Autor Wątek: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce  (Przeczytany 8180 razy)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 03, 2014, 23:40:30 »
Nie wiem jak inaczej chciałbyś to zawrzeć. Classic kosztował w 1996 roku tyle i tyle. Nazwij to faktem historycznym. Dzisiaj 3DS kosztuje tyle i tyle. Kolejny fakt historyczny.

Oczekujesz, że ktoś będzie przeliczał ceny jakimś wyszukanym algorytmem z przeszłości na teraźniejsze? Ale w jakim celu, nie rozumiem.

Nota bene konkurent DMG w tamtych czasach (Atari Lynx) kosztował 180$, co najpewniej kształtowało się na poziomie średniej krajowej w PL ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2014, 23:53:44 wysłana przez Antari »

Offline jeti

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 89
  • beep bep
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 04, 2014, 00:06:46 »
A ja się zgodzę z M4ćkiem. Nie ma sensu takie suche porównanie po "faktach historycznych", jak to określiłeś.

Razem ze wzrostem pensji, wzrosły ceny towarów stąd teraz konsole kosztują odpowiednio więcej, tak samo z resztą jak i inne produkty. Ale proporcje średniej pensji wzrosły bardziej od cen towarów i teraz siła nabywcza jest dwukrotnie większa niż była w 1996.

Idąc tym tropem cena Classica z 1996 to obecnie byłoby 600-700 zł, czyli mniej więcej tyle ile kosztują nowe handheldy.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2014, 00:13:23 wysłana przez jeti »

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 04, 2014, 00:44:46 »
A ile wynosiłaby cena Lynx'a wg. tego przelicznika? 1500 zł, czy więcej? Oj to w takim razie w dobrych czasach żyjemy :D

Classic i Color były śmiesznie tanie, a wszystko zmieniło się od GBA w górę bo cena tej zabawki wzrosła dość znacznie w stosunku do poprzednika. I ta tendencja się pogłębia z każdym nowym handheldem Nintendo. Ba, obecnie jesteśmy na tak zaawansowanym etapie, że polska dystrybucja Nintendo nie istnieje i trzeba ściągać sprzęt zza granicy albo kupować u pośrednika na portalach aukcyjnych. Wszystko idzie w dobrym kierunku i żyje się nam coraz lepiej.
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2014, 00:56:39 wysłana przez Antari »

Offline jeti

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 89
  • beep bep
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 04, 2014, 01:20:48 »
Optymistycznie patrząc, tak :P.

Tu jest fajny kalkulator inflacji w stanach:
http://www.bls.gov/data/inflation_calculator.htm

GB premierowo kosztował tyle co teraz 3DS XL. Ale to jest ogromne uproszczenie i zostaje duże pole do dyskusji. IMO ceny konsol wcale nie poszybowały aż tak dramatycznie w górę.

Patrząc tylko na USA można nawet powiedzieć, że w porównaniu z latami 80 i 90 ceny najnowszych konsol obecnie są niższe. A to, że w Polsce mamy jak mamy, dochodzi bezsensowny przelicznik 1:1 USD do EUR i potem na złotówki to jest jeszcze weselej. No i jak wspomniałeś brak oficjalnej dystrybucji N..

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 04, 2014, 09:17:40 »
Classic i Color były śmiesznie tanie
No właśnie nie były śmiesznie tanie bo 300zł wtedy znaczyło więcej niż dzisiaj. Tu nie ma żadnych skomplikowanych algorytmów. Jest to po prostu siła nabywcza pensji. Ile czego mogliśmy kupić za średnią pensję w roku x. Porównanie jest jeszcze lepsze jak ktoś całe życie pracował w jednym zawodzie, wtedy może sobie porównać zmiany zarobkowe.

Szkopuł w tym iż z elektronikę trudniej zmierzyć bo mocno zmienia się w czasie. Kiedyś telewizory były warte majątek, a dziś są sporo tańsze bo są bardziej powszechne. Moim zdaniem to że można kupić pewne rzeczy taniej spowodowane jest zastąpieniem materiału x przez materiał y - czyli możliwość tańszej produkcji. Tandeta jest tania a za gramofon powiedzmy wykonany z drewna metali itp. kiedyś płaciło się kilka pensji i dziś może kosztować tyle samo. Czyli kilka tyś. zł.

Nigdy nie dociekałem po ile latały konsole gdy byłem mały, bo nie dotyczy mnie problem w sensie - wtedy nie zarabiałem i nie mam porównania. Jeżeli jest tak jak jeti pisze, że GB kosztował premierowo tyle co 3DS XL to jest to logiczne. Utrzymywanie stałej średniej ceny za sprzęt może być spowodowane upychaniem w niej coraz to więcej mocy oraz nowinek technologicznych.

Offline bobiboy89x

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 18, 2014, 18:38:29 »
Hej dziś zrobiłem fotki reklam MM masz tam troszkę sprzętu nintnedo ;] Sorka za jakość ale nie mam czasu zrobić skanów .

Fotki:

http://www.fotosik.pl/u/marlo92/album/1573430/1?show=2

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 18, 2014, 19:00:38 »
O fuck!
Skąd Ty to masz? GBA za 300zł, PS2 za tysiąc ;D
Genialna wstawka. Bardzo lubię powspominać tamte czasy.
Masz coś jeszcze?

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 18, 2014, 19:11:46 »
Ciekawe było to, że GBA kosztowało 300 zł, a GBA SP 650 zł. A jeszcze lepsze jest to, że ceny handheldów się do dzisiaj zbytnio nie zmieniły, a stacjonarek były o wiele niższe.

Offline bobiboy89x

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 18, 2014, 19:32:45 »
O fuck!
Skąd Ty to masz? GBA za 300zł, PS2 za tysiąc ;D
Genialna wstawka. Bardzo lubię powspominać tamte czasy.
Masz coś jeszcze?

a takie znalezisko w kotłowni miały być na rozpałkę ale je odkryłem i przygarnąłem hehe

Offline Kwaśny

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 265
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 18, 2014, 20:08:48 »
Aż się wierzyć nie chce, ze takie sprzęty w Media. Musiał być u ciebie wcześnie, bo u mnie w Media najwyżej DS Lite-y :P
BDG ALL DAY

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 18, 2014, 20:11:01 »
Ceny GB mnie jakoś nie dziwią bo pamiętam, że były konkretne. Za to cena PSone mnie zaskoczyła bo myślałem, że za niego trzeba było więcej wyłożyć. 

Offline LifeRetro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 193
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 25, 2014, 19:22:50 »
Niestety, jeżeli chodzi o Advanca to się nie wypowiem bo za jego czasów wolałem stacjonarki. GameBoy Color kosztował ok 350-380zł (jeżeli mnie pamięć nie myli ;) ). Gry na colora 150-200zl.

Offline Jivul

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Oryginalne ceny GemBojowego stafu w Polsce
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 03, 2016, 01:12:22 »
Około roku 1997 kupowałem na ryneczku Turzyn w Szczecinie (wtedy to był najbardziej klasyczny rynek, teraz raczej centrum handlowe) Game Boy Pocketa za coś około 190 - 210zł plus Mortal Combat 2 za około 70-80zł, później dokupiłem Smerfy też w podobnej cenie.

Co do Media Marktów - w szczecińskim w 2003 kupowałem Golden Suna za coś około 170-200 zł (stoi na połce do dzisiaj). Obok gier na GBA wysiały nawet gry na GBC, pamiętam że jedną z nich była któraś "Zelda Oracle of..." w cenie ~150zł. A na specjalnym stojaku mieli GBA SP z Metroidem Fusion.