Autor Wątek: [Wszystkie] Pirackie gry na Game Boy  (Przeczytany 5431 razy)

Offline Saito

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 117
[Wszystkie] Pirackie gry na Game Boy
« dnia: Grudzień 16, 2011, 03:48:24 »
Każdemu kolekcjonerowi gier na Game Boy chcąc nie chcąc czasem w ręce wpada jakiś piracki cartridge. Wiadomo że nikt z nas nie kupuje takich gier z premedytacją, ale jednak często się zdarza że dostajemy je przymusowo licytując np. jakąś konsole albo cały zestaw gier, gdzie wśród oryginałów są również piraty.
Zastanawiam się co z nimi wtedy robicie? Przechowujecie czy niszczycie? Opcji z odsprzedawaniem dalej nawet nie biorę pod uwagę, bo myślę że jako kolekcjonerzy nie powinniśmy uczestniczyć w takim procederze. Wiem że większość kolekcjonerów zwyczajnie utylizuje piraty, ale spotkałem się też kilkukrotnie z osobami, które takich cartów nawet nie wkładają do konsol, ale przechowują traktując jako część historii GB.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 31, 2012, 16:03:53 wysłana przez GBM_Fan »

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2011, 12:32:25 »
Wyrzucić lub oddać.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2011, 15:14:46 »
Ja je kolekcjonuję, niektóre z sentymentu jak np. Pokemony, które kupiłem jak byłem w podstawówce, w których kilka razy padł mi save z 250 godzinami nabitymi :) Nie mógłbym ich oddać czy też zniszczyć :P Co nie zmienia faktu, że ich obecność nie przeszkadza mi w posiadaniu także oryginalnego kartridża z tą grą.

Przez te parę lat uzbierała się już mini kolekcja piratów na GB/GBA głównie choć mam też kilka na Colora np. Pokemon Pinball na zwykłym szarym karcie bez wibracji. W 97% są to egzemplarze, które kupiłem w zestawie razem z konsolą, więc ich egzystencja w moich progach jest czysto koincydentalna. Kartridże posłużyły mi m.in. jako materiał do stworzenia poradnika "jak odróżnić..." na głównej.

Offline stillo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2011, 16:00:37 »
Ja specjalnie piratów nie kupuję, ani nie kolekcjonuje, ale kiedy kupiłem mojego GBA SP to miałem w zestawie NFS: Carbon. Wizualnie nawet oryginału nie próbuje naśladować bo nawet na labelu słoneczka nie ma. Natomiast jeśli chodzi o działanie to działa jak oryginał, sejwy się nie kasują nawet kiedy długo nie gram, więc traktuję tego carta jak normalną grę w kolekcji :)


Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2011, 16:01:27 »
Ja sprzedaję za kilka złotych. (np 5zł) I tak jak każdy, nie kupuję ich, po prostu czasem się trafiają w zestawie. Choć bardzo rzadko, miałem w życiu raptem kilka piratów (unikam ich jak ognia ;P)

Offline Dj_Anndzia

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 719
  • :)
    • Moje gry na sprzedaż/wymianę.
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2011, 17:10:08 »
Chyba każdy ich unika:) Ale bywa czasami że wpadają do rąk przez przypadek lub kupując w zestawach itp. Mam parę kartów ale leża w szafie, nie używam ich ani nic, i zastanawiam się co z nimi zrobić xD I ak leza parę miesięcy:D Zniszczyć raczej nie wchodzi w grę, bo jakoś szkoda ich. Więc niech leżakują może kiedyś będą pożądane przez kolekcjonerów:D
Zapraszam na mój nowy blog poświęcony mojej kolekcji:)

http://collector-retrogame.blogspot.com/

Offline soulsick1988

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 112
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2011, 17:50:24 »
wolę ich unikać bo jakoś nie moge po prostu na nie patrzeć ale jako gracz inaczej na to patrzę - gdybym np mógł dorwać np taką zeldę oracle of ages czy seasons które normalnie kosztują na prawdę sporo to bym się skusił. Nie chcę wywołać wrzawy, ale pamiętacie pegazusa? Tam żadna istniejąca dyskietka ani nawet żadna istniejaca konsola z definicji nie była oryginalna - i czy to sprawia że nasze wspomnienia blakna czy nagle uświadamiamy sobie że nie była to taka frajda skoro nie bylo oryginalne?

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 16, 2011, 18:59:17 »
pamiętacie pegazusa? Tam żadna istniejąca dyskietka ani nawet żadna istniejaca konsola z definicji nie była oryginalna - i czy to sprawia że nasze wspomnienia blakna czy nagle uświadamiamy sobie że nie była to taka frajda skoro nie bylo oryginalne?
To dwie inne sprawy. Wtedy po pierwsze nie byliśmy świadomi tego, że to piraty, a po drugie byliśmy mali więc i tak mielibyśmy to w dupie. Teraz jako świadomi zbieracze, patrzymy na to inaczej. Oceniamy gry nie tylko pod względem wartości użytkowej, ale także kolekcjonerskiej. A pegazus rządzi, taka złota piątka kompletna chodzi po 100-120zł :D

Offline stormek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 299
    • Soundcloud
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 16, 2011, 19:14:10 »
Generalnie chomikuje wszystkie piraty, broń Boże nie odsprzedając ich nikomu co najwyżej dając w prezencie. Większość posiadanych i tak nie dubluje mi się z oryginałami więc też ich nie utylizuje. Niech leżą, jeść nie wołają :)

Offline soulsick1988

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 112
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2011, 19:58:17 »
Rezor - my point exacly - gdybyś nie wiedział nie miałoby to znaczenia :P

Offline igorch

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 629
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 16, 2011, 20:57:02 »
ja mialem same piraty z dziecinstwa i wszystkie wyrzucilem
nie chce by byly dalej w obiegu i zasmiecaly rynek
potem ktos moze sie bardzo rozczarowac, gdy sie dowie, ze wcisnieto mu syf
i dlatego teraz mam misje odkupienia wszystkich gier tylko oryginalnych xd

Offline Saito

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 117
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 17, 2011, 21:53:52 »
Ja niszczę i wyrzucam każdego pirackiego carta jaki mi wpadnie w ręce.

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 18, 2011, 19:37:37 »
Cytuj
Nie chcę wywołać wrzawy, ale pamiętacie pegazusa? Tam żadna istniejąca dyskietka ani nawet żadna istniejaca konsola z definicji nie była oryginalna - i czy to sprawia że nasze wspomnienia blakna czy nagle uświadamiamy sobie że nie była to taka frajda skoro nie bylo oryginalne?

Hmmm... W sumie nigdy mi do głowy nie przyszedł Pegasus w kwestii piractwa. Sprzedaż "dyskietek" jest legalna czy nie?

Offline mingan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 288
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 18, 2011, 21:55:06 »
To jest dość ciekawe. Pegasus jak i ,,dyskietki'' na niego, powstały w okresie gdy prawa autorskie nie istniały (pewnie na forum są ludzie, którzy pamiętają z czasów dzieciństwa takie kioski na ulicach gdzie można było w pełni legalnie przegrać sobie kasetę :)  ). Więc według podstaw prawa retro lex non agit jest to w pełni legalne ;D  (dla tych młodszych co to w szkole jeszcze siedzą wytłumaczę, że dopiero w latach 90 powstało coś takiego jak prawa autorskie. Prawo rzymskie na które się powołuję oznacza w wolnym tłumaczeniu ,,prawo nie działa wstecz").

Offline Tarma

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Dead inside.
    • My Dev Acc.
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 18, 2011, 23:05:35 »
Ja piraty zostawiam....i tak nie są w obiegu już...niektóre za to mają sprawne obudowy prawie identyczne jak orginał, baterie etc. a co za tym idzie mogą służyć jako donor carty (albo DIY carty rzadkich gier for self enjoyment), mozna na nich eksperymentować dowoli i nikogo to nie ruszy bo to pirat :-) Można także zabrać składankę 90 in 1 na której są 3 gry w które się młóci non-stop i grać w podróży bez obaw ze jak ktoś ukradnie konsolkę to i gry znikną z półki ;-) W niektórych przypadkach piraty to dobra opcja...źle że są na rynku bo można się naciąć ale jak już się kupiło w zestawie to po kiego grzyba dorzucać do sterty śmieci na wysypiskach...lepiej do wrzucić do wora z resztą piratów, dawać w prezencie ludziom którym nie zależy orginał czy pirat w zestawie z gb (zazwyczaj jest to przelotna miłość do konsol a potem zestaw dany takiej osobie wraca spowrotem a nie na allegro czy w obieg). A więc piratom które istnieją mówię takie bardzo ciche tak, ale w wyżej wymienionych przypadkach....producentom piratów mogę powiedzieć "ogarnijta sie ciule i zróbcie konsole z full android support i bedziecie siedzieć na kabonie" :P

Gdyby nie ruch piractwa to światła dziennego nie ujrzałyby konsole gp32x czy Dingoo...więc po części i oni robią nam "dobrze":-) o! i portują gry z konsoli na konsole...a to że nieudolnie to inna para "kaloszóf"

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 18, 2011, 23:20:17 »
mingan, Hmmm... W PRL i później nie było prawa autorskiego w Polsce? I to tylko tyczy się naszego kraju? Myślałem, że sporo wiem, a tu taka luka :D No bo teraz dalej są sprzedawane "dyskietki" i na pewno większość z nich powstała nie tak dawno temu, wciąż tego pełno na niektórych bazarach, a okładki wskazują, że to "nowości". Dlatego zastanawia mnie czy ich sprzedaż, teraz, nawet tych legalnych jak mówisz z przed ery prawa autorskiego jest legalna? Z tego co piszesz to chyba nie. Bo prawo nie działa wstecz, tzn. nie można ukarać kogoś, że przed prawem autorskim handlował grami, ale od jego wprowadzenia już tak. Więc z tego by wynikało, że wszystkie aukcje "dyskietek" na allegro czy ich sprzedaż na bazarach jest nielegalna? Sorki za offtop, ale nigdy w kwestii piractwa mi Pegasus nie przyszedł na myśl, a mnie to zaintrygowało:)

Offline Tarma

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Dead inside.
    • My Dev Acc.
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 18, 2011, 23:28:55 »
Czyli tak...idąć w myśl wypowiedzi mingana, jeśli mogę wydawać grę, sprzedawać jako produkt/dodawać do produktu, to czy mogę jej używać na koszulce bez wprowadzania zmian w wyglądzie? (chodzi o sprit'y) :P bo nasuwa mi to pewien pomysł...a raczej dałoby mi to kopa na przód w kierunku który ucieszyłby mnie finansowo a niektórych kolekcjonersko xD

Offline Saito

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 117
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 18, 2011, 23:55:22 »
Wydaje mi się że teoretycznie nie możesz tego zrobić jeśli masz zamiar czerpać jakieś korzyści materialne z tych koszulek. Ale ja jestem historykiem, a nie prawnikiem, więc nie sugerowałbym się za bardzo moją opinią.

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 19, 2011, 10:29:59 »
Nie możesz sprzedawać koszulek ze znakiem towarowym, który nie należy do ciebie.

Ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych, reguluje (roz.1 art.1, par2*1) to:
"2. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
1) wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie,
publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

Offline Przemek_07

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 409
  • Daisuki Gēmu Bōi
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 19, 2011, 10:36:51 »
Prawa autorskie do gier NESowych czyli pirackich pegasusowych już dawno wygasły. Można sobie legalnie pobierać takie romy i grać w nie na emulatorach. Czyli sprzedaż kartów z takimi grami również jest obecnie legalna.