Autor Wątek: "GameBoy Macro" - NDS MOD  (Przeczytany 6610 razy)

Offline AceMan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • www.modules.pl
"GameBoy Macro" - NDS MOD
« dnia: Luty 02, 2016, 09:07:53 »
Witam wszystkich,
od jakiegoś czasu bawię się w modowanie mojego sprzętu retro. Ostatnio na tapetę wziąłem DSy (to już chyba retro, nie? ;)) a jako że miałem akurat starego Lite z wyłamanymi zawiasami, postanowiłem zrobić tzw. "GameBoy Macro". Gdyby ktoś nie wiedział o co chodzi - pozbywamy się całego górnego ekranu i robimy z DSa swojego rodzaju GBA ;) Tutoriale itp. można znaleźć na http://www.gameboymacro.com i oczywiście na YouTube, czy innych forach.



Tak wygląda finalny efekt. Trochę niestarannie wyszła mi górna-przednia część, szpachla i szlifowanie jeszcze sprawia mi trudności ;) W przygotowaniu mam kolejnego macro, tym razem z NDS Fat. A jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w ciągu miesiąca dwa kolejne (Lite i Fat).

Macie jakieś swoje projekty tego typu? Pochwalcie się jeśli tak :)
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2017, 19:21:55 wysłana przez AceMan »
GBC / GBA / NDS / 3DS / SNES / Wii / WiiU

Offline Ostry96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 784
  • GG: 6667654
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2016, 10:51:13 »
Od casu modyfikacji obudowy do PS jedynki - darowałem sobie wszelkich modyfikacji konsol :F
Ale motyw "odratowania" DS'a z uszkodzoną górną częścią od zawsze mi się podobał, zwłaszcza, że niejednokrotnie na takim allegro można dorwać "uszkodzonego DS'a ze stukniętym górnym ekranem i dotykiem" za grosze (klient kupuje oczami~).

W tej modyfikacji jedynie co by mnie powstrzymywało to fakt, że nie wiem jak ładnie by można zrobić tę górę, w sensie to zagłębienie na zawiasy itd. Czymś to wypełnić i oszlifować? Nie znam się :L

A co do Twego modelu - mi się podoba, choć jestem przyzwyczajony do modyfikacji "wzorujących się na czymś", jak choćby na tej stronie co podałeś - tam nawiązania do Game&Watch'a czy pada od Famicom'a~. ... Chyba że sam się na czymś wzorowałeś, tylko nie widzę? Coś czuć FamiCom'em... ale czy aby na pewno? :F

I jedynie co bym zmienił/dodał - to jeśli rezygnujesz totalnie z funkcji DS'a - usunął wejście na rysik, a port DS'a jednak bym zostawił~... a no i bym coś wstawił w miejsce zagłębień naklejek. Jakieś przerobienie tej oryginalnej naklejki tylko zamiast "Nintendo DS lite" bym wstawił jakoś ładnie zdesignowane "Game Boy Macro" - choć ta nazwa jest taka ... no i nie pasuje, jako że Game Boy Micro jest mniejszy~

A co do ogółem urywania górnego ekranu - czy w związku z tym, że taka kieszonsolka używana jest raczej głównie do gier GBA - jak wielka jest różnica trzymania baterii? Na pewno jest i nawet sądzę, że spora~.

Offline AceMan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • www.modules.pl
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2016, 11:08:22 »
zwłaszcza, że niejednokrotnie na takim allegro można dorwać "uszkodzonego DS'a ze stukniętym górnym ekranem i dotykiem" za grosze (klient kupuje oczami~).

True. Do moda Fata kupiłem uszkodzonego za 25 zł (niestety był bardziej uszkodzony niż się spodziewałem, płyta padnięta), a kolejne dwa DSy "na części" za następne 25 :)

Cytuj
nie wiem jak ładnie by można zrobić tę górę, w sensie to zagłębienie na zawiasy itd. Czymś to wypełnić i oszlifować?

Szpachlówka do plastiku. Mnie polecono Tamiya Putty i nie żałuję, jest fajna w nakładaniu, bardzo szybko schnie (2-3h) i reaguje z plastikiem (wtapia się trochę w niego) więc jest idealna do wypełniania ubytków.

Szlifowałem natomiast tarczką ścierną do multiszlifierki.

No ale, jak widać, nie wyszło idealnie. Trzeba by jeszcze raz wszystko grubo zaszpachlować i delikatnie, równiutko zeszlifować, najlepiej ręcznie a nie mechanicznie. Kupa roboty z tym :) Do kolejnych postaram się bardziej przyłożyć.

Cytuj
A co do Twego modelu - mi się podoba, choć jestem przyzwyczajony do modyfikacji "wzorujących się na czymś", jak choćby na tej stronie co podałeś - tam nawiązania do Game&Watch'a czy pada od Famicom'a~. ... Chyba że sam się na czymś wzorowałeś, tylko nie widzę? Coś czuć FamiCom'em... ale czy aby na pewno? :F

Nie wzorowałem się raczej na niczym. Po prostu lubię to połączenie kolorów (Czarno-Biało-Czerwony) i wszystkie moje mody są jakąś wariacją na ten temat :)

Cytuj
I jedynie co bym zmienił/dodał - to jeśli rezygnujesz totalnie z funkcji DS'a - usunął wejście na rysik, a port DS'a jednak bym zostawił~...

Dokładnie tak zrobiłem - wejście na rysik jest zaklejone (też nie do końca dokładnie, jest widoczne lekkie wgłębienie) a port DSa zostawiłem. Przyda się do odpalania softu, który korzysta tylko/głównie z dolnego ekranu. Niektórzy wylutowują slot DS i robią sobie tym samym miejsce na dodatkowy głośniczek (standardowo mieści się tylko jeden, dźwięk jest słabiutki).

Cytuj
"Game Boy Macro" - choć ta nazwa jest taka ... no i nie pasuje, jako że Game Boy Micro jest mniejszy~

"Macro" oznacza większe niż "micro" :)

Cytuj
A co do ogółem urywania górnego ekranu - czy w związku z tym, że taka kieszonsolka używana jest raczej głównie do gier GBA - jak wielka jest różnica trzymania baterii? Na pewno jest i nawet sądzę, że spora~.

Nie robiłem dokładnych testów, ale tak, różnica jest. Nawet grając na "normalnym" DSie w gry GBA bateria trzyma zauważalnie dłużej.
GBC / GBA / NDS / 3DS / SNES / Wii / WiiU

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2016, 11:47:04 »
eh, kusicie tymi projektami. Znowu muszę się wziąć do malowania a mam tyle innych rzeczy na głowie :P
Ładnie wyszedł muszę przyznać :)

Offline Ostry96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 784
  • GG: 6667654
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2016, 19:06:04 »
Czizz... racja z tym "micro, macro" x]
Pierwsze skojarzenie jak chodzi o "micro" to "micro sim" i po prostu "macro" poknociło mi się z nano~


@@Edytując

Wrzuć zdjęcia lepiej na albo: www.turboimagehost.com
albo na chomika i po prostu HTMLem je tu wklej. Wtedy nikomu nie uciekną :)
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2017, 11:29:26 wysłana przez Ostry96 »

Offline fixxxer1

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 425
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 01, 2017, 11:03:21 »
Zdjęcia padły, mógłbyś wstawić jeszcze raz?
Właśnie kończę swojego Macro i mam zagwozdkę z diodami led w prawym, górnym rogu. Nie wiem co wkleić, żeby uzyskać ładny efekt. Myślę nad spiłowaniem diody led 3mm aby robiła za dyfuzor od oryginalnych diod led, ale może być z tym dużo zabawy.
Jak Ty to rozwiązałeś?

Offline AceMan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • www.modules.pl
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 01, 2017, 19:26:40 »
Zdjęcia padły, mógłbyś wstawić jeszcze raz?

Zrobione.

Cytuj
Właśnie kończę swojego Macro i mam zagwozdkę z diodami led w prawym, górnym rogu. [...]
Jak Ty to rozwiązałeś?

U mnie zieje dziura :)

W międzyczasie skończyłem dwa kolejne, tym razem FATy:



Plastik w tym modelu bywa bardzo kruchy, trzeba kurde uważać. Miałem jednego, co się w rękach rozsypał...

Za to o wiele łatwiej się szpachluje i osiąga  fajny kształt. I nie ma tematu z diodą.
GBC / GBA / NDS / 3DS / SNES / Wii / WiiU

Offline gorzki

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 252
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 01, 2017, 20:50:44 »
Powiem tak - ten nakrapiany Fat - pozamiatałeś. Świetnie to wygląda!:)
Mój przerobiony DS Lite czeka na trochę natchnienia... Zostało mi szpachlowanie i malowanie - ale jakoś na razie nie mam głowy do tego.

Offline fixxxer1

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 425
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 02, 2017, 14:06:11 »
Mam już dyfuzor 5mm do diod led z jakiegoś starego urządzenia. Wystarczy wkleić i będzie ładnie rozpraszał światło.
Mam jedynie problem z pomalowaniem obudowy. Poleciałem raz zwykłym sprayem i jakoś wyszło (ujawniło niedoróbki w szpachli), później prysnąłem już finalnym kolorem i powychodziły dziwne kożuchy na obudowie. Muszę jeszcze raz wszystko przetrzeć papierem i pomalować.
Jakich farb używałeś? Nakładałeś podkład do plastiku? Malujesz aerografem czy zwykłym sprayem w puszce?
Dlaczego nie przerobiłeś gniazda zasilania na mini/micro USB? Ja wrzuciłem micro USB, zaszpachlowałem gniazdo na słuchawki, zostawiając jedynie miejsce na mini jacka i wyrzuciłem slot na karty, przez co mam dwa głośniki.
W sumie przeróbka bardzo łatwa i przyjemna, jedynie szpachlowanie (użyłem szpachli z włóknami szklanymi na pierwszą warstwę) i malowanie sprawia największy problem.

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 02, 2017, 14:20:55 »
Może nie odtłuściłeś dobrze przed malowanie? Używałeś tych samych farb? Różne potrafią ze sobą reagować.

Offline dominik-pi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 02, 2017, 16:13:15 »
Czasem ta sama farba nakładana drugi raz potrafi się "wściec"


Offline fixxxer1

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 425
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 03, 2017, 08:19:36 »
Odtłuściłem izopropanolem, bo akurat miałem pod ręką.
Za drugim razem użyłem farby fluorescencyjnej i to ona te dziwne kożuchy zrobiła.
Cz zetrzeć wszystko, wrzucić podkład do plastiku i malować farbami tylko do plastiku? Czy zwykły spray do metalu może być?
Malowałem do tej pory tylko ogrodzenie, więc nie mam doświadczenia ;)

Offline AceMan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • www.modules.pl
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 04, 2017, 20:14:57 »
Cytuj
Dlaczego nie przerobiłeś gniazda zasilania na mini/micro USB?

Dodatkowa robota a nie jest mi to aż tak bardzo potrzebne. Ładowarki do DSLite mam i tak.

Cytuj
... i wyrzuciłem slot na karty, przez co mam dwa głośniki.

Też o tym myślałem, ale jednak wolę sobie zostawić możliwość odpalania softu DS-owego - np. KORGi od DeTune, które używają głównie dolnego ekranu i są w pełni używalne na takim Macro.

Jeśli chodzi o malowanie:

- nie używam żadnego podkładu
- wszelkie malowane rzeczy po prostu dokładnie myję w ciepłej wodzie + płynie do naczyń i czekam aż wyschną
- maluję sprayami akrylowymi Dupli Color. OBI mam najbliżej domu, więc padło na nie z tego prozaicznego powodu :) Raz zdarzyło mi się malować Humbrolami, specjalnymi do plastiku. Trzymają się okrutnie dobrze, ale swoje też niestety kosztują.
- farbę nakładam cienkimi warstwami co 10-20 minut. Takich warstw może być nawet z 20, więc zabawa na cały dzień :)

Właśnie tak jak ty ostatnio pierwszy raz spróbowałem fluo - okropieństwo. Na powierzchni zrobił się właśnie jakby osad, kolor nie odpowiada zupełnie temu na etykiecie... zdarłem to draństwo i pomalowałem na nowo zwykłym matem. Zmarnowany czas i pieniądze :( Także w twoim przypadku może być właśnie wina fluoresencyjnej farby, chociaż ja próbowałem tylko raz (Dupli Color) i więcej nie zamierzam, chyba że przekona mnie już wykonany przez kogoś efekt.
GBC / GBA / NDS / 3DS / SNES / Wii / WiiU

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 04, 2017, 22:36:13 »
Przy malowaniu humbrolami powinieneś odczekać 6 godzin pomiedzy warstwami (według zaleceń producenta) :)
Chyba, że używasz czegoś innego niż standardowych, olejnych humbroli.
Czy ja wiem czy są aż takie drogie, to chyba jedne z tańszych farb modelarskich. Po za tym puszeczka za kilka złotych i tak starcza na dłuuuuugo :)

Offline AceMan

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
    • www.modules.pl
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 04, 2017, 22:52:07 »
Przy malowaniu humbrolami powinieneś odczekać 6 godzin pomiedzy warstwami (według zaleceń producenta) :)

Tak też robiłem, AFAIR. To było ze 4-5 lat temu. Front GBC, który wtedy pomalowałem, chciałem pół roku temu odświeżyć. Starej farby nie szło zedrzeć, także polecam ;)

Cytuj
Czy ja wiem czy są aż takie drogie, to chyba jedne z tańszych farb modelarskich. Po za tym puszeczka za kilka złotych i tak starcza na dłuuuuugo :)

~30 zł za 150ml to jednak trochę... Starczyło na jakieś 3 obudowy GBC.
GBC / GBA / NDS / 3DS / SNES / Wii / WiiU

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 04, 2017, 23:59:19 »
może ja nakładam cieńsze warstwy :)
ja kupuje puszeczki po 14 ml, i prawie mi tego nie schodzi. Chociaż jeżeli kupujesz spraye, to mogą być już rozcieńczone. Ja swoje z tego co pamiętam dopiero rozcieńczałem. Nie pamiętam już dokładnie bo przeniosłem się na pactry, warstwa schnie jakieś 30 sekund :)

Offline fixxxer1

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 425
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 05, 2017, 20:48:15 »
Zainwestowałem w aerograf, powinien za kilka dni przyjść. Zrobiłem też mini budkę lakierniczą, dzięki czemu nie będę musiał osłaniać biurka w garażu ;)Nigdy w rękach takiego sprzętu nie miałem, jakby ktoś miał doświadczenie w malowaniu aerografem, to chętnie poczytam ;)
Farbę fluo jakoś zdarłem, ale łatwo nie było. Pewnie po malowaniu na biało wyjdzie, gdzie muszę uzupełnić szpachlę.

Offline dominik-pi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 05, 2017, 20:52:11 »
Droższe zwykle malują lepiej od tych taniutkich.
A te malujące kiepsko wcale takie taniutkie nie są.

I w sumie tyle wiem.

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 05, 2017, 21:51:37 »
Ja używam starego ruskiego aeorografu, jedno funkcyjny z najtańszym możliwym kompresorem i nie narzekam :)
Co do porad:
-kup taśmę teflonową do uszczelnienia gwintów
-zaopatrz się w strzykawki, bardzo dobrze się nimi pobiera farbę
-polecam akrylowe pactry, rozcieńczone pół na pół wódką. ładnie się kładą i schną kilka sekund. Jedyną wadą jest tworzenie syfu na dyszy, więc musiałem używać szerokiej i co jakiś czas ją czyścić. Jeżeli możesz z tym żyć, to o wiele lepiej mi się nimi malowało niż humbrolami.
-podawaj jak najmniejsze ilości farby
-nie daj się zrazić na forum, jaki to drogi sprzęt trzeba mieć żeby dało się w ogóle malować. Ja mam chyba najtańszą możliwą kombinację, i działa bardzo przyjemnie.

Offline fixxxer1

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 425
Odp: "GameBoy Macro" - NDS MOD
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 07, 2017, 07:09:36 »
Doszedł sprzęt do malowania, teraz czekam na farbki i zabiorę się za robotę.
Kumpel sprezentował mi przy okazji zakupu kompresora, rosyjski aerograf, chyba taki o jakim pisałeś Kiriki. Stan nówka, NOS. Widzę tylko, że będzie problem z podpięciem go do nowego sprzętu, bo przyłącze ma na gumowy wężyk, a po odkręceniu tego przyłącza jest gwint dużo mniejszy niż te 1/8".
Jak podłączyłeś swój? Jakiej przejściówki szukać?