba wykupić konto PlayStation Plus... Jeśli posiadacze takiego konta stracą swoje gry bezpowrotnie to będzie masakra. Osobiście współczuję nawet trochę Sony...

Japońszcyzna wciąga.... ;/

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 26, 2011, 17:39:35 »
Może dosłownie nie wtargną do sklepów i nie zniszczą PSP Go na oczach kupujących ale zaprzestali chyba produkcji tej konsolki? Mylę się?

Hmmm czyli rozumiem że jak PSP Go ci padnie to razem z grami? ;> Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! xD A jak wygląda sprawa z pojemnością? Jak skończy ci się miejsce na karcie to musisz kupić nową (made by Sony najlepiej) bo kopii zapasowej legalnie nie zrobisz? sorry za głupie pytania, ale może korzystając z okazji czegoś więcej o tym sprzęcie się dowiem :)

Offline SebeQ86

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 527
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 26, 2011, 20:09:41 »
To jest smutne i tragiczne ;/ jak PSN nie działa to i nie można korzystać z Playstation Plus-a, a znam dobrych ziomów co mają wykupione owe PS+ i dotego korzystają z tak zwanej chmurki Save gdzie na serwerach Sony gromadzą swoje stany gry......... masakra plus za taki przywilej zapłacili. Mam wielką nadzieje że poradzą sobie z tym fantem, kit już z tym graniem po sieci ale może być tak że jak odbudują PSN i co za tym idzie poniosą duże koszta, może się okazać że PSN bedzie płatne i to z wiekszą przebitką od XBOX Live oby ku**wa nie.

Offline GBColorSprint

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 355
  • Fan gier wyścigowych, platformówek i serii GTA.
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 26, 2011, 20:11:06 »
Może dosłownie nie wtargną do sklepów i nie zniszczą PSP Go na oczach kupujących ale zaprzestali chyba produkcji tej konsolki? Mylę się?
Mylisz się, nie wycofali jej. ;) To znaczy nie całkowicie. Zostanie tylko na rynku amerykańskim. Proszę, oto info: http://polygamia.pl/Polygamia/1,107162,9483123,Pogloski_o_smierci_PSP_Go_jednak_byly_cokolwiek_przesadzone.html
Widziałem ją nawet kilka dni temu w Krakowie w Media Markcie w cenie 549 zł,  kosztowała tyle samo co zwykłe PSP xP. Teraz tylko może już bardziej tanieć.

Cytat: Antari link=topic=487.msg4909#msg4909
Hmmm czyli rozumiem że jak PSP Go ci padnie to razem z grami? ;> Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego! xD A jak wygląda sprawa z pojemnością? Jak skończy ci się miejsce na karcie to musisz kupić nową (made by Sony najlepiej) bo kopii zapasowej legalnie nie zrobisz? sorry za głupie pytania, ale może korzystając z okazji czegoś więcej o tym sprzęcie się dowiem :)

PSP GO ma pamięć wewnętrzną flash o pojemności 16 GB. Tam się zapisuje filmy, muzykę, zdjęcia i oczywiście kupione gry w PS Store. A jak braknie miejsca na gry i inne rzeczy, to można dokupić kartę pamięci (made by Sony najlepiej, oczywiście ;)) Memory Stick Micro (M2). Maksymalnie mogą mieć 32 GB. W pewnym sensie to ogranicza możliwości PSP GO, bo gier można mieć tylko do tych 48 GB razem. Ale jakoś szczerze wątpię, żeby ktokolwiek nakupił tyle gier na to. xD  Kopię zapasową nie da się zrobić, można chyba tylko przenieść grę z pamięci konsolki na kartę pamięci i odwrotnie.  Wiem, że na starcie można pobrać 10, tak aż 10 pełnych wersji gier za darmo! I to nie byle co, ale jest w tym elitarnym gronie między innymi Gran Turismo. Straszna desperacja...

Niegłupie pytania, jakby co, pytaj dalej. ;)

Japońszcyzna wciąga.... ;/

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 26, 2011, 20:35:25 »
Mylisz się, nie wycofali jej. ;) To znaczy nie całkowicie. Zostanie tylko na rynku amerykańskim.

Ok, przyznaję się do pomyłki :) Dzięki za wyjaśnienie :)

PSP GO ma pamięć wewnętrzną flash o pojemności 16 GB. Tam się zapisuje filmy, muzykę, zdjęcia i oczywiście kupione gry w PS Store. A jak braknie miejsca na gry i inne rzeczy, to można dokupić kartę pamięci (made by Sony najlepiej, oczywiście ;)) Memory Stick Micro (M2). Maksymalnie mogą mieć 32 GB. W pewnym sensie to ogranicza możliwości PSP GO, bo gier można mieć tylko do tych 48 GB razem. Ale jakoś szczerze wątpię, żeby ktokolwiek nakupił tyle gier na to. xD  Kopię zapasową nie da się zrobić, można chyba tylko przenieść grę z pamięci konsolki na kartę pamięci i odwrotnie.  Wiem, że na starcie można pobrać 10, tak aż 10 pełnych wersji gier za darmo! I to nie byle co, ale jest w tym elitarnym gronie między innymi Gran Turismo. Straszna desperacja...

Wiesz sam posiadam na mojej 2000 kartę 8 GB i dość często muszę usuwać to i owo gdyż miejsca zwyczajnie brakuje ;( 16 GB podejrzewam że też okazałaby się sporo za małą wielkością, zwłaszcza że gier de facto usunąć nie możesz - ściągniesz i usunięcie równa się wyrzuceniu gry do kosza na zawsze. Kopii zapasowej nie wykonasz legalnie więc jak sprzęt padnie to trzeba zanieść do łaskawców serwisantów i liczyć na cud. Karta 32 GB także do najtańszych nie należy (150 zł plus/minus).

No ale wiadomo, podobnie jak w przypadku pierwszego iPada, gdy skończy się miejsce zawsze możesz kupić drugiego! xD

PS. Trochę odbiegam od tematu... przepraszam.

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 26, 2011, 21:54:30 »
Każda technologia na początku ma problemy. Nie było takiej która była by cudowna na samym starcie. Fakt faktem elektroniczna dystrybucja prędzej czy później się rozwinie i całkowicie zawładnie rynkiem. I ja się z tego powodu cieszę [: Byle zrezygnowali z różnego rodzaju ograniczeń jak blokada regionalna.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 26, 2011, 22:15:06 »
A ja się cieszę że nadal póki co rynek i zdania są podzielone, m.in dlatego mam na półce piękną kolekcję gier i wspomnień które za każdy razem odżywają gdy na nie spojrzę :) A nie, wyłącznie pakiet danych, wyłącznie tymczasowo zaklęty w jakimś hi-endowym gadżecie ;)

Chociaż to najpewniej moje zboczenie hehe ''zdrowiej'' że tak powiem jest po prostu kochać gry a nie kawałki plastiku. Choć może jedno idzie w parze z drugim. A może nie xD
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2011, 22:25:37 wysłana przez Antari »

Offline SebeQ86

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 527
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 26, 2011, 23:19:51 »
Jestem podobnego zdania ;] Żadna elektroniczna dystrybucja nie zastąpi kolekcji którą można namacalnie oblukać ;] Wyobraźcie sobie jest zagłada swiata bez smiechu mi tu, to co macie ściągniete szlak trafia totalnie unicestwienie nie ma net-a itp, cześć gier w pudełkach też pójdzie się dym/..ać lecz coś tam ocaleje...... 

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 27, 2011, 08:02:06 »
Jestem kompletnie nie w temacie, ale zawsze sceptycznie podchodziłem do pomysłów o cyfrowej dystrybucji gier, jak i innych danych. Wiadome, że to przyszłość, która zbliża się wielkimi krokami. Jednocześnie jednak nie powinno się zapominać o klasycznych nośnikach danych z tego względu, że takich awarii jak z PSN będzie pewnie więcej... Poza tym nic nie zastąpi możliwości posiadania ulubionej gry, w stanie idealnym z książeczką czy innymi bajerami. Póki co, obie formy będą koegzystować, ale mam nadzieję, że nie dożyję czasów w których nie będę mógł kupić gierki w boxie. Cyfrowa dystrybucja jest zależna od zbyt wielu czynników, żeby można było jej kompletnie zaufać, a poza tym pasuje coś po sobie pozostawić. Kultury niematerialne wyginęły i słuch po nich zaginął, a z dobrodziejstw cywilizacji materialnych korzystamy bo dziś dzień. Być może więc awaria PSN uzmysłowi branży, że nie jest to jedyna przyszłość dla gier i firmy nie pójdą w ślady PSP Go, gdyż  "Nie tędy droga! (Ludwiku Dornu, psie Sabo!) :)

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 27, 2011, 13:15:45 »
http://blog.us.playstation.com/2011/04/26/update-on-playstation-network-and-qriocity/

Podsyłam link do oficjalnego bloga PlayStation w Ameryce.
Ja widać nie jest zbyt ciekawie, bo "przepowiednia Anta" się trochę sprawdza, heh... Hakerzy dobili się do danych osobistych. Jeśli chodzi o karty bankowe, informacja tego nie potwierdza. Ale i tak jest jedna wielka klapa.
W poście jest tekst e-mail, który dostali ludzie zalogowani w Ameryce. Miejmy nadzieję, że przetłumaczone wersje dostaną wszyscy użytkownicy z całego świata.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 27, 2011, 13:45:50 »
Powyższa informacja, pogłosek o wycieku danych z kart, nie potwierdza, ale też i nie zaprzecza...
Dzięki Schematyczna za podlinkowanie do bloga, będę monitorował sytuację. Mój brat jest posiadaczem ps3, oczywiście ma konto na PSN i też cała sprawa nie napawa go optymizmem. Na szczęście nigdy nie dokonywał zakupów w PS Store.

Offline marcin_N

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 173
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 27, 2011, 15:05:26 »
Ja na szczęście też nie zdążyłem powiązać swojej karty z kontem PSN, aczkolwiek hasło w adresie mailowym byłem zmuszony zmienić.

http://gameonly.pl/news/pierwsi-gracze-traca-pieniadze-przez-psn
Czyli jest coś na rzeczy.

W Polsce jest podobno ponad 300k konsol.

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 29, 2011, 09:52:51 »
Antari, nie wiem jak Twój brat, ale ja dzisiaj otrzymałam e-mail od PlayStation. Aż żal ściska jak sobie pomyślę, kto ten tekst tłumaczył... Chyba Google translator ; / Bardzo dużo literówek tam jest, poza tym parę zdań można by było napisać kompletnie inaczej i bardziej formalnie.
Do tego - nie podano żadnych informacji z kim mielibyśmy się skontaktować w razie np. kradzieży pieniędzy z konta. To jest troszkę nie fair...

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 29, 2011, 16:58:44 »
Pytałem przed chwilą i podobno nic nie dostał. Najpewniej w pierwszej kolejności maile dostały osoby, które powiązały swoje karty płatnicze z konatem PSN. No jaja totalne... niestety wszystko zmierza ku najczarniejszemu scenariuszowi. Znikającej z konta kasy i gier z Playstation Plus, Sony nie ma zamiaru każdemu indywidualnie zwrócić. Róbta co chceta :(

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 29, 2011, 17:05:54 »
Jak narazie to w sumie nie ma co mówić, że nie będą zwracać zakupionych gier lub pieniędzy. Do tej pory nie wiadomo czy coś zostało skradzione. Prawdę mówiąc wolę nie zamartwiać się zbytnio na zapas.
PSN zacznie działać - zobaczymy co dostaniemy, heh...

Offline stormek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 299
    • Soundcloud
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 29, 2011, 18:05:40 »
Także dziś dostałem maila od Playstation Network. Choć daleki jestem od popadania w paranoję, jego treść nie napawa optymizmem i wskazuje na to, że wyciec mogło praktycznie wszystko. Czyli jak mniemam wyciekło. Treść poniżej.

Cytuj
   Drogi Kliencie PlayStation Network/Qriocity,

Niedawno odkrylismy, ze w dniach miedzy 17 kwietnia, a 19 kwietnia 2011,  niektóre informacje z kont uzytkowników uslug PlayStation Network i Qriocity zostaly naruszone w wyniku nieprawnej i nieautoryzowanej ingerencji w naszej sieci. W odpowiedzi na ta ingerencje doszlo do:

    Tymczasowego wylaczenia uslug PlayStation Network i Qriocity;
    Zaangazowania z zewnatrz, uznana firme od zabezpieczen do przeprowadzenia pelnego dochodzenia odnosnie tego co sie stalo; i
    Szybko podjetych dzialan w celu wzmocnienia bezpieczenstwa i infrastrukture naszej sieci, poprzez przebudowe naszego systemu, aby zapewnic wieksza ochrone danych osobowych.

Jestesmy bardzo wdzieczni za cierpliwosc, zrozumienie i dobra wole, poniewaz staramy sie robic wszystko, aby rozwiazac te problemy tak szybko i efektywnie jak tylko jest to mozliwe.

Wciaz badamy szczególy tego incydentu i sadzimy, ze nieupowaznioneosoby sa w posiadaniu nastepujacych  informacji przez Ciebie dostarczonych: nazwisko, adres (miasto, województwo, kod pocztowy), kraj  adres e-mailowy, date urodzenia, PlayStation Network/Qriocity haslo i login oraz uzywane online PSN ID.  Mozliwe jest równiez, ze dane Twojego profilu mogly zostac uzyskane, wliczajac w to historie zakupów, adres posiadacza karty (miasto, województwo, kod pocztowy).  Jesli zostalo przez Ciebie autoryzowane konto podrzedne zalezne od Ciebie równiez jego te same dane mogly zostac uzyskane.  W obecnej chwili nic nie wskazuje na to, ze dane kart kredytowych zostaly naruszone, jednak nie mozemy wykluczac tej mozliwosci.  W przypadku podania danych karty kredytowej za posrednictwem PlayStation Network lub Qriocity zostajac po bezpiecznej stronie dodamy, ze numer karty kredytowej (wykluczajac kod zabezpieczajacy), date waznosci oraz adres posiadacza karty równiez moga byc pozyskane.

Dla wlasnego bezpieczenstwa zachecamy Cie do zwrócenia szczególnej uwagi na e-mail, telefony, pocztowe oszustwa, które prosza o podanie osobistych lub poufnych informacji. Sony nie skontaktuje sie z Toba poprzez e-mail,  czy jakikolwiek inny sposób z prosba o numer karty kredytowej, numer ubezpieczenia, identyfikacji podatkowej lub inne podobne numery czy inne dane osobowe. Jesli zostaniesz poproszony o takie informacje, mozesz miec pewnosc,  ze Sony nie jest podmiotem pytania.

Kiedy uslugi PlayStation Network Qriocity zostana przywrócone do zycia zalecamy równiez, aby zalogowac sie i zmienic haslo. Dodatkowo, jesli uzywsz tej samej nazwy uzytkownika lub hasla, co w swoim koncie PlayStation Network czy Qriocity lub w innych niezaleznych uslugach lub rachunkach, równiez zalecamy ich zmiane. Aby zabezpieczyc sie przed ewentualnoscia kradziezy tozsamosci lub inne straty finansowe, zachecamy do zachowania czujnosci, sprawdzania wyciagów z konta i do monitorowania raportów kredytowych.

Dziekujemy za Twoja cierpliwosc podczas realizowania dochodzenie tego incydentu, zalujemy i przepraszamy za  wszelkie niedogodnosci. Nasze zespoly pracuja na okragly zegar i uslugi zostana przywrócone tak szybko jak tylko to bedzie mozliwe. Sony bierze ochrone informacji bardzo powaznie i bedzie kontynuowac prace w celu zapewnienia dodatkowych srodków ochrony danych osobowych. Zapewnienie jakosci i bezpiecznych uslug rozrywkowych dla naszych klientów jest dla nas priorytetem. Proszimy o kontakt na pl.playstation.com/psnoutage jesli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania.

Z powazaniem,
Sony Network Entertainment and Sony Computer Entertainment Teams



Sony Entertainment Europe Network Limited (poprzenio znany jako PlayStation Network Europe Limited) jest oddzialem Sony Computer Entertainment Europe Limited kontrolujacym dane osobowe dla PlayStation Network / Qriocity

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 29, 2011, 18:36:04 »
http://blog.eu.playstation.com/2011/04/28/playstation-network-and-qriocity-outage-faq/

Według zapewnień Soniacza, trofea, gry, listy przyjaciół itd. pozostaną w takim samym stanie w jakim były przed atakiem. Także wybaczcie moje ponure konstatacje, taki już jestem, raczej pesymista od urodzenia :) Mam nadzieje że nikogo tutaj nie skrzywdziłem :)

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Awaria PSN - dyskusja
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 29, 2011, 19:56:44 »
Och! No pewnie, że skrzywdziłeś, i to jak! Hehehe. Za karę musisz mi oddać swojego GBC Hello Kitty ; ]

:joke: