Autor Wątek: [PSP] Problem z ekranem - przebarwienie czy nierówność backlighta?  (Przeczytany 3408 razy)

Offline adf1985

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
Cześć,

Mam następujący problem. Otóż ostatnio zauważyłem, że na moim PSP (1k), gdy jest biały ekran lub wogóle jasne tło, to na środku ekranu jest taka jakby różowa poświata. Jej kształt jest pionowy i obejmuje sam środek ekranu (1/3). Jest ona widoczna dopiero po wpatrywaniu się w ekran, ale najbardziej ją widać, gdy patrzę np. w bok ekranu i kątem oka widzę, że środek jest taki lekko różowy. Bardzo to przeszkadza szczególnie przy czytaniu np. jakiegoś forum o jasnym tle.

Tylko teraz pytanie, czy jest to przebarwienie, czy może wynika to z zastosowanych do podświetlania ekranu diod/ich nierównomierych odcieni?

Dodam jeszcze, że jest to na tyle drobne (ale widoczne gołym okiem), że aparatem baardzo trudno to ująć, ale udało mi się zrobić zdjęcie, które po korekcie gammy ukazuje poniekąd ten problem. Dodatkowo wspomnę iż boki ekranu są jakby troszkę wyblakłe w bieli. W pozostałych kolorach, np. niebieskim czy zielonym nie widać kompletnie tego przebarwienia. Objawia się na tłach bardzo jasnych, neutralnych oraz na szarym - tutaj nawet minimalnie wyraźniej.

Poniżej zdjęcia przedstawiające problem.

Tutaj zdjęcie bez korekty gammy, ekran wydaje się być w 100% super, bez uwag.


Tu natomiast po korekcie gammy i wyostrzeniu kolorów, aby "dobić się" do problemu.


Mnie to trochę wygląda na problem bardziej związany z diodami niż z ekranem, zobaczcie zresztą na czerwień, jaka bije z 3 środkowych diod. Dodam tylko, że PSP rozkręcałem wcześniej i ekran nie był na 100% przyciśnięty, bo jest on fabrycznie świeży. Widać, na powłoce zewnętrznej, że nie ma śladów dotyku ani dłonią ani poprzez przedmiot. Po prostu totalna fabryka.

I teraz powtarzam pytanie, czy to jest spowodowane zwyczajne diodami, np. jedna ma inną moc od drugiej i taki jest efekt, czy może faktycznie jest coś nie tak?

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Offline pajda

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 1163
Odp: [PSP] Problem z ekranem - przebarwienie czy nierówność backlighta?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 21, 2011, 12:03:13 »
nie musi byc totalna fabryka jesli nei ma sladow palcow, ani kurzu. da sie to zrobic. w tym moemencie sugeruje ze ekran moze byc nieoryginalny. jednakze jelsi wszystko dziala dobrze. to nie jest to wina sprzetu. gdyby cos chodzilo nie tak to konsola nie wlaczalaby sie w ogole. np w DS Lite, jesli chlowiek dluzejsie przyjzy to dolny ekran jest minimalnie bardziej zółtawy niż górny. w PSP calosc - moze byc miejscami nierownomiernie podsiwetlona, np na brzegach...... w koncu to odsc sporo wyswietlacz. tkaie sa moje spostrzezenia ogolnei w zwyswietlaczami. jednkze na PSP nie zan msie za bardzo. mzoe ktos inny sie wypowie...

Offline Marcin

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1858
Odp: [PSP] Problem z ekranem - przebarwienie czy nierówność backlighta?
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 21, 2011, 18:06:51 »
Przejrzyj profesjonalne fora graficzne - nawet w Eizo za 5000zł zdarzają się takie kwiatki. Ekrany LCD nie są doskonałą technologią. To jest normalna sprawa. Często bardzo dużo zależy od partii jaki konkretnie (jakościowo, albo nawet różnych firm) ekran się trafił w danym momencie produkcji. Różnice bywają kolosalne.

Offline GBM_Fan

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 1895
  • Miłośnik platformówek
Odp: [PSP] Problem z ekranem - przebarwienie czy nierówność backlighta?
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 21, 2011, 20:18:54 »
Problem mogła też wywołać wilgoć lub bardzo niska temp. Czasami jeżdżę pod namiot i zawsze zabieram GBM i aparat. GBM po jednej nocy w namiocie jest cały zaparowany nawet jak trzymam go w foliowym woreczku. To samo aparat. No i właśnie ostatnio (w te wakacje) zauważyłem dziwne przebarwienia na wyświetlaczu LCD w aparacie po paru nockach w namiocie. Z czasem zeszło samo. Co do zimnej temp. to już kiedyś o tym pisałem, że jak kupiłem swojego pierwszego GBM to przyszedł do mnie kurierem i był strasznieee zmarznięty. Była zima i pewnie paczka leżała gdzieś w samochodzie kuriera przy samych drzwiach. Niestety wyświetlacz przez to jest w jednym rogu delikatnie przebarwiony na różowo. Wydaję mi się, że to właśnie przez niską temp. Głowy nie dam, szkoda mi :)

Offline mingan

  • Stały bywalec
  • *****
  • Wiadomości: 288
Odp: [PSP] Problem z ekranem - przebarwienie czy nierówność backlighta?
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 21, 2011, 20:22:27 »
adf nie masz się czym martwić. Przez moje ręce przepłynęły tony psp-ków (w dawnych czasach bawiłem się w przerabianie) i z tego co zdążyłem zauważać niektóre faty miały takie delikatne odcienie różu przy białych ekranach. Możliwe, że jest to jakaś wada podświetlenia ponieważ występowała tylko w niektórych konsolach a w slimach już nigdy się z tym nie spotkałem (no oprócz 3000 w których da się zauważyć linie na ekranie).
Więc chill out i graj w Loco Roco ;D

Offline adf1985

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: [PSP] Problem z ekranem - przebarwienie czy nierówność backlighta?
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 21, 2011, 20:56:37 »
Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedź w temacie. No to widzę, że nie ma się czym przejmować, skoro takie coś zwyczajnie się zdarza. W zasadzie podczas gry kompletnie tego nie widać :)

Pozdrawiam