Autor Wątek: [GB Classic] Podświetlanie ekranu  (Przeczytany 3122 razy)

Offline nintendog

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 198
[GB Classic] Podświetlanie ekranu
« dnia: Grudzień 21, 2010, 23:03:35 »
Witam.
Posiadam starego GB Classic i chciałbym w nim podświetlić ekran. Chyba najprostszym sposobem byłoby wstawienie diody http://www.flickr.com/photos/trash80/sets/72157603845843846/ tak jak zrobił gość w podanym linku. Czy są jakieś schematy/poradniki w necie (najlepiej do wyżej pokazanego modu, gdyż wydaje prosty)?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 18, 2011, 12:20:41 wysłana przez Keitaro »

Logan

  • Gość
Odp: Podświetlanie ekranu w GB Classic.
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 21, 2010, 23:14:39 »
Na ten temat na pewno sporo do powiedzenia może mieć Pajda gdyż z tego co mi wiadomo zajmuje się tym.

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: Podświetlanie ekranu w GB Classic.
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2010, 23:32:14 »
:], wystarczy ze zaopatrzysz sie w panel podsiwetlajacy i reszte mzoesz zrobic sam (wymagana lutownica). mod jest prosty. lecz jedynym problemem jest oderwanie naklejki od spodu wyswietlacza. oczywiscie nie ma zandego problemu zebym Cie pokierowal co i ja zrobic. zapraszam zebys odezwal sie na privie luba na gg. chetnie pomoge a i ty zoabczysz jakie to proste :D.

panele podsiwetlajace sa dostepne tutaj:
http://www.nonelectronics.com/catalog/index.php?main_page=index&cPath=10&zenid=768t9usb55af8vtp73bfacirm6

polecam 1,5mm dual led v1, LUB v2.... idealnie rownomierne podswietlenie.

po jakiekolwiek info zapraszam na priv lub na gg :D.

Offline nintendog

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 198
Odp: Podświetlanie ekranu w GB Classic.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 22, 2010, 00:13:56 »
A czy te panele podświetlające można wziąć z innego urządzenia? Na elektrodzie znalazłem wątek, w którym gość o nicku novytoja podswietlil pocketa z pomocą części od starego palmtopa http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic434895.html , czy jest możliwość podświetlenia Classica tym oto sposobem?

W jaki sposób można jeszcze zmodować Gameboya? :)

I jedno pytanie poza tematem: w moim Classicu nie działa przycisk start, da rade coś z nim zrobić?

Logan

  • Gość
Odp: Podświetlanie ekranu w GB Classic.
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2010, 07:50:48 »
I jedno pytanie poza tematem: w moim Classicu nie działa przycisk start, da rade coś z nim zrobić?

Na pewno da radę, trzeba tylko zdjagnozować przyczynę usterki ;) Może to być zabrudzony styk, uszkodzona gumka, inna przyczyna dotycząca bardziej płytki. itp. itd.

Offline nintendog

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 198
Odp: Podświetlanie ekranu w GB Classic.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 22, 2010, 10:23:58 »
Gumka uszjkodzona nie jest, Game Boy jest cały rozebrany i czeka aż coś z nim zrobie :D Ja obstawiam, że coś z płytką.

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: Podświetlanie ekranu w GB Classic.
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2010, 12:46:16 »
gosc z elektrody zastosowal identyczne podsiwetlenie jakie jest w oryginalnym gameboyu LIGHT'cie - czyli folia EL. do takiego pdoswietlenia neistety potrzeba wykonac taki "wzmacniacz" poniewaz folia EL potrzebuje dosc wysokiego napiecia. jest na tym forum i dokladnie w tym wątku pokazany dokladny schemat. za wszystkie czescie w sumie wydac mozna do 30 PLN nei wiecej. zalezty folii EL to to ze daje idealnie rownomierne podsiwetlenie. niestety sa i wady, pobor duzej ilosci prądu i dosc slabe jest to podswietlenie ( w stosunku do paneli diodowych). kontynuujac teamt, oczywiscie mozna wziac podswietlenie od nintendo DS lub jakeijkolwiek komorki z dosc sporym wyeisetlaczem. jednakze wykonanie panelu w ktorym rozchodzic sie ebdzie rownomiernie swiatlo jest osc trudne, poniewaz dioda ktora dotyka plastiku w ktorym rozchdozi sie swiatlo musi podac swiatlo na brzeg tego plastiku, a brzeg tego plastiku akurat w tym miejscu musi byc sperforowany takze zeby promienie swietlne wpadly i sie rozeszly w tym plastiku na calej jakby to ujac powierzchni. poza tym jest szereg folii rozpraszajacych siwatlo dzieki czemu podsiwetlenie jest idealnie rownomierne. wydawac by sie moglo czasami jak jest w komorkach jak jest caly bialy ekran - ze kadzy pixel ma swoje wlasne pdoiswetlenie. nic bardizje mylnego - taki wyswietlacz pdosiwetlaja  od czterech do szesciu diód. no ale troche zboczyle mz tematu. zabawy z robieniem samemu takich paneli to kupe czasu, poniewaz trzeba poswiecic bardzo duzo czasu na opracowanie wlasnej metody wykonywania tkaich paneli. ludzie ktorzy sprzedaja tkaei panele - dedykowane gameboyom maja opracowana taka metode poza tym nie zdzieraja duzej forsy za te panele - powiedzmy do 35 PLN za panel. to nei jest duzo, a tym abrdizej ze za te 35 PLN mamy panel, rezystor, folie polaryzacyjna (czyli zetaw) do samodzielnego przerobienia konsoli. reszta to juz tylko wlasny czas psoiwiecony przerobce. i mamy gotowa pdosiwetlona konsole.

co do przycisku start - zrob zdjecia plyty glownej w tym miejscu gdzie start dotyka. pzoa ytm podejdz do problemu w tej sposob - najpierw wyczysc plyte glowan spirytusem. gumke pod bierzącą woda i jakims detergentem umyj. sprawdz czy gumka w miejscach gdzie sie zgina jak sie ja wcisnie nie jest popekana. jesli dalej nic nie ebdzie dzialac - wal fote najlepiej w makro i wrzuc tu na forum, bedziemy myselc co jest przyczyna  i bedizemy dzialac.

a w jaki sposob mozna jeszcze zmodowac gameboya - o matko istnieje tyle mozliwosci. teraz wyszly panele podiswetlajace RGB - daja 7 roznych barw pdowietlenia ktore na bieżąco mozan zmieniac (w jednympanelu mozemy meic 7 roznych barw). ale jeszcze nei zamawialem tego panleu i nic wiecej nie mgoe powieidzec na ten teamt ( jak sie go montuje - tzn montuje sie go tak samo, ale jak sie wlaczniki dorabia itd itp.). do gameboay mzoan sie pro sound dorobic (bardoz proste), zmeinic przycisk mozna na iengo koloru, mozna zrobic dodatkowy wylacznik pdosiwetlenia ( tutaj moj patent na bliznaiczy wylacznik pdosiwetlenia: http://8bc.org/images/technic/second+on+off++:P/ ) pozdro.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2010, 12:52:52 wysłana przez pajda »

Offline nintendog

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 198
Odp: Podświetlanie ekranu w GB Classic.
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 22, 2010, 14:30:54 »
To faktycznie, lepiej już kupić ten panel :)

Czymś innym niż spirytusem też można wyczyścić? Spirytusu niestety nie mam. Gumka jest w 100% sprawna, nie ma żadnych pęknięć.

Czy Pocketa można również podswietlic panelami z nonelectronisc ?

Zanim jednak kupie panel (podejrzewam, że w połowie stycznia), chciałbym zrobić również jakieś inne proste mody, co mógłbyś polecić? Jak pisałem wyżej Game Boy leży rozkręcony, a ja nie za bardzo wiem co z nim zrobić (napewno go odmaluje).

Logan

  • Gość
Odp: Podświetlanie ekranu w GB Classic.
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 22, 2010, 14:49:26 »
Zamiast spirytusu polecam benzynę ekstrakcyjną, sam używam i nie mam zastrzeżeń.

Offline nintendog

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 198
Odp: Podświetlanie ekranu w GB Classic.
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 22, 2010, 14:56:40 »
Benzyny ekstrakcyjnej też nie mam, a jakis dezodorant czy coś innego?

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: Podświetlanie ekranu w GB Classic.
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 22, 2010, 18:15:31 »
benzyna moze i owszem ale nie do GAMEBOYA CLASSICA!!! bo tam sa grafitowe sciezki ktore przewodza nacisniecie gumki!!!! w pockecie i colorze juz mozan sotosowac benzyne extrakcyjna bo tam juz sa zwykle sciazki meidziane!!! nintendog uzyj plyn po goleniu taty - nie wiem jakeigos brutala czy cos :P, te wszystkie plyny sa na spirytusie i dobrze czyszcza te powierzchnie. lecz pozostawiaja smugi. po wyczyszczeniu spirytusem przetrzyj szmatka bawelniana i ebdzie gites. pametaj zeby gumke tez umyc. i skrec calosc i powinno byc wsystko ok.