Autor Wątek: GBC czyszczenie kontaktów baterii  (Przeczytany 2532 razy)

Offline weronika

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
GBC czyszczenie kontaktów baterii
« dnia: Styczeń 21, 2017, 16:38:51 »
Hej,
W moim Gbc są zaśniedziałe kontakty - chciałam je wyciągnąć i włożyć do octu. Niestety nie mogę sobie poradzić z wyciągnięciem ich z obudowy. Czy macie na to sposób, najlepiej jakiś poradnik ze zdjęciami. Na YouTube nic nie znalazłam :( próbowałam wyciągać je pęsetą, ale się nie udało. Wiem, ze jest taki otwór od spodu - domyślam się, ze trzeba tam włożyć śrubokręt płaski - tak zrobiłam ale nic to nie daje. Będę wdzięczna za sugestie.

Offline mattek

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1052
  • Mistrz masarski!
Odp: GBC czyszczenie kontaktów baterii
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2017, 11:47:35 »
Każdy taki "kontakt", ma odstające w przeciwnym kierunku do wkładania w obudowę, specjalne nacięcia jakby. Po zainstalowaniu blaszki stykowej, on się zakleszcza. Należy w otwór włożyć jakiś drucik bądź wykałaczkę i spróbować wyciągnąć całość. Musi się udać.

Offline Wawrzino

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 770
Odp: GBC czyszczenie kontaktów baterii
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2017, 14:29:27 »
Nagrałem mały wideo-poradnik :)
Jak się tylko zuploaduje na YT to wrzucę link.

Edit:
Ok, wrzuciło się na YouTube. Wybaczcie brud na konsoli, ale ona dopiero czeka na reanimację.
https://youtu.be/P7SqM6VT1k8

Należy od środka odgiąć zakleszczoną blaszkę jak wyżej mattek wspomniał. Mam nadzieję, że dobrze widać na filmie o co dokładnie chodzi.

Offline pain

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: GBC czyszczenie kontaktów baterii
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2021, 13:54:52 »
Bry Panowie, odkopię temat, bo mój gb classic irytuje mnie ostatnio. Czym najlepiej czyścić te styki na baterię, używałem pilniczka ale czasami muszę kilka razy obrócić baterię aby zatrybiło, może jakąś chemią?

Offline Ostry96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 784
  • GG: 6667654
Odp: GBC czyszczenie kontaktów baterii
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2021, 21:43:13 »
Jeżeli masz możliwość ich wyjęcia (tj. rozkręcenia przy okazji konsoli), to nawet w zwykłej coli. Natomiast sam używałem środków typu wd-40 albo czymś po prostu do rdzy, ale radziłbym wtedy użyć patyczka (tzw. "do uszu") i delikatnie spróbować nasmarować, zostawić, a potem przeczyścić. Delikatnie, bo nie wiadomo jak dana chemia zareaguje z plastikiem i broń bożż wpadnie do środka~.

Offline pain

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: GBC czyszczenie kontaktów baterii
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 19, 2021, 21:50:26 »
Dzięki, wd40 mam pod dostatkiem :D ale spróbowałem myk z kąpielą w occie, nie spodziewałem się tego, ale po 10 min kąpieli i szorowaniem szczoteczką działa jak marzenie.

Offline Ostry96

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 784
  • GG: 6667654
Odp: GBC czyszczenie kontaktów baterii
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 19, 2021, 21:57:46 »
A zapomniałem o klasycznym occie :). Ale dopytam, czy miałeś jakieś ślady zużycia wcześniej i po octowej kąpieli zniknęły?

Offline pain

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: GBC czyszczenie kontaktów baterii
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 19, 2021, 22:00:27 »
Lekki biały nalot, na oko wyglądało dobrze, ale jak włożyłem nowe baterie to nie chciał mi działać GB. Więc lepiej się im przyjrzałem i dosłownie był lekki nalot i to już wystarczyło, aby się nie włączał.

Offline fixxxer1

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 425
Odp: GBC czyszczenie kontaktów baterii
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 04, 2021, 22:24:26 »
Ostatnio przetestowałem myjkę ultradźwiękową i zalecany do niej płyn - taki zestaw wyczyścił styki baterii idealnie! Gdyby nie ślady po wżerach, to nie dostrzegłbym różnicy między nimi a nowymi.
Jak ktoś ma dostęp do myjki, to niech spróbuje.

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GBC czyszczenie kontaktów baterii
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 04, 2021, 23:03:23 »
Jaki płyn? Ponieważ mam taką myjkę i przydałby mi się sprawdzony płyn. A ostatnio też zrobiłem sobie boxa do odżółcania ;)

Offline fixxxer1

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 425
Odp: GBC czyszczenie kontaktów baterii
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2021, 09:47:45 »
Myślę, że każdy jeden przeznaczony do myjek:
https://allegro.pl/oferta/koncentrat-plyn-myjka-myjki-ultradzwiekowa-sonic-1-8737008479
Nie mam żadnego doświadczenia z myjkami, ot po prostu kupiłem płyn i wrzuciłem właśnie koszyk baterii do testów ;)

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: GBC czyszczenie kontaktów baterii
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2021, 12:27:34 »
A to też taki mam. Jednakże dla potomnych - nie radzę myć śrubek w myjce ultradźwiękowej bo potem dopiero wychodzi na nich nalot i stają się zaśniedziałe... Jedynym sprawdzonym sposobem jest polerowanie mechaniczne czyli śrubeczka w kombinerki i polerowanie np na szlifierce stołowej z tarczą polerską. Styki w myjce ultradźwiękowej ładnie usuną nalot, ale głębsze tematy to już niestety trzeba niklować.