Autor Wątek: Co aktualnie czytacie?  (Przeczytany 12267 razy)

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Co aktualnie czytacie?
« dnia: Wrzesień 14, 2010, 21:39:17 »
Drugim moim hobby jest literatura. Stwierdziłam więc, że taki temat też może się przydać na forum. Mam nadzieję, że wśród nas jest kilka osób, które czytania się nie boją oraz książka nie kojarzy im się z jakimś monstrum z innego świata, hehe : )

Zacznę ja.
Połowa sierpnia zaczęła się miło, bo czytałam Jane Eyre Charlotte Brontë. Romans wiktoriański, gotycki. W oryginale. Chłopakom chyba nie przypadłby do gustu, hehe. Jednakże i tak polecam. Po przeczytaniu obejrzałam jeszcze dwie ekranizacje i byłam pod wrażeniem całej historii. Polecam wersję BBC : P

Potem był Harry Potter i Insygnia Śmierci J. K. Rowling. Tej książki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ostatni tom przeczytałam z "lekkim" opóźnieniem, ale zakończenie mnie satysfakcjonuje. Nie ma co, Angielka zrobiła kawał dobrej roboty pisząc tą wielotomową powieść.

Dzisiaj skończyłam Po Zmierzchu Harukiego Murakami. Uwielbiam tego pisarza. Powieść krótka, ale symboliczna. Świetne dialogi. Na pierwszy rzut oka takie codzienne, ale jednak głębokie.

Teraz mam zamiar zabrać się za 1984 Georga Orwella w oryginale. Jako, że niedługo w Polsce premiera nowej książki Murakamiego pt.: 1Q84 opartej na ww. powieści, stwierdziłam, że dobrze będzie mieć bazę, na której opierał się także sam autor.

A Wy? Mam nadzieję, że coś tam ostatnio czytaliście, i że podzielicie się z nami tymi "odkryciami" ^^

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 14, 2010, 21:53:19 »
No ładnie zaskoczyłaś mnie tym. Ja sporo czytałem z tym że od jakiegoś czasu mam przerwę. Wszystko dlatego iż na wszystkie hobby razem wzięte czasu nie starcza.. Czytam głównie starą SF, czyli lata 70-80 kiedy to SF było wykorzystywane do przekazania najróżniejszych treści, a przede wszystkim różnych teorii dotyczących samego życia. Najbardziej cenię mało znanego polskiego autora Adama Wiśniewskiego Snerga, poza tym Janusza Zajdel, Brian Aldiss, Czesław Chruszczewski, Stanisław Lem, Isaac Asimov i wielu innych. Georga Orwella mam w planach od dłuższego czasu.

btw. ładny avek z Nany jak mniemam :)

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 14, 2010, 22:06:59 »
@Keitaro
No proszę, oprócz Lema nie znam żadnego nazwiska pisarzy, których podałeś. Ja osobiście, interesuję się przede wszystkim literaturą angielską (ze względu na mój kierunek), a także japońską. Jeśli chodzi o ang. SF to chyba dobry jest Aldous Huxley i jego Brave New World. Wyznaczył kierunek w tym gatunku. Ale to zostawię na później.

[tak... avek z Nany ^^]

Logan

  • Gość
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 14, 2010, 22:48:36 »
Czytam, nawet sporo. W tym oraz poprzednim roku nieco przystopowałem (przygotowania do matury i egzaminu zawodowego) jednakże od czerwca nadrabiam. Uwielbiam Kinga, Ludluma, Palahniuka, Tolkiena. Ostatnie książki jakie przeczytałem:

Zwodniczy punkt - Dan Brown
Cmętarz dla zwieżąt - Stephen King
American Psycho - Bret Easton Ellis
Ptasiek - William Wharton

W planach mam:

Krwawy południk, Gomorra, Fight Club, Diabeł ubiera się u Prady oraz Lot nad Kukułczym gniazdem. Większość już zakupiona czeka na swą kolej gdyż obecnie czytam "Dzień Szakala" - Forsytha


Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 14, 2010, 22:58:42 »
Wielki szacunek za Ptaśka Williama Whartona. Czytając, aż połykałam tą książkę. Świetnie zbudowana powieść. Wspaniała fabuła. I dwóch kompletnie różniących się od siebie charakterem bohaterów.
Strasznie podobały mi się fragmenty, gdy Ptasiek wyobrażał sobie, że jest ptakiem. Wharton wspaniale to opisał. Aż pozazdrościć tak bogatego języka : )

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 15, 2010, 00:43:01 »
Kiedyś sporo, obecnie planuję powrót za sprawą Pratchett'a i Unseen Academicals, Orwella (1984), który leży na półce kupiony i nie przeczytany już miesiące. Przeraża mnie brak czasu, w planach jeszcze obiecany Fight Club Palahniuka... kiedy na to czas znaleźć ;p

@schematyczna: Pottera również posiadam, kupionego i nie przeczytanego. Wszystkie inne części łyknąłem jeszcze za dzieciaka teraz trochę inaczej patrze na serie; bez spoilerów, warto?

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 15, 2010, 12:08:59 »
Sądzę, że bardzo warto. Wciągnęła mnie mocno. Bardzo miło i szybko się czyta. Rowling ma w swoim stylu coś takiego, że nie potrafisz się oderwać. Mogę szczerze stwierdzić, że Harry Potter nie jest tylko dla dzieci : )

A właśnie... Co do Pratchetta. Też próbowałam, ale... Jakoś mi nie wyszło. Miałam Muzykę Duszy, ale coś mi nie pasowało. Warto czytać chronologicznie te powieści Świata Dysku? Czy to są jednak odrębne historie i nie trzeba patrzyć na kolejność wydania?

Offline Krupier

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 210
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 15, 2010, 12:14:39 »
Orwella lepiej nie czytać bo aż się włos w głowie jeży gdy porównamy jego książki do obecnych czasów. ;/

Ja raczej mało czytam, ostatnio próbowałem zmęczyć Dylematy Dextera, ale jakoś tak nie mogę. Wcześniej czytałem trochę kryminałów Christie i kilka książek Browna (zomg, wszystkie na jedno kopyto, za Symbol już się nawet nie biorę).

Szatańskie i destrukcyjne Pottery też mam obcykane.

A z klasyki polecam Cierpienia młodego Wertera. :S Jakoś mnie urzekła. ;P

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 15, 2010, 12:35:42 »
Właśnie, że trzeba Orwella czytać. Żeby się czegoś nauczyć i uświadomić sobie co się dzieje ^^ Animal Farm jest bezbłędne. Poza tym Orwell nie używa trudnego słownictwa. Czytając oryginał zauważyłam jak prosty jest jego język, a mówi o tak wielu skomplikowanych rzeczach.

W ciemno polecam Nabokova... Drugiego takiego pisarza, który w tak inteligentny sposób bawił się słowem, już nie będzie : ) Lolita wspaniała.

Offline Jaro

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 144
  • harakiri master
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 15, 2010, 13:17:14 »
Mnie w siódmej cześci Pottera odrzuciła sama końcówka, niby wszystko ok.. ale coś mi tam totalnie nie pasowało. Ale cykl powieści ok.
Ja potrafię przeczytać książkę z każdej kategorii ale interesuje mnie  fantastyka głównie. Sci-fi nie cierpię. Niedawno łyknąłem wszystkie części Wiedźmina Sapkowskiego, poza tym Apocalypto Diego de Landy i jak na tego typu tematykę nie było złe..
Poza tym kilka kolejnych opowiadań o Cthulhu Lovercrafta. Z innych tytułów Cień wiatru i Gra anioła, ale to już było dość dawno..
Polecam, dwa ostatnie tytuły, bardzo miło mnie zaskoczyly.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 15, 2010, 15:39:46 »
Sapkowski to kolejny pisarz, którego obiecuję sobie od dawna.

@Schematyczna - nie jest wymagane aczkolwiek cały cykl Świata Dysku podzielony jest na kilka odrębnych tematycznie wątków, rozwijanych w kolejnych książkach (powtarzają się niektóre, bardziej znane postacie). Ja zacząłem z nim przygodę dobrych kilka lat temu z Kosiarzem, poleconym przez kuzynkę, imponowało mi fantastyczne słownictwo i liczne zabawne fantasmagorie :) W liceum dużo wypożyczałem, a teraz możliwe, że powrócę za sprawą promocji w Matrasie (ostatnio widziałem 25% zniżki na dzieła Terrego) - 23 zł to serio grosze :) Ciężko się z początku przekonać bo to zupełnie coś innego, czytanie dla samej nieposkromionej radości czytania, nie szukania jakiegoś głębszego sensu, nawet fabuła ma takie drugorzędne znaczenie. Nie dla każdego hehe

Offline Krupier

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 210
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 15, 2010, 20:03:57 »
Właśnie, że trzeba Orwella czytać. Żeby się czegoś nauczyć i uświadomić sobie co się dzieje ^^

Toć właśnie o tym mówię. ;p

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 15, 2010, 20:16:51 »
@Krupier
No wiem, wiem ; ) Żartuję tylko. Przecież bym nie pomyślała, że jesteś tak wrażliwy na otaczający Cię świat, że lepiej się bardziej nie dobijać ; ) Ekhm, twardym trza być xD

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 19, 2010, 12:03:04 »
Aktualnie zabieram się za biografię Churchill'a i przy niej spędzę zapewne sporo czasu, choć ktoś mi tu zrobił smaka na 1984 :) Miałem to przeczytać zaraz po Folwarku Zwierzęcym, ale jakoś mi wyleciało z głowy, więc w stosownej chwili to będę musiał nadrobić.

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 19, 2010, 16:17:18 »
@Bodzio
Mam nadzieję, że przeczytasz w takim razie w oryginale, skoro studiujesz filologię angielską : )
Orwell świetnego języka używa - pewnie o tym wiesz : )

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 19, 2010, 19:55:19 »
no tak planuję, Animal Farm się dobrze czytało i słuchało, tak więc myślę, że z 1984 też będzie podobnie :) biografia Churchilla też po ang. ale niestety pisana niezbyt przyjemnym językiem ;/ ale cóż do magisterki coś pasuje przeczytać...

Offline Dawildo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 19, 2010, 20:19:11 »
Ja czytam aktualnie: Amazonka: Zagadka źródła królowej rzek. Dostałem za darmo (z autografem autora) to czemu nie? Na razie nie wyrażam swojej opinii. Za wcześnie ;]

1984- Orwella - jestem zainteresowany od dłuższego czasu ale nie ma kiedy się zabrać. ;)


Logan

  • Gość
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 20, 2010, 18:55:09 »
Dzień Szakala przezytany - bardzo pozytywnie !

Teraz zaczynam (nieco poza kolejką książek do przeczytania) - Oscar Wilde - Portret Doriana Graya

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 26, 2010, 14:40:05 »
właśnie nabyłem 1984 na allegro w całkiem ładnym stanie i przy okazji kolejną ksiażkę o Churchillu, wieć jak przyjdą to zabieram się do lektury, a żeby nie robić zbytnio offtopu to aktualnie czytam GBForever forum :)

Offline moni-chan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 291
  • 世界のイルージョン。
    • deviantART
Odp: Co aktualnie czytacie?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 26, 2010, 15:11:44 »
Ja miałam zacząć 1984, ale miałam jakiś taki impuls ^^ i poszłam do biblioteki po Ostatnie Życzenie - pierwszy tom sagi o Wiedźminie Sapkowskiego. Nie lubowałam jakoś strasznie w fantastyce, ale muszę przyznać, że miło się zaskoczyłam. Planuję przeczytać całą sagę : )
Udało mi się też wyszukać na półkach biblioteki Kolor Magii Pratchetta, zatem mam także w planie zrobić podejście do Świata Dysku one more time : )