Autor Wątek: Temat do kasacji  (Przeczytany 4928 razy)

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Temat do kasacji
« dnia: Styczeń 14, 2012, 22:13:21 »
Temat do kasacji
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2022, 08:33:51 wysłana przez Rezor »

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2012, 22:55:06 »
Zapomnij o tym. Nikt nie jest w stanie tego nadzorować, a aukcje przechodzą bardzo szybko do archiwum.

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Temat do kasacji
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2012, 10:32:35 »
Temat do kasacji
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2022, 08:34:29 wysłana przez Rezor »

Offline Dj_Anndzia

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 719
  • :)
    • Moje gry na sprzedaż/wymianę.
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 15, 2012, 10:56:11 »
Z tego co wiem to nie trzeba się rozliczać z kwoty do 3000zł lub 3500zł. Wiec jeśli nie  zarobiłeś tyle to nie masz co się przejmować:) Choć też byłabym ciekawa jak z tego się rozliczać cholerka, bo zapewne też bym musiała się rozliczyć, bo na pewno przekroczyłam, ale nie mam pojecie jak to sprawdzić....
Zapraszam na mój nowy blog poświęcony mojej kolekcji:)

http://collector-retrogame.blogspot.com/

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Temat do kasacji
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2012, 11:08:49 »
Temat do kasacji
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2022, 08:36:11 wysłana przez Rezor »

Offline Baieros

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 201
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2012, 11:28:36 »
Jak nie przekroczysz 3500 to zwracają Ci podatek dochodowy 19%, który wcześniej Twój pracodawca/y odprowadzili z Twojego wynagrodzenia. Tak czy siak musisz wypełnić PIT.
Nie ma minimalnej ani maksymalnej kwoty zwalniającej Cie z tego, kiedyś przy grze na giełdzie nie trzeba było, ale od ładnym paru lat jest osobny formularz do tego PIT-8 jak się nie mylę.

Niestety takie mamy prawo, że to w Twoim interesie leży udowodnienie ile dany przedmiot posiadałeś i w Twoim interesie jest się z pozyskanego dochodu rozliczyć.
Jeśli Twoja sprzedaż nie jest ciągła i nie zakupujesz przedmiotów z zamiarem ich dalszej odsprzedaży i nie przekraczasz iluś tam tyś rocznie (kiedyś to było 10 tyś zł) to nie masz obowiązku założyć działalności gospodarczej. Jednak każda kwota sprzedaży powyżej 50zł jak się nie mylę (przynajmniej tak było parę lat temu jednak co roku to się zmienia więc może to być przedawnione) musi być zgłoszona do skarbówki i odprowadzasz od niej podatek. Nie jesteś firmą więc nie rozliczasz się ze skarbówką miesięcznie czy kwartalnie ;)

Tak by to wyglądało według prawa mniej lub więcej. Jednak w praktyce wygląda to tak, że jeśli sprzedajesz za kwotę 100 czy 200 czy nawet 1000zł rocznie i są to przedmioty wartości 5/10/15zł to nikt się Tobą nie zainteresuje raczej, chyba że dostaną donos wtedy mają takowy obowiązek. W gorszej sytuacji jesteś jeśli prowadzisz lub prowadziłeś działalność gospodarczą i oprócz tego prywatnie coś Ci schodzi na allegro, to jest ulubiony temat "internetowej" skarbówki.
Przedmioty większej wartości i te często kradzione również przykuwają uwagę strażników pieniądza. Także przy sprzedaży opon mieliśmy telefon od ręki, o dziwo numer nie był podany na aukcji i allegro musiało go komuś udostępnić. Lecą pytania czy ma Pan więcej opon? Czy sprzedaje je Pan gdzieś na co dzień itp po czym dziękuje do widzenia.

Targetem tych gromów co się zebrały teraz nad Wrocławiem i Śląskiem są wsytawkowicze, którzy ochoczo weszli w świat internetu i allegro błogo handlując i tylko nieliczni zdają sobie sprawę z konsekwencji.  Kara to do 70% osiągniętego dochodu + mandat, więc za 100zł nie dostaniesz 10 000 kary ;)
A co do tego jak sprawdzić ile się zarobiło warto prowadzić plik w Excelu lub zeszycik.  Jest to nawet prawny obowiązek przy prowadzeniu sprzedaży ciągłej będąc osobą prywatną lub przedsiębiorcą na ryczałcie.

Reasumując nie bałbym się kontroli.

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2012, 11:38:54 »
aha
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2013, 11:40:31 wysłana przez Rezor »

Offline Przemek_07

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 409
  • Daisuki Gēmu Bōi
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2012, 12:05:17 »
Rezor co ty się tak przejmujesz. Na pewno nie będą ścigać ludzi handlujących taką drobnicą. To po prostu jest niewykonalne. Złapią kilka "grubych ryb" i jestem przekonany, że cała sprawa ucichnie i zginie śmiercią naturalną.

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 15, 2012, 12:19:33 »
Pytałem z ciekawości tylko. Ja tam sporadycznie coś sprzedam i to tyle.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2013, 11:43:58 wysłana przez Rezor »

Offline Krupier

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 210
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 15, 2012, 14:32:09 »
Z tego co wiem to nie trzeba się rozliczać z kwoty do 3000zł lub 3500zł. Wiec jeśli nie  zarobiłeś tyle to nie masz co się przejmować:) Choć też byłabym ciekawa jak z tego się rozliczać cholerka, bo zapewne też bym musiała się rozliczyć, bo na pewno przekroczyłam, ale nie mam pojecie jak to sprawdzić....

Z każdej złotówki trzeba się rozliczać, taki już mamy patologiczny system.

Anyway, ja bym to olał. A na temat skarbówki nic nie będę pisał bo nie chcę bana za bluzgi dostać. Krótko mówiąc - skarbówka to druga władza w kraju, stoi zwykle ponad prawem (patrz Optimus). Należy to tępić jak tylko się da.

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 15, 2012, 14:56:02 »
@Krupier: Sprecyzuj czemu byś to olał.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2013, 11:44:24 wysłana przez Rezor »

Offline MIS

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 369
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 15, 2012, 16:07:57 »
Ja w swojej historii na allegro sprzedałem 4-5 rzeczy za max 150 każda. I co? Mam płacić podatek? Jak dam koledze 2 zł to ma on płacić podatek od darowizny? Chory kraj!!! A posłom kupili iPady. Wywalić na zbity pysk wszystkie resorty i ministrów.
rnav spotting :)

Offline mingan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 288
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 15, 2012, 16:42:43 »
Rezor to, że ludzie panikują i opowiadają historię to norma. Nie wiem czy pamiętacie, kiedyś była strona napisy.pl. Redaktorzy umieszczali na niej tłumaczenia do filmów. Ktoś na nich doniósł, zrobiono im wjazd na domy no i dostali po 2 lata za posiadanie jakiś ogromnych ilości nielegalnie kopiowanych filmów. Po tej akcji cały internet zatrząsł się w posadach. Od groma było ludzi, którym policja bez nakazu wbiła do domu, zabrała komputery, zgwałciła kobiety i zjadła ciastka!!! (jak mogli zjeść wszystkie ciastka? Toż to nieludzkie!).
Podobna sytuacja była w Katowicach w których mieszkam. Podobno doszło do gwałtów, dziewczyny z studium pielęgniarskiego zaczęły lincz itd. W ciągu 2 tygodni znalazło się 5 ofiar gwałtów. A jak przyszło co do czego to się okazało, że żadnych gwałtów nie było tylko ta pierwsza dziewczyna się upiła i ktoś ją okradł a ona się wstydziła i puściła bajkę, którą reszta hołoty podchwyciła.
Jeśli już nawet jest taka akcja ze skarbówką to chodzi o jakiś dużych sprzedawców z niezarejestrowaną działalnością, których jest od groma na allegro. Mają 10 stron sprzętu po średnio 300zł ale jak słyszą o fakturach Vat to uciekają jak przed ogniem.

Jeśli aż tak się boisz, to sobie odpuść. Jestem tego tak pewien, że jestem skłonny zapłacić karę jeśli takowa zostanie na Ciebie nałożona za sprzedawanie jakiś pierdół na allegro. (poprostu jestem pewien, że takowej nie dostaniesz ;)  )

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 15, 2012, 18:29:15 »
Hmm... chyba się przejdę jutro do US i po prostu wypytam, bo prowadzę działalność gospodarczą i nie chcę mieć potem kłopotów.

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 15, 2012, 20:23:50 »
@GBM_Fan: Jak się coś dowiesz to napisz w tym temacie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2012, 17:32:56 wysłana przez Rezor »

Offline Baieros

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 201
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 16, 2012, 18:30:06 »
Tak jak pisałem przy prowadzeniu działalności jest to troszkę inaczej :) Większe prawdopodobieństwo kontroli, szczególnie styczeń/luty po remanentach lub jeśli jesteś na ryczałcie czy masz obecnie zawieszoną działalność. Kontrola jednak nie oznacza od razu kary i jeśli sprzedajesz przedmioty, które miałeś powyżej tych magicznych 6 miesięcy, kupione bez zamiaru odsprzedaży to wszystko OK. Trzeba to jeszcze tylko umieć jakoś udowodnić, umowa kupna sprzedaży/zaświadczenie o darowiźnie i takie pierdoły. 

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 16, 2012, 19:31:35 »
Aktualnie sprzedaje na Allegro płyty Audio CD. Wyprzedaż zbiorów mojego ojca. Trochę tego jest. Poszło już 20 płyt, 40 w drodze. Później pewnie jeszcze dojdą inne pozycje. No i teraz jak ja mam ewentualnie udowodnić w US, że to były stare płyty, a nie kupione na bazarze w celu odsprzedaży? Nie zawsze mamy dowód zakupu. Co jak dostanę prezent i okaże się nietrafiony? Np. konsolę o wartości 800zł. Mam od całości podatek odprowadzać? To jest bardzo niejasne i coś mi się wydaje, że sam US nie ma na to odpowiedzi. Oczywiście jak przychodzi co do czego to urzędnik zaczyna improwizować na niekorzyść szarego obywatela. Jak pomyślę sobie teraz, że muszę zbierać "dowody" do każdej transakcji przeprowadzonej przez Internet to mnie krew zalewa. Przecież to się pochlastać idzie.

Rezor -> Nie byłem w US. Nie chcę się wystawiać na odstrzał. Spytam w biurze rachunkowym, ale to za jakiś czas, bo na razie się tam nie wybieram.

Nie wiem jak wy, ale ja cały czas obserwuje, że jako społeczeństwo jesteśmy straszeni jakimiś pierdołami. Człowiek już spokojnie nie może sobie egzystować na poziomie low. Jest taka wielka bańka strachu, przynajmniej ja to tak widzę. Takie straszenie US to pikuś, ale zbliżająca się wojna, drugi kryzys ekonomiczny, katastrofy, epidemie, pseudo koniec świata 2012 itd. itp. Do tego dochodzi wyścig szczurów za pieniądzem i ukryta nerwica gwarantowana...

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 16, 2012, 20:07:44 »
zbliżająca się wojna, drugi kryzys ekonomiczny, katastrofy, epidemie, pseudo koniec świata 2012 itd. itp.

Proponuje zaczac budowac schron.

Albo wylaczyc telewizor.

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Temat do kasacji
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 16, 2012, 20:39:43 »
Temat do kasacji
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2022, 08:37:08 wysłana przez Rezor »

Offline stormek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 299
    • Soundcloud
Odp: Allegro, a podatki.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 16, 2012, 20:54:36 »
Podobnie jeśli masz już egzekucję w majestacie prawa. Komornik wchodzi do domu i zabiera co mu się podoba i to w Twoim interesie jest udowodnienie, że taki telewizor nie jest Twój tylko np. brata, brat natomiast musi pokazać dowód zakupu. Dlatego warto brać w przypadku dużych wartościowych sprzętów fakturę imienną, która jest równoznaczna z paragonem.

Nie popadajmy w paranoję panowie, drobnicą raczej nikt się nie zajmuje.