Autor Wątek: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami  (Przeczytany 70220 razy)

Offline Borsuk

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #500 dnia: Sierpień 30, 2016, 10:05:50 »
Pewnie że chciałoby się coś zrobić, ale niestety w tej sytuacji sprzedawca jest kryty.
Wystarczy że powie, że podróbka została wykonana przed 1994 rokiem, czyli przed wejściem w życie ustawy o prawie autorskim i tutaj cała sprawa się kończy. Nie można kogos karać za coś co nie było zabronione w chwili jego popełnienia. Jeszcze niech nazwie to produktem kolekcjonerskim i nie napisze w aukcji że jest to "oryginał" to już zupełnie nic nie można mu zrobić.

A na policji sprawa wygląda zawsze tak samo, czyli:
Policjant kontaktuje się ze sprzedawcą i mówi że Pan X zarzuca Panu sprzedaż podróbek proszę złożyć wyjaśnienia w tej sprawie. Sprzedawca mówi, że jeżeli Pan X tak uważa to niech Pan X to udowodni bo istnieje zasada domniemania niewinności. Potem policjant się pyta: Panie X, jaki ma Pan dowód na to że gra jest podrobiona? No i tu się zaczyna. Pan X pokazuje oryginalne gry, stronę nintendo, wydrukowane poradniki "jak rozpoznać fake", mówi że naklejka źle naklejona, że kolory nie te, że tłoczenia numeru nie ma. Na co sprzedawca odpowiada, że sam ma milion gier oryginalnych na GB i że wyglądają one różnie, że strona nintendo nie jest oficjalnym źródem dot. informacji prawnej o produktach nintendo, że nintendo nigdy się do niego z roszczeniem nie zgłosiło, że poradnik w necie to sobie każdy może napisać, a na koniec mówi że naklejka jest jego roboty, katridż zawiera oryginalną płytkę którą może pokazać jak policja będzie chciała zająć przedmiot. I dodaje na koniec "tylko na jakiej podstawie?". I tyle.

Winę za ten stan rzeczy ponosi każdy po trochu.
1. Po pierwsze sprzedawca, bo oszukuje (świadomie lub nie)
2. Po drugie policja, bo jeżeli sprawa jest skomplikowana to zwyczajnie odpuszcza
3. No i po trzecie społeczność miłośników gier retro. Bo nie wypracowali żadnej formuły ochrony swojego hobby. Bo przecież co z tego, że masz milion gier na GB w domu, prowadzisz największą stronę www w Polsce na ten temat, jak jeżeli prokurator będzie potrzebował biegłego to wezwie jakiegoś Wieśka który jest biegłym sądowym w zakresie elektroniki i to on będzie oceniał. Nie ważne że nawet nie wie co to jest GameBoy.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2016, 10:25:34 wysłana przez Borsuk »

Offline igor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 114
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #501 dnia: Sierpień 30, 2016, 11:12:11 »
No tak... Polska...
Zakładając, że bylibyśmy w normalnym cywilizowanym kraju to coś takiego powinno być tylko zgłoszone na policję jako próba oszustwa, a już policja/prokuratura powinna sobie sprawdzać czy nią jest czy nie jest.
W tym wypadku byłoby dosyć łatwo. Gra ma napis "nintendo..." więc wystarczyłoby zadzwonić do firmy, a oni by poinformowali, że taka wersja nigdy nie wyszła i koniec... Kwota jest duża, a więc i próba oszustwa konkretna.

Ale nie ma co biadolić. U nas policja jest od nabijania kasy państwa/miasta.
...

Dla mnie osobiście piraty GB nie są takim problemem, bo jest je dość łatwo rozpoznać... Gorzej z grami na DS. A ceny gier na DS jeszcze bardziej szybują w kosmos.

W ten wątek mógłbym pewnie dziennie wrzucać między 5 a 10 linków, ale tego nie robię, bo zakładam, że większość z nas umie rozpoznać pirata, a jak ma wątpliwości to prosi o dodatkowe fotki.
Dobrze robię? Czy jednak wrzucać linki z piratami?

Offline Ostry96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 784
  • GG: 6667654
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #502 dnia: Sierpień 30, 2016, 15:59:50 »
Kolega Borsuk napisał, że wystarczy, że sprzedawca da znać, że to sprzed 1994go roku. Ale to mimo wszystko nie możliwe, by była sprzed 1994go, bo w końcu pierwsza generacja powstała w 1995tym. ... ale i tak wiem, że w policji sąprzeca Janusze Eksperci i wiedzą, że na tych "gembojach" to już się zagrywali w latach '70~.
Co do Twego pytania igor - można wrzucać, ale czy jest konieczność... jak ktoś już jest troche na tym forum, to wie, że mamy tematy "czy gra to oryginał" i tam może każdy wrzucić zdjęcia i zapytać, czy to oryginały :L
A kto nie wie, że istnieje coś takiego jak "podrobiona gra na konsolę", no to jest jak ze wszystkim. Jak się nie znasz, to możesz ucierpieć~

Offline igor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 114
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #503 dnia: Sierpień 30, 2016, 18:17:03 »
Uwaga na aukcje użytkownika paulinka85. "Wysokiej jakości" piraty. Najwredniejszy typ oszustwa...

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #504 dnia: Sierpień 30, 2016, 22:29:32 »
Tu bardziej chodzi że ktoś sprzedaje pirata w absurdalnej cenie, więc jest to swego rodzaju ciekawostka

Offline igor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 114
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #505 dnia: Sierpień 30, 2016, 22:46:01 »
Jak dla mnie próba oszukania osoby nieświadomej, że jest to pirat. Zwykłe chamstwo...

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #506 dnia: Sierpień 30, 2016, 22:59:19 »
To się tyczy każdego pirata, nie licząc kilku wyjątków gdzie piszą że gra jest "kopią zapasową".

Offline Micior

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #507 dnia: Sierpień 31, 2016, 00:22:58 »

Offline Bart

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1241
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #508 dnia: Sierpień 31, 2016, 01:22:23 »
Oczywiście, że pirat. Pomijam kwestie jakości i formy samego kartridża oraz nalepki; kolor mówi wszystko. Ruby pakowano do kartridża w kolorze rubinowym przezroczystym, a czarny kartridż w przypadku Pokémonów to może być jedynie Mystery Dungeon: Red Rescue Team i Pinball: Ruby & Sapphire.

Offline igor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 114
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #509 dnia: Wrzesień 01, 2016, 16:15:19 »
Użytkownik Shokey.
http://allegro.pl/pokemon-sapphire-i6463115832.html

Ostatnio straszna wylęgarnia pirackich pokemonów na allegro... Nie wiem o co chodzi... Polacy odkryli aliexpres i wpadł im do "głowy" świetny pomysł na złodziejski biznes...?

Offline arcyciekawy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #510 dnia: Wrzesień 01, 2016, 22:19:20 »
Handlarze wykryli biznes, który ostatnimi czasy sam się nakręcił przez Pokemon GO. Taki sezonowy gracz szybko kupi nawet pirata, a przez w górę idą ceny gier jak i samych konsol
Kiedyś: Game Boy Advance x2 (1.Platinum/Silver, 2.Indigo), Game Boy Pocket (1.Silver, 2.Blue), Nintendo DS Lite (Silver), Game Boy Advance SP (Cobalt Blue)
Aktualnie: Game Boy Pocket (Yellow)

Offline igor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 114
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #511 dnia: Wrzesień 01, 2016, 23:25:45 »
No właśnie to jest najgorsze. Ktoś ma oryginał i patrzy na allegro "O pirat, za 45... To ja dam 90zł.". A potem "biznesmen-złodziej" po sprowadzeniu kolejnej partii patrzy na allegro "O oryginały są po 90, to dam za 70..."...
Tak powstaje pętla wznosząca ceny na allegro do poziomu absurdalnego...

Mam nadzieję, że moda na pokemony spowodowana "Pokemon GO" szybko minie.
Swoją drogą, te Pokemon GO zainstalowałem i włączyłem dosłownie na minutę, ale mam wrażenie, że ma to niewiele wspólnego z "prawdziwymi" pokemonami. Oczywiście pomijając same stworki... Ot taka durna gierka...
Może mam takie zdanie, bo w ogóle nie przepadam za grami typu "multiplayer" przez internet (czy jak to się teraz nazywa...)...

Offline Micior

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #512 dnia: Wrzesień 02, 2016, 00:48:34 »
Powiem tak. Sam w 2001 biegałem z konsolą po osiedlu i były walki wymiany itp. Ostanio robiłem remont w pokoju i odnalazłem GBC z silverami. Wymieniłem baterie i teraz śmigam, chciałem zebrać wszystkie 6 na colora ale urwa... gościu za Yellowy woła 80 zł pod warunkiem ze kupie Goldy za 80...
Śledzę allegro i same piraty advancowe latają i potwierdzam ludzie wariują z cenami....

Offline dzikitom

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Miej wyje*ane a będzie Ci dane.
Nie umiem pisać.

Offline Borsuk

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #514 dnia: Wrzesień 04, 2016, 22:47:16 »
Bezczelnie set gier ściągnięty z aliexpress i jeszcze w niemal identycznej cenie. Ja nie rozumiem czemu oni to robią? Przecież po przeliczeniu kursu wychodzi mniej więcej tyle samo. Odjąć jeszcze prowizję dla allegro to ile ktoś taki może zarobić? 5zł?

Ku przestrodze przykład identycznego zestawu z aliexpress
https://www.aliexpress.com/item/5-pcs-lot-US-Version-Pokemon-Game-Card-GBA-Emerald-Fire-Red-Leaf-Green-Ruby-Sapphire/32700600202.html?spm=2114.30010308.3.313.BweBwH&ws_ab_test=searchweb201556_8,searchweb201602_5_10057_10065_10056_10055_10054_10069_10059_10058_10017_10070_10060_10061_10052_10062_10053_10050_10051,searchweb201603_2&btsid=774eeaf7-743c-45a2-9a1b-c2fa2ad641de

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #515 dnia: Wrzesień 04, 2016, 23:36:13 »
O, proszę! Nawet loga Nintendo i Pokemon sprzedawca z Ali nie zamaże.
W przypadku np. podróbek padów, tak się robi.

EDIT:
Oh: https://www.aliexpress.com/item/Hot-sale-USA-shiny-EU-plain-label-video-game-card-bundle-5pcs-lot-emerald-ruby-sapphire/32665582362.html?s=p&spm=2114.01010208.6.2.HLQXpu
Ile tego jest ;o

Offline dzikitom

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Miej wyje*ane a będzie Ci dane.
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #516 dnia: Wrzesień 05, 2016, 08:37:29 »
Cytuj
excellent 1:1 replicas chip saving, do not buy if you don't accept replicas games

Hahahhahaahahaha się uśmiałem
Nie umiem pisać.

Offline igor

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 114
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #517 dnia: Wrzesień 05, 2016, 08:46:01 »
Nie bardzo rozumiem po co ktoś coś takiego kupuje dla siebie... Nie lepiej kupić nagrywarkę? Jaki jest sens posiadania czegoś takiego?
No chyba, że ludzie się na prawdę nabierają i myślą, że to oryginał... W takim wypadku trzymam kciuki, żeby sprzedawca oszust trafił kiedyś do więzienia...

EDIT:
P.S. Na aliexpress przynajmniej informują, że to repliki. Dla mnie to jest w porządku (przynajmniej nikt nikogo nie próbuje oszukać). Oczywiście na allegro już takiej informacji brak. I to jest zwykłe oszustwo.

Tak na marginesie - uważajcie na HeartGold i SoulSilver jeśli będziecie kiedyś mieli zamiar kupić.
http://www.ebay.com/itm/3DS-Lite-For-Pokemon-2007-HeartGold-Version-Cartridge-Game-Card-Children-Fashion-/182242344868?hash=item2a6e7d7fa4:g:sP0AAOSwdzVXr6Am
Mam wrażenie (nie przyglądałem się), że te na allegro po ~400zł to tez mogą być z Malezji/Filipin/Tajlandii...

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #518 dnia: Wrzesień 05, 2016, 19:50:02 »
Niektórzy się faktycznie nacinają, a niektórym wisi czy to oryginał.
Z nagrywarką mogą nie chcieć się bawić, poza tym są chyba trochę droższe.

Offline ogotai

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ostrzeżenia przed aukcjami, sklepami, sprzedawcami
« Odpowiedź #519 dnia: Październik 27, 2016, 16:29:00 »
Uwaga, podróbka i to całkiem droga:
http://allegro.pl/metal-slug-game-boy-advance-i6580344497.html

Na szczęście tym razem na tyle niedoskonała, że po krótkich oględzinach fotek widać typowe oznaki fałszywki. Oczywiście ani słowa o tym ze strony sprzedawcy.