Autor Wątek: [GBA SP] Problem z wyświetlaniem obrazu  (Przeczytany 2491 razy)

Offline Okas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
[GBA SP] Problem z wyświetlaniem obrazu
« dnia: Czerwiec 29, 2011, 15:26:25 »
Witam

jestem posiadaczem GBA SP używanego, kupionego za grosze razem z sześcioma grami (co do ich oryginalności mam poważne zastrzeżenia, ale to inny temat :P ). Niestety jest on chyba uszkodzony, ponieważ po włączeniu i odczekaniu kilku bądź kilkunastu sekund obraz tak jakby się ucinał i odwracał do góry nogami? Niezależnie od tego czy jest w środku jakaś gra czy nie. Dodam że po wyglądzie można wnioskować że poprzedni właściciel nie dbał zbytnio o konsolkę.

Daję fotki:
http://imageshack.us/photo/my-images/854/zdjcie0088mk.jpg/
Tutaj zaraz po włączeniu obraz chyba normalny
http://imageshack.us/photo/my-images/194/zdjcie0089m.jpg/
Tutaj widać że przed przed ucięciem ekranu pojawia się na dole biały pasek i obraz chwilowo się zawiesza
http://imageshack.us/photo/my-images/845/zdjcie0090o.jpg/
Tutaj już widać obrócony obraz i ucięty wpół

Ktoś ma jakiś pomysł? Z góry dzięki za pomoc.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 15, 2011, 10:56:33 wysłana przez Keitaro »

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 29, 2011, 16:49:29 »
po pierwsze podsatwowe rzeczy - przeczysc styki w grach i w konsoli przedmuchaj..... po drugie spraw sobie chcoiaz jedna orygiana gre. z piratami rozne rzecyz sie dzieja.... i za kazdy mrazem co innego. o wlasnie doczytalem ze niezaleznie od tego cyz jest gra czy nie.... to zmienai troszke postac rzeczy. jak masz srubokret to nie pozstalo nic innego jak rozkrecic i sprawdzic, czyli odpalic konsole rozebrana.... poruszac tasma... najczestszym problemem jest tasma --- jest to element zwiniety i jest schowany w zawiasie, sila rzecyz ejst to element ktory narazony ejst na ciagle otweiranie i zamykanie cyzli wyginanie i prostowanie.... tasam ulega wtedy uszkodzeniu.. trzeba to w ten sposob sprawdzic. jelsi obraz nie bedize reagowac na tasme, to trzeba raczje sprawdzic z inna kosnola - poprzekalas - wysiwetlacze. itd itp. innej mozliwosci nie ma.

Offline Okas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2011, 19:15:43 »
Do tego jest potrzebny specjalny śrubokręt prawda? W takim razie muszę sobie chyba sprawić taki ;/ chyba że ktoś mieszka we Wrocławiu i może pomóc to byłbym wdzięczny.

Offline mingan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 288
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 29, 2011, 21:42:29 »
Ja jestem z Katowic więc śrubokrętu nie pożyczę ale na szczęście teraz te śrubokręty są łatwo dostępne na allegro za 10zł z wliczoną już przesyłką priorytetową więc nie jest to jakiś duży problem (gdybyś miał problemy ze znalezieniem to napisz do mnie na PW).
Co do samej konsoli to tak jak powiedział Pajda to zapewne taśma, może się wysunęła trochę (to było by dobrze) lub się uszkodziła (co było by już niefajne). Miałem kiedyś podobną sytuacje z komórką i niestety taśma była do wymiany.

Offline Okas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 30, 2011, 13:12:43 »
Witam udało mi się rozkręcić konsolkę i zobaczyć...syf przez duże S :P ogólnie to wygląda jakby ktoś na niej jadł,ale mniejsza z tym. Na pierwszym miejscu zająłem się taśmą i ruszanie nic nie pomagało więc stwierdziłem, że to jest ok, dopiero po wyciągnięciu jej zauważyłem że dosłownie kawałek jednej ze ścieżek ma zdarte "złotko" tak ok. 1/3 ścieżki jest zdarta a obok jest czarny kawałek nie da się go zmyć wodą, a spirytusu nie mam pod ręką. To narazie tyle co udało mi się zauważyć. Czy to może być wina taśmy?

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 30, 2011, 13:45:32 »
zdecydowanie tak. najgorsze ze tasam byla do wyswietlacz klejona, wiec trzeba wymienic caly wysiwetlacz z tasma. wracajac do problemu. proponuje wyczyscic te sciezke.... proponuje rowneiz jakos polaczyc przerwana sciezke jesli jest rpzerwana lub cokolwiek..... jednakze proponuje popruszac - powyginac ja w tym wlasnie miejscu.... mozliwe ze tasma pod wplywem otwierania klapy po prostu ocierala o jakas czesc plastiku i sie wytarla... to rzecz mechaniczna - zuzywa sie. to nei to co plyty CD - nigdy nie zuzywalby sie gdyby nie czynnich chemiczny... jednakze jakiekolwiek uszczerbiki na tasmie wskazywaloby wlasnie winowacje caelgo zamieszania. jak potestuejs to daj cynk.

Offline Okas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 30, 2011, 14:14:41 »
Zdjęcie dokładnego miejsca
http://imageshack.us/photo/my-images/842/zdjcie0092bw.jpg/
słabej jakości ale chciałem pokazać dokładnie. Swoją drogą jak to możliwe że akurat w tym miejscu się zdarło...
i do tego pomyśleć że nie można wymienić samej taśmy...aż krew zalewa :P

Offline mingan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 288
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 30, 2011, 14:46:21 »
Pajda a tu Cię zaskoczę :] Płyty CD są uznane za jeden z najsłabszych nośników ponieważ z czasem się zaczynają "rozkładać" (wpierniczają je powoli różne bakterie). Pamiętam, że na jakiś zajęciach profesor liczył u nas, że średni czas życia płyty to około 15 lat do początku zaników danych (oczywiście mowa o dość małych ubytkach ale zawsze).
Okas, popróbuj z ruszaniem a jak to nie pomoże to czasem są jeszcze ludzie, którzy mogą się podjąć regeneracji takiej taśmy (gdzieś nawet w Kato jest taki facet).

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 30, 2011, 14:49:13 »
chodzilo mi o to ze plyty Cd nie zuzywaja sie podczas uzytkowania czyli podczas odtwarzania. np plyty winylowe i pozneij kasety sie zuzywaly :D. co do tasmy tak jak pisalem - dokladnie poaptrz cyz jest tam pasek meidziany czy nie ma tma metalowego paska... czy to czarne to pozostalosc po oderwanym pasku mietalowym-miedizanym.

Offline Okas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 30, 2011, 14:56:40 »
Próbowałem ruszać we wszystkie strony świata, ale to nic nie pomogło. Ogólnie kawałek miedzi jest zdrapany a pod nim jest metal chyba sam już nie wiem. Co do czarnego elementu to trudno powiedzieć co to jest wygląda to bardziej na spalony plastik? Cóż wodą nie chciał zejść jak będę miał coś mocniejszego to dam znać.

do mingan: jak i gdzie szukać takich specjalistów:P?

Offline Okas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 01, 2011, 10:59:37 »
Po próbie ze spirytusem udało się :D musiałem się trochę namęczyć bo to czarne (cokolwiek to było) nie chciało zejść, ale jest ok. Mam teraz problem jak to teraz złożyć do kupy :P a mianowicie jak włożyć taśmę tak jak była wcześniej? Zna ktoś jakieś poradniki?

Offline mingan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 288
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 01, 2011, 11:03:29 »
Taśmę musisz wsunąć w ten zatrzask z którego ją wyciągnąłeś i po bokach tego zatrzasku docisnąć takie 2 bolce.

http://www.youtube.com/watch?v=SMcoqaatS0g
Od około 35 sekundy masz składanie gameboya :]

Offline Okas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 01, 2011, 11:21:01 »
Ciężko cokolwiek tutaj zobaczyć:P ale z taśmą sobie poradziłem. Nie wiem jeszcze gdzie znajdował się taki lekko kwadratowy metalowy element chyba nakładka na jakąś ze śrubek, ale jak otwierałem gb to nie zdążyłem zobaczyć skąd wypadła. Wiesz może gdzie była?

Edit. Jednak moja radość była przedwczesna i po minucie grania wszystko wraca na swoje miejsce...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2011, 11:59:09 wysłana przez Okas »

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 01, 2011, 12:03:11 »
trzeba sprawdzic z innym wsyweitlaczem.

marlo92

  • Gość
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 01, 2011, 12:07:28 »
ta nakrętka kwadratowa wkłada ją się w tylna obudowę tam gdzie jest miejsce na akumulator  do niej wkręca się potem śrubkę od klapki na baterie 

Offline Okas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 01, 2011, 12:19:43 »
Ciężko będzie sprawdzić z innym wyświetlaczem bo nie znam nikogo kto by posiadał GBA SP. Pozostaje opcja kupna, ale na allegro raczej ciężko wyrwać sam wyświetlacz. Chyba że ktoś z forum ma na sprzedaż :)

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 01, 2011, 16:20:49 »
http://www.dealextreme.com/c/game-boy-series-accessories-605


tutaj sa czesci do gameboyow... nieoryginalne ale zamienniki i dorbze pasujace. nei wie mcyz jest tma ten wyswietlacz.

Offline Okas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 01, 2011, 21:27:05 »
Na tej stronie chyba nie ma, ale mogłem przeoczyć. Narazie sobie daję spokój z tym bo już zaczynam tracić nadzieję, że naprawienie tej konsoli nie przekroczy że tak powiem progu opłacalności. Jeszcze w niedziele się przejadę na giełdę elektroniczną i popytam może coś tam znajdę. Dam znać jak coś uda się zdziałać Pozdrawiam i dzięki za pomoc

Offline Okas

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 04, 2011, 22:01:29 »
Już wiem gdzie leży przyczyna mojego problemu, a mianowicie muszę przedmuchać miejsce pod gąbką z tyłu wyświetlacza. Nie wiem co się tam dzieje ale to działa i grałem już ok. godzinkę w mario :D

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GBA SP Problem z wyświetlaniem obrazu
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 05, 2011, 00:11:47 »
tasma..... jest pod gabka... laczenie tasmy z wyswietlaczem... lub jakies inne zagiecie... sprawd to ejszcze dokladnie. jednakze, jezeli istnieje mozliwosc tylko rpzycisniecia tego - to tak zrob - bez kombinowania, bo jak odkleisz te gabke to juz moze calkowicie te tasme szlag trafic. przycisnij to na stale i tyle.