Autor Wątek: Super Mario Advance 4 - recenzja  (Przeczytany 3199 razy)

Offline stasiek19

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 199
Super Mario Advance 4 - recenzja
« dnia: Marzec 06, 2014, 19:31:32 »
   Super Mario Advance to kolejna część czerwonego hydraulika przeniesiona na GBA. Tym razem są to: Super Mario Bros. 3, oraz tak jak w innych Mario Advance'ach, dodatkowa gra nastawiona na multiplayer, czyli odświeżona wersja Mario Bros. Dziś postaram się w skrócie opowiedzieć jak mi się w nie grało.

   Super Mario Bros. 3 - Pierwszym co rzuca się w oczy, jest fakt iż w stosunku do wersji SNES grafika została nie zmieniona, chociaż widać trochę więcej klatek na sekundę. Muzyka to już inna sprawa. Pozostała ta sama  melodia co 10 lat temu, ale dźwięk jest o wiele wyższej jakości, co sprawia, że nie słychać iż jest to zwyczajnie generowana przez brzęczek muzyka, ale kojarzy się już bardziej z realnymi instrumentami. Świadczy to o tym, że twórcy włożyli jednak trochę roboty w przenośnego Mario. No ale nie samą muzyką człowiek żyje, więc przejdźmy do rozgrywki.
   Mario jak zwykle ma na celu uratowanie księżniczki. Poruszamy się zawsze w prawą stronę planszy pokonując złowrogie żółwie, grzyby i inne stworki. Pomagają mu w tym różnorakie stroje i ulepszenia, a tych jest dosyć dużo. Od najczęstszego powiększenia dającego dodatkowe "oberwanie", po lisi ogon pozwalający latać, czy kwiatek dający możliwość strzelania. Ciekawy jest to, że niektóre stroje są ukryte, przykładowy strój do rzucania młotkiem znalazłem tylko 3 razy w ciągu całej gry. A gra jest dosyć długa jej przejście zajęło mi plus minus 15 godzin. Nie wiem dokładnie bo nie liczyłem, ale na GBA gram po godzinę dziennie, a przechodziłem przez 2 tygodnie. Levele są skonstruowane dosyć porządnie, i nie mam co do tego zastrzeżeń. Bardziej mnie bolał fakt, iż są one zbyt krótkie, co przeszkadza w nacieszeniu się grą. Poprawia to fakt, że jest ich bardzo dużo, ok. 60. Denerwujący jest jednak fakt niewyważonego poziomu trudności. Przy jednych levelach nie mamy najmniejszego problemu, a w innych utkniemy na przepaści, lub nie damy rady znaleźć przejścia na czas. kto odkrył jak przejść przedostatni level, bez żadnej solucji jest moim bohaterem. Ja musiałem sprawdzić w internecie. Kiepsko wygląda też sprawa bossów na końcu każdego świata, bo nie różnią się oni zbytnio od siebie. Co prawda każdy ma jakąś charakterystyczną cechę, ale każdego pokonujemy tak samo, a i ataki mają podobne. Jedyne ostatni boss to jakaś odmiana.
   Ogólnie gra jest bardzo przyjemna dla oka i uszu. Polecam, i młodszym i starszym.

   Mario Bros. - Kolejna zremasterowana gra. Tym razem nie tylko muzyka, ale i grafika. Gra wygląda bardzo podobnie do tej opisywanej wyżej. Wrogów odmiennie do starej formuły Mario pokonujemy skacząc na sufit dla których jest on podłogą. Trochę dziwnie to brzmi, ale w praktyce to nie trudne. Gra jest trudniejsza z każdym poziomem. Niestety mamy do czynienia tylko z 4 rodzajami wrogów, więc z czasem się zaczyna nudno samemu grać. Z pomocą przychodzi tryb wieloosobowy. Jak wszyscy wiedzą, razem raźniej. Cieszy również fakt, iż grę ze znajomym można rozegrać mając tylko 1 kardridż. Ogólnie jest to porządny dodatek który nadaje się do samotnej gry, ale o wiele lepiej bawi z kolegami.

Ocena końcowa 8/10 werdykt: polecam, ale tylko na raz.

+gra cieszy oko
+i ucho
+dużo urozmaiceń rozgrywki
+Dodatkowa gra

-niezbyt różni od siebie bossowie
-niektóre poziomy mają zbyt zagmatwane dojście do końca
-limit czasowy
-po jednym przejściu gry, już więcej nie ma się na to ochoty


Mam nadzieję że spodobała się wam moja pierwsza recenzja na tej stronie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2014, 07:29:14 wysłana przez stasiek19 »

Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 06, 2014, 20:31:58 »
Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 06, 2014, 20:58:58 »
@Maciek - Rzecz jasna druga wersja poprawna.

@stasiek19 - Bolączką jest brak akapitów. A oto szczegółuy, bo recenzja wcale nie taka zła.

Tym razem są to: Super Mario Bros 3, oraz tak jak w innych Mario Advancach, dodatkowa gra nastawiona na multiplayer odświeżona wersja Mario Bros.
Zawsze po skrócie Bros. stawiamy kropkę. Choć to niezgodne z Polskimi skrótami, to w przypadku tegoż słowa stosujemy się do zasad angielskich skrótów. Z kolei rzeczownik Advance odmieniamy na Advance'ach, a nie Advancach. Składnia ostatniej części zdania zawartego w cytacie jest dosyć dziwna.

Super Mario Bros 3- Pierwszym co rzuca się w oczy, jest fakt iż w stosunku do wersji SNES grafika została nie zmieniona, chociaż widać trochę wyższy frame rate. Muzyka to już inna sprawa. Pozostała niezmieniona melodia, ale dźwięk jest o wiele wyższej jakości, co sprawia, że nie słychać iż jest to zwyczajnie generowana przez brzęczek muzyka, ale kojarzy się już bardziej z realnymi instrumentami.
Pomiędzy trójką, a myślnikiem powinna być spacja. Powtórzenie słowa niezmieniona. Postaraj się zastąpić wyrażenie ,,frame rate" polskimi wyrażeniami jak ,,klatkami na sekundę", ,,klatkowaniem" czy ,,częstotliwością klatkowania". Ostatnie zdanie z tego cytatu powinno być rozłożone na kilka mniejszych, bo powtarza się ,,ale" i składnia pod koniec się psuje.

No ale nie samą muzyką człowiek żyje więc przejdźmy do samej gry.
Po żyje powinien być przecinek.

Za chwilę dodam inne błędy, bo w tej chwili nie mam czasu.

Edit: część błędów już poprawiona
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2014, 21:31:05 wysłana przez GRAnith »

Offline stasiek19

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 199
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 06, 2014, 21:10:02 »
poprawione

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 06, 2014, 22:08:34 »
Po pierwszej poprawce: lepiej sklej drugi akapit z trzecim, bo akapit składający się tylko z jednego zdania jest również błędem.

Poruszamy się zawsze w prawą stronę planszy pokonując złowrogie żółwie, grzyby i inne. Pomagają mu w tym różnorakie power upy, a tych jest dosyć dużo.
Do ,,i inne" dodałbym słowo ,,stwory", przeciwnicy, żeby wyszło ,,i inne stwory" lub coś takiego. Standardowo narzekam na ,,power upy" choć sam używam ich w mowie potocznej to unikałbym ich w recenzji. ,,a tych" zastąpiłbym słowem ,,których".

A gra jest dosyć długa jej przejście zajęło mi plus minus 15 godzin. Nie wiem dokładnie bo nie liczyłem, ale na GBA gram po godzinę dziennie, a przechodziłem przez 2 tygodnie. Levele są skonstruowane dosyć porządnie, i nie mam co do tego zastrzeżeń. Bardziej mnie bolał fakt, iż poziomy są zbyt krótkie, co przeszkadza w nacieszeniu się grą. Poprawia to fakt, że poziomów jest bardzo dużo, ok. 60. Denerwujący jest jednak fakt niewyważonego poziomu trudności. Przy jednych levelach nie mamy najmniejszego problemu, a w innych utkniemy na przepaści, lub nie damy rady znaleźć przejścia na czas. kto odkrył jak przejść przedostatni level, bez żadnej solucji jest moim bohaterem.
Popraw pierwsze zdanie przecinkiem lub ", bo". ,,Plus minus" powinny być oddzielone od reszty zdania myślnikiem. Za częste powtarzanie się słów ,,level" i poziom". Usuń tam gdzie niepotrzebne. A co do niewyważonego poziomu trudności to się nie zgodzę. Według mnie Super Mario Bros. 3 jest genialnym platformerem ze względu na swój wciąż narastający poziom trudności i szybki tempo. Ale to twoje zdanie.

Tyle ode mnie. Choć to głupio brzmi chciałbym zobaczyć twoją ocenę w skali 0-10 i podsumowanie plusów i minusów jak w artykułach na głównej. :)

Offline stasiek19

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 199
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 06, 2014, 22:13:15 »
Jestem zwolennikiem Recenzji bez skali, ale jak admin prosi to się nie odmawia, już dorabiam. A co do poziomu trudności, to mowa tutaj o tym, że bodajże w piątym świecie wyjście było umieszczone na suficie, gdzie trzeba było jako lis podlecieć z żółwiem trzymanym w ręce. a już całkowicie mnie rozwaliło w tym przedostatnim poziomie gdy tych białych drzwi do bossa nie mogłem znaleźć.

Offline stasiek19

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 199
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2014, 22:20:35 »
poprawiłem błędy

Offline stasiek19

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 199
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 06, 2014, 22:21:08 »
dorobiona skala

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2014, 22:26:13 »
Jestem zwolennikiem Recenzji bez skali, ale jak admin prosi to się nie odmawia, już dorabiam.
Łał! Jestem adminem?! Pozwolę sobie skorzystać z tego przywileju i pomnę cię byś edytował swoje posty jeśli chcesz coś dodać w przeciągu dziesięciu minut.

Offline stasiek19

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 199
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 06, 2014, 22:31:05 »
Sorry, ale nie mam pojęcia jak tutaj usuwać posty. A i sorry za pomylenie cię z adminem, ale śmiało można nazwać cię wyższym stażem.

Offline scrooge

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 211
  • bogaty skąpiec jest bogatym nędzarzem.
    • last.fm
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2014, 00:51:27 »
Posty może usuwać tylko admin ;)
"Nie ma większego oszusta niż ten, kto oszukuje sam siebie"
[Charles Dickens]

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2014, 01:08:47 »
No, ale czasami się nie chce ;__;. Trzeba ostro przyspamować ;__;.

Offline stasiek19

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 199
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2014, 06:54:33 »
Sorry. Wtedy przez przypadek nacisnalem cytuj zamiast modyfikuj i musiałem napisać coś sensowniejszego jak już było po fakcie

Offline nvd96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 556
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 07, 2014, 07:17:21 »
Kiedy naciśniesz "modyfikuj" zamiast "cytuj" po prostu kliknij "wstecz" w panelu przeglądarki :)

Offline stasiek19

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 199
Odp: Super Mario Advance 4 - recenzja
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 07, 2014, 07:24:39 »
Dzięki, ale jak wcześniej napisałem. Zorientowałem sie po wysłaniu.