Autor Wątek: Uszkodzona mikrofalówka  (Przeczytany 9025 razy)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Uszkodzona mikrofalówka
« dnia: Styczeń 26, 2014, 00:12:31 »
Temat poleci do kosza, piszę bo jestem w lekkiej kropce.

Nieumiejętnie podgrzewając potrawę w mikrofalówce (metalowy talerz do grillowania potraw został krzywo ustawiony) doszło do uszkodzenia folii ochronnej i siatki co jest widoczne na zdjęciu poniżej.

http://imgur.com/a/fCjYe#0

W internecie spotkałem się z opiniami, iż siatka jest ważnym elementem odbijającym szkodliwe promieniowanie do środka mikrofalówki. Folia natomiast ma służyć jedynie zabezpieczeniu przed zabrudzeniem drzwiczek od środka.

Problem jest taki, że u mnie wypaliły się oba elementy, co jest widoczne na zdjęciu. Trochę się załamałem ową sytuacją, bo mikrofalówka nie ma nawet tygodnia, a kosztowała sporo bo 500 zł. Niby jest na gwarancji ale obawiam się, że gwarancja nie obejmie owego uszkodzenia, bo nie wynika ono z naturalnego użytkowania sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem. Mówiąc po ludzku nie jest to awaria, w stylu padł jakiś podzespół z winy producenta, tylko uszkodzony został element z winy użytkownika.

Pytanie czy użytkowanie takiej kuchenki jest niebezpieczne? Czy może dojść do szkodliwej dla zdrowia emisji promieniowania? Jeżeli przyjdzie mi wydać 500 zł na kolejną mikrofalówkę to chyba się załamię ;(

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2014, 00:22:30 »
Napisz do producenta (dystrybutora?) z zapytaniem, czy używanie mikrofalówki w takim stanie jest bezpieczne. Jeśli nie to wysłać do serwisu na naprawę odpłatną. Lepsze to niż zakup nowej :)

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 26, 2014, 00:31:20 »
Może zrób YOLO i zobacz jak to będzie na Ciebie wpływać? :D
A tak na serio, ja bym nie ryzykował i postarał się dowiedzieć coś na ten temat.

Offline GRAnith

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 424
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 26, 2014, 00:35:19 »
Serducho rośnie, gdy się widzi, że Antari w użytkownikach pokłada nadzieję na pomoc w naprawie mikrofalówki. :D
A tak na serio to jak się głębiej temu przyjrzeć to trochę to smutne. :(

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2014, 00:37:14 »
Biedny Antari, jego wydajność adminowania spada do połowy, bo nie może przyrządzić sobie jedzenia...
Coś jak skill rzucony w Pokemonach.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2014, 00:39:48 »
Wydaje mi się, że jest na forum kilku ekspertów od elektroniki. Jeżeli nie to chociaż kilka osób, które mają za sobą zakup takiego urządzenia i być może spotkały się z takim problemem. Jesteście młodzi to macie wyrąbane na takie rzeczy jak zdrowie, podrośniecie zrozumiecie.

Offline scrooge

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 211
  • bogaty skąpiec jest bogatym nędzarzem.
    • last.fm
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2014, 00:46:36 »
Ja bym do producenta z zapytaniem nie pisał, bo na bank odpisze by uszkodzonej mikrofali nie używać. A to nie bedzie tak, ze w tym miejscu po prostu sie promieniowanie nie odbije i tyle? Uszczerbek tej siatki nie jest duży, to chyba nic sie nie stanie ;)
"Nie ma większego oszusta niż ten, kto oszukuje sam siebie"
[Charles Dickens]

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2014, 00:53:19 »
Wcale nie mam wyrąbane na zdrowie. To wszystko miało mieć żartobliwy charakter i jeżeli odebrałeś to w inny sposób to wybacz.
Napisałem przecież, że postarałbym się na Twoim miejscu dowiedzieć się coś na ten temat.

Offline Morden

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • ▄▀▄▀██ MRD ██▀▄▀▄
    • Blip Me Beautiful
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2014, 00:56:53 »
Mogles dac cos dla skali [pudelko zapalek przylozone na plasko do drzwiczek], ale oprocz szybki uszkodzony jest ekran [szybki moze nie byc wcale - to wlasnie ekran elektromagnetyczny stanowi bariere], wiec moglbys ewentualnie sprawdzic, czy uszkodzenie jest na tyle powazne, by cos wydostawalo sie na zewnatrz. Sprawdzic to mozesz od reki, na kilka sposobow.

Proponowalbym jednak sprobowac szczescia z naprawa gwarancyjna. Powiedz, ze uzywales zgodnie z zaleceniami, a cos sie i tak przewrocilo. Niestabilna konstrukcja nie jest wina klienta. Maja prawo gwarancji nie uznac, ale moze bedziesz mial szczescie i potraktuja sprawe ulgowo. W koncu dopiero co sprzet kupiles.

P.S. - Przed testowaniem zrob sobie majty z folii aluminiowej.

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 26, 2014, 01:02:13 »
P.S. - Przed testowaniem zrob sobie majty z folii aluminiowej.

Spoko, Ant chce być singlem forever ;D

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 26, 2014, 01:37:05 »
Mikrofalówka kupiona była w MM położonym ode mnie 30-35 km. Więc póki co plan jest taki, że zadzwonię w poniedziałek i zapytam, bo nie bardzo uśmiecha mi się jechać 70 km na daremno, żeby mnie odprawili z kwitkiem. Znając takie przypadki z autopsji twierdze, że raczej gwarancja nie obejmie tego typu awarii (podobnie jak z butami pociętymi nożyczkami). Wiadomo będę rżnął głupa, że samo się zrobiło, ale ktoś bardziej obeznany popuka się w czoło :)

Generalnie pytanie dotyczyło czego innego - czy użytkowanie tak uszkodzonej mikrofalówki wiąże się z jakimś ryzykiem? Warstwę ochronną stanowi wymieniając od wewnątrz - folia, siatka i szyba. Uszkodzona jest folia i siatka. Szyba jest w całości, co widać dokładnie na zdjęciu. Uszkodzenie folii jest znaczne. Uszkodzenie siatki jest niewielkie - popękały połączenia między 1-3 oczkami, których średnica wynosi około kilka mm (2-4).

Generalnie o wiele lepszym sposobem jest chyba skorzystanie z tego urządzenia:

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=qd&string=miernik+mikrofal&search_scope=wszystkie+dzia%C5%82y

Niestety cena jest dość wysoka i wolałbym tego uniknąć, dlatego liczyłem, że ktoś spotkał się z tym problemem i posłuży opinią. Popytam, może ktoś ze znajomych posiada i być może pożyczę.

Offline Morden

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • ▄▀▄▀██ MRD ██▀▄▀▄
    • Blip Me Beautiful
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 26, 2014, 01:58:47 »
Warstwę ochronną stanowi wymieniając od wewnątrz - folia, siatka i szyba. Uszkodzona jest folia i siatka. Szyba jest w całości, co widać dokładnie na zdjęciu.

Folia i szyba nie stanowia bariery. Jak napisalem, stanowi jak ekran [czyli siatka]. Czy takie uszkodzenie stanowi zagrozenie dla zdrowia? Nie mam pojecia, choc zgaduje, ze nie. Zasugerowalem, bys dla spokoju ducha domowymi sposobami sprawdzil, czy uszkodzenie pozwala na wyciek. Jesli do badania uszkodzenia chcesz kupowac miernik za 100+ PLN, to kupuj. Nie musisz nikomu mowic, ze zdaje on egzamin lepiej, niz testowanie WiFi z wnetrza mikrofali.

Cytuj
liczyłem, że ktoś spotkał się z tym problemem i posłuży opinią.

Nie wiem na jaka odpowiedz liczyles, ale nawet jesli ktos sie z tym spotkal, nie czyni to z tej osoby eksperta. Jesli naprawa gwarancyjna odpadnie, zawsze mozesz zwrocic sie do producenta i zapytac o czesci zamienne.

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 26, 2014, 02:07:40 »
Nie jestem przekonany do domowych sposobów ala otwieranie kartridża przetopionym długopisem. Już nie. Może znajomy elektryk posiada taki miernik i pożyczy? Nie trzeba od razu kupować, choć takie urządzenie może być przydatne na przyszłość. Uważam, że każde doświadczenie jest cenne i warto wyciągać wnioski choćby i z takiej sytuacji. Gdy komuś przydarzy się takie nieszczęście, będę wiedział co powiedzieć.

Jeżeli ktoś spotkał się już z taką sytuacją, to może podobnie jak ja przekopał internet i popytał tu i ówdzie na forach, wśród znajomych (nie wykluczone, że ekspertów) i uzyskał na ten temat fachową wiedzę. Stąd pytanie.

Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 26, 2014, 08:42:29 »
Nie gwarancja, a reklamacja z tytułu niezgodności z umową. Tym bardziej, że sprzęt ma tydzień. Większa szansa i większe możliwości.
Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Offline Przemek_07

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 409
  • Daisuki Gēmu Bōi
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 26, 2014, 11:45:17 »
Wiadomo będę rżnął głupa, że samo się zrobiło, ale ktoś bardziej obeznany popuka się w czoło :)

Obeznany? Napewno nie w MediaMarkt :)
Antari, po co ci mikrofalówka za 500zł?? Lepiej podgrzewa niż taka za 200?? ;P

Offline Wawrzino

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 770
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 26, 2014, 12:41:05 »
Ja bym machnął na to ręką. Siatka jest po to, żeby mikrofale blokować, gdyż jej oczka są mniejsze niż długość fali. Nie sądzę, żeby przez takie drobne uszkodzenie nagle wszystkie mikrofale miałyby zacząć uciekać ze środka ;)

Offline mingan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 288
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 26, 2014, 13:10:24 »
Antari, próbuj z reklamacją śmiało. W podobnym sklepie (Saturn) reklamowałem sokowirówkę, której pokrywa spadła na ziemię i się ułamała. Wymienili bez choćby jednego "ale".

Co do samej mikrofalówki, to jest bardzo niskie prawdopodobieństwo szkodliwego działania. Te folie są raczej po to, by nie było możliwości pozywania ich, że "mikrofalówka spowodowała u mnie raka". Jeśli nie będziesz się gapił cały dzień jak to się obiad w niej podgrzewa, to nic Ci się nie stanie :)
(u mnie w labie stała 1 taka przedpotopowa mikrowela, której czasem się używało do podgrzewania agaru jak inne były zajęte. Ona była kompletnie pozbawiona takiej folii (nie wiem czy ktoś zerwać czy w ogóle jej nie miała) i była dopuszczona do użytku w laboratorium, więc spokojnie ;)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 26, 2014, 13:51:47 »
Dzięki Mingan, właśnie liczyłem na Twoją wypowiedź w tym temacie, jako osoby, która będzie znała odpowiedź, bo kojarzyłem, że pracujesz gdzieś w laboratorium. Czyli raczej nic strasznego :)

Offline M4ciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1449
  • Kapitan Gwiezdnej Floty
    • Home Page / Portfolio
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 26, 2014, 14:48:31 »
Prawda jest taka, ze promieniowanie może wydostać się tylko w tym miejscu... więc wystarczy nie stać przed nią i tyle. Ale z drugiej strony warto spróbować z reklamacją (a jak to nie przyniesie skutku to z gwarancją producenta). Masz jakby nie patrzeć dwa podejścia. A jak nie to zostaje ci wysłać zapytanie o to, ile kosztują nowe drzwi do niej :)
Kupię: Game Boy Classic + pudełko, Game Boy Pocket +pudełko
Pełne komplety, w dobrym stanie

Offline Morden

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 106
  • ▄▀▄▀██ MRD ██▀▄▀▄
    • Blip Me Beautiful
Odp: Uszkodzona mikrofalówka
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 26, 2014, 18:17:11 »
Dzięki Mingan, właśnie liczyłem na Twoją wypowiedź w tym temacie, jako osoby, która będzie znała odpowiedź

Jesli czekales, az odpowiedzi udzieli konkretna osoba, trzeba bylo wyslac prywatna wiadomosc, bo skoro zadowalajaca jest odpowiedz, ktora wspomina tylko o folii, a nie o ekranie elektromagnetycznym, niepotrzebnie sie tu jeden przez drugiego produkujemy.