Autor Wątek: Akumulatorki w naszych konsolach...  (Przeczytany 352 razy)

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Akumulatorki w naszych konsolach...
« dnia: Sierpień 28, 2023, 12:18:03 »
Ostatnio pogrywam w Yoshi Island na GB Micro i zauważyłem, że od czasu do czasu przyciski SELECT/START zapalają się na czerwono i po chwili gasną (czasem kwestia poruszania włącznikiem). Ponoć jest to wina słabego napięcia akumulatorka. Rodzi się parę pytań, na które można ktoś z Was zna odpowiedzi:

1. Jak przechowywać konsolki z aku, lepiej naładować je do pełna, czy zostawić np. na poziomie 80%?
2. Czy lepiej aku wyciągnąć jeśli nie korzystamy z konsolki wiele lat?
3. Czy jest jakaś procedura, która może przywrócić tak mniej-więcej aku do działania?
4. Gdzie znaleźć dobre zamienniki (GBM, GB SP, DS Lite, DSi) i czy są jakieś marki godne polecenia?

Offline Wawrzino

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 770
Odp: Akumulatorki w naszych konsolach...
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2023, 12:02:59 »
1. z tego co czytałem akumulatory najlepiej się mają, gdy przechowywane są z naładowaniem 50-60%, ale to pewnie zależy od typu
2. jeśli nie korzystamy ze sprzętu przez długi czas zawsze dla bezpieczeństwa należy wyjąć baterię
3. nie mam pojęcia, ale można spróbować parę cykli pełnego rozładowania i ładowania - oczywiście szczegóły zależne od typu aku
4. zwykle starcza mi aliexpress, jakoś nigdy nie natrafiłem na problematyczne, ale z chińczykami to zawsze loteria ;)

Offline Antari

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 3576
  • DMG
Odp: Akumulatorki w naszych konsolach...
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 05, 2023, 13:37:48 »
Jeżeli chodzi o generację GB/GBC/GBA to problem dotyczy głównie GBA SP/v2 i GBM. Dlatego GB/GBP/GBC przetrwają o wiele dłużej. Osobiście nie jestem fanem wyciągania baterii i trzymania ich osobno (w przypadku Micro jest to troche bardziej problematyczne). Co jakiś czas je ładuję i patrzę czy działają. Kiedyś wszystko padnie, mam nadzieję, że nie spowoduje to uszkodzenia konsoli.

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: Akumulatorki w naszych konsolach...
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2023, 21:11:39 »
Obecnie jest dużo zamienników nowej generacji np. na Aliexpres. Do tego można kupić kable ładujące - z jednej strony podłączany do konsoli a z drugiej do ładowarki od telefonu.