Autor Wątek: Wielka encyklopedia kabli i sygnałów  (Przeczytany 1627 razy)

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Wielka encyklopedia kabli i sygnałów
« dnia: Styczeń 08, 2016, 13:30:03 »
Ostatni tydzień zszedł mi pod znakiem pisania pracy inżynierskiej, i doszedłem do wniosku że warto byłoby napisać coś mniej stresującego. Jako że ostatnio trochę sobie czytałem o przejściówkach, doszedłem do wniosku że małe kompedium kabli może się niektórym przydać. Podłączenie tych wszystkich konsol nie zawsze jest łatwe :)

Sygnały:

-Antenowy - sygnał analogowy, chyba najstarszy sposób podłączenia konsoli do telewizora. Najgorszy możliwy obraz, brak w nowych telewizorach, unikać za wszelką cenę.

-Kompozytowy/composite (nie mylić z component) - sygnał analogowy, przesyłający obraz jednym kablem cinch czy RCA, jak zwał tak zwał, koloru żółtego. Kable do niego zazwyczaj są połączone jeszcze z dwoma kablami do przesyłu lewego i prawego kanału dźwiękowego. W sumie uzyskujemy kabel z 3 złączami RCA w kolorach biały, czerwony, żółty. Oferuje przyzwoitą jakość obrazu przy użyciu małych kabli. Wydaje mi się że do tej pory obsługują go wszystkie telewizory, aczkolwiek mogą być potrzebne specjalne przejściówki do SCART. Dodatkową jego zaletą jest właśnie możliwość wykorzystanie wolnego złącza SCART do podpięcia konsoli.

-S-video - sygnał analogowy, z tego co się orientuje to zapewnia jakość zbliżoną do RGB. Z nim akurat nie miałem styczności dlatego dobrze by było gdyby ktoś się wypowiedział na jego temat.

-RGB - kolejny sygnał analogowy, składający się z lini "R", "G", "B", "Sync". Zapewnia lepszą jakość obrazu i jest najbardziej pożądany w starych konsolach. Potrafi jednak wprowadzić trochę zamieszania. Do jego przesyłania wykorzystuje się ten sam typ złącza co przy composite, czyli SCART. Oznacza to, że dwa identycznie wyglądające kable mogą dawać dwa różnej jakości obrazy. Dlatego też przy zakupie takich kabli należy zwracać na dopisek "RGB", oraz starać się wybierać pewnych sprzedawców. Niektóre kable można łatwo upgredować do RGB, więc nawet jeżeli się źle trafiło, to nie wszystko stracone.

-Component - sygnał analogowy składający się z trzech lini, "Y", "Pb/Cb", "Pr/Cr". Przenoszony jest kablem 3x RCA, czasami z dodatkowymi dwoma wtykami dla lewego i prawego kanału audio.
Pozwala przesyłać obraz w HD i jest jednym z najpopularniejszych aktualnie formatów.
Ze względu na kolory kabli, czyli czerwony, zielony i niebieski, niektórzy mylą go z RGB. Oczywiście nie jest to prawda, aczkolwiek są one bardzo podobne i w pewnym stopniu kompatybilne.

-HDMI - sygnał cyfrowy, zapewnia najlepszą jakość obrazu (aczkolwiek tylko trochę niż component) i jest najczęściej stosowany.

Przejściówki i konwertery:
-Przejściówka - w żaden sposób nie wpływa na sygnał, jedynie zmienia kształt wtyczki. Oznacza to, że sygnały muszą być ze sobą kompatybilne.
-konwerter - przetwarza sygnał, dzięki czemu sygnał wejściowy i wyjściowy mogą być dowolne.

Jeżeli chcemy zamienić sygnał cyfrowy na analogowy, konieczny jest konwerter!!

Teraz pojawia się pytanie co możemy zamienić na co.
Z sygnałem antenowym wiele raczej zdziałać się nie da.
Można kupić przejściówkę composite cinch na wtyczkę SCART (ale nie poprawi to jakości).
Bez problemu możemy przerobić RGB na czarno biały composite.
Component może działać jako RGB, jeżeli nasze urządzenie obsługuje "sync on gren".
Jeżeli podpinamy się pod monitor, to VGA jest sygnałem RGB i bez problemu możemy zamienić jeden w drugi.
Tak samo sprawa ma się między HDMI oraz DVI.

Wiem że nie jest to jakiś ambitny tekst, ale trochę pewnie jeszcze do niego do piszę jak znowu najdzie mnie wena :) No i piszcie co wy wiecie, będę dorzucał do pierwszego posta.

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: Wielka encyklopedia kabli i sygnałów
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 08, 2016, 15:26:52 »
Jesteś pewien, że zależność między VGA a RGB Scart jest taka sama, jak w przypadku HDMI - DVI? Gdyby tak było, ludzie nie musieliby bawić się w budowę specjalnego modułu + GS Mode Selector, aby podłączyć PS2 do monitora.

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: Wielka encyklopedia kabli i sygnałów
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2016, 17:24:20 »
Tu właśnie zdania są podzielone. VGA działa na RGB i V/H sync, lub właśnie composite sync.
Może być jeszcze kwestia częstotliwości syncu. PS1 np. ma 15 Khz, a monitory łapią od 30 Khz.
Z technicznego punktu widzenia to są te same sygnały. VGA jest sygnałem RGB.

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: Wielka encyklopedia kabli i sygnałów
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 08, 2016, 22:51:51 »
No właśnie o to mi chodzi - częstotliwość. Jak zagłębiłem się na chwilę z tematem w internecie, głównym problemem jest właśnie ona i trzeba robić konwertery. Niemniej jednak, fajny "poradnik". Dla nowicjuszy w konsolach jak znalazł.

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: Wielka encyklopedia kabli i sygnałów
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2016, 23:02:00 »
Podasz jakiś link może? Ja robiłem sync doubler ale nie działał, w dodatku nikt nie potrafił powiedzieć jak ma działać :P Niektórzy twierdzili że będzie wyświetlał pół obrazu, niektórzy że cały ale na połowie monitora, niektórzy że normalnie :P

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: Wielka encyklopedia kabli i sygnałów
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 09, 2016, 11:04:20 »
Tzn. mam na myśli tylko kwestię podłączenia PS2 do monitora. Tam lutuje się konwerter oraz używa GSM w celu wymuszenia VGA. W innych przypadkach - nie wiem.

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: Wielka encyklopedia kabli i sygnałów
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 09, 2016, 23:26:26 »
No właśnie jakbyś podrzucił jakiś link, bo vga boxy widziałem, tunery telewizyjne też, tylko nie łapie tego lutowania i GSM. A leży mi PS2 które muszę ogarnąć, i przydałoby mi się je podłączyć do monitora :)

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: Wielka encyklopedia kabli i sygnałów
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 09, 2016, 23:47:12 »
Tutaj proszę Cię bardzo masz po krótko wytłumaczone co i jak ;)