Autor Wątek: GBC problem  (Przeczytany 2542 razy)

Offline Pawel8815

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
GBC problem
« dnia: Listopad 19, 2018, 19:03:36 »
Witajcie  , jestem nowym użytkownikiem tutaj tak więc może opiszę pokrótce problem jaki napotkałem ,
zakupiłem GBc jaskrawy zielony CGB-001 na bazarku z torbą grami kablem i lupą ze światełkiem. bateryjki znajdowały się w środku odpaliłem GB i wszystko wczytało się na pierwszy rzut oka był magiczny dźwięk podczas uruchomienia jak to bywa lecz po umiejscowieniu jakiejkolwiek gry w GBc pasek pod tytułem GAMEBOY COLOR  jest malutki napis nintendo z magiczną R-ką lecz ten napis jest przycięty jakby go ktoś kroił nożem :) , gra wisi nie wstaje nic dalej , styki przeczyściłem jak to standardowo się robi zapobiegawczo objawy ciągle te same po rozkręceniu GB zaobserwowałem iż były kiedyś rozlane bateryjki  słupek od baterii mianowicie minus był zaśniedziały osadem przeczyszczone i po głębszej analizie zaobserwowałem osad między pinami 13-15 na nóżce 14 bodajże , czy spotkał ktoś się z takim czymś już może ?

dodam iż nie bardzo mam możliwość wylutować  owy element bo nie posiadam przy sobie odsysacza do cyny jak i stacji  na chwilę obecną

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: GBC problem
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 19, 2018, 23:03:17 »
Polecam zaopatrzyć się w małe pojemniczki Kontakt S i Kontakt U. Najpierw aplikujesz trochę S na zaśniedziałe miejsca, a potem oczyszczasz U. Można wtedy pałeczkami higienicznymi doczyścić. Slot na kartridż czyszczę tak, że nakładam cienką szmatkę na np. kartę do bankomatu i nasączam ją izopropanolem. Parę razy włożyć/wyciągnąć i slot powinien być oczyszczony. Pytanie też, czy robi tak ze wszystkimi grami? Jeśli nie to czy gra którą testujesz jest oryginalna? Może porób zdjęcia, łatwiej będzie napisać co i jak.

Offline Pawel8815

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: GBC problem
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2018, 06:07:14 »
dziś po pracy porobię zdjęcia sam slot w sobie był czysty w miejscu gdzie kartridż jest umieszczany w GB, gry na pierwszy rzut oka wyglądają na oryginalne lecz wstawię po pracy zdjęcia gier wraz z objawem a o zaśniedziałe miejsce chodzi mi nie w samym slocie lecz pod nim gdzie wychodzi odnóże z płytki gdzie jest przylutowane , dziś wpadnę to jakiegoś sklepu i zaopatrzę się w jakiś odsysacz oraz lutownicę chociażby transformatorową by to wylutować może coś pod tym jest na ścieżkach zżarte /bądź robi zwarcie podczas włożenia gry ?

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: GBC problem
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2018, 13:24:45 »
a o zaśniedziałe miejsce chodzi mi nie w samym slocie lecz pod nim gdzie wychodzi odnóże z płytki gdzie jest przylutowane , dziś wpadnę to jakiegoś sklepu i zaopatrzę się w jakiś odsysacz oraz lutownicę chociażby transformatorową by to wylutować może coś pod tym jest na ścieżkach zżarte

Rozumiałem o co Ci chodzi. Nadal uważam, że zamiast kombinować z lutowaniem lepiej jest najpierw zastosować Kontakt S i U. To znacznie mniej inwazyjne i z reguły rozwiązuje wiele problemów. Z drugiej strony można też poszukać jakiegoś zdezelowanego GBC na Allegro jako dawcy organów ;)

Offline Pawel8815

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: GBC problem
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2018, 20:05:21 »
https://drive.google.com/open?id=1W6P7ULSPTyU-cyEawoGbxCSfOFcIaa4G
https://drive.google.com/open?id=1JL3Lo37JFO0gZbbCcJMaCp0q-X0DEomO
tego typu gry były w zestawie :)
a tak wygląda wspomniany problem :
https://drive.google.com/open?id=1k8tzeHWvy4tUhLklfQzBHrIiknYBb8tM
https://drive.google.com/open?id=1zan4DeI0nMQA4N8VFV-S2kw_qX7xd01X


ogółem wyświetlanie jest poprawne lecz na drugim foto jest ten pasek nintendo taki rozjechany


Edit, wylutowałem dziś gniazdo pod gniazdem zaobserwowałem ciemne miejsca na ścieżkach i pinie nr14
i kilku ścieżkach w stronę CPU. po oczyszczeniu ścieżek efekt bez zmian nadal rozmazane ;/
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2018, 21:42:17 wysłana przez Pawel8815 »

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GBC problem
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 21, 2018, 01:06:42 »
Ja to wyczyściłbym jeszcze kardridże... robiłeś to?

Offline Pawel8815

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: GBC problem
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 21, 2018, 05:40:55 »
każdy przeczyściłem , obawiam się iż będzie na dawcę przeznaczony a na allegro zostanie mi poszukać jakiegoś ubitego z LCD bądź czymś innym tak żeby szło zrobić z dwóch chociaż jednego

Edit, całość kosztowała mnie 180 koron Duńskich (nasza stówka) mam nadzieję iż gry chociaż tego warte są
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2018, 06:01:04 wysłana przez Pawel8815 »

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: GBC problem
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2018, 08:35:18 »
Na zdjęciach widać typowy objaw uwalonych styków. Jeszcze raz zachęcam do przeczyszczenia portu/gniazda. Zaaplikować do środka Kontakt S, potem U (lub podobne środki do oczyszczania styków), wysuszyć i sprawdzić.

Co do ceny to OK, gry to oryginały, a konsola wizualnie też przyzwoicie wygląda.

Offline Pawel8815

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: GBC problem
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 21, 2018, 18:26:22 »
po przeczyszczeniu jeżeli dalej będzie ten sam objaw sprawdzę dokładnie jak wrócę do domu około 20 grudnia ;) lecz pytanie zadam z innej beczki :D , co by było gdyby poprzez to urokliwe rozlanie się baterii skorodowało którąś ścieżkę która idzie od owego złącza do CPU i nie było dobrego przewodzenia , jest takie prawdopodobieństwo czy raczej owa sytuacja by się nie stała , jestem taki że biorę wsio pod uwagę .

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: GBC problem
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 21, 2018, 19:46:01 »
Raczej mało prawdopodobne, miałem już styczność z konsolami z rozlanymi bateriami i po przeczyszczeniu zawsze było OK, ale kto wie, może...
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2018, 22:43:33 wysłana przez GBM_Fan »

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GBC problem
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 26, 2018, 17:37:59 »
Ścieżki na płytach tych konsol były robione w starszej technologii, lecz nowszej już niż DMG. Pocket i Color to ciągle ta sama technologia, szerokość i grubość ścieżek mimo wszsytko nadal jest większa niż obecnie produkowanej elektroniki. Wystarczy wziąć pod uwagę rok produkcji pocketa lub colora... W każdym razie nawet jeśli ścieżka by zaśniedziała od rozlanych baterii to na pewno nie uległaby całkowitemu przerwaniu. Z czasem jednak gdy ta korozja "zjadałaby" metalową ścieżkę - mogłoby dość do całkowitego jej przerwania. Spójrzmy na to w inny sposób - każdy z nas miał do czynienia z zaśniedziałymi od rozlanych baterii styków do baterii... niejednokrotnie chcąc wyczyścić taki styk, rozlatywał się nam w palcach... jak papier...