Autor Wątek: [Wszystkie] Pirackie gry na Game Boy  (Przeczytany 5432 razy)

Offline Tarma

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Dead inside.
    • My Dev Acc.
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 19, 2011, 10:38:33 »
Jesli logo zostało przedstawione w grze na NES co do której prawa autorskie nie mają odniesienia, to czy prawo to obowiązuje? sprzedawanie takich gier łamie wszystkie z wyżej wymienionych praw jednakże jest to w pełni legalne, biorąc pod uwagę wiek danych gier. Pomińmy nawet znaki towarowe (contra dajmy na to wyszla w ochnastu wersjach na fafnaście generacji od wielkiego N, co za tym idzie logo "Contra" jest chronione...ale zatem co z prawami do sprite'ów?

Offline inlagd

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 727
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 19, 2011, 11:29:05 »
Prawa autorskie do gier NESowych czyli pirackich pegasusowych już dawno wygasły. Można sobie legalnie pobierać takie romy i grać w nie na emulatorach. Czyli sprzedaż kartów z takimi grami również jest obecnie legalna.

Czy dzis jest pierwszy kwietnia?

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 19, 2011, 11:34:16 »
Ustawa o prawach autorskich i prawach pokrewnych
"Art. 36.
Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, autorskie prawa majątkowe
gasną z upływem lat siedemdziesięciu
"




Offline Tarma

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 724
  • Dead inside.
    • My Dev Acc.
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 19, 2011, 14:04:01 »
Dzięki :-) czuję się nakarmiony wiedzą :-)

Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 19, 2011, 15:47:47 »
Cytuj
Prawa autorskie do gier NESowych czyli pirackich pegasusowych już dawno wygasły. Można sobie legalnie pobierać takie romy i grać w nie na emulatorach. Czyli sprzedaż kartów z takimi grami również jest obecnie legalna.

No to akurat wiem, że kompletna nieprawda, tak samo jak to że te gry to jakieś abandoware, lub, że można z nich korzystać, ale po 24h trzeba usunąć. Te bajki przerobiłem i dlatego wiem, że romy są nielegalne. Natomiast pytałem jak się ma kwestia odnośnie sprzedaży teraz gier z Pegaza?

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 19, 2011, 17:00:59 »
Mi się wydaje, że sprzedawanie gier na pegazusa jest nielegalne i jest łamaniem praw autorskich. Ale po pierwsze, może nikt tego procederu nie napiętnuje, ponieważ nikt nie zgłosił żadnego pozwu w tej sprawie. Jakby nintendo zaczęło się sądzić o to, to może by zadziałali, a tak sami z siebie to w tym kraju raczej nic nie zrobią. Inna sprawa, że może odpowiednie organy nie wiedzą, że to są piraty. Co by wynikało z tego pierwszego, co powiedziałem. Ale spójrzmy inaczej. Mówimy tu o tym czy handel dyskietkami na bazarku to złodziejstwo, a przecież to jest tak naprawdę niska szkodliwość społeczna, bo to handel grami przedpotopowymi, w które na dodatek nie mogliśmy legalnie pograć w Polsce, bo NES nigdy do nas nie dotarł. Więc tak czy inaczej nie jest to okradanie nintendo :P Inna sprawa to ściąganie z neta. Ja nie rozumiem tego (może jestem tępy) i nie mieści mi się to w głowie, jak dopuszcza się istnienie tych wszystkich pirackich stron! Te wszystkie torrenty, chomiki, rapid share i inne dziadowstwo. Z tym powinno się walczyć, a właścicieli wsadzać do pierdla. Mówię poważnie, naprawdę mnie to wku*wia. Jakby nadszedł kiedyś dzień, w którym zlikwidowano by te wszystkie pobieralnie z neta, to wpisałbym to do kalendarza jako moje oficjalne święto i obchodził je z wielką pompą. Ale skoro takiego gówna jest w internecie na pęczki i nikt z tym nie walczy, to czy jest sens się czepiać małych stoisk z gierkami, których w dzisiejszych czasach i tak już prawie nikt nie kupuje?

Offline mingan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 288
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 19, 2011, 17:17:06 »
Tarma, niestety twój pomysł już jest w pełni nielegalny :)
Chodzi o to, że jeśli ktoś stworzył i sprzedał pirackie karty w okresie gdy nie było praw autorskich (w święta o tym poczytam bo jestem z wykształcenia biotechnologiem a nie prawnikiem. Jestem pewien, że w Polsce takowych nie było a jak z resztą świata, to nie wiem) to nie złamał prawa bo ciężko karać kogoś w imię prawa, którego nie ma. Jeżeli ten precedens miał miejsce po wprowadzeniu takowego prawa, nie ma żadnych przeciwwskazań by taką osobę ukarać. 
Ale musimy sobie uświadomić, że jest to coś nie wartego świeczki. Jeśli nawet by ruszyć te zardzewiałe koła zębate naszego prawa to i tak takie osoby słusznie zostały by zwolnione od wyroku na zasadzie niskiej szkodliwości czynu.

Offline soulsick1988

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 112
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 19, 2011, 17:19:55 »
chyba nie do końca. W olsztynie usłyszałem że jest taki sklepik gdzie można gry dorwać z GB, więc tam poleciałem - facet w pełni przerzucił sie na nowe konsole, a jak mi powiedział nowa klauzula dotycząca nośników fizycznych ( sformułowana w ten sposób że cart'y na gb się łapią) i oficjalna sprzedaż piratów jest zabroniona i nielegalna. Ze dwa lata temu wpadliśmy z bratem na pomysł żeby kupic naszemu ojcu poczciwego pegazusa, zawsze uwielbiał z nami strzelać do kaczek :D Brat ma na bazarku znajomego, więc się go spytał i usłyszał: "nie ma problemu, ale to tylko dla ciebie, bo teraz nie można tego legalnie sprzedawać".  Też nie jestem prawnikiem ale może chodzić o hardware - przecież to kopia opatentowanej technologii nintendo. Wiem że na bazarkach można to dalej kupić, nie wspominając o allegro, ale moze chodzi o brak kontroli czy coś w tym stylu.
No i tak ode mnie, niszczycie pirackie gry - no ok, macie prawo, macie własne zdanie i pobudki, ale na serio nie lepiej oddać komuś kto się ucieszy? Ja np bym się ucieszył :P A jestem jak już pisano swoistym "dead end" bo gier nie sprzedaje w cale, mogę co najwyżej się wymienić, po prostu jestem graczem i chodzi tylko i wyłącznie o to aby dzialało i grać się dało.
Ale moze to moja wina, z całym szacunkiem chłopaki ale nigdy nie rozumiałem takiego hardkorowego kolekcjonerstwa - jak np w któryms odcinku AVGN nasz nerd mówił o zrzeszeniu ludzi którzy podjęli się niszczenia wszystkich ( oryginalnych i nie) kopii jakiejś gry bo była kijowa i szkodzila dobremu imieniu ich ulubionego systemu... Ale opinia jak du... każdy ma swoją :)

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 19, 2011, 17:23:20 »
Zresztą gdyby to było karalne, to czy na allegro byłby osobny dział "pegasus"? :P
Jak ktoś wyrzuca piraty na GB, to ja chętnie przyjmę :P

Offline soulsick1988

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 112
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 19, 2011, 17:24:09 »
szalona myśl - karty są stare - nie łapią się juz jako zabytki ? Co z prawem o abandonware - 10 lat i prawa wygasają - chyba ze firma ponownie wykupi....   Moim zdaniem temat bez dna i o to trzeba by wykwalifikowanego prawnika albo radcy prawnego zapytać.
Rezor - bedę bardziej chamski, zapytam : a gdzie wyrzucacie :D


Offline Bodzio

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 423
    • strefaPSX
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 19, 2011, 17:42:08 »
Może i niska szkodliwość społeczna, ale dalej nie wiem na czym stanęło, a nie cierpię takich sytuacji, więc temu drążę dalej:) Bo tak na logikę i po tym co zostało napisane, wydaje się, że takie gry i ich sprzedaż teraz jest nielegalna (chyba). Ktoś poruszył dobrą sprawę, w kwestii klonów... W sumie skoro gry są nielegalne to i klony konsol chyba teraz też? C=No chyba że ta jakoś inaczej działa, bo w sumie kiedyś było pełno klonów Atari i innych i nie mówie tylko o Polsce, gdzie nie było tego prawa autorskiego. Sam miałem z Niemiec jakiegoś klona. Najbardziej mnie ciekawią jednak same gry. 

Offline stormek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 299
    • Soundcloud
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 19, 2011, 18:05:16 »
Imho hardware będący imitacją oryginału i działający w ten sam sposób jest nielegalny, nieetyczny i powinien być tępiony a handel nim piętnowany w TV w Wiadomościach :) Poza tym gry z platform np. trzeciej generacji konsol (NES, Sega Master System, itd.) oferowane są w usłudze Virtual Console Wii Shopu i mimo prawie trzydziestu lat na karku trzeba za nie płacić.

Offline soulsick1988

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 112
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 19, 2011, 20:31:22 »
jeśli tak faktycznie jest to muszą to być gry z "przedłużonym" prawem autorskim - wszystkie inne to abandonware i mozna je kopiowac do woli ale NA WŁASNY NIEKOMERCYJNY UŻYTEK. No i sądzę że po dwóch dekadach nawet nintendo nie chce walczyć z garstką pirackich gierek rozsianych po bazarkach a co dopiero policja itd. Obawy właścicieli komisów z grami mogą wynikać z czepialstwa policji i chęci uniknięcia ew. klopotów ( nic mi nie wiadomo zeby policja była przeszkolona i poinformowana odnośnie tego ktorym grom wygasly prawa autorskie itd)

No i dochodzi jeszcze jedna kwestia i tu pytanie do kolekcjonerów: a co z nieautoryzowanymi grami na GB, bo było kilka - po prostu gry które były czyms na kształt dzisiejszego homebrew - po prostu nie były oficjalnie wydane a istniały i działaly na gb 

Offline Saito

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 117
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 19, 2011, 21:50:35 »
Homebrew jest legalne.

Offline Rezor

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 811
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 21, 2011, 18:14:34 »
http://allegro.pl/30-gier-game-boy-advance-10-color-unikaty-gba-i1995716931.html jak widać o piraty ludzie też się biją. I to nawet o takie, które nie wiadomo czy działają.

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 21, 2011, 18:23:48 »
..bez komentarza ;)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 21, 2011, 19:43:01 »
Gdyby Nintendo nie postanowiło nachapać się na grach z GB, GB Color, GBA, NES, SNES, N64, SMS i innych na Virtual Console, to można by "wymianę" tych informacji w necie uznać za legalną podciągając to pod dozwolony użytek osobisty. Np. zrzeszenia internetowe fanów Atari wymieniałoby się romami między sobą w celach niezarobkowych, hobbystycznych.

Ale problem pojawił się w momencie gdy koncern autentycznie traci gdy pobieramy roma np. Super Mario Land na GB Classic, bo sprzedaje go na VC. Gdyby tego nie było, nielogicznym (choć pewnie prawnie uzasadnionym) byłoby podnieść argument, że Nintendo "traci" przychody ze sprzedaży kartridży z SML, bo ta pozycja nie jest już dystrybuowana przez koncern od prawie 20 lat, a jedyne zyski jakie owy produkt generuje to te z rynku wtórnego (również negowanego).

Wydaje mi się, że sprawy nie załatwiłoby ustalenie jakiejś bariery czasowej w stylu 20 lat od dnia wydania gry, bo jak widać, dzięki dobrodziejstwom internetu, można dwa, trzy razy zarobić na tym samym tytule. To samo będzie dotyczyło gier z ps3, x360 i Wii za 20 lat. Jak widać sformułowanie generalnego przepisu, który jednoznacznie normowałby tę kwestię z roku na rok wydaje się trudniejsze. Chyba, że przyjąć założenie, że gra na kartridżu SML i ta z VC w postaci cyfrowej to dwa różne produkty. Na chwilę obecną stawia się tutaj znak równości :P

Offline wasczarek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 192
  • Pacjent szpitala Arkham
    • Arhn.eu
Odp: [Wszystkie] Pirackie gry na Game Boy
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 02, 2012, 16:47:02 »
ja zachowuje piraty
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2012, 14:51:29 wysłana przez wasczarek »
Oto kręcąca kokoszka: