Autor Wątek: GB backlight z DS lite  (Przeczytany 5745 razy)

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 16, 2016, 23:30:04 »
Na zdjęciach widzę, że równomierność podświetlenia jest super. W zasadzie nie odbiega od profesjonalnych podświetleń. Dobra robota :).

ostry96: jest to frontlight z GBA SP. nada się przede wszystkim idealnie do GBA lub do Colora. Oczywiście z tego panelu też można zrobić backlight do DMG, ale będzie bardzo słabo świecił. trzeba dać folię odblaskową na spód, i backlight jak znalazł. Btw. z plastiku z pudełka od płyt CD, z folii aluminiowej i z jednej diody powstał pierwszy backlight do DMG :).

Offline drakon

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 52
    • Reperuję stare graty - Gameboy, DS, ośmiobitowce, konsole wszelkiej maści.
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 17, 2016, 08:32:01 »
Nawiązując do wypowiedzi kolegi powyżej, dla ciekawskich - oto ten backlight:

http://der-warst.de/warstware/gameboy-backlight/

Zastanawiam się też, jaki efektu można uzyskać, wkładając folię odblaskową inną niż srebrną...
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2016, 10:10:12 wysłana przez drakon »

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 17, 2016, 20:02:15 »
Tak to ten gameboy. Robiłem identyczny mod z tym, że dodatkowo robiłem na powierzchni tego plastiku nacięcia co dało lepszy efekt - panel świecił jaśniej.

Folię odblaskową innego koloru?

Offline Slayer777

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 19, 2016, 22:09:32 »
W temacie tego moda można w dużym zakresie eksperymentować. Osobiście spróbowałem zastosować mod bez rezystora i ku mojemu zaskoczeniu ( - podłączony bezpośrednio do płyty głównej, nie do " płytki " ze zdjęcia ) podświetlenie dawało dużo większą czytelność ekranu ( dodam że stosowałem wówczas chip biversion ).
Nie bójcie się więc eksperymentów :)
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia" A. Einstein.

Offline drakon

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 52
    • Reperuję stare graty - Gameboy, DS, ośmiobitowce, konsole wszelkiej maści.
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 19, 2016, 23:27:48 »
Cytat: pajda
Folię odblaskową innego koloru?

Tak, dokładnie. Muszę sprawdzić, jaki będzie efekt (albo jego brak) :)

Cytat: Slayer777
Osobiście spróbowałem zastosować mod bez rezystora i ku mojemu zaskoczeniu ( - podłączony bezpośrednio do płyty głównej, nie do " płytki " ze zdjęcia ) podświetlenie dawało dużo większą czytelność ekranu ( dodam że stosowałem wówczas chip biversion ).

Jak to się ma do żywotności baterii, sprawdzałeś jaka jest różnica?
Gdzie kupowałeś 74HC04D i w jakiej wersji instalowałeś? DIP czy SOP? Bo ja znalazłem jeszcze takie rozwiązanie, dość zmyślne moim zdaniem (SOT-23->DIP)...


Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 19, 2016, 23:57:29 »
Fajne, ale z tego co pamiętam były dosyć drogie :)
Ja paczkę którą mam chyba w TME zamawiałem.
W temacie tego moda można w dużym zakresie eksperymentować. Osobiście spróbowałem zastosować mod bez rezystora

Tak jak pisałem, im większe napięcie, tym jaśniejszy ekran :) Wszystko zależy od wytrzymałości podświetlenia :)

Offline philipo

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 101
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 20, 2016, 08:03:35 »
A dało by się do takiego zabiegu wykorzystać 3DSa ?
I czy Z GBA też by taki mod zadziałał?

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 20, 2016, 10:28:30 »
Prawdopodobnie ekran z 3DS'a działa tak samo, więc pewnie tak.
Do GBA nie bardzo, bo ekran jest zabudowany i najpierw trzeba by się dobrać do wyświetlacza, potem to jakoś poskładać do kupy itp.

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 22, 2016, 11:47:21 »
Drakon - fajny jest ten scalak bo wygodny, ale można dostać sam układ za śmieszne pieniądze. Te wszystkie sklepy robią ten układ na scalaku bo jest wygodniejszy - żaden koszt, a kasują od razu za niego grube siano. Sam układ jest mniejszy, no i nie jest na scalaku, można go wcisnąć wszędzie. Były dwie wersje - duży i mały, ten mały jest właśnie na tym scalaku na zdjęciu, które dałeś i on luzem wcale nie jest trudny do lutowania kabli. Oczywiście taki chip wiszący luzem jest większą prowizorką niż taki scalak, ale to tylko jakby ładniejsze opakowanie.

Offline drakon

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 52
    • Reperuję stare graty - Gameboy, DS, ośmiobitowce, konsole wszelkiej maści.
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 01, 2016, 10:11:49 »
Dziękuję Grzegorzu za informację.
Podzielę się również: wyciągałem backlight z DSa klasycznego i tam filtr polaryzacyjny jest przyklejony bezpośrednio do LCD. Klej z niego ciężko schodzi, lepiej kupić nowy za 5 zł (np. do ajfona).
Ja wybebeszyłem stary zepsuty monitor, więc na razie mam zapas i folii i polaryzatora ;)

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 01, 2016, 10:35:21 »
To ja dodam jeszcze że z Lite'a filtr schodzi idealnie, prawie cały klej został na ekranie.
Może z 5 minut zajeło mi usunięcie resztek za pomocą izopropanolu.

Teraz taka mała ciekawostka odnośnie samego filtru.
Jest on trochę inny niż ten w GB. Nie będzie to fachowe wyjaśnienie, ale mam nadzieje że załapiecie :P
Linie polaryzacyjne w filtrze z DS'a są pionowe/poziome (zależy jak go ułożysz).
W filtrze z GB są one pod kątem 45 stopni. Co to oznacza?
Uzycie filtra z DS'a da nam albo jaśniejszy obraz (bardziej żółte niż zielone tło) lub ciemniejszy (przy inwersji).

Offline Slayer777

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 03, 2016, 17:34:46 »
Cytat: Slayer777
Osobiście spróbowałem zastosować mod bez rezystora i ku mojemu zaskoczeniu ( - podłączony bezpośrednio do płyty głównej, nie do " płytki " ze zdjęcia ) podświetlenie dawało dużo większą czytelność ekranu ( dodam że stosowałem wówczas chip biversion ).

Jak to się ma do żywotności baterii, sprawdzałeś jaka jest różnica?
Gdzie kupowałeś 74HC04D i w jakiej wersji instalowałeś? DIP czy SOP? Bo ja znalazłem jeszcze takie rozwiązanie, dość zmyślne moim zdaniem (SOT-23->DIP)...


[/quote]

74HC04D załatwił mi kolega z niemczech. Kosztowały około 7 euro.

Co do żywotności baterii to różnica jest prawie niezauważalna co sprawia że mod jest atrakcyjny.

To ja dodam jeszcze że z Lite'a filtr schodzi idealnie, prawie cały klej został na ekranie.
Może z 5 minut zajeło mi usunięcie resztek za pomocą izopropanolu.


U mnie jest różnie, raz to schodzi od razu a czasami niestety muszę się pieścić z klejem.
Teraz zainwestowałem w jakiś ściągacz kleju i mam nadzieje że będzie teraz łatwiej.
Aktualnie bawię się w mod wizualny obudowy i niestety czasu na montowanie podświetlenia, brak.
Jak znajdę czas to za pewne będę dalej cudował i eksperymentował.






« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2016, 17:44:29 wysłana przez Slayer777 »
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia" A. Einstein.

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 15, 2016, 14:32:51 »
Ok, mały update. Znowu się ostatnio bawiłem i doszedłem do kilku nowych rzeczy.
W pierwszym poście wspominałem o dwóch świstkach, które nie bardzo wiem co robią. Teraz doszedłem po co one są, a są bardzo istotne.
Zmieniają one kąt pod którym optymalnie widać ekran. Bez nich, było to jakieś 45 stopni w górę, od linii prostopadłej do ekranu. jednym słowem trzeba było patrzeć mocno z góry.
Po włożeniu obydwóch świstków, optymalny kąt patrzenia to prostopadle na ekran czy maks 5 stopni w górę. Niesamowicie poprawia to jakość podświetlenia :)

Jako że tych świstków robi się coraz więcej, to przyciąłem też metalową obudowę z ekranu, zagiąłem i do tego zapakowałem wszystkie te badziewia. Łatwiej to wtedy wpakować do środka :)
Metalowa obudowa jest niestety troszkę za wysoka, i dobrze byłoby ją troszkę zeszlifować, ale GB da się zamknąć i nic się nie wypukla :)
Poniżej zdjęcia jak to aktualnie wygląda, jedne robione przy zapalonym, mocnym świetle, drugie przy zgaszonym.
Ekran w rzeczywistości jest trochę żółty, niestety nie jest taki idealny jak na niektórych zdjęciach :)
Na szczęście nie jest też aż tak żółty jak na niektórych zdjęciach :)
Najgorsze jest to że w trakcie prac trochę poniszczyłem te świstki co tam miałem, i teraz waham cię czy to sprzedawać :/

http://imgur.com/a/PrkyJ


Offline Slayer777

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 15, 2016, 15:54:37 »
Macie jakiś pomysł jak pozbyć się tych białych prześwietleń na dole ekranu ?
Jakaś folia aluminiowa lub coś ? Bo w tym temacie to kiepsko mi idzie.
Zastosowałem rezystor 6,8k.


"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia" A. Einstein.

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 15, 2016, 18:52:03 »
U mnie pomogło zastosowanie folii dyspersyjnej i tych dwóch świstków.

Offline Slayer777

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 15, 2016, 19:04:28 »
Możesz rozwinąć temat folii dyspersyjnej ?
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia" A. Einstein.

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 15, 2016, 19:50:34 »
Taka matowa folia, z jednej strony szorstka.
U mnie wyszła taka kanapka:
-Folia odblaskowa
-Płytka z diodami
-Folia dyspersyjna (opcjonalna w sumie, nie widziałem wielkiej różnicy bez niej)
-Folia chyba jakaś polaryzacyjna (z jednej strony lekko odblaskowa, z drugiej nie)
-Folia chyba jakaś polaryzacyjna (z jednej strony lekko odblaskowa, z drugiej nie)
-Folia dyspersyjna
-Filtr polaryzacyjny

Bardzo dużo dały właśnie te 2 świstki z jednej strony lekko odblaskowe.

Offline Slayer777

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 15, 2016, 19:53:51 »
Ja stosuje wszystkie, więc problem będę musiał rozwiązał jakoś inaczej.
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia" A. Einstein.

Offline Kiriki-kun

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 455
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 15, 2016, 23:18:06 »
Wiem w czym może być rzecz.
U mnie diody są skierowane do dołu, czyli są dodatkowo zasłonięte przez taśmę do której są przylutowane.

Offline Slayer777

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: GB backlight z DS lite
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 18, 2016, 14:01:48 »
Tak samo jak u mnie :). Nic to nie pomaga, mam pomysł, jak wypali to podzielę się uwagami.
Na razie zabieram się za kolejne custom pokemon Game Boy.
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia" A. Einstein.